Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.
Hned z uvodu jedna spatna zprava. VMware server 2 neni od cervence 2011 podporovany, presto patri dle meho nazoru k nejlepsim virtualizacnim nastrojum ve sve kategorii a i kdyz uz nebude dale vyvijen tak tam jeste nejakou dobu zustane.
Zacneme v bode kdy mame instalovany system Debian Squeeze 32bit. V systemu je defaultne jadro 2.6.32. To jiz nepatri k nejnovejsim, tak jsem se rozhodnul pouzit jadro 2.6.38 bigmem z backportu Debianu Squeeze. Dale je treba nainstalovat hlavickove soubory pro uvedene jadro a balik build-essentials, ktery obsahuje mimo jine nastroje pro kompilaci zdrojoveho kodu. Ted prejdu, ke konkretnim krokum.
# do sources.list pridam backport repozitar, v nem je jadro 2.6.38
deb http://backports.debian.org/debian-backports squeeze-backports main#instalace jadra 2.6.38 bigmem
sudo aptitude -t squeeze-backports install linux-headers-2.6.38-bpo.2-686-bigmem#instalace hlavickovych souboru k jadru 2.6.38 bigmem
sudo aptitude install linux-headers-2.6.38-bpo.2-686-bigmem#instalace build-essentials
sudo aptitude install build-essentialTady faze pripravy na instalaci virtualizacniho software VMware konci, pokud vse probehlo bez problemu, muzeme prejit k dalsimu kroku.
Ani v teto fazi by nas nemelo nic prekvapit - jedna se vlastne jen o spusteni nekolika skriptu. Pri instalaci VMware server 2 do Linuxu je treba kompilovat moduly VMware coz byva problem. Priznavam, ze do teto problematiky prilis nevidim, vim jen to, ze pred samotnou kompilaci modulu je treba je nejprve opatchovat. Navic cilem tohoto navodu je uspesna instalace VMware nikoliv podrobny popis procesu jez k nainstalovani vedou. Zdrojove kody modulu a patchu jsou ostatne dostupne, takze pokud se nekdo zajima jak to uvnitr funguje, nic mu v tom nebrani:) Zbyva dodat, ze se neni ceho obavat - udela to za nas cele skript:)
Vmware server 2 je zdarma, ale je treba se registrovat na webu VMware, stahnout samotny produkt muzete na teto adrese. Pozor na zacatku stranky s downloadem je sekce Licensing - tam si opiseme lecencni cislo pro VMware server 2 (pri instalaci je treba) a vybereme nasledujici: VMware Server 2 for Linux Operating Systems (Binary (.gz). Soubor ulozime do nejakeho docasneho pracovniho adresare (nerozbalujeme ho).
Stahneme a rozbalime skript z teto adresy do pracovniho adresare.
Stahneme do pracovniho adresare jeste upravu pro patchovaci skript urcenou pro instalace na jadro 2.6.38.
Smazeme soubor vmware-server-2.0.2-203138-update.patch a stazeny soubor paste_34b16973 prejmenujeme na jmeno prave smazaneho souboru, cili na vmware-server-2.0.2-203138-update.patch
#overime ze skript vmware-server-2.0.x-kernel-2.6.3x-install.sh ma nastavena prava na spusteni a spustime jej.
sudo ./vmware-server-2.0.x-kernel-2.6.3x-install.sh
Dale uz jen sledujeme deni. Probehne patchovani a pak se spusti instalace VMware server 2, ktera je interaktivni, budeme dotazani napr. na cestu kde budou ulozeny virt. stroje atd.
Management VMware serveru 2 je ve webovem rozhrani dostupny na adrese http://localhost:8222 (pokud jste nechali default). Dale je mozne VMware server ovladat z CLI (vice info viz. zde).
Pokud chceme instalovat VMware tools do VM tak mame dve zakladni moznosti. Prvni je z web administratorskeho rozhrani - tu nebudu popisovat, protoze je zbytecne slozita a hodi se jen pro VM s OS Windows. Ta druha a podstatne jednodussi a je popsana v nasledujicich krocich.
#pridani prislusneho repozitare do sources.list pokud jeste nemamedeb http://ftp.de.debian.org/debian squeeze main contrib#instalace baliku s VMware tools
sudo aptitude install open-vm-tools open-vm-source open-vm-toolbox
Po instalaci se objevily nasledujici problemy:
Kdyz jsem otevrel z web rozhrani virtualni stroj a "kliknul" do neho tak mi mys vyskocila zase ven, reseni:
export VMWARE_USE_SHIPPED_GTK=yesKdyz jsem otevrel z web rozhrani virtualni stroj a zacal jsem psat zjistil jsem, ze nektere klavesy se spatne mapuji, reseni:
xkeymap.nokeycodeMap = "true"
Nakonec bych chtel podekovat mistnim diskuterum za pomoc pri reseni obtizi instalace VMware serveru.
Navod na instalaci VMware server 2 na Linux 2.6.38
Tiskni
Sdílej:
Na desktop jedine virtualbox. Pokud bych chtel nejake spesl fce,tak postaci vmware player.
Na server jedine KVM, nebo ESXi.
S vmware server jsem skoncil u jednickove rady. zustal mi v pameti jako neco, kvuli cemu musim patchovat a vecne kontrolovota kompatibilitu jadra a v posledni rade jako neco, co nepatrilo mezi ty nejrychlejsi reseni. Par let jsem ho tedy spokojene provozoval a pak od nej ustoupil na vykonnejsi level.
Zdar Max