Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 16:29
+1 Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací. Pokud ne, tak to bude jen Xté alternativní API pro práci se zvukem, kdy všechny implementace emulují API těch ostatních, aby se na ně mohl napojit libovolný program.
JACK má „nedostatek“ pouze v tom, že pracuje s jednou zvukovou kartou. Což se dá pochopit u profesionálního audia (kvůli časování). Zatímco na takové to domácí spotřební přehrávání se to moc nehodí – tam člověk spíš ocení, že může připojit třeba USB zvukovku a nasměrovat do ní zvukové proudy z právě hrajících programů – i za cenu kolísající kvality. A po vytrhnutí zvukovky z USB se to samo přesměruje do zvukovky na desce nebo třeba do monitoru přes HDMI (podle určeného pořadí), takže to pořád hraje, aniž by uživatel musel něco dělat.
Do JACKu lze připojit více zvukovek, ale jedna je vždy primární. Tohle by se asi muselo upravit, aby se ta primární mohla měnit a nebylo potřeba znovu napojovat běžící programy. Jinak je to ale všechno už jen otázka přívětivého GUI a výchozího nastavení. Klidně se tedy mohlo celou dobu stavět na JACKu a PulseAudio tu vůbec nemuselo být…
Přijde mi, že na té odkazované stránce jenom používají JACK, jako by to byla (virtuální) zvukovka, ale ten JACK je napojen na jednu fyzickou zvukovku.
Nicméně na stránkách JACKu je popsáno, jak ho používat s více zvukovkami: How can I use multiple soundcards with JACK? Ale žádná z těch možností asi nenahradí úplně PulseAudio (v tom scénáři, který jsem popisoval v předchozím komentáři, kde uživatel dynamicky připojuje a odpojuje zvukovky a přesměrovává zvuk). Rozšířit JACK tak, aby vyhovoval i potřebám toho spotřebního audia, by ale nemělo být až tak těžké – a pak už je to jen o tom GUI a výchozím nastavení.
Pokud se to udělá správně, tak to bude plnohodnotná náhrada současných implementací.No nevím, dle FAQ (které už neexistuje tam kde bylo) nebo teď tady, Pipewire nemá za cíl nahrazovat.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.