Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:13
sem toteďka myslela že *.ps1 sou zdrojáky v pascalu :D
Tímhle způsobem je správné přistupovat ke každým Windows (nebo jinému proprietárnímu OS). Ideálně virtualizovat, udělat obraz disku a když něco ve Windows shnije, tak se prostě obnoví celý disk. Ta virtuálka nebo fyzický počítač pak běží v oddělené síti, za firewallem, nemůže s nikým komunikovat a nic nemůže komunikovat s ní – kromě počítače, který slouží jako překladiště pro výměnu dat.
Díky tomu odpadá i ten problém s VPN – ten případný VPN klient běží jinde než na těch Windows (dávat do nich heslo k firemní VPN nebo soukromé klíče je hazard).
Já zásadně nic nepřeinstalovávám, vždy se snažím vše vyřešit a kápnout na problém, i když bych to měl řešit celý den. Výsledkem je, že jsem tím ve finále ušetřil spoustu času nejen sobě, ale i jiným správcům, co si přišli pro radu.
Tohle mi dává smysl u svobodného softwaru, kde máš možnost se podívat dovnitř a zjistit, jak to tam funguje (byť i to může zabrat dost času). Ale ne u proprietárního softwaru, který funguje jako černá skříňka, kde se věci prostě dějí a ty často nemáš šanci zjistit proč, natož, abys to chování mohl změnit.
Já se do něj párkrát dívat musel nebo jsem i něco měnil. Ale i když to sám neděláš a jen třeba najdeš hotové řešení na internetu, tak toto řešení dost často pochází od někoho, kdo se do těch zdrojáků podíval – a v případě proprietární černé skříňky tohle nikdo udělat nemůže – jen výrobce toho softwaru, který na to má monopol a na kterého jsi odkázaný.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.