Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 15:40
Po po téměř roce vývoje od vydání verze 5.38 byla vydána nová stabilní verze 5.40 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 75 vývojářů. Změněno bylo přibližně 160 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Tiskni
Sdílej:
People say that Perl is hard to learn.Vtipné na tom je, že Perl se pořád vyvíjí a pořád to některé lidi dráždí (nevím, jestli pořád ty samé nebo jestli stihla vyrůst nová generace), i když podobné flamewary se vedly už před dvaceti a víc lety. Např. pod článkem Perličky z roku 2001.
Uh! Japanese is hard to learn!
Nemam rad perl. Je to jen takova splacanina bez cistyho navrhu. To, ze sezere vsechno a ruzne, je prave hodne blby. Trikrat Fuj!
use strict; use warnings; a razem vsechno nesezere. Na praci s textove orientovanymi daty je to bezkonkurencni nastroj.
To cim mluvis (cestina) je taky splacanina bez cistyho navrhu. Chtel bys radsi pouzivat nejakej krasnej cistej ortogonalni jazyk?
Programovaci jazyk neni (nema byt) jazyk vytvoreny pro pocitac, ale pro programatora. Tudiz by mel v ramci moznosti dovolovat aby se programator vyjadroval tak jak mysli. A ne nutit ho myslet jak jak je jedine mozne se vyjadrit. A prave proto, ze kazdy programator mysli trochu jinak tak Perl nabizi vdycky nekolik moznosti jak kod napsat. A nenuti ti tu jedinou spravnou.Dnešní komentáře za moc nestojí, lidi se už neumí ani pořádně pohádat, jen do diskuse někdo přijde, aby to tam zasmradil Applem nebo osobními útoky. V odkazovaném článku mne taky zaujala zmínka o Perlu 6:
Proto bylo rozhodnuto, že Perl 6 bude úplně přepsán (něco podobného jako v projektu Netscape-Mozilla). Kompatibilita bude zajištěna pomocí zpětné dekompilace bytekódu, takže Perl 6 bude rozumět starším „pětkovým“ skriptům a programům (asi ne všem, ale lepší než drátem do oka :-). Larry Wall naznačil, že Perl 5.8 bude pravděpodobně poslední verzí řady 5.Ještě k tomu nadávání – podobně to je s Javou, na ní si taky někteří udělali názor na základě EJB 2 nebo mizerně napsaných desktopových aplikací pro Javu 5 a od té doby opakují to samé nebo ani vlastní zkušenost nemají a jen to někde slyšeli. Podobně jeden kolega zakládal svůj názor na tom, že si před 10+ lety koupil notebook „s Linuxem“ a od té doby ten systém nesnášel a nechtěl se k němu ani přiblížit. Jenže to byl takový ten „Linux“ co tam výrobce dal, jen aby to neskončilo chybou BIOSu, ale bootovalo to jen do příkazové řádky. O podobně kvalifikované názory není na internetu ani jinde nikdy nouze.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.