Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:04
Otci začíná umírat počítač, tak mu musím zkutit nějakou náhradu. Občas se tady nějaká debata o desktopu objeví, tak s tím zkusím otravovat i já. Na tom kompu se dělají a budou dělat jen dvě náročné věci: prohlížet weby s flashem a upravovat velké fotky ze zrcadlovky v GIMPovi...
Vůbec se v těch komponentách nevyznám:Samozřejmě bych rád maximální poměr cena/výkon. Procesor jsem dal i5 - 3Ghz, 4 jádra, virtualizace. Jestli jsem to pochopil správně tak i3 jsou jenom dvou jádrové a i7 stojí o 2K víc a předpokládám že ten rozdíl ve výkonu by nepoznal?
S čím si nevím nejvíc rady je grafika - zatím jsem tam dal pasivní nvidii (nechci proboha nic s větrákem, furt se to jen kazí a nejde to sehnat), ale otázka je - pozná se to v tom GIMPovi? Když se tam budou načítat, doostřovat, upravovat velké fotky - bude to rychlejší na té nvidii než na tom integrovaném intelu? Jsou někde nějaké testy? Funguje flash na tom intelu ok?
Se značkama si moc hlavu nelámu, stejně to budu kupovat v místních shopu aby nebyl problém s opravama a tak.
Takže jsem tam nacpal 2x8GB paměti - 16GB, což mi přijde tak akorát.
Disky jsou drahé,
Na SSDčko bych se vykašlal, jsou s tím jen problémy, počítač běží pořád, tři programy co otec používá taky. Leda že by z toho SSDčka šla udělat nějaká cache/swap? Ale přijde mi to jen jako další komponenta co se může pokazit a pokazí.
Dal jsem tam nějaký levný 1TB disk, který se bude zálohovat na externí.
Se základkou netuším, teď jsem tam nacpal náhodně nějakou která je snad pro nějaký Sandy Bridge... od základní desky požaduju:
- usb3
- 1GB LAN
- digitální výstup na obraz
- audio
(sata 6 je asi zbytečnost?)
Má tady nějakou vizi jak poskládat co nejlepší a nejlevnější dělo:) na úpravu fotek v GIMPovi?
Díky za tipy!
Nerad bych řešil:
- že megapixely jsou zbytečné, že stačí 8MP
- značku grafické karty
Tiskni
Sdílej:
AMD64 3000+ 2GB RAM 500GB SATA disk 7200rpm nVidia GeForce 6200 rychlovarna konvice 0,5l porcelanovy hrnicek cerny sypany caj (mozno i zeleny)Ne, vazne, tezko tohle hodnotit ci radit. To, co nekomu pripada jako svizne, jiny poklada za line. Tisic lidi, tisic chuti. Osobne si myslim, ze v tom cos nastrelil se nespletes a pokud ano, rozdil zas tak velky nebude, zvlast, kdyz pro tebe bude silne limitujicim faktorem cena.
Jasně, je to hodně obecné. Ale jestli s tím má někdo zkušenosti a může třeba zhruba říct i5->i7 rozdíl 5%, integrovaná->dedikovaná 20%, ...
Zatím mi přijde že cokoliv výkonější bych tam přidal tak by to výkon prakticky nezvedlo, ale cenu jo.
Dva disky v RAID0 dokážou divy, dokonce i když je to nový 500GB a historický 40GB, navíc výsledky se můžou (v případě SW RAIDu) ukládat na RAID1 "pro jistotu"
Externí grafika je zbytečnost dokud někdo nechce používat dva monitory a zjistí, že jeho interní zrovna nemá výstupy co by potřeboval (já).
Se zdrojem souhlasím, Eurocase se nehodí ani jako těžítko, radši naddimenzovat a nešetřit - míval jsem dva levnější 400W za jeden měsíc, oslňující rána a smrad mě ubezpečily, že to nebyla dobrá volba, kupodivu všechny komponenty přežily. Tak jsem zainvestoval do kvalitního 500W a drží už roky.
Zvyšuje pravděpodobnost poruchy, ale ta ja sama o sobě dána kvalitou disků. A myslím že dva Samsungy v RAID0 budou mít menší poruchovost, než dva WD Green.
Se zálohováním souhlasím, ale není to v tomto případě jedno? Ve smyslu že se zálohou se počítá tak jako tak a disk málokdy odejde ze dne na den. Navíc když už se tak stane, tak je jedno, jestli je v RAIDu s jiným nebo sám, data jsou pryč a nic je nevrátí. Pokud se zálohuje (ano), tak bych se RAID0 nebál.
Na jeden větší disk ale nejde nacpat RAID1 Rychlost pro systém s aplikacemi a spolehlivost (RAID1) pro důležitá data, toť můj návrh.
Rychlejší disk (nečekaně) také více vibruje, dochází k většímu namáhání (síly a ložiska), tedy klesá životnost. Navíc spotřebou (i cenou) se vyrovná dvěma pomalějším.
Proti RAM nemám co říct, ono nastavit cache do 20GB ramdisku je docela hezký nápad, ale cena roste. Navíc u načítání a ukládání dat se pořád přistupuje jen na ten jeden disk, který bude vše brzdit. A držet data hodinu v RAM před přelitím na disk mi nepříjde jako nejspolehlivější řešení.
Ukládat v GIMPu do bezztrátového formátu.....ehm, tady se právě nejvíc projeví rychlost disku. I kdyby se díky RAM nahnala rychlost zpracování jak nejvíc to půjde, otevírat a ukládat pět minut obrázek nebude zrovna nejpříjemnější (relativně k rychlosti úprav to bude vypadat jako čekání na smrt). Zkoušel jsem to, je to hrůza.
Děkuji za názor, informaci o spotřebě mám spíš jen z doslechu. Myslím ale že cenou by se disk se "stejnou životností" vyrovnat dvěma "normálním" mohl, pokud se opotřebovává rychleji, je potřeba životnost nějak dohnat. Rychlejší disk než 7200 ot/min bohužel nevlastním (kdysi jsem po jednom koukal, ale zarazila mě právě cena), takže z mojí strany jde jen o spekulaci, i když jsem přesvědčený, že nejsem moc daleko od pravdy. Pokud tedy výrobce hledí na životnost jako takovou a ne stylem "záruka dva roky, BFU používá PC X hodin denně, přidejte 10% a vyrobte to za minimum peněz".
--
Stovky tisíc pixelů jsem opravdu nezkoušel ("jen" desítky tisíc), ale u obrázků s větší velikostí (bez komprimace apod.) jsem docela nervózní když musím sledovat jak se pomaličku načítá obrázek s vědomím, že k disku opravdu nejde připojit klička kterou bych zatočil a načítání zrychlil.
Opravdu je to takto? Já vždycky myslel že to dělá právě vykreslování přes GEGL (to vykresluje dlaždicově) a jinak je obrázek celý RAM, načtený z disku hezky najednou. Bohužel nemám páskovou mechaniku abych si ověřil že je to opravdu tak.
S tím že nezohledňuje aktuální zátěz systému mohu jen souhlasit, na druhou stranu proč by se program měl dobrovolně brzdit a říkat uživateli: "jsi blbec, vypni ten film a kopírování fotek, jinak se s tebou nebudu bavit"?
Stačí vzít SSD disky srovnatelné kapacity jako jsou dnešní HDD a zapátrat v technických manuálech od výrobce. A hned je jasno, SSD disky žerou více elektřiny, než HDD. A někdy si bumbnou i podstatně více.
...a kromě toho plaší hlodavce a způsobují bolesti hlavy. Hint: o neexistujícím objektu lze prohlásit cokoli a vždy to bude pravda.
1. pitomost: totiž že vyšší teplota disku zkracuje životnostMožná, že existují testy, jež dokazují, že tohle tvrzení je pravdivé, má osobní zkušenost ovšem tvrdí opak. Před lety, když ještě disky stály celou výplatu, jsem si na tom i založil upgrade disků. Když nebyly chlazeny a hřály se, nikdy mi nepřežily 2 roky (přičemž záruka byla většinou na 3), takže jsem pravidelně po roce až dvou letech došel do obchodu se zničeným diskem a dostal jsem nový, obvykle zrovna větší. Pak už se na mne moc škaredě dívali, tak jsem si pod disky dal pomalu se otáčející ventilátor, teplota klesla o 30 stupňů dolů a od té doby mi ještě žádný disk neumřel.
Na jeden větší disk ale nejde nacpat RAID1
Jde. :-)
Myslel jsem aby to mělo smysl
nakonec by tam musel být RAID1...:) mi přijde RAID0 s nějakým starým mrtvým diskem jako sebevražda:) A dát tam tři, čtyři disky při dnešních cenách disků je dost nákladné...
Při použití SW RAIDu není problém udělat si oblast s RAID1 (důležitá data) a zároveň s RAID0 (systém s aplikacemi, disková cache). Stejně to mám já (100GB RAID1, zbytek RAID0) a má to jednu neskutečnou výhodu - že odchází disk poznám okamžitě podle toho, že mi začne zlobit systém Zato při samotném RAID1 bych se to mohl dozvědět jen z logů či chybových hlášek co lze snadno přehlédnout.
Mimochodem leckterá deska se chlubí podporou HW RAID, ale:
- vyžaduje stejné disky
- u levnějších se jedná opět o SW RAID
Pokud k RAID1 nepřistupuji pořád, tak snad ne. Jestli se nepletu:
- odněkud načtu fotku do RAM
- pracuji s ní, cachování (historie úprav apod.) využívá RAID0 zatímco obrázek sám o sobě je v RAM
- obrázek z RAM přesunu na RAID1
Ale možná má GIMP úplně jinou správu paměti a funguje naprosto odlišně
Zbrzdit samozřejmě může taky, ale to dokáže každá disková operace
Myslel jsem to tak, že se stejná data budou ukládat na SSD i HDD. Když bude chtít aplikace číst řekněme 1GB soubor, tak se oba disky přemístí na místo začátku souboru a začnou ho číst. SSD má kratší přístupovou dobu, takže začne okamžitě posílat data a systém je může zpracovávat. Po pár milisekundách se na správnou pozici dostane i HDD a začne posílat data. Protože je HDD rychlejší než SSD, budou se přenášet data z něj.
Je to bohužel jen má teorie a netuším jak to funguje v realitě. Když se chytne HDD tak může SSD číst dál (a případně brzdit čtení), ale může se taky zastavit a čekat na další soubor (aby se neopotřebovalo). Pokud bude čekat a systém bude chtít načíst další soubor, tak HDD může načítat dál nerušeně první (aby necvakal) a SSD druhý. Při více souborech by mohl HDD preferovat větší soubory a SSD menší.
Asi ideální by bylo, kdyby větší soubory otevíral HDD a menší naopak SSD, samozřejmě s možností nastavení prahové hodnoty přímo v systému (nastavení "RAIDu"), protože každý disk je jiný. Systém by se zeptal na soubor, SSD našlo hlavičku a začalo číst soubor, systém by podle velikosti rozhodl, který disk jej má načítat a buď nechal SSD číst dál, nebo nařídil čtení z HDD a počkal až dožene SSD
Snad jsem to napsal trochu srozumitelně, jinak snad udělám obrázek aby to pochopili naprosto všichni
Co já slyšel, tak na zálohování jedině pásky (případně koupit starou továrnu, udělat z ní skladiště a vytvářet hromadu děrných štítků), spolehlivost je proti HDD údajně přímo legendární. Samozřejmě je ale pravda že kdo nechce (nebo prostě nemůže) o svá data přijít, ten si musí připlatit.....a nebo odkoupit disky od Google před sešrotováním. Disk pro "normální" (fuj, nesnáším to slovo) smrtelníky určitě nebude stejný, jako disk pro nadnárodního giganta. Rozhodně "úspora" barevných (Green) disků se může nehezky prodražit
To bude hlavně o RAM. Jednou jsem na starším PC (1,5GB RAM) zkoušel v GIMPu vytvořit obrázek s rozlišením 50000x50000, jen abych zjistil co se stane. No....po pár minutách se systém utnul sám a přestal na cokoli reagovat, takže bylo jasno
Mě šlo právě o to, že v diskuzi se objevil parametr, co by to čekání na pomalejší disky měl vypnout, takže by se četlo vždycky z toho, co dokáže podávat data nejrychleji. Ale jak to funguje v realitě netuším, experiment se mi moc nevydařil (netbook s 5400 ot/min diskem a SDHC kartou ve čtečce) - vždycky po bootu to nadávalo že nemá kartu a chtělo to na ní zkopírovat všechna data z disku Teď mě napadá že to asi (nečekaně) dřív řešilo RAID než aby to začalo načítat systém a řešit připojení karty ve čtečce. Ale zkoušet to znova už se mi moc nechce, možná až se budu hodně nudit a někdo mi poradí jak systém donutit nejdřív připojit kartu a teprve potom řešit RAID.
Neexistuje nic horšího jak WD Green, měl jsem doma tři a nevydržely ani svoji záruku, Blue jsou na tom o trochu líp, ty občas vydržely i přes záruku, ale obecně "barevný" WD jsou krok vedle.
Jej, ten disk je omyl, myslel jsem že má 10K:) To byla chyba, máte pravdu.
Taky dobrý postřeh
Otázka je jak dlouho bude SSD fungovat, co jsem slyšel, tak narozdíl od klasických HDD prostě nadobro utichne a data nejdou nijak vydolovat ven.
Jak je to dnes vlastně s SSD? Platí pořád že má dobrou přístupovou dobu, ale malou rychlost oproti HDD?
V jedné diskuzi jsem se dočetl, že by dokonce šlo spojit SSD a HDD přes RAID1 tak, aby na sebe disky nečekaly (je na to nějaká volba) - SSD začne okamžitě načítat soubor zatímco HDD jej teprve hledá. Během chvilky se ale HDD díky rychlosti dostane na stejnou pozici jako SSD a přebírá metu, soubor se načítá plnou rychlostí. Tím by se teoreticky mělo dosáhnout odezvy SSD a rychlosti HDD.
Ptám se protože je tu zmíněno SSD, ale u velkých souborů (netuším co leze ze zrcadlovky) by se mohl HDD dostat rychlostně před SSD (dlouho hledá, ale u větších souborů už jde o zanedbatelnou ztrátu).
Jak je to dnes vlastně s SSD? Platí pořád že má dobrou přístupovou dobu, ale malou rychlost oproti HDD?
Ani zdaleka. Ještě jsem neviděl klasický "konzumní" disk, který by dokázal při čtení většího souvislého bloku dosáhnout víc než nějakých 160 MB/s, zatímco starší SSD se SATA-300 rozhraním bez problémů poskytuje výrobcem uváděných 250 MB/s. Novější, dnes běžné, verze se SATA-600 rozhraním by měly být schopny číst i přes 500 MB/s, ale to jsem zatím neměl kde vyzkoušet.
Děkuji, koukám že karta se začíná obracet Jen aby tam ta data opravdu vydržela, čím větší bude integrace, tim víc se o svoje data budu bát.
O tom všem už jsem slyšel, jen mě zajímalo jak je to po stránce rychlosti (čisté SSD) proti klasickým HDD, jinak nezpochybňuji co je tu psáno a dávám všemu za pravdu.
Kromě toho dnes už se zhoršující parametry řeší jako MLC, tedy SSD není digitální technologie, ale analogová technologie podobě jako kazeťák a kotoučák. Už se nezapisují do paměťové buňky 0 a 1, ale hodnoty napětí, které jsou potom měřeny jako analogové napětí – tedy data jsou více postihována šumem, ztrátami, nepřesnostmi.Všechny technologie jsou analogové pokud nebudeme na kvantové úrovni jednotlivých spinových stavů. I disk je analogová technologie a proto také jdou přečíst informace z disku i po nekolikanásobném přepsání. (tuším se uvádí 2 - 3) prostě proto že analogovou hladinu magnetických poli, které se převádějí do 0 a 1 si na disku nastavím jinak.
Až bude potřeba tak se dokoupí, proč plývat hned? Až (jestli) to bude GEGL podporovat, tak půjde stejná karta koupit za polovic a bude jistota, že to není zbytečná investice
U mě (sestaveno před rokem nebo dvěma):
AMD Phenom II X4 B50 3,1 GHz (odemknul jsem z X2 na X4), cca 2000Kč
4x 1GB DDR3 1333MHz KINGSTON RAM, tehdy cca 3000Kč
2x 500GB Samsung HD502HJ v RAID0, kolem 3000Kč
Gigabyte GA-MA785GT-UD3H (FullATX, o stovku dražší byla i miniATX s USB 3.0), kolem 2000Kč
Vím že bez disků to stálo necelých 8000Kč, ale původní disk (WD je fakt odpad) odešel po pár desítkách hodin běhu, během 10 měsíců dokonce třikrát. Nejdřív cvakal a náhodně se odpojoval, potom už ho ani nevidělo AHCI - v tom případě přepnout v BIOSu na IDE a rychle zazálohovat než se odporoučí!
Jinak tahle sestava mi bohatě postačuje a dokud něco opravdu nevyhoří, tak snad ještě pár let bude. Jen mě mrzí málo RAM, dneska bych si za ty tři tisíce koupil snad trojnásobek Ale jinak výkonově (na můj vkus) je to nadstandard.
Od Cooler Master jsem měl jen dva větráčky, miniaturní. Prvních pár minut opravdu nebyly slyšet, po dvou dnech už přeřvaly i box chladič na CPU (AMD větrák s víc jak 5000 ot/min, zkoušel jsem hlasitost bez regulace) a po měsící se z nich (s několikaminutovým odstupem) zakouřilo.
Case jsem viděl, ale nějak mě nezaujaly.
Když v kategorii není soupeře, tak to jde docela snadno
Já začal na Arctic Cooling (chladič CPU) a momentálně když už něco, tak Sharkoon. Na CPU mám takovou krásnou prasečinu - Arctic Freezer, vepředu i vzadu na žebrech 80mm větráky Arctic Cooling (místo původního), přidrátovaný kusem drátu co jsem našel pod postelí....a kupodivu nejhlasitějším větrákem je teď něco cosi, co mám už rok ve zdroji (120mm, připojeno na 7V). Na druhou stranu je slyšet jen vzduch prořezávající-se žebry chladičů, leckterá blbost (miniaturní trafo v budíku stejně daleko) je hlasitější. Ale pořád by to šlo zeslabit
Mimochodem díky tomu jsem se naučil používat screensaver - už několikrát se mi stalo že monitor nesvítil, tak jsem "zapnul" PC, monitor naskočil, vypsalo se pár řádků textu a PC se vyplo. Moje nadšení z toho, že jsem ztratil svou práci bylo nepopsatelné
Souhlas. Taky jsem koupil jen dva, radši kupuju postupně abych pak tolik nelitoval
40GB WD (mám i 20GB) jsou kvalitní disky, odchází hlavně nové 500GB (Green a Blue). 40GB WD mám i v domácím serveru
Jestli se nepletu, tak zrovna tenhle Samsung mám doma taky (dva), jen jsou to 0,5TB a 7200 ot/min, naprostá spokojenost. Škoda že je skoupil Seagate
Navíc nebude třeba tahat data mezi ram a gpu – to je další bonus procesoru.A mezi ram a cpu se prenesou telepaticky?
Takže nebude dlouho trvat a procesor bude rychlejší na všechny algoritmy a pošle výpočty na grafiky do zapomění. Je to jen otázkou času, kdy procesor porazí grafiku – a krátkého času.Tak promluvil astrolog Ponkrác. Nesliboval jsi náhodou, že už
Někdo asi naráží na počet bitů na kanál (nebo jak se tomu nadává)
no tak zrovna řešit úpravu expozice pomocí změny hodnoty položky "jas" je barbarství
Možná jen každý mluvíme o něčem jiném. Měl jsem na mysli takový ten slider úplně nahoře v ufraw pluginu (ještě nad úchytkami tabů). V české lokalizaci má hint "kompenzace expozice v EV".
jinak gimp a jeho resize plugin, to je také docela ne-úplně-dobré řešení.
Většinou používám na zmenšování interpolaci "Sinc (Lanczos3)" (u hodně zašuměných fotek kubickou) a na výsledek si nemůžu stěžovat. Na zvětšování by asi mělo smysl ohlédnout se po nějakém sofistikovanějším nástroji, ale to naštěstí dělám jen výjimečně.
a mohu se zeptat proč dělat retuše v postprocessu, když se řadě z nich dá vyhnout úpravou parametrů nad bitově bohatšími daty (rawem)?
Měl jsem na mysli retuše typu odstranění nějaké drobné nečistoty - typicky pár pixelů. Není mi jasné, jak bych se jim mohl vyhnout úpravou parametrů.
Nechci se k tomu vyjadřovat, byl by z toho flame:)
Napíšu jen osobně za sebe, že spousta lidí používá RAW jen pro pocit, ale je to zbytečné... je s tím prostě hafo práce navíc = peníze.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.