Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 04:16
Orwell zahrnoval esej o tom ve formě slepého střeva po konci románu, ve kterém základní principy jazyka jsou vysvětleny.
Ale jinak bytí vysokým nepovažuji za kladnou, nýbrž neutrální vlastnost...
Přídavná jména záporných vlastností (zlý, ošklivý) mají svůj protiklad o vlastní základu (hodný, pěkný), protože jsou to pojmy velmi důležité a často používané na rozdíl od slov s ne-zápory. Prostě jsou slova, jejichž protiklad má jiný základ.
Ovšem pozor, i k takovým slovům lze přidávat negující předponu. Výsledné slovo ale nemá (jazykově) opačný význam, protože k tomu již máme jiné slovo. Význam pak obvykle není protiklad, ale doplněk (i když čistě technicky se jedná logickou negaci).
Například nevelký neznamená malý, ale že není velký, například má střední (běžnou) velikost nebo dokonce je i malý.
Když si ukážeme uspořádání podle velikosti:
velký | \ nemalý střední nevelký \ | malý
Tak je vidět, že nevelký je menší než velký, ale není možné vyvodit, že to automaticky znamená malý (nebo střední).
Význam pak obvykle není protiklad, ale doplněk (i když čistě technicky se jedná logickou negaci)Pokud unarni predikat modeluju pomoci podmnoziny objektu z nejakeho univerza, pak predikat definovany jako ciste logicka negace tohoto predikatu bude modelovany pomoci doplnku te podmnoziny (v danem univerzu). Takze doplnek a negace maji mnoho spolecneho.
Jeste by se mohla pridat teorie o dvojitych zaporech. Nektere jazyky je maji ("nic nevim"), vedle cestiny me napada jeste francouzstina. Ostatni jazyky (ktere znam) dvoji zapor berou jako hrubou gramatickou chybu. Je to taky zajimava vec.
Ostatni jazyky (ktere znam) dvoji zapor berou jako hrubou gramatickou chybu.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.