Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 02:12
Zrychlení bootu
16.8.2005 01:17
| Přečteno: 2225×
| Linux v praxi
Tak jsem tuhle nadával na to, jak dlouho mi nabíhá počítač (notebook i PC), až jsem se rozhodl s tím něco udělat. K měření jsem použil stopky a bootchart. První výsledky nebyly nijak zářivé, kolem minuty a půl od stisknutí enteru v LILO do možnosti zadat jméno v GDM. Provedl jsem tedy několik jednoduchých úprav, které mne napadly a čas vylepšil. Seznam rozhodně není celý a mnoho optimalizací lze ještě vymyslet (paralelní boot, uspávání atd).
- Monolitické jádro: Co nejvíc modulů jsem dal přímo do jádra. Jediné co mi zůstalo venku je hostap. Boot se malinko urychlil díky tomu, že hotplug proběhl rychleji. Na druhou stranu se jádro zvětšilo a jeho počáteční rozbalení na notebooku trvalo minutu samo o sobě.
- LILO: Do lilo.conf jsem přidal volbu compact. Sice trochu řve (varování o možných problémech s LBA32), ale náběh jádra je okamžitý a žádné vedlejší problémy nepozoruji.
- Služby: Vyházel jsem nepotřebné služby (ntp, nfs, portmap, ppp, xprint, lpd). Navíc jsem si nakonfiguroval vlastní runlevely (3 - bez X, 4 - normalní s X, 5 - X + servery) tak, aby mi mysql, apache, samba a ssh běžely pouze když s nimi potřebuji pracovat. V tom případě přepnu ručně na runlevel 5.
- Síť: Tady jsem docílil malého zrychlení pomocí instalace netenv. Hlavním smyslem bylo samozřejmě mít na notebooku pohodlný výběr z několika síťových konfigurací. Vedlejším efektem je i to, že když nemám internet, tak zbytečně nečekám na DHCP timeout atd.
Výsledný čas se mi podařilo srazit na příjemných 35 vteřin. A otázka nakonec: Máte někdo zkušenosti s suspend-to-ram či suspend-to-disk u notebooku HP nx9020?
Hodnocení:
-
zatím nehodnoceno
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.