Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:12
Apple Silicon měl před čtyřmi lety poměr výkonu na spotřebu o řád jinde než zbytek světaO něco jo, ale o řád (10x) lepší to mohlo vyjít jenom při zavádějícím srovnání jablek s hruškama (typicky použití trošku přehnaných dojmo"čísel" u Applu a/nebo volba x86 hardwaru tak, aby drtivá většina spotřeby vůbec nebyla CPU jádro).
Podívej se na nějaké porovnávání výkonu a spotřeby v serverové kategorii, kde je např. Ampere Altra. Něco vyšlo i na Phoronixu.Ok, ale to je jen Ampere. Co Google Axion? [phoronix]
Ty prognozy o zaostalosti x86 jsem slysel uz v 90kach na vejsce. Nic z toho se nenaplnilo, CISC procaky proste maji porad prim potoze kazdy novy problem vyresite novym setem instrukci. A samotne krmeni daty, kouzla prefetch units, kesky atd dokazi technologicky drzet krok s konkurencnimi architekturami.V tom se ARM neliší, ISA extensions a cache má pochopitelně taky.
A to si vemte, ze porad mame RAM a PCI reseno pres bus. Az se to zadratuje primo do cipu tak vykonnostni boost bude neskutecny.To je asi jediná šance x86 no. Nezkouší tohle AMD s APU?
Ty prognozy o zaostalosti x86 jsem slysel uz v 90kach na vejsce.A byla to pravda už tehdy. Intel to tehdy stále vyhrával kvůli svému příjmu z trhu a schopnosti investovat do vývoje. Ale tohle mělo své limity:
TSO memory model je taky brzdou, která prakticky nic nepřináší.Zajímavá poznámka, přemýšlim, jestli to má nějakou výhodu a nic moc mě nenapadá. Spousta atomických operací se na x86 přeloží jako jen prostá základní instrukce, takže by teoreticky explicitně atomické být nemusely, ale stejně prakticky vždycky chci, aby to fungovalo i na jiných platformách a/nebo byla z kódu zřejmá MT sémantika té operace.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.