Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.
Po dlouhé době jsem se rozhodl pro další zápisek do mého umírajícího blogu:) Opět se vrátím k mému oblíbenému virtualizačnímu nástroji VMware server 2. Tentokrát se však budu zabývat ovládáním z CLI.
V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.
Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.
Konfigurace SSH (/etc/ssh/sshd_config)
Port 2222
. Číslo si samozřejmě může vybrat každý sám.
To proto, že útočník se zkouší dostat na port 22 na kterém SSH defaultně běží. Tím, že nastavíme jiný port mu situaci ztížíme.
Cilem toho zapisku je postupne shromazdovani adres s repozitari a vsim kolem nich.
V jedne z diskuzi kde jsem rozebiral centralni umisteni vsech moznych repozitaru jsem narazil na to ze nic takoveho neni(mam tim na mysli repo tretich stran) tak jsem se rozhodl je umistit sem a postupem casu az objevim(jestli vubec) nejake nove je budu pridavat - vic repozitaru, vice software. Samozrejme u repozitaru tretich stran jsme konfrontovani s jejich duveryhodnosti. To zda je pouzivat ci ne ponecham na kazdem z vas.dmsetup,fuse-utils, libfuse2
3) Spustime rozbaleny soubor Truecryptu a objevi se kratky GUI pruvodce. Dale postupujeme intuitivne(asi 3x kliknout:)