Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.
Po dlouhé době jsem se rozhodl pro další zápisek do mého umírajícího blogu:) Opět se vrátím k mému oblíbenému virtualizačnímu nástroji VMware server 2. Tentokrát se však budu zabývat ovládáním z CLI.
V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.
Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.
Konfigurace SSH (/etc/ssh/sshd_config)
Port 2222
. Číslo si samozřejmě může vybrat každý sám.
To proto, že útočník se zkouší dostat na port 22 na kterém SSH defaultně běží. Tím, že nastavíme jiný port mu situaci ztížíme.
Cilem toho zapisku je postupne shromazdovani adres s repozitari a vsim kolem nich.
V jedne z diskuzi kde jsem rozebiral centralni umisteni vsech moznych repozitaru jsem narazil na to ze nic takoveho neni(mam tim na mysli repo tretich stran) tak jsem se rozhodl je umistit sem a postupem casu az objevim(jestli vubec) nejake nove je budu pridavat - vic repozitaru, vice software. Samozrejme u repozitaru tretich stran jsme konfrontovani s jejich duveryhodnosti. To zda je pouzivat ci ne ponecham na kazdem z vas.dmsetup,fuse-utils, libfuse2
3) Spustime rozbaleny soubor Truecryptu a objevi se kratky GUI pruvodce. Dale postupujeme intuitivne(asi 3x kliknout:)