Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 12:24
tx
posune kurzor před nejbližší znak „x“ vpravo, číslo následované příkazem opakuje příkaz, 42x
posune kurzor před 42. znak „x“ vpravo a gU42tx
převede veškerý text až do 42. znaku „x“ vpravo na velká písmena. Tento umělý příklad v praxi asi není použitelný, ale podobné sekvence v kombinaci s makry, prací s více registry apod. dokáží několika stisky kláves provádět rozsáhlé úpravy textu jako je převod CSV (několik sloupců – např. ID položky, název a komentář) na výčtové typy a zdrojový kód programu převádějící mezi ID a názvem, který je vhodně okomentovaný.
Minimapu nejlépe využiji pouye pokud je barevná a jsou tedy vidět rozdíly mezi dokumentací a kódem.
2016 JE HUMPL , ZLATEJ 2010
V anketě mi chybí:
q
ve vimu)seznam funkcí, z nichž většina není součástí uživatelského rozhraní
Takže ses netrefil a měla to být reakce na můj komentář?
Rozhodně v tom ale nevidím aspekty jako např. „podpora různých kódování“.
Stačí se nad tím zamyslet. Ta podpora totiž nespočívá jen v tom, že editor někde uvnitř volá iconv
nebo podobnou knihovnu, ale v tom, že je tato funkcionalita dotažená do GUI, aby ji mohl uživatel ovládat. Tzn. projeví se to např. v souborovém dialogu při otevírání souborů, ve stavovém řádku, v nějakém dialogu, který ti řekne, že se některé znaky nepodařilo dekódovat a třeba že editor odhaduje, že je to v kódování XY, nebo se to projeví v nabídce, kde budeš mít možnost načíst aktuální soubor znovu s jiným kódováním… k tomu klávesové zkratky atd. Všechno je to součást UI/GUI a všechno se to dá dělat různými způsoby.
Totéž platí pro ty ostatní funkce – i ty musí být nějak dotažené do GUI, aby uživateli k něčemu byly. A všechno se to dá dělat více nebo méně přívětivě.
Jestli jsi nechtěl diskutovat o tomhle, tak jsi měl anketu formulovat jinak. Jestli to mělo nějaký jiný kontext, tak jsi ho měl uvést – a ne pak ohrnovat nos nad tím, jak tě všichni ostatní nepochopili.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.