Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 14:02
Jelikož máme doma dva notebooky, které jsou podporované až od jádra 2.6.35, velmi jsem se těšil, až se dostane novější kernel do repozitářů Debianu Testing Wheezy. Jak jsem upozorňoval ve zprávičce, stalo se tak nedávno.
Jakmile jsem si ukousl chvilku času, pustil jsem se do vymítání Ubuntu. Ubuntu jako takové je dobré provizorium, tuplem na strojích, které aktivně používá kdokoli, hlavně když to nemusím být já. Již jsem se těšil, jak se Ubuntu zbavím, nicméně nebylo mi přáno.Ani Debian Testing totiž nefunguje vždy na 100%, a na obou strojích jsem narazil na bug v udev.
1.) Zabugovaný UdevNeznám podrobnosti tohoto bugu, ne u každého se projevuje, jak jsem se dozvěděl od dvou přátel, kteří také nedávno, a narozdíl ode mě úspěšně, migrovali na Wheezyho. Nicméně tento zabugovaný udev, jehož rychlou opravu si splácali i tvůrci aptosidu, se projevuje vytvořením adresáře /run, selháním své vlastní inicializace při bootu, a znefunkčněním klávesnice a myši po najetí X serveru.
Řešení je na snaděKdyž jsem o řešení tohoto problému četl poprvé, nechtělo se mi věřit že takto primitivní oprava může zabrat. Stačí čistě a jednoduše smazat adresář /run z oddílu s Debianem, ať už z druhého systému v počítači, nebo pomocí Live distribuce, a Debian Wheezy hnedle bez nejmenšího problému najede(nebo aspoň u mně tomu tak bylo).
2.) Automatický login v Gnome 2.30Jelikož mám rád automatické přihlášení, rozhodl jsem se ho nastavit i na otcově Lenovu. V tom mě však Wheezy odmítl poslechnout. Já blb to se slovy "až potom" nepovolil už při instalaci, a utilita "přihlašovací obrazovka" se mě nevím proč neptala na heslo, čímž mi zabránila v nastavení autologinu. Tož když to nejde po dobrem, tak to půjde po zlém. Jsme přeci v linuxu, ono to půjde i jinak a taky šlo.
Jak nastavit autologin když to nejde pomocí "Přihlašovací obrazovky"Nejdříve jsem zamířil do gconf-editoru. To byla taková malá rána do prázdna, protože horší věc než gconf editor jsou už jen registry Windows. Ani namátkovým hledáním jsem nenašel nic užitečného, ani vyhledávání slova "login" nepomohlo, tož zbylo jediné -> Google.
Asi na pátý pokus jsem nalezl řešení. Konfigurační soubor obsluhující autologin se skrývá kde jinde než v /etc. Je to /etc/gdm3/daemon.conf. K tomu aby autologin fungoval, jako byste ho nastavily v GUI, stačí do daemon.conf přidat tyto řádky:
TimedLoginEnable=false AutomaticLoginEnable=true TimedLogin=jmeno_uctu AutomaticLogin=jmeno_uctu TimedLoginDelay=30
Poté už jen stačí zrestartovat gdm3. Lze to přes init.d, ale co už, funkci je třeba i ověřit, takže prostě restart.
3.) Firefox 4.0Ačkoli Firefox řekněme "nemám rád", otci ho nechávám jako výchozí prohlížeč. To má jednoduchý důvod. Otec není zrovna zběhlý user a Firefox, potažmo Iceweasel, není zrovna "složitý" prohlížeč.
Ve Squeezem je dostupný skrze backports, viz. mozilla.debian.net, ve Wheezym dostupný není, dokonce ani v unstable, ale až v experimentalu. Nu což, stačí si přidat repozitáře experimental(stejné jako ostatní, jen namísto wheezy nebo testing obsahují slovo experimental), sekci main, poté sudo apt-get update, a nakonec sudo apt-get install -t experimental iceweasel.
Hotovo, vymalováno.
Tiskni
Sdílej:
devtmpfs
, včetně možnosti jeho automatického připojení při startu do /dev
(funguje ale jen pokud se nepoužívá initramdisk
/initramfs
).
devtmpfs
zvládne vygenerování rudimentálního adresáře /dev
dle aktuálních zařízení, což většinou stačí na nouzové nabootování i v okamžicích, kdy je udev
nefunkční, nebo dokonce kdy se namísto init
u spustí nějaký staticky linkovaný shell (nebo busybox
) a /dev
je zcela prázdný.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.