Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 11:33
Jak používat Google
15.3.2010 20:50
| Přečteno: 3762×
| poslední úprava: 12.4.2010 16:18
V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.
Úvod
Většina z nás si při vyhledávání pomocí Google vystačí s uvozovkami, ale málokdo už ví něco jak o jednoduchých (Boolovských) operátorech tak o pokročilejších operátorech. Budu předpokládat, že jsou mezi námi i tací, kteří neznají význam uvozovek a proto v článku popíšu i je. To je vše pro úvod, teď už přejděme k samotnému obsahu.
Zpracování klíčových slov
- Vyhledávání není case sensitive (tzn. je jedno jestli do vyhledávacího okna zadáváme slova velkými nebo malými písmeny).
- Google bere v potaz pouze prvních 10 zadaných slov, ostatní ignoruje.
- Google ignoruje běžná slova a jediné číslice.
Uvozovky a zástupné znaky
- Uvozovky slouží k tomu když chceme vyhledat frázi. Je to jeden ze způsobů jak obejít to, že Google vynechává běžná slova a číslice. Stačí je dát do uvozovek.
- Zástupný znak *. Snad každý malinko pokročilejší uživatel Linuxu i Windows zná význam tohoto znaku. Je to libovolně dlouhá posloupnost libovolných znaků. V terminologii Googlu tento znak (*) nahrazuje jen jedno slovo. Využít ho můžeme například když hledáme frázi u které si nepamatujeme všechna slova. Jako příklad uvedu hledání jména. Plno lidí se dnes podepisuje ve formátu: křestní jméno přezdívka příjmení. Dejme tomu že si nepamatujeme přezdívku pana Martina Musila. Vyhledávací výraz by byl následující:
"Martin * Musil"
Boolovské operátory
Většina z nás se již někde setkala s Boolovskými operátory AND,OR a NOT. Google jich někdy využívá při vyhledávání implicitně. My si jejich užití můžeme vynutit explicitně.
Pokročilé operátory
Jako pokročilé operátory uvedu ty, které se mi osvědčily v praxi. Pokud má někdo zájem dovědět se o všech, které existují tak ho odkazuji na použitou literaturu, zejména na Googleguide.
- site
Tento pokročilý operátor slouží k tomu, že námi zadaná klíčová slova budou hledána na stránkách uvedených za operátorem site. Např. jednou jsem četl článek o léku na roztrošenou sklerózu a zapamatoval jsem si, že to bylo na novinky.cz. Jeden můj kamarád si ho chtěl přečíst a nemohl ho najít(prošel prvních 50 výsledků). Do googlu zadal: lék na roztroušenou sklerozu
. Když ale zadal site:novinky.cz lék na roztroušenou sklerozu
Google ho našel jako 8. odkaz.
- inurl
Tento operátor slouží k vyhledávání klíčového slova v URL. Např. když si přečteme nějaký blog a po čase se k němu chceme vrátit ale nevíme už URL. Zadáme klíčová slova, ale máme smůlu protože námi zadaná slova jsou hodně frekventovaná (dejme tomu,že hledáme info o nVidia CUDA) a Google ukáže miliony výsledků. Dejme tomu, že si pamatujeme, že v URL blogu bylo napsáno ondrej. Už to je informace, která nám podstatně zúží okruh vyhledávání. Náš dotaz by vypadal následovně: inurl:ondrej nvidia cuda
- filetype
U tohoto operátoru je asi jasné co dělá už ze samotného názvu. Pokud je uveden s příponou např. pdf tak vyhledává výsledky v pdf souborech. Příklad: filetype:pdf virtualization whitepaper
Najde soubory typu pdf ve kterých se nalézají klíčová slova virtualization a whitepaper.
- daterange
Operátor daterange zužuje množinu dat, ve kterých se bude vyhledávat na ta, která byla googlem zaindexována v uvedeném období. Časové rozmezí se zadáva ve formátu Juliánského kalendáře. Na převod do Juliánského data můžeme použít služeb některých webů. Uvedu ty, které jsem namátkou našel:
http://www.nr.com/julian.html
http://aa.usno.navy.mil/data/docs/JulianDate.php
http://jwebnet.net/advancedgooglesearch.html#advDateRange
Takže když například budeme chtít najít něco o léčbě rakoviny, ale nebudeme chtít zobrazit např. články vytvořené před rokem 2005 tak do googlu zadáme:
léčba rakoviny daterange:2453372-2455299
Google tak vyhledá příslušné články napsané mezi lety 2005-2010.
Budu rád za věcné připomínky a upozornění na chyby v článku.
Literatura:
[1] LONG, Johnny. Google hacking. 2003
[2] http://www.Googleguide.com/advanced_operators.html
[3] http://google-expert-tips.blogspot.com/2009/10/daterange-google-operator.html
[4] http://jwebnet.net/advancedgooglesearch.html#advDateRange
Anketa
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
16.3.2010 06:39
Stevko | skóre: 3
| Praha
Re: Jak používat Google
16.3.2010 08:16
hajoucha | skóre: 22
Re: Jak používat Google
16.3.2010 10:55
l4m4
Re: Jak používat Google
16.3.2010 18:59
Semo | skóre: 45
| blog:
Semo
Re: Jak používat Google
16.3.2010 22:33
regine2 | skóre: 14
from Google
16.3.2010 23:50
janosh | skóre: 8
| blog:
janosh_blog
| Třebíč
Re: Jak používat Google
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.