Portál AbcLinuxu, 16. května 2024 23:13

Distribuční novinky - 24/2008

16. 6. 2008 | Luboš Doležel
Články - Distribuční novinky - 24/2008  

Tlak na otevřené standardy a open source v EU. Volba firmy pro rozvoj OSS ve školství v Británii. Red Hat uzavřel GPL-kompatibilní patentovou dohodu. OSS bude mít silnější místo v tureckém školství. 64 Studio 2.1. MilaX 0.3.1. ArtistX 0.5. Distribuční rada: posílání souborů přes Bluetooth.

Obsah

Letem světem

Linux Mint 5 nabízí nové nástroje a mění výběr softwaru. VectorLinux 5.9 "SOHO" nabízí uživatelům rychlé KDE 3.5.9 spolu s Fluxboxem. Greenie Linux 3.0.2H - distribuce pro slovenské a české uživatele postavená na Ubuntu - má VLC jako výchozí přehrávač videí, přidává gThumb a navíc ještě prostředí LXDE. linuX-gamers Live DVD 0.9.3 je nová verze živého DVD ve stylu spusť a hraj; tentokrát přibylo například GUI pro snadnou konfiguraci sítě. Myah OS 3.0 "Box" nabízí kompletní systém na bázi prostředí LXDE. Turbolinux 12 Beta přináší japonským uživatelům poslední software. StartCom Enterprise Linux 5.0.2 aktualizuje a rozšiřuje různé části tohoto klonu RHEL. NexentaCore Platform 1.0.1, postavené na OpenSolarisu b85+, opravuje chyby a podporuje nové SAS/SATA řadiče. Voltalinux 2.1 odráží novinky ve Slackware Linuxu 12.1. Elive ve verzi 1.7.7 nově podporuje Bluetooth. Pardus Linux 2008 se blíží konečnému vydání: vyšla verze RC1. Parsix GNU/Linux 1.5r0 Test 3 synchronizuje software s Debian Testing a vyměňuje či aktualizuje některý software. Damn Small Linux 4.4 zařazuje Fltk, přidává diff prohlížeč a mění některé vlastnosti.

Tlak na otevřené standardy a open source v EU

link

Uvnitř Evropské unie se dále objevuje tlak, aby proprietární technologie (typicky firmy Microsoft) nahradil open source software a otevřené standardy. Evropská antimonopolní komisařka na konferenci, kterou organizovalo OpenForum Europe, prohlásila: „Žádný občan nebo firma by neměla být nucena nebo povzbuzována k tomu, aby před otevřenou technologií dala přednost technologii uzavřené kvůli tomu, že vláda udělala rozhodnutí jako první.“ Dále označila zvolení formátů, které mohou být používány v produktech různých výrobců (a to často bez nutnosti něco platit), za velmi chytré obchodní rozhodnutí. Řekla také, že také evropská komise by neměla záviset na jediném výrobci, nesmí přijmout uzavřené standardy a musí se vyhnout tomu, aby byla nuceně odkázána na používání konkrétní technologie. Upozorňovala na riziko, které takové uvíznutí na jedné technologii představuje - člověk je pak zavlečen i do následujících generací takových produktů. Rovněž řekla, že odvětví by nemělo spěchat s určováním standardů, které pak mají i konkurenti používat.

Zelení na půdě Evropské unie už tradičně protlačují open source a výjimkou není ani poslankyně Heide Rühle, která se začátkem dubna zeptala Evropské komise, zda pravidla vylučují Microsoft ze zakázek kvůli závažnému porušování antimonopolních pravidel. Komise odpověděla, že pravidla umožňují vyloučení firmy z těchto důvodů, ale nejedná se o povinnost nebo o věc, která by se uplatnila automaticky spolu s udělením pokuty. Rühle prohlásila, že Komise se snaží problému vyhýbat: „Objasnit právní záležitosti patří mezi úlohy Komise. Microsoft v několika případech předvedl závažně nesprávné chování. Komise by se neměla nechat tahat za nos a měla by důkladně zvážit vyloučení firmy z nových projektů. Nadále budeme tento případ pozorně sledovat.“

Volba firmy pro rozvoj OSS ve školství v Británii

link

Jako skvěla zpráva vypadalo, když organizace Becta začala pomocí tendru hledat firmu, která by se postarala o podporu nasazování open source v britském školství. Cílem je vybudovat jakousi open source komunitu škol, kde by se OSS nejen nasazoval, ale také dále rozvíjel. Projekt by měl sice trvat dva roky, ale vloženo do něj bude pouhých 270 000 liber. Nakonec se našli čtyři zájemci o tuto roli, ale Becta z neznámých důvodů vybrala firmu, která se pro věc - alespoň podle hlasů z Open Source Consortium - hodí nejméně ze všech: The Alphaplus Consultancy (Manchester). Tato firma prý nemá potřebné zkušenosti s open source a ani za ní nestojí žádná větší podpůrná organizace. Smůlu tak mají Sirius (podporován Red Hatem a miliony eur z Evropské unie), The Learning Machine (specialista na open source ve školách podporovaný Canonicalem) a Open Source Software Watch, který už organizuje rozvoj open source v sektoru vyššího vzdělávání.

Red Hat uzavřel GPL-kompatibilní patentovou dohodu

link

I firma Red Hat má problémy s patenty, přesněji řečeno se žalobami kvůli patentům. Red Hatu se nyní podařilo urovnat patentový spor s firmami Firestar a DataTern kvůli produktu JBoss. Na tom by nebylo nic až tak zajímavého, kdyby Red Hat celou věc neudělal tak, aby měla co nejpozitivnější dopad na komunitu. Dohoda je tak v přímém kontrastu se známou spoluprací Novellu a Microsoftu. Richard Fontana, který má v Red Hatu na starosti open source licencování a patenty, sdělil:

Většina patentových urovnání a podobných dohod je důvěrná, ale pokud vím, tak toto je první patentové urovnání, které splňuje požadavky GPL verze 3. Ve skutečnosti jde v tom, že upstream i downstream strany mají zajištěnu patentovou bezpečnost v této záležitosti, ještě dál než GPLv3. (A toto není případ, kde bychom se snažili najít mezeru v GPL, ale spíše touha z naší strany dosáhnout dohody, která poskytne širokou patentovou ochranu vývojářům, distributorům a uživatelům, přičemž by byly plně dodržovány podmínky licencí u softwaru, který my a komunita distribuujeme.)

Toto je ukázkou toho, že je skutečně možné uzavřít patentovou dohodu, která zároveň splňuje podmínky GPL a uznává platnost patentu. K věci se pozitivně vyjádřil také Eben Moglen (SFLC):

To, že Red Hat urovnal patentový spor za podmínek, které poskytují dodatečnou ochranu ostatním členům komunity (upstream a downstream z hlediska Red Hatu), je kladným příspěvkem pro patentovou obranu komunity. Rádi bychom viděli další urovnání v podobném stylu - kde firmy zajistí více než svou vlastní právní výhodu ve vztahu k patentovému riziku celé FOSS komunity z třetích stran - když se komerční redistributoři FOSS rozhodnou urovnat patentový spor. SFLC jménem komunity vítá snahu Red Hatu.

OSS bude mít silnější místo v tureckém školství

link

Open source získá solidní pozici v tureckém školství. Jeho nasazení je totiž součástí projektu pro posílení tamního vzdělávacího systému, na což bylo vynaloženo 58 milionů euro. Téměř rok se pracovalo na vzdělávacích materiálech pro kurz o open source, který je postaven na turecké distribuci Pardus Linux. Nyní dojde na vzdělávání učitelů - celkem šest set se jim během třech měsíců (90 hodin školení) naučí s Linuxem pracovat, aby pak nabyté znalosti mohli předat středoškolským studentům ve věku 16 až 17 let. Ve školním roce 2009/2010 se tak vzdělání o open source dostane ke 30 000 studentů. V současnosti turecké Ministerstvo školství hledá profesionální instruktory se zkušenostmi s používáním Pardus GNU/Linuxu a open source softwaru. Toto ovšem není první taková aktivita v Turecku - minulý listopad byl mezi studenty základních škol šířen materiál o instalaci Pardusu. Proto je také na všech počítačích v tureckých základních školách tato distribuce nainstalována spolu s Windows.

64 Studio 2.1

link

64 Studio je distribuce (kompatibilní s Ubuntu a Debianem), jež se specializuje se na vytváření multimédií a digitálního obsahu. 64 Studiu se dokonce podařilo dostat do několika OEM produktů. Nyní vyšla verze 2.1, která představuje první aktualizaci v druhé stabilní řadě distribuce. Hlavním důvodem k aktualizaci jsou nové verze aplikací jako Ardour a Rosegarden. Dále byly zařazeny opravy z Debianu Etch. Nejedná se ovšem o bleeding edge software - uživatelé se nemusejí bát, že se jejich systém po aktualizaci rozbije.

64 studio 64 studio 64 studio

MilaX 0.3.1

link

MilaX je drobná živá distribuce založená na OpenSolaris Nevada. Dříve, pod jménem Damn Small Solaris, se jednalo spíše o experiment, kolik softwaru z OpenSolarisu se vejde na mini-CD, ale z MilaXu se později stala plnohodnotná distribuce OpenSolarisu. V nové verzi (založené na Nevada 89) je možné nechat načíst obsah CD do RAM a CD vyjmout. Bylo přidáno IceWM a odstraněno JWM. Dále přibyly aplikace jako Conky, XChat, Xpad a skripty pro rozlišení obrazovky a rozložení klávesnice. Distribuce vyšla v desktopové a v serverové variantě, která má Apache, PHP, Sambu, NFS server a různé konzolové programy.

milax milax milax

ArtistX 0.5

link

ArtistX je živé DVD na bázi Debianu s téměř veškerým svobodným softwarem pro zvukovou, grafickou (2D i 3D) a video produkci. Může tak posloužit nejen jako platforma pro tvorbu multimediálního obsahu, ale také jako předváděcí systém. Poslední verze běží na jádře 2.6.25 a KDE 3.5 s Compizem 0.7.7. Na stránkách projektu najdete seznam několika programů z každé kategorie tvorby, ale jde skutečně jen o špičku ledovce - ledovce, který představuje okolo 2500 balíčků.

artistx artistx artistx artistx

Distribuční rada: posílání souborů přes Bluetooth

link

Dnes se podíváme na posílání souborů přes Bluetooth v konzoli (přes OBEX). Prvním krokem bude zjištění identifikátoru zařízení, kam chceme soubor poslat. Může nám stačit jednoduché vypsání Bluetooth zařízení v okolí:

hcitool scan

bluetooth search

Nebo můžeme použít hlubší skenování - necháme najít zařízení, která podporují OBEX PUSH:

sdptool search OPUSH

bluetooth search

Nyní, když máme identifikátor, můžeme použít k odeslání souboru například program obex_test.

$ obex_test -b IDENTIFIKATOR
Using Bluetooth RFCOMM transport
OBEX Interactive test client/server.
> c
Connect OK!
Version: 0x10. Flags: 0x00
> p /tmp/mistni_soubor.txt vzdalene_jmeno.txt

Pokud chceme poslat soubor rovnou (bez zadávání dalších příkazů), nabízí se program obexftp:

$ obexftp -b IDENTIFIKATOR -p soubor.txt
Browsing IDENTIFIKATOR ...
Connecting...done
Sending "pokus.txt"... done
Disconnecting...done

Seriál Distribuční novinky (dílů: 244)

První díl: Distribuční novinky - 1, poslední díl: Distribuční novinky 10-15/2024.
Předchozí díl: Distribuční novinky - 23/2008
Následující díl: Distribuční novinky - 25 a 26/2008

Další články z této rubriky

Týden na ITBiz: Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek
Týden na ScienceMag.cz: O krok blíže k molekulárním počítačům
Týden na ITBiz: Kvalita a přesnost dat generovaných AI rozhodne o důvěře zaměstnanců v umělou inteligenci
Týden na ScienceMag.cz: Kosmologové se opět zkouší vypořádat se s problémem Hubbleovy konstanty
Týden na ITBiz: GenAI má na evropském trhu umělé inteligence zatím jen velmi malý podíl

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.