Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 12:28
Dnes byly představeny dva podprojekty openSUSE – nové image s nejnovějším softwarem KDE přímo z gitu postavené buď na rolling distribuci Tumbleweed, nebo na stabilním Leapu. Uživatel tak může zkoušet poslední novinky v projektu KDE i s aktualizacemi a vybrat si, jestli i zbytek systému chce co nejnovější, nebo zda zvolí konzervativní stabilní základ a novinky bude sledovat jen v KDE. Díky OBS správci balíčků KDE v openSUSE již delší dobu podporovali repozitáře s novějšími verzemi KDE, nyní k těm již vydaným přibudou i opravdu ty nejnovější změny.
Tiskni
Sdílej:
Ono to ale není tak, že by někdo byl tak moc hrr do Plasmy 5, že ji tam chtěl za každou cenu místo (relativně) stabilního KDE4. V tomhle případě se bohužel dá říct, že vzhledem k přístupu upstreamu bylo potřeba vybrat z několika špatných řešení. Alternativy byly
Ani jedna není nijak zvlášť lákavá, takže jakkoli je pro mne Plasma 5 zásadní překážkou toho, abych si Leap 42.1 nainstaloval na nějaký svůj desktop, na kterém mi záleží, nemůžu jim tuhle volbu mít nějak extrémně za zlé.
Osobně nejsem nijak nadšený ani z jádra 4.1, ale to byla taky volba ze dvou špatných řešení.
Vsetci sa zhodneme, ze KDE5 je zlo.
Zlo není KDE5 jako takové, ale to, že upstream přestal podporovat KDE4 v době, kdy KDE5 ještě není v rozumně použitelném stavu. To je dnes bohužel poměrně častý přístup podle hesla "kdybychom nepřestali podporovat starou verzi, uživatelé by nám v nové nevychytali chyby". Na druhou stranu, když srovnám, jak fungovala Plasma 5 ve chvíli, kdy se objevila v openSUSE, a vzpomenu si, jak vypadalo KDE4 v době, kdy ho tam proti zdravému rozumu natlačili jako default, je to přeci jen dnes výrazně lepší než tehdy.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.