Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 15:28
Svůj první zápisek píši abych se s vámi podělil o své zážitky používání archu na pracovním notebooku a jsem velmi zvědav na ty vaše.
Na archu velmi obdivuji přehledné konfigurační soubory, jednoduchost systému, to že se přede mnou nesnaží nic schovávat a možná nejúžasnější věc, kterou je AUR. To jsou důvody proč jsem tuto distribuci začal používat a proč ji stále používám. Nicméně není to úplně růžové.
Ze začátku se zdálo být vše dokonalé. Systém byl rychlý a bezproblémový. Denně jsem aktualizoval a ve volném čase vše ladil k obrazu svému. Ale jak šel čas, věci přestali být tak úžasné jako zpočátku.
První otravný problém byl Networkmanager. Při nějaké aktualizaci (tuším na verzi 0.8) se nějak rozbil a nešlo mi to spravit. Už přesně nevím co byl za problém, protože už je to nějaký čas zpátky. Downgradoval jsem a zakázal aktualizaci balíku networkmanager a nm-applet. Problém se teď opět vrátil při aktualizaci libnotify. Řešení bylo jasné, ale tímto způsobem se za chvíli dostanu k blokování aktualizací každého druhého balíku.
Druhý – otravnější problém je to, že systém nevydrží uptime větší než pár dní. Po pár dnech jsem nucen rebootovat, protože se CPU vytíží na 100%. Ano, vytíží ho nějaká aplikace, třeba flash (k flashi se ještě vrátím v dalším odstavci), nebo samba. Jenže po zabití té aplikace vytížení převezme třeba X server a jeho shození je pro mě prakticky stejně nepříjemné jako reboot.
Vraťme se zpět k flashi. V poslední době jsem se naučil efektivně využívat více ploch. Není to tak dávno (asi 2 roky) co jsem přešel z Woken na Linux a nemohl jsem se zbavit zlozvyku používat jen jednu plochu. Jenže to mi teď způsobuje jednu nepříjemnost. Když mám otevřených více instancí chromia (většinou to ale bývají jen dvě), stávají se s flashem nemilé věci. Buď vytíží cpu na 100% a musím zabít všechny instance prohlížeče, případně ještě zvlášť zabít flash, nebo se jen sesype plugin a musím chromium ukončit taky.
Poslední dobou mám takový pocit, že používám čím dal tím minimalističtější aplikace a systém je stále pomalejší. Nechci se ale vrátit deset let zpátky a skončit u MC, VIMu a Linksu. (MC a VIM by asi problém nebyl, ale ač je flash sebe větší balast a používám na něj FlashBlock, na některých stránkách ho přesto potřebuji). Nakonec můžu například zmínit pacmana, který hledá balík třeba i 2 minuty, což na začátku rozhodně nedělal. To bylo ale v dobách, kdy jsem rebootoval jednou za 14 dní a to jen proto, abych si vyzkoušel nové jádro.
Opravdu by mě zajímali vaše zkušenosti a poznatky. Například jestli vůbec aktualizujete, jestli používáte nějaký stabilnější repozitář a tak podobně. Chtěl poděkovat všem kdo se prolouskali až na konec zápisku a za případné reakce.
Tiskni
Sdílej:
Opravdu by mě zajímali vaše zkušenosti a poznatky. Například jestli vůbec aktualizujete, jestli používáte nějaký stabilnější repozitář a tak podobně.Jelikož nedávno po problému s networkmanagerem nastoupily ještě problémy s dbus (hal nebo udev, policykit čertví, efekt byl nefunkční powermanagement a mountování, a možná jsem to nějak rozbil sám, leč nevím, jak, a opravit se přes usilovné googlování nedařilo a nedařilo, v efektu je to totéž), tak jsem po chvilce přemýšlení namísto nové čisté instalace Archu aktualizoval na Ubuntu MM. Aspoň měsíc už se prakticky o nic nestarám a všechno funguje. Takže to tak nechám.
ja normalne aktualizuji a bez problemu ale je fakt ze mam novy system od vanoc tak jsem to bud preskocil a nebo rucne nastavilv policy souborech :))
a nebo rucne nastavilv policy souborech :))No, to je právě ono. Dokud to člověka baví, nastavovat si pořád něco ručně a hlídat a hlídat... anebo reinstalovat (viz níže)... tak je tato zábava jistým plusem. Jinak se těžko hledají.
no jo no při instalaci vše pořádně nastavit a pak mám klid ;) zase na druhou stranu jsem zkoušel a i mám dualboot s debian stable, či třeba fedoru, ubuntu..tam je pěkné že to nějak jede samo, ale jakmile mi něco začne vadit a chci si to upravit tak jak jsem zvyklý, zjistím že je s tím více práce jak v archu..tak nevím..
co mas za prostredi? KDE , GNOME nebo ten zbytek ..co pouzivas za spravce souboru? spoustis X session jako priklad (.xinitrc) tj s console kitem (pokud mas jine prostredi nez kde/gnome):
exec ck-launch-session dbus-launch --sh-syntax startxfce4
prikladam svuj soubor /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.udisks.policy
uz nevim co jsem menil a jestli je to spravny soubor . je to uz davno :)
ad cz - klavesnice - kvuli tomu ze se preslo na novy Xorg, kde jsou nove soubory prikladam pro priklad muj zeditovany /etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf
ad lxde - pouziva pcmanfm, ten drive chodil pres hal . Hal je uz deprecated, takze ho nahradil udisks..to ale zase nevim jak je na tom aktualni verze pcmanfm.. ja pouzivam verzi pcmanfm-git z Auru. jinak novy Thunar z xfce vyuziva uz take udisks nebo gvfs tusim..takze popr. zkusit thunar a mrknout na ten soubor co jsem ti hodil v predchozi odpovedi.. je tam hlavne ze zacatku mozna editovane nejake pravidlo kde je misto "admin cosi" zmeneno na "yes" - u mountovani..
Já když jsem systém nainstaloval, měl jsem bez problému uptime dokud jsem dobrovolně nerebootoval.
Testing repo nepoužívám a server mám nastavený:
Server = http://mirrors.kernel.org/archlinux/$repo/os/i686
Osobne se mi Arch taky parkrat uz ruzne po rozpadal. Ale nutno rict, ze to vzdy je tim jak ze systemem zachazim. Ja si rad hraju a vetsina balicku co pouzivam je s git repozitaru, tudiz se nedivim ze mi casto neco nejde. Ale kdyz jsem mel Archa jen vylozene na praci a nezapinal testing repo atd. Tak jsem problemy nemel. Co se tyce rychlosti pacmana viz. predchozi prispevky, vysla nova verze ta zlepsuje rychlost, a ja dokonce drive mel specialni partisnu s nejakym spec. filesystemem jen na databazi balicku a to to teprve svistelo :D. Ale jinak Ubuntu pokud k nemu nekdo prejde nevidim v tom problem. Sam ho mam na nekolika strojich a nemuzu si ho vynachvalit.
Už přes dva a půl roku mám stále tu samou instalaci, jen u ní sem tam změním vzhled a tak podobně, když mě omrzí. Občas provedu údržbu balíčků a přemažu si volné místo na disku (když jsem si rozbil filesystém a dělal jsem recovery přes rlinux, byla vážně zábava ten bordel v ~ třídit). Se systémem jako takovým relativní spokojenost. Kdysi jsem jel i na testingu a také bez větších problémů.
Trochu horší je to s GUI aplikacemi, což už není zase tak moc záležitost Archu. Krusader si patchuju, aby nevypadal ohavně, pár pluginů pro Xfce mám také patchlých, a něco bych rád viděl v oficiálních repozitářích. Flash mi v úplně poslední době začal v Opeře nějak padat.
Někdo, kdo nemáte problém s flashem. Jaký flashplugin máte nainstalovaný (Pokud možno i s verzí).
flashplugin-prerelease32 11.0.0.60-2
. Mám pocit, že je to asi lepší, ale stále to má do stability daleko. Nakonec problém ani nemusí být ve flashi, protože například samba mi dokáže udělat taky takovou neplechu jako ten flash, takže může být shnilého něco jiného.
local/flashplugin-prerelease 10.3.162.29-2
Adobe Flash Player Square
npviewer.bin[7264]: segfault at f59ab0ac ip 00000000f621d8e7 sp 00000000ffff50b0 error 4 in libflashplayer.so[f5e55000+b5f000]Řešením je, vykašlat se na nspluginwrapper :
pacman -R nspluginwrapper pacman -R flashpluginA pořídit si 64bit verzi flashpluginu Adobe Flash Player "Square" Preview Release, resp. se podívat do auru : "aur/flashplugin-square", "aur/flashplugin-prerelease"
ifconfig eth0 down
ifocnfig eth0 up
a až potom naskočí.
flashplugin
, jak je možné, že se u každého chová jinak?
No lidi já to vážně nechápu. Poukládal jsem si nějaké configy a prostě ten systém přeinstaloval. Notebook jsem naposledy rebootoval večer, potom jsem ho na noc uspal a ráno jsem ho používal asi 5 hodin ve škole. Tzn systém se za půl dne dostal do stavu, jaký vidíte v příloze. Opravdu to nechápu.
Radši to zaklepu, <KLEP, KLEP>, že mě se nic takovýho nestává
~/.config/chromium
. Počítám, že za pár hodin uvidíme, zda to bylo tím.
~/.config/chromium
. Myslel jsem, že jsou právě tam.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.