Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 17:38
Např. USA hodně prosperovalo ze 2. světové války, kdy Němci čistili Evropu od nejlepších lidí.Jistě. Emigrovalo tam několik chytrých lidí židovského původu, kterým šlo v Evropě o kejhák, ale rozhodně ne tolik aby to mělo nějak výrazný efekt na válečnou ekonomiku USA. Základ byl postaven úplně jinde. Tu budoucí prosperitu založili lidé narození v letech 1890~1925, tj. před hospodářskou krizí. Ta je donutila se pořádně ohánět. Naopak válka Spojeným státům pořádně pustila žilou, protože v ní zahynuly tisíce nadaných a vzdělaných lidí, co by mohly zůstat sedět doma na zadku. Nezůstali, protože jim bylo jasné, že pokud by kleklo Rusko a Velká Británie, tak by byla na řadě Amerika. Jak můžeme vidět dnes, jen vyspělou technikou se válka nevyhrávají a vítězství nestojí tisíce, ale miliony obětí.
US by stroje pro lety s posadkou melo, ale nemaji na ne $$$. Museli by pochopitelne postavit novy stroje podle starych projektu, coz by stalo radove vic, nez zaplatit start Sojuzu. Navic by to trvalo, protoze uz nemaji lidi a technologii.Jinými slovy aktuálně nemají nic, do čeho můžou posadit člověka a vystřelit ani těch 400km vysoko na ISS.
vzdyt tam pristal jen jediny vedecA co by tam asi tak dělal? Na ISS taky nejsou vědci. Ti lidi "jen" dělají experimenty dle připraveného plánu a reagují na pokyny ze Země. Ono je totiž sakra těžký vybrat člověka, co to po psychické a fyzické stránce nejen přežije, ale taky je tam k něčemu platný. Chtít po něm ještě věděcké schopnosti je už hodně navíc. A k čemu by to tam bylo? Řídit experiment lze i ze země a přesypat materiál do jiné nádoby umí i astronaut (a možná líp).
A to co tam delali zvladly uz v te dobe automaty, radove levnejs.To jo, ale poslat tam člověka je obrovskej milestone, ve smyslu třeba jen ten týden udržovat životní podmínky. Nehledě na to, projít se ve skoro čistém vakuu po jiném objektu ostřelován Slunečním větrem a přežít to. Už jenom ty materiály u toho vyvinuté slouží lidstvu dodnes.
Co se tyce soukromych stroju, podivej se, kolik let zkusenosti maji ti rusove, a jak dlouho se vse testuje nez si do toho sednou lidi.Však jo. Zrovna za tohle si rusové zaslouží obdiv. Konečně to není přístup nas mnógo, ale jde jim o každý start a ta míra úspěšnosti je naprosto famózní.
Jo?Jo.
A rusáci si taky ukradli nějakého němčoura
Taky. Ale byly to jen paběrky. Štěstí přeje většímu, kvalitnějšímu a připravenějšímu lupiči. Dá se říci, že kompletní dokumentace, hotové V-2 a prototypy chystaných zbraní padly do rukou USA. Peenemünde vykradli jako první Američani.
Neméně zajímavé je i poválečné zaměstnávání takových kádrů jako byl Klaus Barbie. Stejně jako NASA byla po válce top zaměstnavatelem esesáků, tak CIA byla top zaměstnavatelem kvalitních zločinců, gestapáků a esesmanů. I tady tě můžu uklidnit, šmudlo. I ostatní to dělali. Ale Američané vynikali v kvalitě zaměstnaných gestapáků a také v jejich množství.
Kdyby USA bylo závislé na trhu práce pouze na odbornících, které prošly USA školstvím - do jedná až dvou generací jsou na úrovni rozvojové země.Jo proto mají v USA většinu ze světových TOP univerzit. Proto mají na některých středních školách laboratorní výuku například v biologii, které se nevyrovná většina našich vysokých škol.
- europania maju urcite kvalitnejsie jedlo, kvalitnejsie vina, kvalitnejsie pivo.Myslím, že to vyjde na stejno. I průměrny steak je tam evropská špička. Burgery vynikající, a to i v lepších fastfoodech. Na kalifornské víno si nemůžu stěžovat. Pivo jsem nezkoušel, ale určitě se tam slušné dá najít taky. Ostatněviděl jsem tam i česká piva. Evropská kuchyně mi rozhodně přijde pestřejší a asi by mi časem chyběla. Ale ty čtyři týdny jsem si tam dával do nosu a byl jsem nadmíru spokojen.
- europsky futbal je krasny sport zatial co americky (radsej sa zdrzim komentara)Nezmám nudnější a trapnější sport než evropský fotbal. Na ten americký se aspoň dá chvíli koukat.
- a tiez nam viac zalezi na nasej planete a menej mrhame zdrojmi. v amerike ma kazdy clen rodiny svoje auto niektori aj 2 (bez auta sa tam ani nikam nedostanete, deti maju skolsky autobus alebo ich do skoly vozia rodicia, ale americky teenager ked ma 16 tak si hned robi vodicak a kupuje prve auto). amik generuje viac odpadu a v lete nema problem otvorit okno a k tomu si naplno pustit klimatizaciu, nakupit obrovske mnozstvo potravin a potom ich vyhodit.Na druhou stranu, v přírodě mají proti nám úžasné čisto, žádné odpadky a bordel po lidech jako u nás - včetně našich národních parků. Z toho jsme byl nadšen. I návštěvníci se tam k přírodě chovají lépe, neřvou, neplaší zvířata atd.
- taktiez UK hudbaVšechny moje nejoblíbenější kapely jsou z USA, případně z Austrálie. Beatles mi fakt nic neříkají. Pár brtitských kapel bych si vybral, ale hudební ráj je pro mě jednoznačne USA. A i to country v tom správném prostředí zní dobře, i když to běžně neposlouchám (z toho co běžně poslouchám většině lidí teče krev z uší).
Nezmám nudnější a trapnější sport než evropský fotbal. Na ten americký se aspoň dá chvíli koukat.Ktoru chvilu? Tie dve minuty kym sa zoradia, alebo tych 8 sekund kym sa zrazia? :)
Pivo jsem nezkoušel, ale určitě se tam slušné dá najít taky.Pivo je tam tezka katastrofa, jedine, co mi jakz takz chutnalo byl Samuel Adams.
Američané moc neumějí evropské jazyky.většina Američanů umí anglicky nebo španělsky (často obojí) - oba dva jsou to evropské jazyky
Problem je, ze tam nejsou chodnikyChodniky tam ve mestech normalne jsou.
pokud jdes pesky i jen do kramu kterej je vzdalenej 100m, tak ses podezrelejAno, automaticky alertujes nejblizsi neighbors watch...
Normalne te zastavej mistni floydi a 1/2 hodiny se te vyptavaj, co se ti stalo s s autem.To jsou fakt hrozne sterotypy. Policajti te zastavi a daji se do reci, jen kdyz jsi beloch. Kdyz jsi cernoch, okamzite strili. Dost ironie. Pokud jdes pesky do kramu, nikdo te nezavre. Overeno nekoliksetkrat. Nachodil jsem ve statech stovky kilometru pesky a policajti me nezastavili ani jednou. Verejna doprava tam taky funguje, i kdyz ne v takove kvalite jako v CR nebo nedejboze v Nemecku, ale jde ji bez problemu vyuzivat. Vlastne v nekterych mestech (typu NYC) je verejna doprava ten nejlepsi zpusob prepravy.
To jsou fakt hrozne sterotypy. Policajti te zastavi a daji se do reci, jen kdyz jsi beloch. Kdyz jsi cernoch, okamzite strili.To je videt, ze tomu dost rozumis! Takovejch expertu jako ty je malo, ze ty jsi tam fakt doopravdy byl? Uzasny! A jak dlouho uz takhle kazdeho cernocha okamzite zastreli na pohled? Jak to, ze jim tam nejaci cernosi jeste zustali? Zly kapitalista nedal policistum dost penez na patrony?
je pravda ze Americania si neplnia mozog zbytocnymi informaciami, ktore malokto z nich vyuzije v beznom zivote, nevedia ze hlavne mesto Slovenska je Bratislava, nevedia ani to ze existuje nejake Slovensko a naco by sa to ucili ked sem ajtak nikdy nepridu.S temi fakty to byva docela problem. Protoze spoustu veci si ve skole vysvetluji primarne na prikladech a prirovnanich. Takze obrat Ok, it's like a ... je tam castejsi nez u nas vole. Zkratka a dobre, americani nevi, ze hlavni mesto Slovenska je Bratislava, protoze je na to tezke najit odpoved ok, it's like a .... Diskutovat o tom, jake ma kdo znalosti o te ci one zemi, mi prijde bezpredmetne. Schvalne, kdo bez napovedy da vsech padesat statu americke unie. A kdo da celou EU? A kdo bez napovedy da samospravne celky Ciny (nebo alespon dva). ;-]
- europania venuju viac pozornosti zdravemu zivotnemu stylu (aj ked teraz hovorim skor o zapadnej casti naseho kontinentu a v amerike to tiez neni rovnake v kazdom state) preto v europe neni tolko - obeznych ludi (hamburgerovych mastodontov).Nadmerna obezita neni otazkou volby, ale je to z velke podstatne casti socioekonomicky problem. Nadmerne obezni se rekrutuji z nejnizsich trid, kteri si nemohou dovolit kupovat kvalitni jidlo a misto toho kupuji levne plne nahrazek, typicky z kukuricneho skrobu a sirupu. Komentar k pohledu na (konzumni) (dle prispevku lepsi) kulturu necham stranou.
ze na technicke skoly a funkce jsou importovani lidi z Indie, Ciny, Koreje, apod. A to ve velkem.co jsem od známých techniků slyšel, tak to prý tak skutečně je. Myslím si, že to není dobrá volba. Celé generace težila Amerika z Němců, kteří ji technicky postavili na nohy a nyní asiaté ??
Maxwellky nepotřebuješ třeba k návrhu zesilovače ani číslicového obvodu TTL.Tak samozřejmě, vždycky to jde prostě udělat tak jak je to nakreslené v učebnici a na nic se neptat že ano. Už k nějakému hlubšímu pochopení toho, jak funguje takový rezistor je ale potřeba nejdříve z Maxwellek vyrobit rovnici kontinuity, potom udělat nějaký kvalifikovaný odhad ohledně chování nosičů náboje ve vodičích, z toho všeho vyrobit Poissonovu rovnici a poté si vlastně uvědomit, že z linearity nám stačí zjistit "vzájemný odpor" mezi elektrodami a pak už spočítáme co budeme potřebovat řešením soustavy lineárních rovnic (což je oproti PDE docela výhra).
základy komplexní analýzy. Fouriera jsem měl v prvním ročníku na vysoké a stačila k tomu jen ta matematika, co jsem měl na střední.Co. Jakože se člověk na střední třeba dozvěděl, co to jsou holomorfní funkce nebo Laurentova řada jo? Hustý.
To někteří gymnazisté čuměli na integrály jak puk a trvalo jim rok matematiky, než se k tomu dostali.Moje zkušenost (z FELu) je taková, že po asi tak třetím/čtvrtém semestru nějak většina studentů z průmyslovek vymizela, většinou na analýzách (což teda moc nechápu, protože na FELu analýza není zase _tak_ nezvladatelně složitá - na projití se vlastně stačí nadrtit vzorové příklady a na ústní nebýt úplně mimo).
Z mých spolužáků se tím živí pouhé procento.A to je špatně nebo dobře nebo jak? Nikdy jsem nepochopil, proč se obecně považuje za špatné to, že člověk nedělá obor, který měl na škole. Já mám elektroprůmyslovku, potom jsem šel na informatiku (přerušeno ze soukromých důvodů), potom jsem si zašel na fyziku i když jsem věděl, že to nikdy dělat nebudu. Fyzika je můj koníček. Elektroniku mám jako hobby, umím číst schémata a ledacos si u/o-pravit. Fyziku mám jako koníčka, prostě chci vědět, jak funguje náš Vesmír. Takže si čtu papíry o kandidátech na pátou interakci apod. Dělám to, co mě baví a to jsou počítače. Teď už cítím, že přišel čas na kompletní změnu oboru, nevím, co to bude ale asi nic z výše uvedeného. Tj nikdy jsem nedělal a nejspíš ani nebudu dělat nic z toho, co jsem kdy studoval. Ale to přece není špatně. Dalo mi to základy mnoha oborů a stejně je potřeba se sám vzdělávat po celý život, to není o tom, že někdo vystuduje nějakou střední a nic víc už potřebovat nebude.
Zato 100% vi, ze Buh stvoril Zemi 5 000 let pred Kristem. Kdyz se ho zeptas, se vzaly ty miliony let stary kostry, tak je v riti. Tohle je tam ucej ve skole.No tohle je dost krize. Stačí se podívat, co všechno dokázali způsobit blázni prodávající homeopatika a bojující proti očkování. Dneska tady máme epidemie nemoci, která mohla být jako druhá v pořadí eradikována. Teď sleduju nebývalý vzestup flat earth magorů. A na tom je pikantní hlavně to, že lidé věděli už před vznikem křesťanství, že Země je kulatá a dokonce znali docela přesně i její obvod. A tihle jedinci se ohánějí Biblí a říkají, že Země je placka. Možná to pomine, možná ne, ale co mi na tom vadí je boj proti vědě. Prostě nic není dané, nic se nedá ověřit a existuje jen názor. Takže do studia si pozveme astrofyzika a člověka s názorem. Vyvážená diskuse 50:50. Stejně jako v případě imunologa a internetové homeopatky.
Možná to pomine, možná ne, ale co mi na tom vadí je boj proti vědě. Prostě nic není dané, nic se nedá ověřit a existuje jen názor. Takže do studia si pozveme astrofyzika a člověka s názorem. Vyvážená diskuse 50:50. Stejně jako v případě imunologa a internetové homeopatky.Doporučuji myšlenkový rámec konfrontovat s posledním stoletím filosofie vědy. Zvláštní pozornost doporučuji věnovat v Česku již takřka neznámé části od Kuhna přes Feyerabenda a dál, načež se popř. posléze uchýlit k bezpečnému instrumentalismu: výsledky imunologa jsou často užitečné, což se o internetové homeopatce úplně říct nedá, ačkoliv na druhou stranu instrumentalisticky pojatá věda nám nemůže odpovědět na otázku, proč a zda vůbec ji máme provozovat a aplikovat.
Takze kde je, kurva, v CR ta epidemia spalniciek?!?Já bych jen podotkl asi tak tolik, že toto celé způsobil pokles očkování o 5 procentních bodů. Pokud bude proočkovanost klesat dál, tak se máme na co těšit. Ano, klidně můžeme přestat očkovat úplně, uklidňovat se tím, že skoro nikdo nezemřel a že máme tak dobrou lékařskou péči, že se vyřeší i vážné případy. Tak směle do toho. Adekvátní lékařskou péči v případě globální epidemie dostane tak možná 1% nemocných a zbytek se do nemocnic ani nedostane a ty zkolabují.
Takze nechapem, preco sa niekto potrebuje vozit po matkachNejde o to, že se někdo chce vozit po matkách. Jde o to, jak se tady snadno šíří šarlatánské informace s globálním dopadem. V ČR stačila jedna uřvaná Eleková s volným vstupem do všech medií a podívejme se, co se stalo. A tady vidím chybu na straně min zdravotnictví, SÚKLu, SZÚ apod. které proti lžím dlouhé roky nijak nevystupovali. Takže ve veřejném prostoru bylo o očkování slyšet především z té negativní strany.
dievca, ktore prekona trivialnu rubeola/zardenkyNevím, zda to byl tento případ, ale ono se neočkuje jen pro ochranu toho konkrétního jedince, ale pro ochranu všech. Tj v tomto případě šlo o to, aby se ta nemoc nešířila mezi populací a nedostala se k těhotným ženám. Tj stejný důvod proč očkovat chlapce proti HPV. Ti sice nedostanou rakovinu děložního čípku, ale měli by být očkováni, aby toto nepřenášeli.
toto celé způsobil pokles očkování o 5 procentních bodůToto je s prepacenim kolosalna kravina hned 3 sposobmi. 1.) Nesposobil, v najlepsom pripade koreluje. NIKTO (ani najsvetejsi Prymula osobne) nedokaze dokazat (ta slovencina je kuzelna), ze to sposobilo par stoviek matiek, ktore odlozili ockovanie u najmensich deti. Videl ti tu tabulku o vekovom rozlozeni nakazenych? Ako by vyzeralo odvodnenie (dokaz nikto nevyrobi) ako najmensie deti nakazili robosov v Skodovke, ci kde to bolo? Kde je naopak vektor prenosu medzi dospelymi s vyvanutom imunitou rovno po ruke. 2.) 5% populacie je v CR 500 000 ludi. Tolko sa cca narodi deti za 4 roky (a +- tolko ludi umrie). Za posledne 4 roky by nesmelo byt ockovane ani jedno dieta, aby sa 500 000 ludi v populacii vymenilo za neockovanych. Zaroven vieme, ze odmietacov su nejake male stovky, max. tisice. Ani keby si to rozlozil na dlhsie obdobie, tak k 500 000 sa proste nemozes ani zdaleka priblizit. Ale v novinach si videl tieto cisla, tak v tebe ostali A tu mas kuzelny odstavec rovno od najpovolanejsich MZCR: "Proočkovanost proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám poklesla od roku 2007 v celorepublikovém průměru o více než 14 %, a to téměř z 98 % (2007) až k aktuálním 83,5 % (2017). První pokles pod hladinu 95 %, jenž je udáván jako hranice kolektivní imunity, byl, zaznamenám v roce 2015, od té doby je sledován výrazný sestupný trend proočkovanosti proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám." http://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/rizika-onemocneni-spalnickami-a-moznosti-prevence_17081_4011_5.html 14% je 1 400 000 ludi. To fakt nikto nemoze mysliet vazne. A z 95% na 83.5% za 4-5 rokov je fyzicky nemozne. Museli by sme vyznamnu cast zaockovanej populacie vystrielat a doviezt novu. 3.) Cisla, ktorymi sa ohana Ceska vakcinologicka spolocnost a vsetci od ministerstva cez praktickych lekarov az po novinarov ich bez rozmyslania preberaju su porovnavanim hrusiek s jablkami. Dnes do doplnkovych 16.5% "nezaockovanych" pocitaju kazdeho, kto nedostal 1. MMR v 13-18 mesiacoch a 2. MMR v 5-6 rokoch (donedavna v 21-25 mesiacoch). Akakolvek odchylka spada do "neockovanch 16.5%. Ak 1. MMR rodicia odozili na 24 mesiac, tak mozu napichat aj 3. MMR navyse, ale CVS ich zapocita ako neockovanych. Skade brali 98% v 2007 vie len Ctulhu, ak vobec. Z akeho zdroja mas pokles o 5% ty? Ja neviem, mozno zase budem plytvat tvojim casom, ale nez sem kopirovat argumenty po jednom... http://www.rozalio.cz/pro-media/1289-mudr-jan-vavrecka-ph-d-o-ockovani-proti-spalnickam Vavrecka je clovek, ktory ma logicke myslenie v poriadku, je schopny pochopit pisany text a je schopny pocitat na urovni, ktoru treba pre pocitanie populacie a nakazenych. Pokial ta drazdi server, na ktorom je to zavesene, tak si opakuj "don't shoot the messenger". Suhrn je rovno dostupny pod linkom, kompletny text (IMO sa oplati precitat, aj keby clovek nesuhlasil so zavermi, pretoze ja tam chyby, ktore by vyznamne menili skutocnost nevidim) ako PDF tamtiez.
klidně můžeme přestat očkovat úplně,Je este jedna kompromisna moznost. Spravit vsetko preto, aby rodicia nemali dovod ockovanie odmietat (spristupnit monovakciny) a zaroven zrusit jeho povinnost. V Nemecku nie je povinne a cisla preockovanosti su podobne ako v CR, ktore je v sfere ockovania najperzekuujucejsim (to je slovo!) statom v Europe. Sucasny stav je 9 povinnych ockovani aplikovanych 6+3. Ak mas nejaky dovod, ze z tej 3 chces 2, tak si nuteny mat 6+0, pretoze nic sa nesmie. V pripade hexavaciny existuju aj ciastocne moznosti, ale tusim nepokryvaju vsetko a niektore su prakticky nezohnatelne.
se neočkuje jen pro ochranu toho konkrétního jedince, ale pro ochranu všechPri POVINNOM PREVENTIVNOM lekarskom zakroku na ZDRAVOM jedincovi musi byt dokazane vyrazne lepsie, ze mu neuskodi. Vakciny takemuto testovaniu vobec nepodliehaju. Napr. nemaju testy proti skutocne inertnemu placebu. Ich mechanizmus len s roznou presnostou dohadujeme, pretoze cely imunitny system sme este ani zdaleka nepochopili. (Ja teda samozrejme, ze nie, ale odvolavam sa na tvrdenie imunologov samotnych.). V najlepsom pripade to mame otestovane na dobrovolne nasadenie. Davat malo otestovane lieky niekomu, kto zomiera na ebolu je OK. Rizika jeho nepodania au aj tak strasne vysoke, ale povinne davat zdravym detom vec (nepisem liek, standardne lieky maju daleko tvrsie testy ako vakciny), ktora mozno niekoho ineho mozno za 10 rokoch zachrani je pre mna poburujuce. Specificky pre rubeolu/zardenky. Trvanlivost ockovania je nepouzitelne mala pre aplikovanie malym detom. Vyznamna cast dievcenskej populacie nebude chranena uz v 18 rokoch. Odovodnovat preto ockovanie ochranov ich buducich deti je proste mimo. Ak chce byt niekto uvedomely, nech na to posle dceru v 16 rokoch. Nie neodvodena hypoteza tvrdi, ze aj u nas k poskodzovaniu plodov rubeolou stale dochadza, ale odkedy je standardom ultrazvukove vysetrenie v tehotenstve, uz sa na to nikdy nepride. Samotna rubeola nie je vyrazne ochorenie, pri nejakej zvyskovej imunite po davnom ockovani moze prebehnut skoro bezpriznakovo a matke proste gynekolog oznami, ze plod je poskodeny z neznameho dovodu a ide do kosa. Odkedy mame ultrazvuk, tak donosenie akehokolvek fyzicky poskodeneho dietat je tak zriedkave, ze v tom uz rubeolu nikto hladat nebude. Ludia maju pocit, ze neziaduce ucinky ockovanie neexistuju, pretoze ich pravdepodobnost je pod 0.1% (volne povedane). Napr. MMR je rocne aplikovana cca 240 000x (kazde dieta 2x). Najlepsim argumentom proti povinnemu ockovaniu proti nezavaznym chorobam je vynasobit pravdepodobnosti z SPC (prip. z prib. letaku) s kazdorocnym poctom aplikacii. Kto si toto zvazil a chce podstupit to riziko, nech ma tu moznost. Ale nech do toho nenuti dalsich.
Spravit vsetko preto, aby rodicia nemali dovod ockovanie odmietat (spristupnit monovakciny)To je dost zvláštní požadavek. Antivaxeři často argumentují tím, že ve vakcínách jsou přídatné látky (jako třeba hliník) a že právě tyto látky škodí (a zejména způsobují autismus). Požadavek na rozdělení kombinovaných vakcín do více dávek ale automaticky způsobí větší počet vakcín a tedy větší dávku adjuvans. To prostě nedává smysl.
V Nemecku nie je povinne a cisla preockovanosti su podobne ako v CR, ktore je v sfere ockovania najperzekuujucejsim (to je slovo!) statom v Europe.A celá (no dobře, možné ne úplně celá) západní Evropa nám naše povinné očkování závidí. A ano, ve spoustě státech není očkování sice povinné, ale de facto povinné je, protože bez očkování není možné umístit dítě do školy apod. A že to tady umíme se dá dokládat třeba tím, že československý epidemiolog stál za eradikací pravých neštovic.
musi byt dokazane vyrazne lepsie, ze mu neuskodiVýrazně lépe jak přesně? Asi kromě vody a základních potravin neexistuje celosvětově rozšířenější věc, než je očkování. Jednotky miliard vpichů ročně po x desítek let. Co přesně by se ještě mělo stát, aby to někdo považoval za bezpečné?
Napr. nemaju testy proti skutocne inertnemu placebu.To jakože by čistá voda byla schopná vytvořit imunitu proti tetanu jo? Fajn, třeba jo, ať si to klidně antivaxeři sami na sobě otestují.
Ich mechanizmus len s roznou presnostou dohadujeme, pretoze cely imunitny system sme este ani zdaleka nepochopili.Ano, spoustu věcí o fungování Vesmíru jsme nepochopili, ale jaksi v něm musíme žít i bez návodu k použití. A jedno měřítko je poměrně jednoduché. Zlepšila se situace po zavedení něčeho nebo se nezlepšila (a třeba naopak zhoršila)? Očkování jednoznačně zlepšilo zdravotní stav populace. Už neumíráme na nemoci, které před 200 lety zcela běžně zabily 80% dětí apod. (Lidi měli 10 dětí proto, aby alespoň dvě z nich přežily do dospělosti.)
Odovodnovat preto ockovanie ochranov ich buducich deti je proste mimo.Nejde o jejich děti ale o těhotné ženy v jejich okolí. Více se k tomu asi nebudu vyjadřovat. Tohle jsou argumenty, které v různých přednáškách a rozhovorech vídám asi tak od roku 2013. Žádný důkaz ničeho ze strany antivax neexistuje, "druhá strana" mezitím udělala největší metastudii na autismus (pochopitelně s negativním výsledkem), celé tohle bláznovství začala jedna studie o MMR vakcíně od Wakefielda (kterou by neuznal ani můj učitel na střední; Vzorek 12 dětí? Co na tom chcete zkoumat a kde je jaká statistika? Nehledě na to, že i těch jeho 12 dětí bylo diagnostikováno blbě.), ale hlavně Wakefield bojoval proti MMR nikoliv z důvodů antivax, ale proto, že chtěl prosadit svou vlastní vakcínu. Tj jeho cílem bylo poškodit konkurenci.
To je dost zvláštní požadavek. Antivaxeři často argumentují tím, že ve vakcínách jsou přídatné látky (jako třeba hliník) a že právě tyto látky škodí (a zejména způsobují autismus). Požadavek na rozdělení kombinovaných vakcín do více dávek ale automaticky způsobí větší počet vakcín a tedy větší dávku adjuvans. To prostě nedává smysl.Slaměný panák. Představ si, že někomu (stejně jako státním orgánům mnoha evropských zemí, které ji v očkovacím kalendáři z pochopitelných důvodů nemají) třeba připadá naprosto zbytečné plošně očkovat proti hepatitis B (v jejímž případě je argument kolektivní imunity mimo), a tak by ji rád vynechal. Takových dílčích důvodů může být spousta k různým vakcínám, a pokud je cílem mít co největší proočkovanost, tak by bylo dobré dát různé varianty. (Uznávám ovšem, že v takovém případě má spíš smysl mít alternativní pentavakcínu než to píchat po monovakcínách.)
tento názor mě nepřekvapuje, slyšel jsem jej mnohokrát, zejména od lidí na určité straně politického spektraJe fuk, kolko politiky do toho zamontujes. Chces pomahat jednym ludom povinnym aplikovanim rizikovych latok inym ludom, proti ich voli. A podkladas to vymyslenymi argumentami o 5% neockovanym chudakov a nedokazanych mytoch o kolektivnej imunite (fakt to nebolo nikdy v praxi dokazane, len odvolavky na "common sense", ktory uz v nemalo dokazoch zlyhal). Preco je sakra ockovani eproti tetanu povinne? A dokonca tvoje napady o povinnom ockovani proti kliestovke (ktore ma fakt hodne negativnych nasledkov). Preco? Kvoli kolektivnej imunite??? Mne to pripomina napady na rusenie viacrocnych gymnazii, kde obhajoba toho napadu tvrdi, ze ked nevytrhneme nadane dieta z pomedzi debilov, tak debily sa casom vdaka tomu intelektualne pozdvihnu. a) Aj keby nikdy nedokazane tvrdenie o pozdvihnuti debilov platilo (pretoze "common sense", ze?), tak potom to ma urcite aj opacne efekt na zdebilizovanie nadaneho dietat neambicionoznou debilnou masou spoluziakov. b) Aj to nadane dieta ma preda ma pravo dostat sa medzi este nadanejsie a nechat sa vytiahnut este vyssie (= ma pravo hrat niekde rolu debilnej masy).
celá (no dobře, možné ne úplně celá) západní Evropa nám naše povinné očkování závidíCitation needed. Nechapem ako moze niekto zavidiet nieco povinne. Ten kto zavidi sa moze ist nechat napichat hned zajtra, nie je co zavidiet. A nechapem preco zavidia. Pretoze sam vidis, ze ani v inych europskych statoch so znacne odlisnou ockovacou politikou nedochadza k horsim ani lepsim "epidemiam" ako v CR. Vsetci nam vlastne zavidia tu povinnost, ale pritom vidia, ze ma konecne vysledky rovnake s nepovinnymi statmi. A urcite najviac zavidia detsky lekari zopadnej Europy ten skvely princip, ze v CR je za naledky zodpovedny lekar, kroy vakcinu podal, nie vyrobca vakciny! Pricom za nepodanie vakciny su tazke sankcie hraniciace az odobratim diplomu, pretoze sme sa direktivne rozhodli, ze ockovanie je bezchybnym vynalezom, takze jeho neaplikovanie je v rozpore s lege artis. Joojo, tento zivot medzi mlynskymi kamenmi im urcite kazdy zavidi.
ve spoustě státech není očkování sice povinné, ale de facto povinné je, protože bez očkování není možné umístit dítě do školyUkaz tu spoustu. Fakt mnozstvo povinnych ockovani a drastickost pristupu k tym, ktorym nevyhovuje je v CR celoeuropsky ojedinela.
A že to tady umíme se dá dokládat třeba tím, že československý epidemiolog stál za eradikací pravých neštovic.Jasne! A je vseobecne zname, ze vsetci v CR behame ako gazely, pretoze Zatopek v 1952 na LOH v Helsinkach vyhral, co mohol. Co tiez "umime dolozit". OK fakty: celosvetovo bolo proti ciernym kiahnam/pravym nestoviciam ockovanych do 10% ludstva. Ziadnych dnes pozadovanych 95% !. boli eradikovane hlavne klasickou karantenou a izolaciou, ockovanie bolo len doplnkove a kadekde po praktickych skusenostiach odmietnute ako nebezpecne. Len staff starajuci sa o karantenu a izolaciu bol ockovany https://www.bmj.com/content/365/bmj.l2359/rr-17
Výrazně lépe jak přesně?Tak ako som uz napisal. Mne by stacilo aby ako vsetky ostatne lieky. Pozri si o kolko maksie sa testuju vakciny (napr. placebo pri teste proti placebu rozhodne nie je placebom, ale kompletnou vakcinou mimo antigenov, co vylucuje testovanie bezpecnosti adjuvans).
To jakože by čistá voda byla schopná vytvořit imunitu proti tetanu jo?Trolis alebo si nikdy nepochopil, za akym ucelom sa testuju lieky proti placebu? Co negativne nasledky?
Už neumíráme na nemoci, které před 200 lety zcela běžně zabily 80% dětí apod. (Lidi měli 10 dětí proto, aby alespoň dvě z nich přežily do dospělosti.)Aha, takze fakt trolis. Som presvedceny, ze opravnene namietky proti tvojmi tvrdeniu poznas sam. A ze si najdes grafy vyrazneho poklesu incidencie tych chorob este pred zavedenim ockovanie. Vyziva, hygiena, dezinfekcia, cista voda a ATB zachranili daleko viac zivotov, nez vsetky ockovania dohromady. Mor, cholera, spala, skvrnity tyfus - tie sme tiez eradikovali ockovanim? (napoveda - nikdy sa proti nim neockovalo). Na spalu sa v 19. storoci umieralo 2x viac nez na cierne kiahne/prave nestovice. Len ta mrska prestala byt zaujimava skor, nez sme stihli vyvinut proti nej vakcinu. Naopak vzostup obrny sme si zapricinili ockovanim proti bursnmu tyfusu (aj ked tam ide o porovnavanie certa s diablom, ani jedno nie je prave vyhra).
celé tohle bláznovství začala jedna studie o MMR vakcíně od WakefieldaCakal som ako dlho vydrzis nevytiahnut tohoto slameneho panaka a celkom si sa drzal. Prehladaj si diskusiu, si jediny, kto tu pouzil slovo autismus. Vybalis tu Wakefielda, vyvratis ho a potlapkas sa po pleci, ze si vyriesil vsetky namietky proti POVINNEMU ockovaniu? Chces sa este niekedy vytahovat na sposob argumentacie plochozemcov? 10-20 dobrych argumentov proti ockovaniu odignorujes, vytiahnes ten najblbsi existujuci, ktorym sa tu nikto neohana, ale sfukol si proste vsetkych, ze?
Ale oni testy placebo vs. adjuvant vs. vakcina delaji. Jenom musis dohledat spravna data a udelat si vlastni zavery.Výrazně lépe jak přesně?Tak ako som uz napisal. Mne by stacilo aby ako vsetky ostatne lieky. Pozri si o kolko maksie sa testuju vakciny (napr. placebo pri teste proti placebu rozhodne nie je placebom, ale kompletnou vakcinou mimo antigenov, co vylucuje testovanie bezpecnosti adjuvans).To jakože by čistá voda byla schopná vytvořit imunitu proti tetanu jo?Trolis alebo si nikdy nepochopil, za akym ucelom sa testuju lieky proti placebu? Co negativne nasledky?
Možná to pomine, možná ne, ale co mi na tom vadí je boj proti vědě. Prostě nic není dané, nic se nedá ověřit a existuje jen názor. Takže do studia si pozveme astrofyzika a člověka s názorem. Vyvážená diskuse 50:50.100% suhlasim. Tiez ma tato vedecka postmoderna strasne serie (alebo 4999 klimatologov sa na niecom zhodne; do studia pozvu jedneho z nich a Klausa, aby to bolo vyvazene). Ale na druhej strane homeopatia ako celok (vratane divadla vysetrenia skumania, predpisovania "liekov" atd.) nema vobec zle vysledky. Bezny ludia, ktori videli vedu z rychliku to zhodia s vykrikom, ze je to LEN PLACEBO. Ale to vobec nie je malo. Dobre funkcne placebo je super vec. Homeopatia sa samozrejme neda pouzit na par mesacnych kojencov, ktorim to bez ich aktivnej viery v ucinok podstrci matka. Ale celu skalu chorob/problemov polopsychosomatickeho povodu je to, podla mna, pekne funkcna a celkom lacna metoda s minimom (ak nie nulou) neziaducich ucinkov. Co su vlastnosti, ktore beznna medicina ma v dnesnom stave sakra problem dosiahnut sucasne. TL;DR - Homeopatikum je totalna blbost. Ale homeopatia ako ucelene divadlo pre pacienta moze byt prekvapivo funkcna a bezpecna.
Pochybujem, ze ho ukecas, ze mu nic nie je.Neukecá, protože na to ten lékař nemá čas. A to je největší kámen úrazu.
Kdezto homeopat si ho vypocujeAno, ten má čas na pokec, ale není to lékař. Já vím, že spousta lidí si chodí jen pokecat a ve skutečnosti třeba trpí omezeným sociálním kontaktem. Já nemám vůbec nic proti tomu, aby se ti lidé scházeli a pokecali si. Problém je, že velmi často nakonec dojde k prodeji vodičky za astronomické částky, nebo faktura za jedno sezení za 8tis (reálná částka z webu jedné nejmenované české antivax homeopatky).
A realne maju vysledky - na urovni dobreho placeba, co nie je malo.Nemají žádné výsledky. Homeopati umí léčit pouze to, co léčbu nepotřebuje. Nevím kde (určitě někde na Pátečnických přednáškách) jsem slyšel, že většina (dejme tomu 80% - to číslo není úplně přesné, ale hledat to teď nebudu) pacientů v čekárně praktického lékaře žádnou léčbu nepotřebuje a imunitní systém si s tím hravě poradí. Homeopati se chlubí 80% úspěšností léčby. Tj ti "vyléčí" pouze to, co žádnou léčbu nepotřebuje. Ano, je otázka, zda do těch 80% pacientů potřebujeme cpát léky, ale na druhou stranu to jsou často léky dostupné bez předpisu a jejich nežádoucí účinky nejsou nijak závažné nebo časté. Což pochopitelně není moc dobrý argument. Bylo by lepší, kdyby si s nimi ten lékař mohl pokecat, získat vzájemnou důvěru a doporučit těm lidem třeba týden klidu, heřmánkový čaj s medem a citronem a všechno bude ok. Taky musí být ochota těch lidí to udělat. Ale to se dostávám na celospolečenskou úroveň problému.
prodají mu za 10tis čistou voduJedno zbytocne kolecko od obvodaka cez specialistu az po MRI a zase domov stoji system IMO daleko viac. Takze pokial si tu vodu kupuje za vlastne prachy... Mas podla mna velmi zuzeny pohlad na to, co vsetko sa musi liecit medikamentmi a co vsetko sa da vyliecit aj bez nich. A bez toho sarlatanskeho divadla by to nefungovalo - je proste nutnou zlozkou toho, aby si ti ludia vyriesili problem vlastnym imunitnym systemom/psychikou. Tu mas velmi peknu prednasku o lieceni placebom od členů Učené společnosti ČR, ktorym odbornost snad nebudes namietat z 16. 1. 2018 https://www.youtube.com/watch?v=tvgGLHoXXL0
Takze pokial si tu vodu kupuje za vlastne prachy...Aha, tak to je super. Pokud někoho v zoufalé situaci šarlatán oškube o 10tis. tak je to vlastně v pořádku, hlavně že to nešlo ze státního. Tím neříkám, že je v pořádku okrádat veřejné zdravotní pojištění, ale při tom "zbytečném" kolečku se provádějí skutečné testy, které mohou odhalit klidně úplně jinou nemoc. Kolik bylo případů, že při zcela nesouvisejícím CT se zjistil počínající nádor (např.).
Tu mas velmi peknu prednaskuMůžu se zeptat na důvod proč odkazovat zrovna na tuto přednášku?
o ně někdo pečuje a zajímá se o jejich pracovní podmínkyPresne tak. Dnesne zdravotnictvo to nevie robit. A ani nebude. S poklesom poctu lekarov to bude horsie a horsie. Nez byt rad, ze cast pacientov, ktori si len potrebuju pokonverzovat sa uspokoji/vylieci u divadelnikov a odlahci verejnemu systemu, tak radsej budeme s najvyssim usilim s tym bojovat a potom povieme tym "od sarlatanov oslobodenym" pacientom, ez nech sa postavia do par mesacnej fronty na specialistu?
pokud je nějaký pacient v péči lékařů a tuto péči vnímá pozitivně, tak bez ohledu na účinnou látku, se mu subjektivně může vést lépe. To ale neznamená, že se tím vyléčí.Presne tak. Napriek tomu, k tomu nezriedka dojde. A je to zavisle na kvalite predvedeneho divadla. Homeopatikum z lekarne je ubohe divadlo. Zaujimajuci sa homeopat je dobrym pokusom a minimom vedlajsich ucinkov. Kto si k nemu ide liecit lekarsky potvrdenu rakovinu je sam sebe stastia strojcom. Som tvrdo proti tomu, aby na to sli prachy s verejneho zdravotnictva. Sirme rozsahy chorob, u ktorych nie je vhodne stracat cas s divadelnikmi. Ale inak proti tomu bojovat je proti zaujmom ludi s civilizacnymi chorobami.
Pardon, mohol som viac usetrit tvoj cas.V pohodě. Alespoň jsem ve widlích zjistil, kde se nastavuje mono zvuk. Nevím, z jakého důvodu to takhle exportovali.
ze ak pacos nedostal realnu ucinnu latku, tak ho podviedli, okradli a urcite mu nepomohli.To jsem ale přece nikde neřekl. Já mám problém s tím, pokud někdo (Eleková, Aktip) zneužije něčí nouze a kromě toho, že si pěkně popovídali (což vůbec nezpochybňuju), tak mu ještě vnutí vodu za 10 tis. A co víc, ještě mu radí, aby skutečné léky nebral a zatajil to před lékařem. Nebo aby si žena s rakovinou našla milence, protože za všechny její problémy může nekvalitní sex s jejím partnerem (pokud teda v této fázi ještě nějakého má). Prostě není víc super věc se dozvědět, že si za rakovinu může sama, má nekvalitního partnera a má si najít milence. Bomba. Jestli někdo někoho vyléčí i bez jakékoliv účinné látky a třeba i za pomoci triků s placebem, tak já proti tomu nic nemám. Zejména v psychologii to může u některých lidí fungovat.
Proste viera, ze jediny sposob liecenia je zvonku strcit do pacosa nieco, co v nom bude chemicky interagovat a problem je na 100% vyrieseny.Nikde jsem netvrdil, že je jediný. Třeba u té psychologie se dá pomocí účinné psychoterapie dosáhnout téhož, co pomocí léků ale je to mnohem časově náročnější a ve skutečnosti se obě věci kombinují. A záleží na osobnosti pacienta, někdo to rád vyřeší pomocí "chemie" a někoho baví si půl roku chodit někam povídat.
Podobne ako viera, ze viac a viac a viac ockovania najmensich deti vyriesi vsetkych chorych v populacii - nevyriesi, problem je s vyvanutim imunity u polovice populacie, nie s par odmietacmi.To není víra. To je 100 let poznání. A nikdo nechce víc a víc očkování. Zrovna v ČR je to imho velmi rozumné, já bych tam pár věcí přidal (třeba chřipku a klíšťovou encefalitidu a HPV), ale ty se dají řešit na individuální bázi.
Ludia, ktori su chori z dlhorocneho pracovneho stresu a nasadenia su strasne drahi v beznom systeme, ktory ich izolovane posle na 5 superdrahych vysetreni a potom dostanu lieky na tlak, zaludocne vredy, nespavost, nesustredenost, depresiu, ospalost, chronicku bolest, podporu imunity, podporu srdecneho rytmu atd... Namiesto toho, aby im povedali, ze bud zacnu robit prijemnejsie pracu alebo napriek vedra liekov kazdy den budu do 10 rokov pod zemou. Ak ak za tuto radu podanu presvedcivim sposobom zaplatia par tisic, stale je to jedna z najlepsich rad, ktoru v zivote dostali z pohladu cena/vykon.Ano. Jen aby to nebyli právě lékaři, kteří si něco takového řeknou.
Nez byt rad, ze cast pacientov, ktori si len potrebuju pokonverzovat sa uspokoji/vylieci u divadelnikov a odlahci verejnemu systemu, tak radsej budeme s najvyssim usilim s tym bojovat a potom povieme tym "od sarlatanov oslobodenym" pacientom, ez nech sa postavia do par mesacnej fronty na specialistu?Viz druhý odstavec. Kdyby to bylo tak jak píšeš, tak by proti tomu nikdo nic neměl. Jenže to tak není. Místo pokecu o celostní medicíně a o umění relaxace apod. se tam řeší biorezonance za 3000Kč jedno "vyšetření". A tohle mi hrozně vadí. Až to bude relaxační pokec o tom, co si počít se svým životem a nebudou odrazovat od klasické léčby založené na důkazech, tak se tam klidně stavím i já.
1) vsichni alespon trochu gramotni resi v US prakticky neresitelny problem, kam poslat svoje deti, aby z nich nebyli typicti americti debilove. V zadnym pripade totiz nesmi chodit do verejnych skol.To je hrozna blbost. Public schools jsou zadane, ale silne zalezi na kvalite, ktera je dana lokalitou. Proto se lidi snazi stehovat do "lepsich" ctvrti, kde ziji majetnejsi lide, protoze tam odvadi vetsi dane a tim padem jsou tam lepsi skoly. (Je to smutne, ale u nas tento trend zacina vznikat, mesta v horsich lokalitach maji horsi skoly, protoze min penez z RUD.) Na vysokych skolach zase plati trend jit na statni skolu (minimalne na college), protoze rezidenti daneho statu maji skolne radove levnejsi, pricemz kvalita vyuky muze byt srovnatelna se soukromymi, nejznamejsi pripad jsou asi jednotlive campusy v ramci University of California.
2) US zakladka vypada spis jako materska skolka - deti si v ni hrajou a delaji si vicemene co chteji. Mozna se pri tom nauci trochu cist a psat, mozna i scitat a odcitat, ostatni pocetni operace jsou uz nad ramec beznych skol.
3) presto v US dokonci zakladni skolu jen 80% zaku - pro tech 20% je prilis obtizna (viz 2).To je hodne zavadejici. Vyuka je de facto povinna a dvanactileta, takze to odpovida i nasi stredni skole. Kdybychom u nas meli vcetne stredoskolaku dropout rate 20%, nebylo by to zase tak spatne.
4) jejich "stredni" skola je takovy pokracovani zakladky pro deti, ktery vlastne jeste vubec nevedi co by chteli delat, a probiranym ucivem se dostane tak maximalne na uroven 1. rocniku SS u nas (presto jim to uznavame jako stredoskolsky vzdelani)Zase tak hrozne to neni. Navic je tam tlak na ruzne soft skills, ktere v nasem systemu znacne chybi. Zkus dat ceskemu vysokoskolakovi napsat nejakou esej a uvidis, jak dopadnes.
5) velka cast americanu ma "vysokou", jenze k tomu zapominas dodat, ze jen na "zakladnim" stupni. To je sice papirove neco jako u nas magistr, ale realne presne tohle odpovida nasi maturite.Ma bachelor's (college) degree, ktere odpovida nasemu bakalari.
6) prumernej merican nejen nevi kde je Slovensko. On ti nedokaze na mape ukazat, kde jsou Kanadsky hranice. Zato 100% vi, ze Buh stvoril Zemi 5 000 let pred Kristem. Kdyz se ho zeptas, se vzaly ty miliony let stary kostry, tak je v riti. Tohle je tam ucej ve skole.Aaano.
Zkus dat ceskemu vysokoskolakovi napsat nejakou esej a uvidis, jak dopadnes.Na technickém oboru? Ne, to radši fakt ne. Co je mimochodem pozoruhodné, je možnost naprosto se vyhýbat četbě v českém školství: ani v těch hodinách literatury se prakticky nečte, když je výuka zaměřená tak kvantitativně, nikoliv kvalitativně (ačkoliv vlastně nevím, jak moc je v anglosaském prostředí univerzálně rozšířená ona důsledná četba několika málo titulů).
Existuje taky associate degree.5) velka cast americanu ma "vysokou", jenze k tomu zapominas dodat, ze jen na "zakladnim" stupni. To je sice papirove neco jako u nas magistr, ale realne presne tohle odpovida nasi maturite.Ma bachelor's (college) degree, ktere odpovida nasemu bakalari.
Na technickém oboru? Ne, to radši fakt ne.Ja si myslim, ze i na humanitnich skolach to bude docela bida.
Existuje taky associate degree.Vim, ale vzhledem k mnozstvi blbosti, ktere "j" produkuje jsem do toho nechtel moc zabredat. Mimochodem, ... je ciste nahoda, ze "j" produkuje velmi podobne nesmysly jako jisty hvezdopravec?
Ja si myslim, ze i na humanitnich skolach to bude docela bida.Pokud to není nějaká tlačenka nebo okresní přebor… půlka humanitních oborů má jako stěžejní součást přímo právě jazyky a/nebo psaní: filologie, filosofie, historie,… Po zahrnutí ekonomek už to asi bude trochu slabší.
Těžko říct, zda do toho zdejší diskutující vůbec počítají, či nepočítají community college, která skutečně naplňuje parametry spíše zdejších SOŠ nebo tradičních gymnázií (ostatně, gymnázia byla původně často de facto vysoké školy, titul Baccalaureat). Uh, tím se to spíš celé fakt komplikuje.Existuje taky associate degree.Vim, ale vzhledem k mnozstvi blbosti, ktere "j" produkuje jsem do toho nechtel moc zabredat.
Mimochodem, ... je ciste nahoda, ze "j" produkuje velmi podobne nesmysly jako jisty hvezdopravec?Jestli jde o to, zda jsou jedna osoba, velmi pravděpodobně nejsou.
Musí se přečíst 20 knih za 4 roky (to je cca 1 kniha za dva měsíce, dá se to zvládnout)„Musí.“ Horko těžko budu lovit někoho, kdo je skutečně všechny četl a nevyužil některé kompilace pro přípravu k maturitě.
podle mého názoru na literaturu kladl až přílišný důraz a látky bylo opravdu hodněTo je to kvantitativní pojetí.
Zaměření na gramatiku, stylistku a tvorbu dokumentů by bylo podle mne mnohem užitečnější. Vše se totiž využije v praxi.To vše by se klidně dalo aplikovat v jiných předmětech, kdyby byla vůle.
US zakladka vypada spis jako materska skolka - deti si v ni hrajou a delaji si vicemene co chteji. Mozna se pri tom nauci trochu cist a psat, mozna i scitat a odcitat, ostatni pocetni operace jsou uz nad ramec beznych skol.Když vidím osnovy na Khan Academy, což je děláno primárně podle US škol a pro Američany (jsou tam i přípravy k jejich testům, přijímačkám atd), tak mi to nějak nesedí. To co tam je jako elementary matematika (1-8. třída), tak nějak odpovídá mým vzpomínkám na ZŠ. Ale dnešní české děti by to asi nedaly.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.