Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:03
Jelikož už je tomu víc, než pět let, co jsem naposledy sáhl na své HTPC, stálo by za to ho aktualizovat. Ale ejhle - já bych kupoval, ale co nabízí trh?
Ne, že by nefungovalo, ale jak se můžete dočíst v zápiscích níže, na kódování videa to úplně není. Limity už jsou všude - staré rotační disky, staré DDR3 paměti, slabý procesor... prostě by to chtělo něco zgruntu nového. Moje - možná naivní - požadavky jsou následující:
Zbytek mám. Když to vezmu od konce, sehnat desku, disk a paměti není žádná velká práce, ale co ty procesory? Kamkoliv se podíváte, procesory pod 65 W TDP nejdou a když náhodou narazíte na prodejnu, kde něco je, jde o vykopávky typu Sempron 2650, na integrovaných deskách jenom děravé Intely a fosilní E1-6010.
Když se ale podívám na stránky AMD, nabízejí se takové krásné kusy jako Ryzen 5 2400GE nebo Ryzen 3 4300GE. Bohužel, v ČR jako by GE série vůbec neexistovala. Nemáte náhodou někdo nějaký tajný tip, co nasadit a nebo kde tyhle procesory sehnat?
Tiskni
Sdílej:
Neviem či poznáš tento web. Tento web by mal obsahovať známe informácie o rôznych cpu. Poskytuje hladanie podľa rôzných paramtrov. Možno tam najdeš aj výkonnejši a dostupnejši CPU.
Melo by to jit max. o jednu TDP "tridu" zpet. Konkretne AMD ma na desktopu tu radu nejak takhle ... 45W, 65W, 90W, ... Mam Ryzen 7 3700X (8-jadro, 65W). Co jsem videl nejake testy na netu, tak tenhle Ryzen se v CPU stress testu rozjizdi na max. 90W, takze poctive TDP je o tridu vys nez se pise.To není úplně přesné. Jak to funguje: ty procesory mají sice uvedené nějaké TDP, ale to není jejich maximální spotřeba. Je to trošku jako u Intelu, ale TDP je definované hrozně složitě, takže to vynechme (ale ve výsledku by to mělo být tak, že pokud byste měli chladič, který zvládne akorát to TDP, tak s tím to CPU bude na úkor trošky výkonu fungovat.) Pro reálnou spotřebu je důležitá jiná hodnota, která ve specifikacích není, a to "package power target" (PTT). ten je o nějaká procenta vyšší než TDP a procesor má dovolené jít v boostu vždycky až na něj, pokud mu to dovolí chlazení. A to většinou dovolí, takže reálně při plné zátěži procesory Ryzen *vždycky* žerou to PTT a ne jenom TDP. Tohle dělají kontinuálně, není to časově omezené. Pro 65W procesory je PTT vždycky 88 W, takže tolik ty procesory v plné zátěži všech jader budou brát (docela přesně to dodržují, viz vašich ~90 W, maximálně v nějakém nenáročném kódu asi někdy budou pod, třeba modely jako 3800X ho nemusí vyčerpat vždy). Procesory se 105W TDP mají PTT stanovené na 142 W a opět, tolik fakt budou žrát - může to být míň, když dosáhnou limity frekvencí dřív než limity spotřeby, ale ne víc. U těch 45W a 35W procesorů si PTT nepamatuju, ale je to tam IIRC stejné, asi by to mohlo být ve stejném poměru k TDP, tj. +35 %, což by dávalo 47 W a 61 W. Ta hodnota Package Power Limit by zřejmě měla zastropovávat právě PTT, takže default/auto bylo asi pro váš Ryzen 7 3700X těch 88 W.
Měření spotřeby je tak trochu zmatečné, DeskMini A300 používá v podstatě notebookový adaptér, nemá chipset a má velmi nízkou spotřebu, mé domácí HTPC pak používá kombinaci picoPSU a 90W Lenovo ThinkPad adaptéru. Athlon 3000G je ale osazený v normální skříni i s extra ventilátory a krmí ho plnohodnotný ATX zdroj a máme zde navíc nějaké LEDky a B450 chipset.
Opravdu pěkné.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.