Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:09
Já přihlášený jsem a k otázce se připojuji, takže můžeš spustit Kolik že jsi toho tedy udělal? Jinak, chápu, že zrovna ty asi moc velký pisálek nebudeš, takže se tě nebudu ptát kolik řádek kódu jsi vytvořil. Nicméně by mě také zajímalo, čím konkrétním jsi přispěl ty. A pokud máš v plánu to pouze sponzorovat, pak alespoň jaká je tvá představa? Kolik jsi ochoten za to dát? Atd. atd.
Tak zápal pro věc ti asi nechybí, to je základ Mě by spíš zajímalo, jaká by po takovém CADu pro Linux byla poptávka. Chápu, že pokud by to dělal někdo pro zábavu, tak to klidně bude dělat sám pro sebe. Ale u takhle komplexní aplikace to moc nepředpokládám. Navíc tuším, že existují nějaké alternativy, které jsou tomu co chceš podobné, například Bricscad nebo Draftsight. Ale to říkám jako laik, který CADu nerozumí, takže je možné, že jsem úplně mimo
Já si plním svý sny protože jsem tvůrce.Tvůrce neexistujícího CADu, na kterém se odmítáš podílet jinak než dobrými radami jak by to ostatní měli udělat?![]()
Začni pořádně vnímat psanej text...Ale to já vnímám, jen nečtu vše co napíšeš, obzvlášť když je se jedná o vizionářství slité do jednoho velkého odstavce. Naučit se používat odkazy by také mohlo pomoci, btw. Jinak z toho pokud jsi dal do vývoje těch utilitek (nic proti nim, vypadají pěkně) 80 až 100k, tak nedokáži reálně odhadnout, kolik bys musel nacpat do vývoje CADu, ale obávám se, že částka by byla v desítkách milionů.
zacni konecne robit na jadre alebo aspon veciach ktore k tomu vyvoju jadra budu smerovatja bych rad jen upozornil, ze to co pisete uz je davno hotove. To pan Zima a nekdo jiny delat nemusi.
Víš kolik by stál vývoj linuxu v dnešních cenách? A zvládli to.Ano. Jenže tam byla situace přesně opačná - banda nabušených programátorů s desetiletími programátorských zkušeností se sešla a začala o volném času tvořit něco, co všichni potřebovali a chtěli. CAD je velmi složitá aplikace, jejíž cena na volném trhu v řádu desítek tisíc je imho docela adekvátní prostředkům, které do vývoje musíš vložit. Osobně se okolo programování a programátorů poflakuji už skoro 10 let, ale na něco podobného bych si ani vzdáleně netroufl, podobá se to snaze postavit raketoplán z dílů na skládce odpadu.![]()
Znovu a znovu potvrzuješ že jsi duševně retardovanej a nechápeš psaný text.
Proč lžeš?
No teďka jde spíš o to udělat partikulární věci. lib knihovny pro *.dxf, lib *.iges a lib *.step. Zvládnout zobrazení těhle neutrálních CAD formátů a udělat CAD prohlížečku. Pak nastanou další kroky.A pak začni přemýšlet. Dávej si věci do souvislostí. Logicky mysli!
Máš intelekt dítěte ze školky, pokud nechápeš ani tak samozřejmé věci.
A já mu ukázal odkaz s programy který vyvýjím.
Tak toto samo o sobě je lež. Jak jsi sám řekl, nejsi programátor, tudíž pochybuju o tom, že něco ty vyvíjíš. Nechci nijak shazovat myšlenku, ani práci, kterou vytvoření těch utilitek jejich autorovi dalo. Nicméně to jsou utilitky, které nemají s komplexním CAD systémem v podstatě moc společného. Tudíž o změně v ekosystému konstruování (ať tím máš na mysli cokoliv) nemůže být moc řeč.
Jinak, zdá se, že máš nějaký vážný problém s komunikací, když každého paušálně označuješ za sráče a duševního debila. Co to zkusit léčit?
No jo no, na někoho musím jít pomalejc.
To o sobě mluvíš ve třetí osobě? @_@
A já mu ukázal odkaz s programy který vyvýjím.
Citace Péti Tomešů stranou, to je mimochodem podobná chujovina, jako kdybys tvrdil, že Lodovico Sforza maloval obrazy. Prd, byl to mecenáš. To není špatně, ale je to něco jiného, než tu práci přímo dělat.
ano firma Microsoft software neviviji
Nevím, co je to "neviviji", a už vůbec netuším, proč do toho pleteš Microsoft.
omezenou logiku
Co je podle tebe logika?
já vyvíjím protože ten software vlastním.
Implikace (když máš tak rád logiku) "software A vlastním => software A vyvíjím" je blbost na kvadrát. Už jen to vlastnictví softwaru je diskutabilní, ale hlavně pokud už bych software mohl vlastnit, neznamená to, že bych ho musel vyvíjet.
Stejně jako můžeš říct že firma REDHAT vyvíjí linuxovou distribuci.
Zaměstnanci Red Hatu pracují na distribuci. Pokud si ta firma autsórsuje vývoj, nebude to ona, kdo vyvíjí.
***Sadám opět potvrzuje, že nerozumí psanému textu.
Někdo tomu říká zadání a někdo tomu říká analýza, někdo tomu říká vývoj.
To je jako kdyby někdo jablku říkal hruška a hrušce švestka...
rant mode ontldr: cad na linuxu je nahovno i kdyz chces nakreslit i blbou krabici s nekolika dirama a par obdelnikovejma vyrezama. Ja si prave presne z toho seznamu vybiral. Vyhodil jsem ty architektonicky, pak ty, za ktery bych musel zaplatit a zbyl mi qcad a freecad. Ve freecadu jsem jakozto clovek cadem do te doby nedotceny tu caru nakreslit nedokazal (presneji receno, vyzadovalo to prilis usili) a qcad jsem pouzil - resp. jeho fork librecad, kterej je narozdil od qcadu v debianu. V Librecadu jsem nakreslil ten vykres, poslal ho zhotoviteli v *dxf a ouha, on to nebyl schopnej otevrit aniz by ten obrazek nebyl uplne rozbitej. Nakonec to dopadlo tak, ze jsem do virtualu nainstaloval widle (freecad to totiz nedal) a zkousel jeden cad za druhym (z tech dostupnejch ktery jsou zadarmo) a snazil se najit takovej, kterej to bude umet otevrit a zpatky ulozit tak, aby se to zase nerozesralo. Btw. ted jsem si udelal obrazek, ktery chci nechat vyfrezovat/gravirovat do elox. hliniku (muj oblibeny material) abych mel peknej predni panel s knofliky, pouzil jsem inkscape a je to jak pres kopirak - kdyz natahnes to vysledny svg/pdf do corelu tak mam rozbity rozmery. Ale to je uz mimo nas ramec, tak se tu nebudu rozohnovat
rant mode offJinak urcite, udelat neco, co muze konkurovat komercnim zavedenym produktum urcite neni zadna prdel, ale bez lidi, ktery jsou ochotny k tomu nejak prispet, jsou nadseny tak, ze je to ani po par letech neprestane bavit/zajimat a snazi se, to nepude uz vubec. Na zacatku vseho je vzdycky nejaka vize a nejaky sen a byla by skoda se nesnazit to neuskutecnit, protoze to na zacatku vypada dost nemozne. Nebo ne?
Mě by spíš zajímalo, jaká by po takovém CADu pro Linux byla poptávkaMam v tomhle nejake zkusenosti a rekl bych, ze poptavka by asi nebyla zadna. Firmy pouzivaji produkty, ktere se osvedcily na trhu a u neceho noveho by asi nemely tu odvahu. Cenove je to software sice bolestiva polozka, ale jak jsem zjistil, tak tohle firmy proste se skripenim zubu akceptuji. Pan Zima ale stavi do popredi otazku svobody s tim, ze volne myslenky by se mely do te 'tranportovatelne' podoby (nejaky CAD file format) dostat za pomoci svobodneho nastroje a ze pokud tento nebude vseobecne k dispozici, tak bude mit tu sanci je male skupina specialistu, ktera vlastni nejaky ten proprieterni prostredek. Tyto 'vyssi' myslenky pana Zimy respektuji, myslim si ale, ze jsou prekazkou k realizaci neceho noveho. Podle me je pan Zima v zajeti velmi rozsireneho myslenenkoveho smeru GPL - vytvaret povetsinou software, ktere je kopii jiz stavajiciho proprieterniho software. Nakonec to ma FSF za cil. Vysledkem je, ze jsou kopirovany programy jako Word, Excel a jine, jejichz vyuziti pro spolecnost prinasi vice skody nez uzitku. Podobne je to i u toho CAD. Stavajici systemy podporuji vice mene inteligentne tvorbu vykresove dokumentace, konstrukcni podpora zadna, i nadale se tahaji nejake cary po plose. My se snazime jit jinym smerem. Pro intearakci uzivatele s podnikovym informacnim systemem pouzivame graficky framework (podobny Qt), ktery take obsahuje podporu OpenGL. Uzivatel ma tedy krome podnikove agendy k dispozici okno, ve kterm si muze prohlednout vlastni produkty v 3D prohlizeci. Zakaznik vyrabi betonove prefabrikaty a ptal se nas, kde ziska ale ty podklady pro tu 3D prezentaci. Rekli jsme mu, ze to pro jeho paletu produktu vygeneruje program automaticky. Zakaznik tedy nebude nic kreslit, nybrz 'sestavovat'. Po necem takovem je poptavka. A to je ten rozdil mezi nasi firmnou (par vyvojaru) a panem Zimou. My interpretujeme otazku svobody tak, ze IT by mela 'osvobodit' uzivatele od ruttinnich ukonu a ne od nutnosti koupe nejakeho proprieterniho produktu.
To co děláte vy je jenom prezentační záležitost kde je fuknce tvorby primárního modelu vymazána.
O co jde mě že nemužu hnedka z fleku vymejšlet šílený věci protože na to nejsou prachy. Ale držet se osvědčených principů a ty vylepšovat a věř mi že tam je co vylepšovat pořád.
Co tím chci vším docílit je primárně svoboda tvorby tak aby se do tvoření zapojilo vícero lidí kteří by sdíleli za babku. V mometu když toto uděláš tak získáš mocnou sdílející základnu která povede ke zvednutí lokálního průmyslu. Takže toť idela, prachy vydělávám jinde, ale zajímá mě vývoj a to co si za ty prachy co si vydělám pořídím. A místo nové televize kterou ostatně nemám a ani nechci dám prachy do svobodného vývoje protože to dle mého soudu má smysl.
Super díky moc za komentář na úrovni, protože takový mají pro mně význam!
Nejprve se vyjádřím ke stylu mé komunikace. Psaný projev zde na abíčku je naprosto diametrálně odlišný od mé normální komunikace s lidmi. Kompromisy jsou zapotřebí v jakémkoli oboru bez toho se žít nedá. Spíš je to demokratická nutnost. Jsem odporný k lidem o jejichž kvalitách si myslím svoje. Respektive komunikuji na jejich úrovni mentálna...
K těm modelům. Myslím tím připodobnit způsob lidského myšlení s konstrukční prací. Na jedné straně je výsledek, což jsou díly/sestavy/výkresy a na druhou stranu je to proces tvorby. Přičemž proces tvorby je odlišný od procesu tvorby výkresové dokumentace. Když vymejšlíte tak se honí myšlenky/ kombinace a většinou se stejně vymejšlí na papír. Takže ta vlastní práce konstruktéra spočívá v tom že vymyslí princip a když si věří začne bastlit projekt v CAD Rozdělí sestavu na různé podsestavy konstrukční celky a udělá tu samotnou práci.
Co by se mně líbilo je kdyby jste přistoupil k tvorbě tak že by jste měl projekt který by jste tvořil jako by jste s ihráli s plastelínou. Tu můžete tvarovat/dělit/spojovat a pokdu by jste byl s výsledkem spokojen tak uděláte z toho výkresy. Tedka tu je DIRECT modeling a tohle by se jemnovalo PLASTEL-MODELING. )) čímž ti odpovídám na tu intuitivnost CADu. Navíc potřebné tabulky který potřebuješ pro reálnou tvorbu dělám.
Naše firma dosud vyvinula nebo stále vyvíjí tyto produkty: (...) Pro/E WF3 na GNU/Linuxu
O'RLY?
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.