Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Konečně jsem našel trochu času a síly k dalšímu příspěvku. Tentokrát budu psát o něčem, co pro mě bylo vždy obestřeno tajemstvím a co mě zároveň přitahovalo: Hackování. V tomto zápisku se budu věnovat konkrétně hackování Wi-Fi sítí. V rámci možností se budu snažit vysvětlit jednotlivé kroky a postupy tak, aby čtenář pochopil jak to vlastně funguje a v případě laborování na základě informací obsažených v tomto zápisku měl představu o tom co dělá. Zkrátka, aby to nebylo jen tupé opisování příkazů. Předem se omlouvám za nepřesnosti a případné chyby - budu jen rád za konstruktivní kritiku. Jen dodám, že jsem hackoval vlastní síť.
Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.
Po dlouhé době jsem se rozhodl pro další zápisek do mého umírajícího blogu:) Opět se vrátím k mému oblíbenému virtualizačnímu nástroji VMware server 2. Tentokrát se však budu zabývat ovládáním z CLI.
V tomto zápisku se budu zabývat tím jak efektivně využívat hledání pomocí Googlu. Uvedu nejběžnější syntax vyhledávání a na konci článku uvedu použité zdroje, ve kterých je možno dohledat neuvedené operátory pomocí nichž lze Google využívat s maximální efektivitou.
Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.
Konfigurace SSH (/etc/ssh/sshd_config)
Port 2222
. Číslo si samozřejmě může vybrat každý sám.
To proto, že útočník se zkouší dostat na port 22 na kterém SSH defaultně běží. Tím, že nastavíme jiný port mu situaci ztížíme.
Cilem toho zapisku je postupne shromazdovani adres s repozitari a vsim kolem nich.
V jedne z diskuzi kde jsem rozebiral centralni umisteni vsech moznych repozitaru jsem narazil na to ze nic takoveho neni(mam tim na mysli repo tretich stran) tak jsem se rozhodl je umistit sem a postupem casu az objevim(jestli vubec) nejake nove je budu pridavat - vic repozitaru, vice software. Samozrejme u repozitaru tretich stran jsme konfrontovani s jejich duveryhodnosti. To zda je pouzivat ci ne ponecham na kazdem z vas.dmsetup,fuse-utils, libfuse2
3) Spustime rozbaleny soubor Truecryptu a objevi se kratky GUI pruvodce. Dale postupujeme intuitivne(asi 3x kliknout:)