Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 09:23
Idea je taková, že z vlastního serveru by pak bylo možné komunikovat jak s lidmi v oficiálním Telegramu, tak na jiných self-hosted serverech.Nedělal bych si velké naděje. Cílem podobných služeb je nalákat ovečky na svoji platformu, nikoliv umožnit komunikovat komukoliv s kýmkoliv. Příkladem budiž jabber u Facebooku i Google, kde to v obou případech nakonec vypnuli.
Přesně podle plánu.Chtějí zavést nové placené funkce. Stávající bezplatné funkce by měly zůstat zdarma, a to bez zneužívání dat pro marketingové účely. Tento záměr avizovali už před lety a toto oznámení mi s tím přijde konzistentní.
Například už zpracovávají osobní údaje (telefonní číslo) bez souhlasu jejich nositele (neregistrované telefonní číslo).Synchronizace kontaktů, no. Taky se mi to moc nelíbí, ale tohle bohužel dělají v podstatě všechny komunikační appky, kde je identita založená na telefonním čísle nebo e-mailu. Mj. to dělá i Signal. Nevím tedy, jestli se někam do cloudu uploaduje slovník jméno-číslo, ale přinejmenším telefonní čísla přes nějaké API exponována jsou (v seznamu kontaktů vidím, kdo používá Signal a kdo ne, tzn. přinejmenším to musí vzít telefonní čísla z mého seznamu a zavolat nějakou metodu, která je profiltruje na uživatele Signalu). Ideální by samozřejmě byla ta federalizace s identitami ve tvaru id@server s tím, že to nemusí být dementně navázané na telefonní číslo atd.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.