Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 20:55
V sobotu 21. října 2017 se na půdě Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze uskuteční RT-Summit – setkání vývojářů linuxového jádra a uživatelů jeho real-time verze označované jako preempt-rt.
Ze známých osobností na summitu vystoupí Thomas Gleixner, správce architektury x86 a spolupracovník Linux Foundation zodpovědný za Real-Time Linux Collaborative Project, Peter Zijlstra (Intel), správce linuxového scheduleru a nástroje perf, či Steven Rostedt (VMware), autor známého nástroje ftrace.
Studenti ČVUT mají vstup zdarma, ostatní zájemci se musí za poplatek zaregistrovat nejpozději do pátečního večera. Studenti mimo ČVUT pak také s výraznou slevou.
Linux preempt-rt je rozšíření (patch) linuxového jádra, měnící běžný Linux na real-time operační systém, který se dá použít například pro řízení autonomních aut, obráběcích strojů či podobných zařízení, kde záleží na přesném časování prováděných operací.
RT-Summit pořádají Linux Foundation Real-Time Linux Collaborative Project, OSADL: Open Source Automation Development Labs a katedra řídicí techniky, FEL, ČVUT.
Tiskni
Sdílej:
To sice ano, ale "RT" to bude jen za za podmínky, že nebude potřeba v daném vlákně žádná služba OS. S RT jádrem je možné mnoho znakových ovladačů (Comedi, ...) volat i v RT části, pokud odezva do nějakých třeba 200 usec stačí. Dokonce i na RPi je možné z RT části na 1 kHz volat přenosy do FPGA HW přes SPI a systém to zvládá (viz Lintarget RPi PMSM experiment). I když jak SPI subsystém tak síťový stack Linuxu obsahují mnoho kódu a konstrukcí, kde si myslím, že i na RT jádře hrozí inverze priorit. Pro takovýto projekt je pak ale stejně nejlepší použít Linux na FPGA, např. Xilinx Zynq (viz třeba můj příspěvek na LinuxDays.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.