Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:36
. Je však dobré se podívat do historie a všude tam, kde levice vládne. (Jistě, třeba ve Skandinávii také má velký vliv - ale to je trochu něco jiného, zde je zachována demokracie v plném slova smyslu). Každý takový systém, který mění přerozdělování, musí své metody bránit. To právě vede k totalitářství.Jenze pravdivost tohodle vrzeni (a celeho prispevku) velmi zavisi na vhodne zvolene definici toho, co znamena 'levice'. Pokud se budu drzet rozdeleni na levici a pravici tak, jak se bezne pouziva zapadnim tisku, tak levice a pravice se bezne strida v zapadni evrope a USA (demokrate a republikani) a nevidim, ze by to tam vedlo k totalitarstvi (a pokud to tam nekde castecne smeruje, tak spis ze strany politiku, ktere jsou 'pravicovejsi' nez jejich oponenti - treba Bush ci Berlusconi). Nema ale moc smysl prit se o tom, ktera definice levicovosti ci pravicovosti je 'spravnejsi', definince pojmu jsou v podstate arbitrarni. Hlavni chyba tohoto prispevku D. Smolika je v tom, ze pomoci zmateni pojmu vznika falesne dilema - kdo oponuje 'pravici' (v Jilko-Smolikove pojeti) musi byt priznivce 'levice' (v Jilko-Smolikove pojeti), i kdyz mezi temi pojmy je takova mezera, ze se do ni vejde pulka zapadnich politiku.
Pane Jílku, problém je hodně v tom, že zdejší čtenáři a autoři příspěvků jsou většinou podstatně mladší než jsme my. Zkušenosti jsou nepřenosné. Levicové ideály jsou velmi chytlavé a méně zkušení lidé jim snadno podlehnou, zejména v době nestability a krizeNo mě naopak přijde, že levicově orientovaní čtenáři abclinuxu se rekrutují z oblasti těch starších a drtivá většina návštěvníků ze skupiny 20-30 jsou pravicově orientovaní.
zkusenosti mi fakt chybi, ale kdyz je nekdo ma tak se necham poucit
Pokud si tedy nejaky ekonomicky nazor na prerozdelovani ten narok cini, a bali to do nejake objektivni pravdy, je to podvod.Ale to prece neni pravda. Muzu mit prece normativni, mimoekonomicky (treba politicky) stanovenou cilovou funkci, a pak hledani cesty jeji maximalizace je ciste objektivni odborna ekonomicka otazka, kde v moznych resenich muze byt zahrnute treba prerozdelovani.
Uznavam, ze to tak byt muze, ale pokud se bavime o beznych ekonomickych smerech (ktere se oznacuji za pozitivisticke, jako treba neoliberalismus), tak ty se (i pres proklamace) timto problemem nezabyvajiPokud je mi znamo, tak bezne ekonomicke smery se vubec nestaraji o cilovou funkci, jako spis o predikci typu 'kdyz se udela to a to, pak vysledek bude takovy a takovy' bez ohledu na nejake cile. Ekonomie ma sice tvrzeni o pareto-optimalite volneho trhu, ale to neznamena, ze by pozadovala dosahovani pareto-optimality (napr. Samuelson ve sve ucebnici exlicitne varuje pred michanim politickych cilu a ekonomickych tvrzeni). Neoliberalismus je spis politicky nez ekonomicky smer (i kdyz castecne svazany s neoklasicistickymi ekonomy).
To moje prohlaseni se tedy tyka soucasne situace, kdy v mediich vystupuji ruzni "ekonomicti odbornici"Mam pocit, ze tito 'ekonomicti odbornici' jsou casto stejni ekonomicti odbornici, jako jsou ruzni 'pocitacovi specialiste' vystupujici v mediich pocitacovi specialiste.
rikaji normativne vetsine obyvatel, co by se melo udelat, a pritom to vydavaji za pozitivisticka tvrzeniAno, takove manipulace jsou nechutne, nicmene nemene casty je i opacny pripad, kdy se argumentuje normativne na veskrze pozitivistickou otazku.
Za socíku bylo špatně? Mám známého na venkově, ten tvrdí, že ne. Měl pivo za dvě koruny, jistou práci, večer hospoda a klid. Teď se musí o práci bát, pivo je dražší. A to, že může cestovat nebo mít jiné vymoženosti, jej nezajímá.Jak říká můj kamarád. Někomu holt stačí kus žvance a Rudé právo ....
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.