Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 18:56
No vzhledem k tomu, ze dnf pouziva libsolve stejne jako zypper… tak nevim jak je to s tim neprekousnutim.Zjevně k tomu nepřekousnutí došlo, když se musel vyvinout samostatný projekt a ne třeba pár pluginů do zypperu.
Spis slo o to, ze Fedora ma malinko jine pozadavky nez SuSE (nicmene neznam strukturu zavislosti a balickovaci guidelines v SuSE).Tak obojí jsou to binární RPM distribuce, takže z toho žádné zjevné rozdíly nevyplývají a tedy bez jejich konkrétního popisu nemá asi diskuze moc smysl. Ale i v případě zásadních rozdílů by bylo záhadno buď doložit nemožnost nebo neúspěšný pokus o přizpůsobení/pluginování zypperu nebo přiznat NIH syndrom. Fedora je komunitní distribuce a jako taková by měla být za všech okolností komunitě prezentována upřímně.
Ale prdlajs "Dandified" - Aleš mi několikrát zdůrazňoval, že "DNF" není akronym.
Samo o sobě to vůbec pitomé není, protože až doposud nebyl dnf úplná náhrada, ne nutně všechny věci v dnf šly, a tak dál.Taky jsem se mu do poslední chvíle vyhýbal, jenže teď už mi starý yum nefunguje, takže důvody zjevně pominuly.
Přepínat to ve stylu alternatives je dost špatný návrh.Osobně to považuju za jednu z věcí na Debianu geniálních.
V F22 by to mělo fungovat tak, že yum řekne, že yum je zavržený a samo to pustí dnf se stejnými parametry, takže víceméně transparentně.Víceméně. Ale vyblije to několik řádků informací, pak se to na chvíli kousne a pak teprve to pustí ten dnf, nebo jsem něco špatně pochopil? Transparentní by bylo, kdyby se F22 s novou verzí nástroje používala stejně jak F21 se starou verzí až na jednotlivé změněné nebo zavržené volby. Přecijenom se obě varianty vyvíjejí pod jednou střechou a bylo by logické udržovat různé názvy jen do doby, než se ujasní, zda je nový vývoj úspěšny a lze ho tedy použít jako náhradu. Ještě neřeknu, kdyby měl nový nástroj inteligentní název a ne tři náhodná písmena, za kterými si vždy představím jenom „do not fuck (up)“.
Základní úkony jde všude dělat víceméně stejně s packagekitem nebo něčím. Má i cli udělátko pkcon...Jestliže pkcon není ani ohlašovanou ani úplnou náhradou za yum, bylo by snad lepší ho do této diskuze ani nezatahovat.
Jinak je principiálně veleabsurdní chtít všechny věci ve všech verzích stejné, neboť to velmi definitivně popírá celý jejich smysl.Prachsprostá manipulace.
No tak počkat, pokud chci používat distribuční nástroj, tak se asi smířím s tím, že se vyvíjí a mění s dalšíma verzema.On tu někdo kritizoval změny v yumu mezi verzemi Fedory?
Nikdo nikdy nikomu neslíbil, že yum bude navždy, že bude jediným nástrojem, nebo že se bude furt chovat stejně. V releaae notes je změna popsána, holt je třeba si to přečíst a chovat se podle toho.On tu někdo psal opak?
Ostatně, podporují se víceméně jen dvě verze fedory a jen dost krátce, tak nikomu stejně nehrozí, že by měl pět různých systémů najednou.Rozdíl se projeví už u dvou instalací, více instalací poslouží jen dalšímu zmatení bez ohledu na to, zda jsou různé či nikoliv.
Red Hat je jiná distribuce.RHEL a kompatibilní distribuce jsou sice teoreticky jiné distribuce, ale projekt Fedora pro ně z dist-gitu vydává balíčky, viz EPEL. Neuč orla lítat. :)
Jsem jediný, komu přijde pitomé, že se ten příkaz nejmenuje normálně yumJediny asi ne, nicmene vzhledem k rozsahu prepracovani, kdy se jedna v podstate o novou aplikaci, to dava smysl.
Jestli ono to nebude i kvůli licenci :)Nebylo by záhodno přestat mlžit? Je to kvůli licenci? Lze to doložit nějakým oficiálním zdrojem?
tohle je pokud vím i v dvouřádkové BSDJe dost krátká na to, abysis to mohl nejprve ověřit.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.