Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:35
Social conflict or group conflict occurs when two or more actors oppose each other in social interaction, reciprocally exerting social power in an effort to attain scarce or incompatible goals and prevent the opponent from attaining them. It is a social relationship wherein the action is oriented intentionally for carrying out the actor's own will against the resistance of other party or parties.
This article has multiple issues. Please help improve it or discuss these issues on the talk page. (Learn how and when to remove these template messages)Tohle jsi zapomněl přidat k citaci.
- This article needs attention from an expert in sociology. (May 2010)
- This article needs additional citations for verification. (October 2016)
- This article includes a list of references, related reading or external links, but its sources remain unclear because it lacks inline citations. (May 2010)
To je z
Pruitt, Dean G., Kim, Sung Hee, Eds., (2004, 3rd Edition) Social Conflict, Escalation and Settlement, McGraw Hill Higher Education, New York,
tak si můžeš stěžovat tam.
Možná, že nekecáme a pracujeme? Zkuste to taky.??? Já si nestěžuju na svou finanční, pracovní ani jinou situaci.
2. Vývoj ekonomiky podobný vývoji např. v roce circa 2008, tj. předkrizový scénář.Je, ale také je potřeba zjistit, zda je podobný i nějakým nepředkrizovým scénářům. Např.
... pronajima. V cem je problem?V tomhle případě nikde, ale o tom koneckonců není řeč.
Taky s manželkou vlastníme takový byt. Je to prosté - dědictví. Rodinu kdysi přišel na pěkné peníze, které se nevydělávaly úplně snadno...
…někomu jinému. 🤔 Paraziti si to pak „zdědí“. 🤔
Ψ Ψ Ψ Ψ Ψ
/s
Ale v tom, když někdo mává „tvrdou prací“, přestože zdědí zajištění, které tu „tvrdou práci“ výrazně usnadňuje, to pokrytectví je.Tjn, tady s tebou souhlasim, že když dědic argumentuje, že ostatní by měli tvrdě makat a nekecat, to je poněkud trapné.
Ten dredatý nebezpečný extrémista ani pan Houba za to fakt nestojí.Zdanění bytů je extrémismus? Tím nechci vyjádřit podporu konkrétně tomu pirátskému konceptu, ale nepřijde mi, že by zdanění nemovistostí byla nějak drasticky extrémistická myšlenka. Tady akorát v diskusi banda lidi histerčí s nějakým znárodňováním, kulakama a komunistama, ale přitom se, pokud vim, jedná jen o daně. Já nevim, co řešíš. Navíc ČR má oproti zejména západním zemím AFAIK dost nízké daně za nemovitosti.
Navíc ČR má oproti zejména západním zemím AFAIK dost nízké daně za nemovitosti.To jo. A kdyby nekteri videli, jake dane se aplikuji treba ve Spojenych statech, asi by jim explodovala hlava. Napr. kdyz si opravis neco na baraku a zvysis tim jeho hodnotu, tak z toho zvyseni zaplatis jeste kapitalovou dan.
A naopak se v USA spoustu jiných daní neaplikuje nebo jsou nižší, že. (když se řekne A, bylo by dobré říct i B)Kdyz chci rict, ze jinde se na vlastnictvi domu nebo bytu nahlizi jako na kapital jako kazdy jiny, vcetne odpovidajiciho zdaneni, coz by mistni neofeudalove asi nerozchodili, tak mam rozebrat i zbytek danoveho systemu? Bavime-li se o danich v CR, princip dane z nabyti nemovitosti je jedna z nejuchylnejsich a nejnekoncepnejsich veci, co v ceskem danovem systemu existuje.
Kdyz chci rict, ze jinde se na vlastnictvi domu nebo bytu nahlizi jako na kapital jako kazdy jiny, vcetne odpovidajiciho zdaneni, coz by mistni neofeudalove asi nerozchodili, tak mam rozebrat i zbytek danoveho systemu?Ne, to je správně, prvně jsem nepochopil že chceš říci tohle.
O nějaké zdanění teď přece nejde.No ta myšlenka s těma elektroměrama byla o danění a ničem jiným, tož asi tak...
Opravdu vám přijde jako Mirek Dušín?Ne a nikdy to tak nebylo, je to prostě prostě politik a může kdykoli začít svou práci dělat špatně. Já osobně s tím počítám a jsem na to připraven. Koneckonců, s některými kroky jsem nesouhlasil už v minulosti.
Když se vrátíme k těm daním: těmi to může "nevinně" začít a pokračování bude ve vyvlastňování. Jejich soudruzi v Berlíně jsou napřed - zdaňování evidentně nepomáhá, už by rádi rovnou krádež.Eh, to jsou divoké extrapolace. Pokud vim, v tom Berlíně to ani nebyli Piráti, to byli nějaký Zelení a kdovíco. U Pirátů tadyta frakce taky je, ale pokud vim, tak je celkem malá a moc nevěřim tomu, že by měla reálný vliv. Spíš jsou to takoví křiklouní, pár lidí, co si pustěj hubu na špacír někde na Klinice. Nicméně reálná politika je mezitim někde jinde. Ale dobrej dojem to nedělá, to souhlasim. A pro některé lidi, kteří si rádi zaextrapolují, to je super materiál. Třeba kolega Phantom tady určitě mnohé extrapolace rychle provede, můžeš s ním spolupracovat. Když mohl na loňské léto předpovědět 3. světovou, tak proč by nemohl na letošní léto předpovědět např. znárodnění veškerého soukromého majetku Pirátskou stranou...
V německu se jedná o zelené a socialisty. Je dobré srovnat jejich program s programem naší milé pirátské strany. Jsou tam velké průniky. Jejich zelení a levičáci jsou programově a ideově ohromně podobní s piráty u nás. Jednoduše jsou součástí stejného ideového proudu.Můžeš to doložit odkázáním příslušných programů?
Rád bych připomněl že kapitán pirátů je součástí hnutí antifa které aktuálně v německu vede rally za vyvlastňování bytů.Cituji odsud: "Ivan Bartoš není a nikdy nebyl členem organizace Antifa."
Jestliže nyní povolíme jen mírný zásah do osobního vlastnictví, připravíme půdu pro velké zásahy v budoucnu které by jinak byli nemyslitelné.Jaký zase zásah do osobního vlastnictví? To s těmi elektroměry vnímám jako zásah do soukromí a s jako takovým s tím nesouhlasím. Zásah do vlastnictví jsem nezaznamenal. Sorry kluci, ale přijde mi, že jste opravdu poněkud histeričtí.
tak proč by nemohl na letošní léto předpovědět např. znárodnění veškerého soukromého majetku Pirátskou stranou...
Ale jdi, ty brebto, tvoje bába je extrapól. Na to bych odpověděl asi nějak jako kokotí hlava o příspěvek níže, kdyby mě nepředběhnul. S tím celkem souzním. Samosebou, že nemůžou vyrukovat hned s tak těžkým kalibrem jako je znárodnění. Na to nejsou podmínky, hospodářská situace je zatím příznivá a taky na to není (zatím) politická síla. Ale až se hosp. situace třeba zhorší, tak by ses možná divil, jak rychlá bude proměna utopického komunisty do komunarda s kvérem a panzerfaustem. To je zatím jen vypouštění pokusných balónků. Když zjistili, že jim za to skoro nikdo netleská, začli se kroutit jako hadi a začli používat argumenty asi jako ty, tedy že v podstatě o nic nejde.
U Pirátů tadyta frakce taky je, ale pokud vim, tak je celkem malá a moc nevěřim tomu,
Čili se domníváš, že menševici/trockisté mají v digitální guerille zatím navrch jo? Já tě nevim, zase tak do těch Khmérů nevidim. Ale vidim, že se ÚV KSČ ČPS přihlásilo k hnutí řeckého komunisty Varufakise DIEM 25 a několik soudruhů je již členem. Soudruzi mají nemalé cíle: s. Fakis odrovnal už Řecko a nyní se chystá na to samé s ideově spřízněnými soudruhy na celeoevropské úrovni.
Připočteme-li k tomu marxismu hluboký předklon před tuhým eurouhnijním centralismem, fanatické vítačství a fascinaci otepleneckým náboženstvím, vyjde nám z toho opravdu, ale opravdu smrtící kombinace.
Když zjistili, že jim za to skoro nikdo netleská, začli se kroutit jako hadi a začli používat argumenty asi jako ty, tedy že v podstatě o nic nejde.Pokud vim, bylo to o daních od začátku. O daních, které jsou vyšší a přísnější v západní Evropě, včetně našeho velkého vzoru Švýcarska, které každý správný odpůrce eurouhnije skloňuje tak aspoň 5× denně.
Čili se domníváš, že menševici/trockisté mají v digitální guerille zatím navrch jo? Já tě nevim, zase tak do těch Khmérů nevidim. Ale vidim, že se ÚV KSČ ČPS přihlásilo k hnutí řeckého komunisty Varufakise DIEM 25 a několik soudruhů je již členem. Soudruzi mají nemalé cíle: s. Fakis odrovnal už Řecko a nyní se chystá na to samé s ideově spřízněnými soudruhy na celeoevropské úrovni. Připočteme-li k tomu marxismu hluboký předklon před tuhým eurouhnijním centralismem, fanatické vítačství a fascinaci otepleneckým náboženstvím, vyjde nám z toho opravdu, ale opravdu smrtící kombinace.Podivej, já ti rozumim, co chceš říct, a vim o tom, že ideologie a politická hnutí nesou riziko, zejména pokud jsou na nástupné hraně popularity a pokud jsou v nich jako členové radikálové. Na druhou stranu ale tyhle varovné komentáře jsou pro mě v praktickém životě a v rozhodovacím procesu úplně k ničemu, protože z toho prostě není vidět, co je ještě realita a co už je divoké fantazírování. Kolega dickhead úvaděl 'fakta', která jsou jednoduše nepravdivá, a u mě taky nemáš úplně dobrý záznam spolehlivosti, např. ohledně toho oteplování jsi taky celkem slušně mimo. Takže jestliže kluci chcete, abych tyhle varování bral trochu vážně, tak si to trochu srovnejte a předložte fakta, se kterejma se dá nějak pracovat. To by určitě bylo lepší než tahle směs neurčitých povídaček, které zabírají celou škálu od "mohlo by to klidně bejt pravda" až po "zcela zjevná blbost". To je formát, který by se určitě velmi dobře ujal někde v diskusi na novinkách nebo parladementních listech, tady je mi to k ničemu.
Ale vždyť to není v žádným případě nějaký fantazírování, to jsou fakta. Hluboký předklon před tuhým centralismem je snad zřetelný - soudruzi jsou pro federalizaci Evropy pod taktovkou šílenců z bruselského skleníku.
Fanatické vítačství je myslím taky dobře vykonturované. A navíc s napojením na jistého hodného strejdu filantropa. Soros není žádná konspirace, to je reálnej dědek s reálným programem natahání Afroameričanů a Ahmedů do Evropy (vše je snadno dohledatelné, děda se k tomu normálně na férovku přiznává).A navíc si to s. Davko sám nalinkoval na tu šílenou ultralevičáckou sračku 2alarm nebo co to je. Tak si soudruzi představují "nezávislost" - jako zdroj financování 2 Sorosovy neziskovky a navrch jedna německá politická neziskovka. Označení ČPS jako Sorosjugend mi tedy přijde jako velmi přiléhavé.
Další zřetelná stopa je příklon ke komunistickému hnutí Diem 25 soudruha Varufakise. Toto hnutí kandidující v Německu do parodie na parlament v evropských volbách je fanaticko-vítačské. A nebude to jen jakýsi bezbřehý humanismus, ale hlavně obyčejná vypočítavost. Chtějí si tak natahat své voliče. Chtějí obejít legislativu národních statů a vlád s tím, že o přijetí Afroameričanů by měla rozhodovat města. Pak jim samozřejmě chtějí udělit hned volební právo a jakousi občanskou dividendu - tedy něco jako UBI. Pravděpodobně budou mít nápady na UBI od komunisty Varufakise, řekl bych.
Pokud by se všechny tyhle vize soudruhů skutečně naplnily, no tak potěš kládu. To je nade vší pochybnost nebezpečný extrémismus. Při porodnosti Afroameričanů a sirotků ze Sýrie by za chvíli nebylo vúdčí politickou silou Diem 25, ale Boko Haram a Al Kajda. Prostě smrtonosná past ne Bruce Willise, ale soudruha Varufakise.
Mě to je celkem fuk, klidně si vol do panoptika zvaného Evropský parlament SorosJugend, prostě jen diskutuju. Ještě jsem nezaznamenal, že by se někdo v tom parlamentě bil za Českou republiku. Vodopádu říšských marek Čtvrté říše s centrální bankou ve Frankfurtu se těžko odolává - jedná se o úplatek za kolaboraci.
.Tak si soudruzi představují "nezávislost" - jako zdroj financování 2 Sorosovy neziskovky a navrch jedna německá politická neziskovka. Označení ČPS jako Sorosjugend mi tedy přijde jako velmi přiléhavé.Jaké 2 neziskovky? Odkaz?
Další zřetelná stopa je příklon ke komunistickému hnutí Diem 25 soudruha Varufakise.Diem 25 / Varoufakis se mi nelíbí (už jsem to tu myslim i psal) a nelíbí se mi ani případný příklon některých Pirátů k tomuhle hnutí. Opět si ale nemyslim, že je to nějak drasticky relevantní, resp. určitě ne tolik, kolik se ti snaží nakecat polodementní listy. Pro mě je spíše relevantní, co mají v programu. Některé body:
V rámci společné azylové politiky také podporujeme zřizování azylových zařízení mimo území EU.případně
Trváme na sekulárním charakteru českého státu a odmítáme jakékoli snahy o vytváření paralelních právních systémů.Je zajímavé, že ten program je např. v rozporu se stanoviskem k imigraci v Diem 25. Podle mě směrodatný je v tomto případě ten program.
Pokud by se všechny tyhle vize soudruhů skutečně naplnily, no tak potěš kládu.Buď v klidu, nemusíš se bát, sourdruzi M. Lukoilovič Zeman, A. Oligarchovič Bureš, V. Kimčong Filip a T. Noční Vlk Okamura mají velkou podporu široké veřejnosti. Do pár let nás vysvobodí ze chřtánu zlé EU a navrátí zpátky pod křídla Vzajmopomoščného Sovětu RVHP, kde nám bude konečně dobře. Báťuška Vladimír dozajista zajistí u nás stejně nízké procentu muslimů jako v Rusku. (To jen abys věděl, že umim tyhle neužitečný sračky psát taky.)
Při porodnosti Afroameričanů a sirotků ze Sýrie by za chvíli nebylo vúdčí politickou silou Diem 25, ale Boko Haram a Al Kajda.No tak v tom případě je štěstí, že to o tom globálním oteplování jsou jenom lži, protože jinak by ta porodnost v Africe mohla opravdu být problém...
Diem 25 / Varoufakis se mi nelíbíZe zvedavosti, proc?
Pro mě je spíše relevantní, co mají v programu
Na tohle pozor – toto není jejich program, jde jen o jakousi tiskovou zprávu z roku 2015. Taky jsem po tom nedávno pátral a k jasným závazným stanoviskům v programu jsem se nedobral – asi jim budu muset napsat dotaz. Je totiž dost dobře možné, že českého voliče nebudou chtít některými tématy „dráždit“ a radši budou akcentovat jiná témata – třeba mu slíbí, že budou „zachraňovat internet“ zatímco o těchto věcech budou „taktně“ mlčet. Ale pak je otázka, jak by hlasovali třeba v tom europarlamentu, kdyby se tam dostali – a tam se obávám, že by se asi řídili víc názory té jejich internacionály nebo jiných pirátů jako Julia Reda než zájmy českých občanů.
Tady musím vyzdvihnout rudý zápal soudruha Kolibáče a odkázat na jeho hned první příspěvek. Lepší příklad bych stěží našel, proto musím s. Davka pochválit. Soudruh odkazuje na toto a na článek jistého soudruha Orta, který byl něco jako mluvčí Kliniky, tedy veřejně podpořený komunista veřejným činitelem Houbou. Tady je jedna zcela zasádní věc a bod zlomu, který byl překročen - veřejný činitel by měl za všech okolností stát na straně práva bez ohledu na jeho politický názor. Tenhle Rubikon byl již překročen - s. Houba se vyznal z lásky k mladým komunistům.
Takže si nenašel neziskovky, říkáš. To já jich našel, až z toho jde hlava kolem. Multikulturní centrum Praha, Mezinárodní visegradský fond, či Friedrich Ebert Stiftung. Poměrně zajímavý je ten Friedich Ebert Stiftung. To je německá politická neziskovka napojená na německou politickou stranu - tak tady musím se soudruhy souhlasit, to bude vskutku neotřesitelná záruka nezávislosti. Za povšimnutí stojí i toto. Demagog, neovlivni.cz, Evropské hodnoty.. a nejsou to zas tak malé částky. No a hádej, co mají téměř všechny NGO společného. Figuruje v nich jistý hodný strejda ze zámoří, největší dobroděj a filantrop na světě. Zajisté namítneš, že žádné přímé napojení na tyto dobrodějské organizace u Pirátů není. Tato ultralevičácká banda jedno jest a jen slepý nebo s páskou přes oči tyto cestičky nevidí - nebo ten, kdo je nechce vidět a to bude tvůj případ.
a nelíbí se mi ani případný příklon některých Pirátů k tomuhle hnutí. Opět si ale nemyslim, že je to nějak drasticky relevantní, resp. určitě ne tolik,
Tady bych rozhodně nebyl tak skromný a nebagatelizoval. Jde o usnesení ÚV KSČ celorepublikového výboru Dredů.
Co se týče toho odkazovaného postoje dredů k migraci - no tak to mi přijde jako nepříliš umné mlžení a alibismus. Natvrdo to říct samozřejmě nemůžou - Chceme si sem natahat afroameričany a zajistit si tím volební základnu. Kladou tam důraz na jakési celoevropské řešení. A to už jsme tu jednou měli a s vypětím všech sil se ho zatím (možná jen dočasně) podařilo odvrátit. Je jasné, kdo bude mít v eurouhnijní úrovni převahu. Totiž ty státy, které jsou již nadmíru obohaceny a budou se chtít inženýrů a jaderných fyziků zbavit.
Ta ultralevá banda už neví kde by sehnala ještě hlasy. Nejnovější nápady mají takové, že by chtěli nechat volit i šestnáctiletý děti. Děti jsou snadno ovlivnitelné neomarxistickou propagandou a idealismem (kupř. Člověk v tísni na školách), staří (vyjma těch opravdu starých) lidé jim na to neskočí. Z Bureše ani Zemana nejsem dvakrát nadšenej, ale přijde mi to řádově méně nebezpečný, než plíživé zavádění komunismu v podání jakejchsi drdů. Jo a Noční vlk neni Okamura, ale Foldyna
zpátky pod křídla Vzajmopomoščného Sovětu
Zase vedle. V RVHP Ojrosojuzu pod křídlem Nejvyššího sovětu jsme již patnáct let. Ví to už i hodný strejda, akorát to teda neví ještě hlavní protagonisté, bohužel. Do jisté doby jsem věřil na pěrestrojku a že by se mohla podařit. Čím dál víc se ale přikláním k názoru, že novej bordel se starejma kurvama nepostavíš. Určitý předobraz je třeba takový Jean Claud Drunker. Po krachu pěrestrojky nastoupil v Rusku do čela ožralej Jelcin. Jean Claud je ožralej už teď a o něco víc - v tom je Eurosojuz o krok napřed.
Ta ultralevá banda už neví kde by sehnala ještě hlasy. Nejnovější nápady mají takové, že by chtěli nechat volit i šestnáctiletý děti. Děti jsou snadno ovlivnitelné neomarxistickou propagandou a idealismem (kupř. Člověk v tísni na školách)
Mohu potvrdit. Jako dítě jsem šel kolem nějaké předvolební akce ČSSD, kde mluvil sám Miloš Zeman, a tehdy mě to oslovilo a hrozně se mi to líbilo – až tak, že jsem si přinesl vlaječky ČSSD a pověsil si je v pokoji. Časem jsem naštěstí prozřel a žádné vážné škody to naštěstí nenapáchalo, protože jsem tehdy neměl volební právo. Je ale smutné, když se někteří nechají balamutit levičáckou propagandou i v dospělosti.
U mě k prozření došlo ještě před nástupem na VŠE. Ale vlastně je to dobrý nápad – každému by asi jedině prospělo, kdyby absolvoval základní kurz makroekonomie a pár dalších předmětů, než by šel poprvé volit.
P.S. proč odkazuješ takovou stránku? Nic si tam nepřečtu, protože mi tam přes celou obrazovku akorát píší něco o technologii sušenek a že chtějí analyzovat moji trafiku. O to nemám zájem. Proč neodkazuješ nějaký web, kde si člověk může rovnou něco přečíst, a ne takovéto hnusy?
Tak s tim se chlubí málokdo, co která sušenka/tracker dělá, to nenajdeš skoro nikde. Kdo chce něco málo vydělat na reklamě tak holt musí zakomponovat bbelements, google-analytics a jiný srajdy jako tady, nicméně to se dá celkem snadno bloknout.
Horší je to s tou google captchou pro neregistrované partnery, jako je třeba tady kokotí hlava a Čočkin. To je fakt šílená sračka z hlediska soukromí, to bych asi nepřekous a honit to někde na mobilu musí bejt extra vopruz. Ale chybí mi tady ještě vyjádření s. Kobyláče, že volební právo pro voliče na tříkolce je správné, neb o tom rozhodl Ústřední výbor SSM ČPS.
s. Houba se vyznal z lásky k mladým komunistůmNo, ani ne.
Zajisté namítneš, že žádné přímé napojení na tyto dobrodějské organizace u Pirátů není. Tato ultralevičácká banda jedno jest a jen slepý nebo s páskou přes oči tyto cestičky nevidí - nebo ten, kdo je nechce vidět a to bude tvůj případ.To je zajímavé, jak u svých ideových soukmnenovců ignoruješ i celkem jasné/přímé známky napojení na nejmenovanou vládu, zatímco u ideových odpůrců jsi ochoten propojit i relativně dost vzdálené těčky...
Co se týče toho odkazovaného postoje dredů k migraci - no tak to mi přijde jako nepříliš umné mlžení a alibismus. Natvrdo to říct samozřejmě nemůžou - Chceme si sem natahat afroameričany a zajistit si tím volební základnu.
Né, to není celý, ještě to trochu rozvedu. Hlavní je si neplést pojmy a dojmy - eurouhnijní se nerovná proevropský - zájmy evropských marxistů se v mnoha ohledech diametrálně rozcházejí se zájmy myslících lidí, Evropy a Evropanů. To je třeba mít na zřeteli.
Liberální, co to je? To je naprosto, ale naprosto vyprázdněný pojem. Mezi hlavní zaklínadla neomarxistů patří klíčová slova jako liberální demokracie a progresivní. Ostatně to je velmi patrné na s. Kobyláčovi. Podle mých pozorování je progresivní liberální demokrat jen krycí název pro zarytého neomarxistu a jak je dobře známo, marxismus nemá s liberalismem a svobodou zhola, ale opravdu vůbec nic společného
Hlavní je si neplést pojmy a dojmy - eurouhnijní se nerovná proevropský - zájmy evropských marxistů se v mnoha ohledech diametrálně rozcházejí se zájmy myslících lidí, Evropy a Evropanů.No, úplně nevim, jak si představuješ pojem "proevropský" bez nějaké aspoň menší integrace. Pokud to teda nemá být jenom něco na papíře pro pocit...
Liberální, co to je? To je naprosto, ale naprosto vyprázdněný pojem. Mezi hlavní zaklínadla neomarxistů patří klíčová slova jako liberální demokracie a progresivní. Ostatně to je velmi patrné na s. Kobyláčovi.Kolibáč se naopak teď proti liberalismu ostře vyhranil, takže těžko říct...
Z Bureše ani Zemana nejsem dvakrát nadšenej, ale přijde mi to řádově méně nebezpečný, než plíživé zavádění komunismu v podání jakejchsi drdů.Btw, tohle a řádově méně nebezpečné? To jako fakt? Soudruh Bureš tady v přímém přenosu skrzevá soudružku Benešovou (mj.) konsoliduje zákonodárnou, výkonnou a soudní moc, a tobě přijde, že jedna frakce jedné nevládní strany představuje nebezpečí? Ok, můžeme se třeba dohadovat, jak moc velká to je frakce a jak moc je to nebezpečné na únijní úrovni, ale lokálně (v ČR) je teda IMHO celkem jednoznačně nebezpečí někde úplně jinde...
o velikosti jakýkoliv frakce
No je pravda, že je velmi obtížné se vyznat v té spleti marx-leninistů, maoistů, progresivistů, ekoteroristů, trockistů a propalestinských aktivistů. S tím souhlasim, ze to působí poněkud nesourodě. A proto je tady Internacionála, která by mela rozhádané soudruhy sjednotit po vzoru Komunistické Internacionály.
V Brně už tyhlety rudozelený vítače (Žít Brno, což jsou v podstatě Piráti v bledě modrým) vypakovali a vystavili jim stopku. Zbývá ještě prozření v Praze, ale to nebude tak rychlé, asi ne, řekl bych.
Soudruh Bureš tady v přímém přenosu
To nesmíš tak prožívat. Každá strana si na vládní úrovni dosazuje svoje koně/klisny. To je běžný politický kolorit. Souhlasim však s tím, že Bureš to dělá až moc okatě a přes míru. A Khmérové by to udělali taky, kdyby se dostali do stejné pozice jako Bureš. Rozdíl je v tom, že s. Bureš byl soudruh z oportunismu, kdežto SSM (Svaz Sorosovy mládeže) jsou soudruzi z přesvědčení a už vystrkují své rudé rohy aniž se dostali pořádně k lizu. Další nebezpečenství tkví v tom, že se při tom stylizují do role suchozemských lupičů, což je íbrkůl pro mladé, životem nepolíbené naivisty a idealisty a bohužel i pro některé dospělé soudruhy/žky.
Relativní výhoda, která spočívala v tom, že Khmérové jsou ve vysoké politice krátce a tudíž nejsou zapojeni příliš do organizovaného zločinu se brzy smaže a zbyde jen lupičství,lapkovství a rudozelený marxismus obnažený na dřeň.
zatímco tady máme skutečné oligarchy.Hele, už jsem se níže ptal na čísla, případně jak se o tomto můžu přesvědčit. Teď jsem udělal na vlastní pěst malý experiment: otevřel jsem mapy.cz a náhodně nasamploval vlastníky paneláků a činžáků v okolí svého bydliště (Sídliště Pankrác, Zelená Liška) i na několika dalších místech z celé Prahy kde došlo v poslední době k raketovému růstu cen bytů pro střední a nižší třídu (Háje, Petřiny) a nepřijde mi, že by něco vlastnili oligarchové. Nebo to jde přes nějaké proxy, že to pak vypadá, že to vlastní fyzické osoby?
Hele, už jsem se níže ptal na čísla, případně jak se o tomto můžu přesvědčit.Hele, víš, proč se vůbec začaly řešit nějaké elektroměry? hint: Aby se zjistila ta čísla. Protože zatím jsou k dispozici pouze částečná, např. nějaký developer sdělil, že asi čtvrtina jejich nových bytů je fakticky prázdná.
nepřijde mi, že by něco vlastnili oligarchovéV tom článku se píše:
Investice do nemovitostí a spekulace s bydlením jsou ovšem především záležitostí obrovských nadnárodních firem. Jednou z nich je třeba společnost Blackstone, kterou viní ze zhoršování krize bydlení v USA i Organizace spojených národů. Blackstone zároveň vlastní největšího podnikatele s bydlením v Berlíně, firmu Deutsche Wohnen, která se v poslední době stala terčem kritiky obyvatel německého hlavního města. A stejně tak vlastní i bývalé Bakalovy byty v Ostravě. Obchod s nemovitostmi si rovněž celosvětově oblíbila mafie, která přes něj pere špinavé peníze. Jak ukazuje investigativní reportáž, týká se to i Prahy, kde rozjeli svůj byznys Italové z ‘Ndranghety.Konsolidace trhu v soukromých rukou není problém identický se spekulacemi menších subjektů. Ale ono to má ještě jeden rozměr, který považuji za podstatnější, a sice vliv právě těch velkých subjektů (např. Penta) na fungování společnosti. Koneckonců, co třeba kdyby Babiš začal dělníky v holdingu líp platit?
Hele, víš, proč se vůbec začaly řešit nějaké elektroměry? hint: Aby se zjistila ta čísla.Ale já se ptal na ty oligarchy a zahraniční společnosti. Z nuly na elektroměru nezjistíš jestli je to oligarcha nebo někdo s garzonkou po babičce.
V tom článku se píšeTo je hezké, ale mně se to nepodařilo zreprodukovat (a stále tam nejsou žádná konkrétní čísla, jestli se bavíme o 0.1%, 1%, 10% nebo 50% bytů). Proto jsem se ptal, co dělám špatně.
Konsolidace trhu v soukromých rukou není problém identický se spekulacemi menších subjektů.Přesně tak, není, a proto jsem se ptal na ty spekulace velkých subjektů, o kterých jsi psal.
Nepsal jsem o spekulacích velkých subjektů.Jo, pardon, u velkých subjektů šlo jen o skoupení a následné pronajímání. Ale pak bych měl v katastru vidět, že to vlastní právnická osoba, ne?
Z nuly na elektroměru nezjistíš jestli je to oligarcha nebo někdo s garzonkou po babičce.Neříkám že to je správně, ale já z toho pirátského nápadu měl pocit, že budou hledat celé neobydlené domy. To už by pak mírnou vypovídající hodnotu mělo.
Jako programátor máš královský plat a životní standard o kterym se opravdu většině populace může jen zdát.No vidíš a stejně i přes takto privilegovaný status pro něj může být problém koupit 2+kk. To cosi vypovídá o stavu ekonomiky. Tím nechci vyjádřit souhlas s tou myšlenkou Pirátů s elektroměry (která mi stejně moc nedávala smysl), nicméně dělá to na mě dojem, že se zas v médiích přetřásá politika a kraviny a kdo řekl voličům co a kdo je turbokomunista a kdo je antifa a dfens je histerickej a jánevim co ještě... a mezitím skutečný problém zůstává, tj. nedostupnost bydlení a vývoj cen nemovistotí jako před poslední velkou krizí.
Zase další popleta. Nacisti byli vždycky levicoví extrémisté. Do jisté míry jde o předvolební kampaň, to ano. V případě TOP 0,0 jde o soutěžení dvou eurosocialistických frakcí, či spíše eurosocialistického směru s eurokomunistickým.
Tak jsem trošku pročetl úderný plátek a2larm.cz. Musím uznat, že to má opravdu grády, soudruhu. Zrovna jsem si tak řikal, soudruhu, že bylo opravdu, ale opravdu divné, kdyby v takovém hezkém úderném plátku neměl aspoň trošku prsty jistý zámořský filantrop, kterému tak leží na srdci osud celého lidstva. Je to tak: Multikulturní centrum Praha, Mezinárodní visegradský fond. Friedrich Ebert Stiftung jsem neznal, jen jsem nahlédl na titulek - Evropa jako světový pionýr dobré práce -dobrý - a Lidová škola migrace 2019 - tak to vypadá taky na slušnej matroš.
Partnerské weby jako smažicí klimatické centrum Klinika - tak to vypadá taky v pořádku. Sociální fetcentrum Střecha na Žižkově jsem ale neznal, smaží se tam dobře?
Nacisti byli vždycky levicoví extrémisté.
A proto zavedli jízdu vpravo.
But what then is Fascism? Fascism, at any rate the German version, is a form of capitalism that borrows from Socialism just such features as will make it efficient for war purposes. Internally, Germany has a good deal in common with a Socialist state. Ownership has never been abolished, there are still capitalists and workers, and—this is the important point, and the real reason why rich men all over the world tend to sympathize with Fascism—generally speaking the same people are capitalists and the same people workers as before the Nazi revolution. But at the same time the State, which is simply the Nazi Party, is in control of everything. It controls investment, raw materials, rates of interest, working hours, wages. The factory owner still owns his factory, but he is for practical purposes reduced to the status of a manager. Everyone is in effect a State employee, though the salaries vary very greatly. The mere efficiency of such a system, the elimination of waste and obstruction, is obvious. In seven years it has built up the most powerful war machine the world has ever seen. But the idea underlying Fascism is irreconcilably different from that which underlies Socialism. Socialism aims, ultimately, at a world-state of free and equal human beings. It takes the equality of human rights for granted. Nazism assumes just the opposite. The driving force behind the Nazi movement is the belief in human inequality, the superiority of Germans to all other races, the right of Germany to rule the world. Outside the German Reich it does not recognize any obligations. Eminent Nazi professors have 'proved' over and over again that only nordic man is fully human, have even mooted the idea that non-nordic peoples (such as ourselves) can interbreed with gorillas! Therefore, while a species of war-Socialism exists within the German state, its attitude towards conquered nations is frankly that of an exploiter. The function of the Czechs, Poles, French, etc. is simply to produce such goods as Germany may need, and get in return just as little as will keep them from open rebellion. If we are conquered, our job will probably be to manufacture weapons for Hitler's forthcoming wars with Russia and America. The Nazis aim, in effect, at setting up a kind of caste system, with four main castes corresponding rather closely to those of the Hindu religion. At the top comes the Nazi party, second come the mass of the German people, third come the conquered European populations. Fourth and last are to come the coloured peoples, the 'semi-apes' as Hitler calls them, who are to be reduced quite openly to slavery.
Můžeme si vybírat z mnoha pravicových směrů: neoliberálové, korporátní fašisti, nacbolové, nácci,… Pak nějaký ten ENLIGHTENED_CENTRISM a zbytek se dá spočítat na prstech (zbývá otázka, čích prstech).Ani u tohohle tě nenapadá otázka, jestli je to pravo-levé rozdělení smysluplné? Mně to přijde jako maximální ironie, definovat pravo-levé rozdělení, následně "různé druhy" pravice, levice a středu, a následně se hádat, kdo je kde.
Pravolevé dělení charakterizuje odpovědi na otázku, zda si jsou lidské bytosti rovny.No... A konceptů rovnosti je celkem dost, takže potom pro ∀ koncept rovnosti K : Pravolevé děleníK charakterizuje odpovědi na otázku, zda si jsou lidské bytosti rovnyK. Good job, such wow...
Zaklinani se planovanim je blbost.Zas tak úplná blbost by to nebyla, situace elektroprůmyslu se s časem mění, kdyby si někdo postavil nabíječku elektroaut, tak ta větev sítě bude hnedka potřebovat boost.
Kdyz na to mesto nema, at nedotuje mestskou dopravuCo když si někdo ten objekt postavil třeba jako obchod u zastávky MHD, která by byla zrušením dotací též zrušena?
proč si někdo drží prázdný dům bez využitíProtože v ČR může být docela problém nájemníka vyhodit (náhodný poslední případ), dostat z něj dlužné nájemné a případnou náhradu poškozeného vybavení atd.
jak se na tom dá spekulovatPosledních 10 let pomocí pouhého držení, cena vyrostla násobně. Samozřejmě je to náhodně nestabilní když se to pokusí všichni najednou prodat, přijde krize atd.
Jako nový vlastník byste tedy odpojením energií v podstatě spáchali trestný čin porušování domovní svobody.cywe! Ale zase když už tam někdo na just bydlí, tak to není defacto prázdný byt a ten pirátskej sken odběru by ho nezachytil.
Samozřejmě je to náhodně nestabilníNo právě, stačí vystavět nové sídliště a rázem je takovej spekulant ve ztrátě o_O. To už bych v těch prázdnejch bytech radši těžil bitcoiny teda
Ale zase když už tam někdo na just bydlí, tak to není defacto prázdný byt a ten pirátskej sken odběru by ho nezachytil.Já tím měl na mysli, že někdo ten byt plánuje třeba za rok použít (pro děti, prodat protože bude potřebovat prachy…) a je pro něj výhodnější nechat ho prázdný, než potencálně vydělat 100k na nájmu a pak další tři roky lítat po soudech a mít prd.
No právě, stačí vystavět nové sídliště a rázem je takovej spekulant ve ztrátě o_O.Ano, takhle spekulace fungují. Ve skutečnosti je to horší, protože spekulant (pokud nespekuluje na dluh) přijde o své prachy a má nulu. Ale spoustu bytů vlastní lidé, kteří si nabrali hypotéky, které stěží zvládají splácet teď, vlastní kapitál měli třeba jenom 10 % a to se na to ještě složila rodina, a jakmile to spadne a ještě třeba bude krize a přijdou o práci, tak najednou máš milion dlužních otroků. No a to stát bude nějak řešit, jednak protože to hrozí průserem a jednak protože na tom jde nahonit populistické body. Řešit okradením ostatních, logicky. Takže tenhle průser s bytovou politikou zaplatíme dvakrát -- jednou v ultravysokých cenách bytů, a jednou na bailoutu bank, „oddlužení“ lidí a tisku peněz a vybírání daní na uvedené.
Hodne se mluvi o Praze, ale docela velky problem je v Olomouci. Tim, ze se jedna o univerzitni mesto (20K studentu na 100K obyvatel) hromada lidi diky levnym hypotekam poskupovala byty (samozrejme s danovou ulevou) s vidinou, ze je budou pronajimat studentum. Diky tomu ceny bytu vyletely na uroven Prahy a nove developerske projekty jsou taky na urovni prazskych cen, ale kupni sila tam je polovicni az tretinova ve srovnani s Prahou. Trh s byty se dostal do stavu, ze koupit byt je luxus a ti, co je spekulativne koupili, je uz maji problem prodat. Jak to dopadne s devoloperskymi projekty je otazka. Kazdopadne je to nehezky nafouknuta bublina a je jen otazka casu, kdy splaskne a s jakymi dusledky. IMHO rozumne reseni, ktere se aplikuje v nekterych mestech na zapada jsou dane z nemovitosti, kdy clovek neplati majetkou dan z bytu, ve kterem bydli, ale pokud ma dalsi byt, plati z nej dan, pricemz s mnozstvim bytu dan roste.No právě, stačí vystavět nové sídliště a rázem je takovej spekulant ve ztrátě o_O.Ano, takhle spekulace fungují. Ve skutečnosti je to horší, protože spekulant (pokud nespekuluje na dluh) přijde o své prachy a má nulu. Ale spoustu bytů vlastní lidé, kteří si nabrali hypotéky, které stěží zvládají splácet teď, vlastní kapitál měli třeba jenom 10 % a to se na to ještě složila rodina, a jakmile to spadne a ještě třeba bude krize a přijdou o práci, tak najednou máš milion dlužních otroků.
IMHO rozumne reseni, ktere se aplikuje v nekterych mestech na zapada jsou dane z nemovitosti, kdy clovek neplati majetkou dan z bytu, ve kterem bydli, ale pokud ma dalsi byt, plati z nej dan, pricemz s mnozstvim bytu dan roste.No a tady někdo chce zdanit jen prázdné byty a jaké jsou reakce...
Já tím měl na mysli, že někdo ten byt plánuje třeba za rok použít (pro děti, prodat protože bude potřebovat prachy…)Zase mít jako nespekulant byt bez využití mě přijde jako velkej luxus. Minimálně bych ho občas těm dětem půjčoval. A rozhodně bych se o něj staral (→ existující spotřeba).
Ano, takhle spekulace fungují. Ve skutečnosti je to horší, protože spekulant (pokud nespekuluje na dluh) přijde o své prachy a má nulu.Tak holt nemá být spekulant
Tak holt nemá být spekulantAsi jsi to špatně rozparsoval: to znamenalo že „spekulant to má v pohodě, nejhorší, co se mu může stát, je, že bude na nule. Ale existují horší případy, kdy člověk skončí bez bytu a ještě s dluhem“.
To mě právě udivovalo úplně na začátku. Takový neobydlený byt, musí být strašně zanedbaný (→ zisk nic moc, spíš naopak jenom vrážet prachy do společnýho fondu vlastníků).Abych pravdu řekl, tak mě to také docela udivuje. (na druhou stranu lidé dělají různé jiné divné a zdánlivě divné věci pro uchování hodnoty/diverzifikaci. Třeba kdybys měl drahé kovy, tak ti to taky nic nevynáší a ještě musíš platit za zabezpečení) Proto by mě zajímalo (ptal jsem se na to v #33 a provedl související experiment v #90), jak se vlastně přišlo na to, že tento problém existuje.
spekulant to má v pohodě, nejhorší, co se mu může stát, je, že bude na nule.Jo já to psal jako názor, že nevěřím že bude mít alespoň nulu. Že tam budou náklady.
Mávat „šmírováním elektroměrů“ je hlavně pitomost, když je to normální funkce distribuce energie.
Informace o mojí spotřebě elektřiny, plynu atd. (kdy a kolik odebírám) je citlivý a zneužitelný údaj, podle kterého se dá o dané osobě a dalších členech domácnosti zjistit dost věcí. Proto by tato informace měla zůstat důvěrná a měla by se používat čistě pro účely vyúčtování, případně v agregované (tudíž i anonymizované) podobě k plánování distribuční sítě. Jakékoli jiné využití je zásah do mého soukromí a zpracování osobních údajů, ke kterému jsem nedal souhlas.
O tom, co kde zveřejním, si ale rozhoduji sám a píšu jen to, u čeho mi nevadí, že to budou vědět ostatní (naopak chci, aby to věděli). Pak je spousta lidí (asi většina), která do žádných diskusí nebo na vlastní weby nic nepíše a chtějí si jen v klidu žít a mít soukromí/bezpečí. Také jde o to, že jednotlivé údaje samy o sobě nejsou moc nebezpečné, ale problém je, když je někdo začne skládat do mozaiky a hromadně automatizovaně zpracovávat.
O tom, co kde zveřejním, si ale rozhoduji sám a píšu jen to, u čeho mi nevadí, že to budou vědět ostatníJinak receno, je to o tvem subjektivnim pocitu a nikoli o realne hrozbe.
když je někdo začne skládat do mozaiky a hromadně automatizovaně zpracovávatStat a ruzne firmy hromadne zpracovavaji spousta udaju o lidech, uz od zacatku pocitacove ery. Mit z toho obavu na takto obecne urovni, to je urcity luddismus. Treba ja bych nechtel zit ve spolecnosti jako je cinska, a vlastne ani jako je americka (kde treba jeste donedavna mohl byt clovek diskriminovan zdravotnimi pojistovnami na zaklade trvale nemoci). Ale tyhle problemy nejsou ve finale o tom, ze nekdo sbira a zpracovava data, ale ze proste masove provadi neco zcela konkretne nemoralniho.
Jinak receno, je to o tvem subjektivnim pocitu a nikoli o realne hrozbe.
Reálná hrozba to je, dá se z toho zjistit, v kolik vstáváš, jak pravidelný denní rytmus máš, kdy jsi na dovolené, co zhruba doma děláš, kolik má domácnost členů, jestli máš zrovna návštěvu atd. Jak velký problém v tom vidíš, to je samozřejmě subjektivní – a proto je právě potřeba, aby to sdílení osobních údajů bylo dobrovolné, aby se každý mohl rozhodnout dle svého uvážení. Když na blog napíšu, že jsem si něco koupil nebo že se chystám někam jet nebo s kým se kamarádím, tak to samozřejmě je taky rizikové – je na mém svobodném rozhodnutí, abych ta rizika zvážil a podle toho se rozhodl, co zveřejním a kdy.
Ano, spoustu toho může zjistit i „bába domovnice“ která sleduje svoje sousedy, ale zásadní rozdíl je v tom, zda sběr a zpracování probíhá a) hromadně, automatizovaně a levně nebo b) nákladně a nespolehlivě, kde lidská práce útoky na soukromí prodražuje a kde lidský faktor zvyšuje riziko odhalení dané škodlivé činnosti, snižuje spolehlivost a přesnost, zvyšuje riziko sabotáže či odmítnutí poslušnosti. Oproti tomu počítač poslušnost neodmítne, nemá žádné morální zábrany a pracuje velmi levně a spolehlivě.
Stat a ruzne firmy hromadne zpracovavaji spousta udaju o lidech, uz od zacatku pocitacove ery.
Která je zatím ještě dost mladá a ty nejhorší důsledky se teprve projeví. Proto je potřeba to řešit už teď a ne, až když bude pozdě, až bude stát a korporace mít na každého záznamy, co dělal posledních dvacet let, jaké jsou jeho zvyky, preference, vazby na další lidi atd.
Treba ja bych nechtel zit ve spolecnosti jako je cinska, a vlastne ani jako je americka (kde treba jeste donedavna mohl byt clovek diskriminovan zdravotnimi pojistovnami na zaklade trvale nemoci). Ale tyhle problemy nejsou ve finale o tom, ze nekdo sbira a zpracovava data, ale ze proste masove provadi neco zcela konkretne nemoralniho.
To je moc hezké, ale až se to provalí, tak už bude pozdě. Proto je lepší, když taková data/záznamy vůbec nevzniknou nebo se po pominutí oprávněného důvodu (např. toho vyúčtování) skartují či alespoň agregují a anonymizují.
Reálná hrozba to je, dá se z toho zjistit, v kolik vstáváš, jak pravidelný denní rytmus máš, kdy jsi na dovolené, co zhruba doma děláš, kolik má domácnost členů, jestli máš zrovna návštěvu atd.Já jsem při čtení toho článku automaticky představil, že se spotřeba sečte po měsících, rozkrájí se to na roky a vypíše se min, max a avg. YMMV, ale alespoň u nás PRE data o tom „v kolik vstávám“ ani vůbec nemá, protože samoodečty probíhají jednou měsíčně a kontroly cca jednou za rok.
Dokud budou ta data agregovaná aspoň po měsících, tak máš pravdu. Ale mně se nelíbí už to, že by se měl prolomit stav, kdy ty údaje slouží jen k vyúčtování a bez mého souhlasu se k jiným účelům nemají používat. Chápu, že je to svým způsobem šikmá plocha, ale za situace, kdy stát chce v reálném čase vědět o každé účtence, mi přijde, že je ostražitost na místě. Je jen otázkou času, kdy někdo přijde s projektem, že by se ta data měla sbírat všechna a pořád, centralizovat v nějaké databázi, korelovat s dalšími údaji a ještě to budou prezentovat jako „chytré město“.
BTW: měřáky, které lze odečítat na dálku a libovolně často už existují. Proti tomu v zásadě nejsem, ale musí to být pod kontrolou, aby nedocházelo ke zneužívání takto nasbíraných dat.
Pak je tu samozřejmě závadnost toho samotného účelu – nesouhlasím s tím, aby stát někoho trestal za to, že nevyužívá svůj majetek. Má to stejnou logiku jako komunistické způsoby ve stylu: máš moc velký byt, tak ti tam nastěhujeme nájemníky, ať chceš nebo ne.
Jak jsem to pochopil já, tak ten důvod neví v tom, že někdo něco má, ale v tom, že to nevyužívání majetku má další negativní dopady - nedostupnost bydlení, deformace trhu a asi by se našly i další drobnější, třeba nedostatečné využití ostatních staveb, služeb apod., které byly naplánovány a realizovány s předpokladem obydlenosti domu.Pak je tu samozřejmě závadnost toho samotného účelu – nesouhlasím s tím, aby stát někoho trestal za to, že nevyužívá svůj majetek. Má to stejnou logiku jako komunistické způsoby ve stylu: máš moc velký byt, tak ti tam nastěhujeme nájemníky, ať chceš nebo ne.
Trestat nekoho vyssim zdanenim za nevyuzivani verejne infrastruktury, na kterou onen kulak prispel ze svych dani? Jen tak dal rudosi. Proste, kdyz se nekdo nechova podle petileteho planu schvaleneho houbou, tak mu dame pres drzku vyssimi danemi?Znova zmínim Švýcarsko: Tam když nepronajmeš nemovitost, dostaneš daň odpovídající (o něco sníženému) odhadu zisku z pronájmu [1]. Chceš mi říct, že ve Švýcarsku jsou rudoši?
Je mi stydno za takove spoluobcany, kteri toto schvaluji.
Asi jsou, podle toho, co popisuješ. Jinak obecně nemám rád argumentaci typu, že když támhle oni to maji taky, tak my to musíme mít taky.Ok, ale podotýkám, že tohle není moje argumentace - nechci tím říct, že musíme to samé co ve Švajcu, jen jsem tím chctěl poukázat na nesmyslnost té Odinovy nálepky "rudoši".
Asi to tak je a já se mu nedivim. Taky hájím svoje (nejen) finanční zájmy. Když jsem si ty prachy vydřel, tak se nediv.Ale jo, však já se tomu nedivim, taky do nějaké míry hájim svoje finanční zájmy. Tu poznámku jsem napsa, protože prostě nemusim, když se někdo přetvařuje a hraje divadlo, aby to vypadalo, že mu jde o něco "víc" / něco vznešeného.
A když už jsem u těch nájemníků, tak ono nastěhovat si někho do bytu taky není prdel. Když se z něj vyklube neplatič nebo jinak problémovej člověk, tak budete mít akorát potíže a často bývá i problém se takového zbavit. Nebo odmítnete někoho, kdo patří k určté rase a budete mít problém, že diskriminujete apod. to se pak nedivte, že některým se nechce moc pronajímat.
On ten „zlý kapitalista“ bývá obvykle kritizován za to, že maximalizuje zisk. A tady je zase kritizován za to, že zisk nemaximualizuje a nechá si ho ucházet tím, že nemovitost nepronajímá. Aneb, kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Socialista si prostě vybere, co se mu zrovna hodí, aby mohl někomu jinému otravovat život.
On ten „zlý kapitalista“ bývá obvykle kritizován za to, že maximalizuje zisk. A tady je zase kritizován za to, že zisk nemaximualizuje a nechá si ho ucházet tím, že nemovitost nepronajímá.Njn to je hodně divný, to skoro zní, jako kdyby otázka zdanění, nastavení sociální politiky atd. byly komplexní témata, kde nemusí nutně fungovat jednoduché poučky... Krom toho, jestliže se těm lidem nevyplatí ty byty pronajímat, tak k tomu nejspíš došli opět nějakým druhem maximalizace zisku / osobního prospěchu. Dost pochybuju, že ta úvaha byla, že si ten řekli něco jako "Tak, teď se dobrovolně vzdám prachů a nepronajmu to, protože prostě jen tak, mam takovou náladu zrovna".
Kolik takových je a má to skutečně tak velký vlivTo je jedna ze zasadnich otazek. Jestli ano, nevím, ale někomu to tak přijde. Když se podívám na vestsinu sídlišť, tak bych vlastnictví auta zdanil. Ale ne proto (jak by nekdo mohl nesprávně pochopit), že to auto vlastní, ale proto, že příliš mnoho aut negativně ovlivňuje životy všech kolem. Obecně pokud něco má příliš velký negativní vliv, dává my smysl, jako jedna z možností, to extra zdanit. To funguje už dávno.
nebo zdanit všechny a poskytnout slevu těm, kdo prokážou, že byt je obydlený
Tenhle způsob, kdy se ze „slevy“ stává norma, se mi nelíbí a myslím, že bychom ho jako spotřebitelé/občané neměli tolerovat a podporovat. Proto taky odmítám ty „věrnostní kartičky“ v obchodech, lékárnách atd. – považuji stále za normální, že přijdu do obchodu, anonymně si nakoupím, zaplatím hotovostí a obchodník nesbírá moje osobní údaje, nevede o mojí osobě záznamy a ten vztah je postavený na jednoduchém principu, že já dám peníze, oni zboží a tím to končí.
Při internetových nákupech je tohle problém, ale i tam by se to soukromí dalo řešit – a myslím si, že bychom o to měli usilovat – tzn. zlepšit situaci na internetu, místo abychom zhoršovali situaci v kamenných obchodech.
Jakékoli jiné využití je zásah do mého soukromí a zpracování osobních údajů, ke kterému jsem nedal souhlas.Nejsi nahorou proti EU? Takze i proti GDPR, tedy lepsi ochrane osobnich udaju? Franto, jednoho dne se musis rozhodnout, s tou rozdvojenou osobnosti ti to nebude prochazet navzdy...
Nepotřebuji Hitlera k tomu, abych jezdil po pravé straně silnice…
Nepotřebuji Hitlera k tomu, abych jezdil po pravé straně silnice…No, pokud jsi v Cesku, tak ciste technicky vzato ano.
Investice do nemovitostí a spekulace s bydlením jsou především záležitostí obrovských nadnárodních firem.Tohle psali na a2larmu už několikrát, ale furt nenapsali číslo, kolik bytů (a to pokud možno ještě filtrováno na ty pro střední a nižší třídu) teda kdo vlastní.
Pracuje s demagogickou představou, že se zde jedná o střet soukromí obyčejných lidí, kteří si vlastní přičinlivostí vydělali peníze, aby mohli koupit byt navícA nejedná? Nebo se budou danit jenom „velké korporace“? Na základě dat z elektroměrů?
jestli vůbec má smysl pracovat a vydělávat prachy, když z korun mi naprosto oficiálně seberou 3 % p.a. a u ostatních věcí může dojít k podobnému „řešení“ a tedy z toho nic nebudeOdpoved je, samozrejme, ze nema!
ovsem na to je v teto fazi kapitalismu (je v podstate prebytek penez a neni je kam dat, rust je omezeny ekologicky) uz trochu pozde (proste k deleni budoucnosti uz z velke casti doslo)To je dobrý postřeh. Jsem zvědavej, co se s tímhle stavem bude dít.
Jsem zvědavej, co se s tímhle stavem bude dít.Skonci to jako kazde jine letadlo. Coz v praxi znamena - ruzne. Nicmene jeden z vysledku je vzdy stejny - drtiva vetsina ucastniku sezna, ze ta lidska a ekologicka devastace, kterou to letadlo zpusobilo, proste nestala za jeho kratkou existenci. (To mi pripomina vtip.)
Vlastne me trochu prekvapuje, ze se mnou souhlasis.. Prijde mi, ze v takove situace se bude v politice do budoucna spis akcentovat socialni nerovnost (tedy pravo-leve rozdeleni). Uz to proste neni tak jednoduche smest ze stolu tim, ze "kazdy ma sanci".Tohle smetení ze stolu IMO nebylo validní ani před 10 lety nebo dřív. Já určitě nepopírám existenci sociálních rozdílů a negativa situace, když jsou moc velký. Můj problém s 'pravicí a levicí' je jiný a v zásadě trojí:
Jiří Pospíšil odmítá hájit zájmy Pražanů
Jakub Ort - to je ten soudruh z Kliniky, že? (fetišizace vlastnictví, demokratizace majetku). Tak ten skutečně předstírat nemusí, že není kovaný komouš. To by měla poznat i Máňa z pekárny. A tohleto komunistický individuum zaměstnává veřejnoprávní Čro, opakuji veřejnoprávní médium.
Na soudruzích z NDR je sympatické alespoň to, že se k tomu už přiznají (třídní boj a tak). Jsou zase o krok napřed. To u našich digitálních Khmérů a komunistické juniorky nehrozí. Z toho plyne jedno ponaučení, milé děti. Jakmile se někdo zaklíná tím, že je dělení na pravici a levici dávno překonané, je zpravidla rudý turbokomouš.
A myslím, že na tento fikaný manévr (jako že překonané pravo-levé dělení) skočila spousta soudruhů/soudružek. Tací soudruzi/žky by měli již pomalu procitat.
A i když se momentálně shodnem, že ta majetková práva narušíme jen a pouze ve specifických případech nějakým minimálním způsobem, tak zase kdo mi zaručí, že se to v budoucnu nebude ta hranice posouvat, rozšiřovat?
Proč by ti to kdo zaručoval? Je to prostě vyvíjející se společenský konsenzus. Ani teď nejsou majetková práva absolutní.
stačilo být IrBohužel politika, kterou prosazuješ, směřuje k tomu, aby se tu v budoucnu objevovaly v inzerátech slova jako NO WHITE NEED APPLY nebo NO NON-MUSLIM NEED APPLY. Uvědom si už prosím, že jejich pohled na společnost nemá liberální základ (a tady je celkem jedno, zda levicově- nebo pravicově- liberální), je diametrálně odlišný od našeho, v principu nekompatibilní. A oni sem nepřicházejí proto, aby budovali liberální demokracii a podporovali lidská práva platná pro všechny stejně.
otrokAni se zotročováním "bezvěrců" nemají muslimové problém.
Obávám se totiž toho, že když jednou porušíme princip nedotknutelnosti majetkových práv, tak je to jak ta Pandořina skříňka. Jakmile se shodnem na tom, že je možné majetková práva narušit, tak potom už je možné v podstatě cokoliv.Znova: O jakým narušení vlastnických práv to mluvíš? Tam se přece jedná o daně. Nikdo nikomu přece žádný byty ani auta nebere. What the fuck? Nebo jsem něco zásadního přehlídl?
Pokud je stále řeč o penězích, tak ty stát
Stát si bere díl z toho, co sám vydal, jaká hrůza! wie ein Horror!
Pokud je stále řeč o penězíchNení a nebyla, nikde v tomto vlákně.
Je třeba vyvlastnit a eliminovat 1% nejbohatších.K tomu je teď zrovna dobrý obrázek na Roumingu. (nedohledával jsem zdroje jestli je to správně spočítané)
Vzato globálně jste i s přehledem v 1%.Tak to zase ne, jsou tak v 5-10 % (zdroj).
K tomu je teď zrovna dobrý obrázek na Roumingu.Answering: “How will we pay for: Medicare for All, Social Security expansion, tuition-free public colleges, paid maternal leave, and rebuilding our infrastructure?”
Medicare for All ($1.2 trillion annually. See the bottom for how I came to this number)Tyjo bydlet v USA, tak si radši postavím vlastní magnetickou rezonanci, rentgen apod. Vyjde mě to levnějc
Percent of national health expenditures for hospital care: 32.4% (2016)
Percent of national health expenditures for nursing care facilities and continuing care retirement communities: 4.9% (2016)
Percent of national health expenditures for physician and clinical services: 19.9 (2016)
Percent of national health expenditures for prescription drugs: 9.8% (2016)
Náklady na vybavení nemocnice jsou IMO podmnožina nákladů na zdravotní péči.No shit.
Tyjo bydlet v USA, tak si radši postavím vlastní magnetickou rezonanci, rentgen apod. Vyjde mě to levnějcJak pokryješ vakcíny, léky, obvazy? Když si něco uřežeš, kdo tě zašije? Pokud skončíš na lůžku, kdo tě bude obracet, krmit, vynášet ti bažanta?.
To je 4000 dolarů ročně na osobu ne? Za deset let šetření by už nějaká DIY magrezonance mohla bejt (nehledě na sdílení).Co se tím snažíš říct? To nedává vůbec žádný smysl. Jestli chci pokrýt zdravotní péči pro celou populaci a potřebuji k tomu mj. magrezonanci, prostě kolektivně koupím/založím/znárodním instituci, která vyvíjí magrezonanci, stejně jako např. někteří politici preferují výrobu generických léčiv veřejným sektorem.
Jak pokryješ vakcíny, léky, obvazy? Když si něco uřežeš, kdo tě zašije? Pokud skončíš na lůžku, kdo tě bude obracet, krmit, vynášet ti bažanta?O téhle podmnožině nákladů se nebavím.
Např. ceny léků jsou často problematické, a proto má několik politiků v programu mj. veřejnou výrobu generik.... nicméně s generikama souhlasím. Podobně jsem chtěl navrhnout, že výroba zdravotnických zařízení od certifikovaných společností bude podobně předražená, jako nongenerický výrobce léků.
Jak jsem psal, to je jen pokračování toho, že mě přijde, že ty náklady na zařízení jsou moc vysoký. Protože pokud vznikne zprůměrovanejch $4k ročně z populace, kde (doufám) většina má maximálně preventivní prohlídky, tak jak vysoký musej bejt náklady na ty nemocný.To je 4000 dolarů ročně na osobu ne? Za deset let šetření by už nějaká DIY magrezonance mohla bejt (nehledě na sdílení).Co se tím snažíš říct? To nedává vůbec žádný smysl.
Pokud nechceš být součástí společnosti, můžeš ji opustit, takříkajíc volit nohama.Tohle mi přijde podobně hloupé, jako když nám anarchokapitalisti říkají, že pokud se nám nelíbí chování nějakého monopolu, můžeme volit peněženkou.
Jo a taky mi chybí jak Piráti odsoudili lidi bydlící ve vlastním bytě či domě - z diskuse je evidentní, že se tak stalo.Tak to bych chtěl vidět ten zákon který bude nastavovat různé daně pro nemovitosti kde vlastník bydlí a kde nebydlí a nebude to opruz/nebude mít false-positives a negatives/nepůjde to obcházet/nebude to velký bratr. Btw. cílem teda je preferovat vlastní bydlení a zdanit a „znevýhodnit“ pronájmy? Co budou dělat lidi kterým z nějakého důvodu vlastní bydlení nevyhovuje (například mají práci, která vyžaduje, aby se občas přestěhovali)?
Btw. cílem teda je preferovat vlastní bydlení a zdanit a „znevýhodnit“ pronájmy? Co budou dělat lidi kterým z nějakého důvodu vlastní bydlení nevyhovuje (například mají práci, která vyžaduje, aby se občas přestěhovali)?Tak uz to ale prece je, z vlastnickeho bydleni na dluh si muzes odecist uroky ze zakladu dane, ale najemne si ze zakladu dane neodectes.
Tak to bych chtěl vidět ten zákon který bude nastavovat různé daně pro nemovitosti kde vlastník bydlí a kde nebydlí ...Něco na ten způsob už tu AFAIK dávno máme. Pokud se nepletu, tak abych si mohl odečíst zaplacené úroky hypotéky z daní, musím v dané nemovitosti bydlet. Jak moc se to obchází netuším. Opruz to pro mě doposud moc nebyl, ale to možná bude souviset s tím, že v dané nemovitosti mám trvalé bydliště.
Jak moc se to obchází netuším. Opruz to pro mě doposud moc nebyl, ale to možná bude souviset s tím, že v dané nemovitosti mám trvalé bydliště.Bezny trik je, ze pokud si manzele koupi "investicni byt", tak si jeden na nej napise na nej trvale bydliste a je vystarane.
Bezny trik je, ze pokud si manzele koupi "investicni byt", tak si jeden na nej napise na nej trvale bydliste a je vystarane.Tak takovi lide jsou hloupi a neznali danoveho zakona, nebot: a) Co neni zakonem zakazano je povoleno. b) Proti prijmum lze odecist naklady na zajisteni a udrzeni takoveho prijmu, takze pokud si koupis investicni byt k pronajmu na hypoteku, spotrebitelsky uver, nebo jakykoli jiny dluhovy instrument, ktery sebou nese naklady, tak tyto si muzes odecist od prijmu, ktere ti tento investicni byt vygeneroval.
Ty vyšší daně pro majitele více bytů by nakonec stejně zaplatili nájemníci,Ti nájemníci v neobydlených bytech?
nějaké 15minutové shrnutí toho, co se třeba každý týden vyřešilo
V případě poslanců můžeš prostě vlézt na pirati.cz/snemovna.
Ona je spíš otázka, proč by se měli všichni stěhovat do Berlína (nebo Prahy). Žádné město nedokáže pojmout nekonečno obyvatel – což je fakt, se kterým je lepší se smířit a nějak se mu přizpůsobit, než se s ním snažit bojovat silou a snažit se maximálně využít každý metr čtvereční.
To s těmi daněmi se někdy používá a není to úplně „deformace trhu státem“ – platí se i místní daně a ty oblasti mají autonomii v tom, jak vysoké (v nějakém rozmezí) ty místní daně nastaví, takže mezi těmi oblastmi vlastně vzniká konkurence a reguluje se to samo. Oblast může daně snížit, aby nalákala nové firmy, nebo naopak zvýšit, když je jich tam moc a infrastruktura je přetížená… Nevím, jestli je tohle správná cesta, ale nevnímám to vyloženě negativně.
Spíš jsem to myslel tak, že by se mělo víc veřejně mluvit o tom, že symbolem úspěchu není to, že bydlíš v Praze nebo Berlíně – protože spousta lidí si to asi myslí – a že jde úspěšně žít, podnikat, bavit se… i jinde. Máme hezkou zemi s relativně velkou rozlohou, tak bychom se měli naučit ji efektivně využívat celou a ne přetížit pár oblastí a zbytek mít vylidněný.
A hlavně jsem to psal kvůli tomu, že mi to kontrastuje s tím, jak ti samí lidé jsou pro „pozitivní“ diskriminaci „inkluzi“ a další věci a údajně se snaží zapojit co nejvíc lidí, „aby měl každý šanci a nebyl znevýhodněn“ … Ale přitom ty metropole budou z principu vždy jen pro „pár vyvolených“, protože víc lidí se tam fyzicky nevejde. A pokud se nějakými triky povede tu metropoli přifouknout, aby se tam vešlo o nějaká procenta víc lidí, tak to v principu na věci nic nemění – většina občanů pořád „má smůlu“ a žije někde jinde. Proto mi přijde důležitější, aby žít mimo metropoli nebylo vnímáno jako smůla nebo neúspěch, než aby se do metropole nacpalo o trochu víc lidí. To naopak vnímám spíš negativně, protože stejně jako v jiných oblastech i zde působí síťový efekt a čím víc lidí se do té metropole přesune, tím horší bude situace mimo metropoli, což vyvolává další tlak1 se do ní stěhovat. V nějakém bodě se to nevyhnutelně musí zastavit a lidi začnou hledat (a hlavně vytvářet) štěstí a hodnoty i mimo metropoli.2 A pokud ten bod nastane dříve, tak v tom nevidím žádný problém – naopak – odsouvat ten bod silou do budoucna nic neřeší, naopak to situaci spíš zhorší – akorát odkládáš to, k čemu se tak jako tak budeš muset jednou nějak postavit.
Taky k tomu lze přistupovat stylem: Když nějaký spekulant skoupil v byty v metropoli, tak ho pojďme (jako lidé zdola, ne jako stát shora) vytrolit tím, že vytvoříme nové centrum někde jinde a budeme vytvářet hodnoty a život tam. Když naopak budeme podporovat trend stěhování dalších lidí do metropolí, tak tím činíme jeho spekulaci úspěšnou a motivujeme další k tomu, aby tímto způsobem spekulovali.
Když už by stát měl do této věci nějak zasahovat, tak tím, že bude rozvíjet infrastrukturu mimo metropole – a ne tím, že bude investovat do Prahy (a to říkám jako Pražák).
[1] kamarádi, kultura, obchody, služby, pracovní příležitosti…
[2] Částečně už se to děje, ale spousta lidí žije pořád v bludu, že se musí nejdřív za každou cenu dostat do té Prahy, Berlína atd., a pak se uvidí, pak začne ten vysněný úspěšný život.
Spíš jsem to myslel tak, že by se mělo víc veřejně mluvit o tom, že symbolem úspěchu není to, že bydlíš v Praze nebo Berlíně – protože spousta lidí si to asi myslí – a že jde úspěšně žít, podnikat, bavit se… i jinde.To není dané ani tak tím, že by spousta lidí věřila nějakému bludu (ať už jde o bydlení v Praze nebo Facebook), ale prostě je k tomu motivuje trh.
Taky k tomu lze přistupovat stylem: Když nějaký spekulant skoupil v byty v metropoli, tak ho pojďme (jako lidé zdola, ne jako stát shora) vytrolit tím, že vytvoříme nové centrum někde jinde a budeme vytvářet hodnoty a život tam.To ale chceš po lidech naprosto ne-tržní a pro ně nevýhodné jednání. "Jít budovat nové centrum někde jinde" v tržním prostředí půjde špatně, pokud tam nebudou pracovní příležitosti. Samozřejmě můžeš argumentovat tím, že "pojďme tam tedy vytvořit pracovní příležitosti", nicméně to je opět nevýhodné, vzhledem k tomu, že je mnohem jednodušší podnikat v Praze nebo aspoň ve větším městě (minimálně pro mnoho branží). Úplně nevidim, v čem je smysl prosazovat trh, ale pak následně lidem vyčítat, že se chovají tržně - že se stěhují do Prahy, používají Facebook, Microsoft, Google apod. atd.
Myslím, že jsi to nepochopil. Já jsem v první řadě proti tomu, aby stát svými zásahy podporoval stěhování dalších lidí do metropole nebo na ten Facebook, Twitter, k Microsoftu atd.
Je celkem jedno, z jak velké části za to může stát – z principu by tento trend neměl podporovat a protežovat některé firmy. Když jsou politici, úřady, instituce, školy… na Facebooku a Twitteru, tak těmto firmám pomáhají, dělají jim zadarmo reklamu, lákají jim nové zákazníky a poskytovatele osobních dat (uživatele). Totéž když stát používá nebo vyučuje na školách produkty Microsoftu. Je to něco jiného, než když si stát nakoupí auta od výrobce A nebo B – to na občana nemá žádný vliv a může si klidně jezdit v autě značky C.
z principu by tento trend neměl podporovat a protežovat některé firmy. Když jsou politici, úřady, instituce, školy… na Facebooku a Twitteru, tak těmto firmám pomáhají, dělají jim zadarmo reklamu, lákají jim nové zákazníky a poskytovatele osobních dat (uživatele).Ok, souhlasím, ale tohle je druhotný problém - lidi se na Facebook stěhovali dříve, než to podporoval stát (ať už to podporuje v jakékoli míře). Navíc drtívá většina lidí, co znám, nic se státem souvisejícího na Facebooku neřeší. Neříkám, že je v pořádku, když tohle stát dělá, ale přijde mi, že tím odbíháš od toho původního problému.
Levice je zlo. Když stát „pomáhá“ lidem, aby si mohli dovolit drahé nájmy nebo hypotéky, tak ve skutečnosti pomáhá těm, kdo spekulovali na vysoké ceny bydlení. Když v metropoli bude extrémně drahé/nedostatkové bydlení, tak firmy musí zaměstnancům buď víc platit, nebo přesouvat svoje provozy mimo metropoli, kde seženou lidi za menší peníze a ti budou ještě spokojenější, protože místo v garsonce budou bydlet třeba v domě se zahradou. Na druhé straně: když lidé nebudou mít tolik peněz, tak si nekoupí předražené bydlení a spekulant bude mít smůlu. Přirozeně to konverguje k decentralizaci a k efektivnějšímu využívání zdrojů. Jasně, že se to nestane ze dne na den, ale jde o ten trend a o to, aby to stát svými zásahy nevychyloval špatným směrem a nenahrával jen úzkým zájmovým skupinám (a přitom se tvářil, že to dělá pro běžné lidi). Laissez-faire.
Když stát „pomáhá“ lidem, aby si mohli dovolit drahé nájmy nebo hypotékyTo se ale neděje - abys dostal příspěvek na bydlení, AFAIK musíš mít fakt nízkej příjem, se kterým nemáš šanci ani dohromady s tím příspěvkem na nějaké drahé nájmy nebo hypotéky v Praze. To je AFAIK úplná hovadina.
Když v metropoli bude extrémně drahé/nedostatkové bydlení, tak firmy musí zaměstnancům buď víc platit, nebo přesouvat svoje provozy mimo metropoli, kde seženou lidi za menší peníze a ti budou ještě spokojenějšíDěje se to první - firmy zaměstnancům v metropoli víc platí, protože se jim to vyplatí. No a tím se pak ve výsledku celý efekt ještě zesiluje - v metropoli dostávají lidi víc peněz, a tím je metropole atraktivnější pro příchozí. Také tím, že lidé dostanou v metropoli hodně zaplaceno, jsou schopni zaplatit drahé nájmy/hypotéky, byť za to dostanou menší/horší byty a přestože to má dlouhodobě/celospolečensky negativní dopad, protože krátkodobě/střednědobě se to vyplatí. Odejít do regionu se zaměstnavateli nevyplatí, i kdyby tam mohl platit méně peněz, protože tam nesežene lidi. A tohle se děje bez přičinění nějakých státních příspěvků na bydlení, je to důsledek přesně toho tvého Laissez-faire.
Děje se to první - firmy zaměstnancům v metropoli víc platí, protože se jim to vyplatí. No a tím se pak ve výsledku celý efekt ještě zesiluje
Děje se oboje – např. Tipsport má vývoj v Berouně. Řada technologických firem je v Brně a ne v Praze. Datová centra se staví různě mimo velká města. Průmysl je všude možně.
Odejít do regionu se zaměstnavateli nevyplatí, i kdyby tam mohl platit méně peněz, protože tam nesežene lidi.
Tohle se točí v kruhu, vzájemně se to ovlivňuje. Např. je těžké si otevřít (a udržet) kavárnu nebo lepší restauraci na venkově nebo na malém městě, protože lidi, kteří by tyhle věci ocenili, odešli do velkých měst – a odešli proto, že v tom velkém městě jsou skvělé kavárny a restaurace, zatímco na tom venkově ne. Hodně zjednodušuji, ale v principu to tak je. Totéž platí pro ty zaměstnance a zaměstnavatele. Částečně je to přirozený jev, protože některé podniky se pro málo lidí (malá hustota obyvatel) efektivně provozovat nedají. Ale rozhodně si nemyslím, že by stát měl tu centralizaci do měst ještě víc uměle podporovat svými zásahy. Stejně tak by neměl pomáhat těm, kdo spekulují na vysoké ceny bydlení a další zahušťování velkých měst.
To je dočasný trend. Různé faktory působí proti sobě, některé táhnou lidi do měst, některé z měst. A je nesmyslné, aby stát svými zásahy podporoval ty faktory, které směřují ke stěhování do velkých měst, a vychyloval situaci z přirozeného optima.
Každý trend je dočasný. To, že se po čase nějaký trend vrátí, je normální.Tak to neni, to je priklad magickeho mysleni. (Treba astrologie je na tom zalozena - pozorujeme cyklicke chovani astronomickych teles, a z toho mylne usoudime, ze vse v prirode je cyklicke.) Realne, trend se muze vratit (a situace se vratit k predchozimu stavu), ale muze take skoncit fazovou zmenou (katastrofou).
ale muze take skoncit fazovou zmenou (katastrofou).Nebo zlepseni situace pro vsechny obyvatele planety a vyhnuti se katastrofe. Nemusi nastavat jen negativni fazove zmeny.
A je nesmyslné, aby stát svými zásahy podporoval ty faktory, které směřují ke stěhování do velkých měst, a vychyloval situaci z přirozeného optima.To souhlasim, ale na druhou stranu by IMO bylo smysluplné, aby stát vychyloval ten 'přirozený' stav, kdy trh motivuje lidi přeplňovat města, a to třeba něčím jako jsem navrhoval v #138. V podstatě to je to +/- to samé, jako ten tvůj budovatelský návrh jít někam na venkov vytvářet nový život, akorát přes státní mechanismus. A to z toho důvodu, že ten státní mechanismus, byť může být neefektivní, stále má IMO větší šanci na úspěch než ten tvůj návrh, kdy v podstatě jediné, co děláš, je apel na lidi, aby udělali něco pro ně momentálně nevýhodného. Což celkem nepřekvapivě nefunguje prakticky vůbec (viz také stálá popularita Facebooku a nevyuživání FOSS běžnými lidmi).
a vychyloval situaci z přirozeného optimaKde a kdy tohle prirozene optimum nastalo? Pokud nenastalo, jak muzes seriozne tvrdit, ze je "prirozene"?
Letiště Berlín-Tempelhoff Proč tam nepostavili aspoň na polovině rozlohy byty? Nic bych nedal za to, že ti, kteří rozhodli o tom, že tam bude jakýsi park, dnes horují za vyvlastňování bytů...Konalo se o tom referendum (výsledek v sekci Ergebnis). Btw> pro překlad doporučuji spíše deepl.com, výsledky jsou lepší než u google translate. Platí obecně![]()
novostavebMožná bude taky problém na straně státu, že vydá stavební povolení na luxusní a tedy drahé byty (alespoň tak to vidím kolem sebe, např. hned naproti mám tohle) místo aby řešilo aktuální problém s nedostatkem bytů pro střední a nižší třídu.
naprostá většina bytů koupených na investici je určena na dlouhodobý pronájemTak co je špatně, když nejsou prázdné?
To jako že by se takové projekty měly zakázat, s argumentem že "potřebujeme sociální byty"? Jenom v této diskusi je nějakých 5-10 pro které něco takového znamená že mají okamžitě vzít kvér a jít se prostřílet přes ostnaté dráty do Západního Německa (nebo Ruska... prostě do svobodného, nekomunistického světa).novostavebMožná bude taky problém na straně státu, že vydá stavební povolení na luxusní a tedy drahé byty (alespoň tak to vidím kolem sebe, např. hned naproti mám tohle) místo aby řešilo aktuální problém s nedostatkem bytů pro střední a nižší třídu.
Nic?naprostá většina bytů koupených na investici je určena na dlouhodobý pronájemTak co je špatně, když nejsou prázdné?
Podle wiki (jako zdroj je tam uvedena nějaká kniha):
Dalším rozdílem od západních měst je též to, že hlavní skupinou tzv. gentrifikantů (obyvatelé, kteří uskutečňují gentrifikaci[16]) jsou cizinci.[15]
Souhlasím, že by to chtělo nějakou statistiku, ale obávám se, že na tomhle opravdu něco bude a že spoustu nemovitostí zde skupují cizinci.
Souhlasím, že by to chtělo nějakou statistiku, ale že na tomhle opravdu něco bude a že spoustu nemovitostí zde skupují cizinci.Volny trh?
To je zase jiná otázka. V levicových kruzích se gentrifikace prezentuje jako nějaké zlo nebo něco, s čím by se mělo bojovat. Ale je tomu skutečně tak?
Pokud se do nějaké zanedbané čtvrti nastěhují bohatší lidé a pozdvihnou to tam, tak mi to přijde spíš jako pozitivní jev. Byť pro někoho to může znamenat, že mu stoupne nájem, pokud bydlí v nájmu. Pokud bydlí ve vlastním, tak stoupne cena jeho nemovitosti (najednou ji má v lepší čtvrti), aniž by se o to musel sám nějak přičinit. Tzn. opět pozitivní efekt.
Stejně tak se děje i opačný jev – některé čtvrti zase upadají, vybydlují se, stěhují se tam problémoví lidé… a tam zase původním majitelům klesá cena jejich nemovitostí a nájemníkům klesá nájem.
V zásadě je to přirozený vývoj – situace na trhu se mění a nikdo nemůže čekat, že bude fixní. Jasně, že by bylo lepší mít jistotu a vyhnout se riziku, že tvůj majetek ztratí na hodnotě, aniž bys za to mohl, ale jak píšu, je to celkem přirozený stav.
Problém vidím leda v tom, pokud by měla nějaká dočasná nerovnováha1 v kupní síle měla poznamenat naši zemi na řádově delší dobu do budoucnosti.
[1] např. tady u nás jsme měli čtyřicet let komunisty, což naši zemi dost poznamenalo, a pak přišla skoková změna a dosud se to ještě úplně nevrátilo do normálu, nestabilizovalo
např. tady u nás jsme měli čtyřicet let komunisty, což naši zemi dost poznamenalo, a pak přišla skoková změna a dosud se to ještě úplně nevrátilo do normálu, nestabilizovalo
(a) předtím byla válka a v Česku Protektorát
(b) na ty „komunisty“ leckdo ještě rád vzpomíná
Srovnej si to s vývojem třeba v sousedním Rakousku. Nebo si můžeš srovnat Východní a Západní Německo. Komunismus/socialismus zjevně dané země negativně poznamenal a ty se pak nacházejí v nestandardní nepřirozené situaci – a tam dává smysl si nastavit pravidla, která by jinak třeba nebyla nutná (a to že nemovitosti můžou vlastnit pouze občané daného státu). Stejně tak má libovolná země právo si nastavit cla nebo zavést vízovou povinnost pro lidi překračující jejich hranice. Ne že bych byl příznivec cel, ale pokud je nějaká země chce mít, tak to ostatní musí respektovat.
Komunismus/socialismus zjevně dané země negativně poznamenal a ty se pak nacházejí v nestandardní nepřirozené situaciA nebo Marshall Plan poznamenal nesocialisticke zeme pozitivne.
a to že nemovitosti můžou vlastnit pouze občané daného státuA zakazes nemovitosti vlastnit i pravnickym osobam, nebo se bude pouzivat ten stary dobry trik, jako z doby, kdy tohle pravidlo platilo?
A nebo Marshall Plan poznamenal nesocialisticke zeme pozitivne.To je kapitola sama pro sebe. Dokonce i lolbertariáni s ním mají problém.
První odkazovaný článek agreguje z různých zemí to, co je vidět konkrétně v Česku:
Ukazuje se, že chudí důvěřují demokracii méně než zajištění lidé. Rozdíl podle výzkumů CVVM není v tom, že by se více klonili k autoritářské vládě, ale výrazně častěji říkají, že pro lidi jako jsou oni vlastně nezáleží na tom, zda je, či není demokracie.
Okolo 30 % Čechů si nemůže dovolit cestovat a kvůli neschopnosti hradit nenadálé výdaje ve výši 10 tisíc korun ani finančně plánovat.
Některé výhody demokracie, jako je svoboda cestovat, jsou pro ně tedy spíše hypotetické. Také nedostatky českého sociálního systému, jako neférový systém exekucí, se pro ně staly atributem české polistopadové demokracie.
Mezitím v onom Rakousku… Pražané trpí drahým bydlením. Řešení nabízí Vídeň, jenže má zhruba sto let náskok.
Známý je i hlavní důvod, proč tomu tak je – téměř stoletá nepřetržitá výstavba obecních bytů, kterých se Vídeň po dokončení (na rozdíl třeba od Prahy) nikdy nezbavila, a na trhu s byty tak má „páku“ na obrovské množství bytových jednotek, ve kterých může regulovat nájem.
Takových [obecně prospěšných] společností funguje v Rakousku necelých dvě stě, jen ve Vídni je to několik desítek. Jejich obchodní model využívá snadného přístupu k veřejným financím na podporu výstavby cenově dostupného bydlení a také počítá s dlouhodobými a relativně jistými, i když nižšími výnosy z pronájmu těchto nemovitostí.
jako neférový systém exekucíOMG.
A ještě trochu jiný problém jsou krátkodobé pronájmy (jako Airbnb), kdy někdo začne dělat z bytového domu (navrženého pro stále bydlení) hotel, což přirozeně způsobuje problémy a konflikty.
Tady jsou ale často příčinou od začátku chybně nastavené vztahy. Nemá cenu si hrát na to, že mám soukromý byt, když je na společném pozemku, pod jednou střechou a o schody, vstup a další věci se dělím s dalšími obyvateli téhož domu. Byt v principu nemůže existovat sám o sobě a umožnit, aby byt vlastnil někdo jiný než pozemek pod ním, je podle mého chyba. Logičtější formou je v tomhle případě družstevní vlastnictví, kdy celý dům má jednoho vlastníka (družstvo) a členové toho družstva se mezi sebou musí nějak dohodnout a nastavit si společná pravidla. Je to výrazně odlišná situace od toho, kdy vlastníš pozemek a na něm ti stojí rodinný dům (na svém pozemku si můžeš dělat celkem, co chceš – jen to nesmí přesahovat hranice tvého pozemku – např. nadměrný hluk, smrad atd.).
A s takto nastavenými vztahy by nebyl problém ani s těmi krátkodobými pronájmy, protože by se obyvatelé toho domu dohodli, zda to tam chtějí nebo ne – a pokud ano, tak by tam pravděpodobně zřídili recepci a platili si stálou službu a další věci kolem, které by zajistily hladký chod. Tím by se z toho stal takový hotel v družstevním vlastnictví, na čemž není nic špatného.
Stejný princip by mohl fungovat na úrovni vyšších celků (bloky, čtvrti, obce), kde by se mohly odbourat současné státní regulace a místo nich by se pravidla upravovala (samozřejmě v mezích daných zákonem) dohodou mezi vlastníky sousedních pozemků.
Jakmile je daného zboží, služby dostatek, nemá tolik smysl s tím spekulovat.Taky kdo si to v případě základních potřeb obhájí, že…
Podle mě zas spekulace není příčina, ale důsledek, že je něčeho málo.
Případně i důsledek něčeho jiného. Co třeba nedůvěra v nekryté měny a předlužené státy?
Co třeba nedůvěra v nekryté měny a předlužené státy?Pokud neveris mene a bilanci statniho rozpoctu nektere zeme je naprosta hloupost v takove zemi nakupovat nemovita aktiva, kvuli asociovanym rizikum.
Je tu riziko, že dojde k nějakým skokovým nepříjemným změnám (hyperinflace, válka, občanská válka, měnová reforma, převrat, výbuch jaderné elektrárny atd.). Ale existuje celá škála toho, jak moc se to podělá. Pokud jsi pesimista a počítáš s tou nejhorší variantou, tak ti pomůže jen silná soukromá armáda a někdy ani to ne. Pokud ale budou změny méně drastické a nastane nějaká mírnější varianta katastrofy, tak tam už může hrát celkem velkou roli to, jestli máš bohatství uložené v nekryté měně, dluhopisech, akciích nebo zlatě či nemovitostech. Resp. jak to bude mezi nimi rozložené.
Otázka není až tak, o kolik ta nemovitost ztratí hodnotu oproti své současné ceně, ale spíš rozdíl ve ztrátě (případně zisku, když budeme optimističtí) mezi a) investicí do nemovitosti a b) investicí do něčeho jiného.
Ne, spekulace spočívá ve využití znalosti (či sázka na odhad) budoucího vývoje.Otázka není až tak, o kolik ta nemovitost ztratí hodnotu oproti své současné ceně, ale spíš rozdíl ve ztrátě (případně zisku, když budeme optimističtí) mezi a) investicí do nemovitosti a b) investicí do něčeho jiného.
Podle mě zas spekulace není příčina, ale důsledek, že je něčeho málo.To nema smysl rozlisovat, jde o pojmenovani tech zpetnovazebnich smycek. Pricinou je to pak v tom smyslu, ze ty smycky existuji. Kdyby se ty smycky utlumily (napr. vhodnou regulaci), budou ceny vyrovnanejsi a tedy v nekterych oblastech podstatne nizsi.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.