Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:47
Od iOS k Androidu
24.4.2013 23:01
| Přečteno: 2328×
| Různé
|
V posledním roce a čtvrt jsem používal telefon od Apple a potom telefon s Androidem. Chtěl bych tedy napsat srovnání obou světů.
K Vánocům 2011 jsem dostal iPhone 3G, který šel hned v lednu do reklamace (vypadávala WiFi) a výměnou jsem dostal model 3GS, takže jsem si polepšil. Někdy po letních prázdninách ovšem dostal ránu a od té doby to šlo z kopce, nakonec z něho je iPod s velmi malou výdrží baterky. V lednu 2013 jsem si pořídil low-endový telefon Huawei (Ascend G300) s Androidem 4.0, mimochodem hardwarově silnější, než zmiňovaný iPhone 3GS. Po čtvrt roce používání se pokusím srovnat oba světy.
Balení
Pokud jde o balení, Apple si dal záležet na minimalistickém obalu a wov efektu po rozbalení. Když člověk otevře krabičku, nejdřív vidí iPhone , který mimochodem můžete hned zapnout.
V případě Huwaei byl telefon taky zabalen v minimalistickém balení, jen s krabičkou si tak nevyhráli a baterka byla zabalená zvlášt.
V obou případech je k plné funkci mít konto u dodavatele SW, takže v tom jsou Apple i Google nastejno. Tuším, že oba telefony mohly fungovat i bez registrace, ale s velmi omeznou funkcionalitou.
První dojem
Apple si dává velmi záležet na uživatelském zážitku, takže první dojem je velmi dobrý. Reakce systému na dotyk je bezchybná, dokonce je vychytané i to, že člověk se většinou dotkne jinde, než si myslí, takže software to kompenzuje (Android to dělá taky, ale ne tak dokonale). Schválně zkuste psát na klávesnici, když máte telefon vzhůru nohama.
Android na mě působil horším dojmem. Na odemykací obrazovce jsem zaváhal, co mám dělat. Tam, kde má iOS posuvník s nápisem "Odemknout", má Android jenom kolečko a nic víc. Teprve po dotyku se objeví vpravo symbol odemčeného zámku (já vím, Apple má na ten svůj posuvník patent). Na druhou stranu, když už se objeví zámeček, objeví se i možnost zapnout přímo foťák (pohybem doleva). To sice má iOS taky, ale dost dlouho trvalo, než se to objevilo (tuším verze iOS 5). Na Androidu asi není problém dodefinovat i reakci na jiná gesta, třeba nahoru, u Apple máte smůlu. Na Androidu se mi odemykání ještě nelíbilo v tom, že se musí prstem skoro vyjet z displeje, což se špatně dělá, když člověk drží telefon pravé ruce. Celkově tedy v prvním dojmu těsně vyhrává iOS.
Grafické rohraní a základní výbava
Prostředí obou systémů je podobné, ale nějaké rozdíly se najdou. Na iOS je k naštvání, že si člověk nemůže rozmístit ikonky úplně podle sebe, všechny se srovnají za sebe bez mezer. Naproti tomu v Androidu je možné vynechávat místo, takže člověk nemusí mít plnou obrazovku ikon. Widgety na Androidu nepoužívám, takže nemůžu hodnotit, ale jsem rád, že je ta možnost. Na iOS o takové věci nevím.
Na druhou stranu na iOS mi přišel lepší systém hýbání s ikonami. Přidržením prstu se ikonky rozkmitají a člověk se je přešoupe kam potřebuje, na Androidu se to musí po jedné ikonce. Ale zase to člověk takhle hromadně většinou dělá jenom jednou, takže to není tak zásadní problém.
Android zase získává body v lepším přehledu o aplikacích. Zejména se mi líbí, že je nemusím mít všechny na ploše, takže třeba až tak nevadí, že se některé aplikace nedají odinstalovat (pominu-li problém zabraného místa). Na Androidu se mi líbí, že je zde aplikace, která dovede zobrazit informace o všech aplikacích (teď nevím, jestli i o sobě).
Předinstalované aplikace v iOS mi přišly schopnější, než v Androidu. Sice neumí úplně všechno, ale je vidět, že se někdo zamyslel nad tím, jak je člověk používá. Například jsem dosud nenašel náhradu za aplikaci Hodiny (všechny jako-iPhone hodiny napodobují jenom vzhled první obrazovky, funkčnost je horší). Dělají totiž přesně to, co člověk čeká od hodinek na zápěstí. Dozví se kolik je hodin, případně i v jiných časových pásmech. Dál si může nastavit budík, který mu při buzení zobrazuje zadaný popis (tuhle vlastnost je u budíků na Androidu těžké najít), aby člověk věděl, proč to vlastně řvě. Pak jsou ještě k dispozici stopky a timer (kuchařkám známý pod názvem minutka).
Dalším příkladem je aplikace Hudba (dříve iPod), které má skvělé grafické rozhraní a komfortní poslech audioknih - pamatuje si pozici i po vypnutí aplikace. Jedinou stinnou stránkou je nutnost synchronizce s iTunes na počítači, což poněkud opruzje, protože na telefonu poslouchám jiné věci, než na počítači a nevidím důvod, proč bych měl všechno mít v iTunes v počítači.
Předinstalované aplikace v iOS většinou netrhají rekordy v počtu funkcí, ale většinou se o nich nedá říct, že jsou vysloveně špatné. Pokud člověk nehledá nějakou spciální vlastnost, vestavěné aplikace většinou stačí a není problém s nimi přežít několik týdnů, než si člověk najde nějakou náhradu.
Nelze nezmínit naprosto stupidní omezení oficiálního aplikačního rozhraní na iOS. Například taková drobnost jako nastavení jasu displeje (pro aplikace typu svítilna) byla aplikacím dovolena až ve verzi iOS 5. Mimochodem, za nejpodařenější verzi iOS považuji 4, až na ten jas displeje, pak to šlo z kopce, blbosti jako integrace přpojení na Facebook mě opravdu nezajímají.
Ještě se zmíním o systémovém nastavení. Velice se mi líbí způsob Androidu, že základní nastavení je na jeden pohyb prstu (mám na mysli zapnutí/vypnutí WiFi, BlueTooth, GPS atd.). Na iOS se toto řeší ve speciální aplikaci, která nabíhá ukrutně dlouho. Opět body pro Android.
Abych to shrnul, lépe mi vyhovuje uživatelské prostředí na Androidu, zastímco iOS má lepší vestavěné aplikace. Restriktivní politika Apple mi vadí a je to důvod, proč jsem neuvažoval o novém iPhonu.
Aplikace z obchodu
Když jsem dostal iPhone, bál jsem se, že v AppStore bude málo neplacených aplikací, ale opak je pravdou. Co jsem potřeboval jsem většinou našel zdarma. Na Androidu mi to paradoxně přijde trošku horší.
Technická úrověň aplikací mi na iOS byla pod moje očekávání. Příliš mnoho aplikací se spoléhá na internetové připojení (většinou kvůli reklamám) a pokud je systém offline, tak prostě spadnou. Na Androidu jsem tento problém nezaznamenal, ale narazil jsem na hodně aplikací, které mi nenaběhly prostě vůbec. Takže to je nastejno.
Pokud mám mluvit o fungujících aplikacích, tak na iOS mi přišly lépe graficky upravené. Asi to je i tím, že Apple má dobře zpracované Design standards na uživatelské rozhraní a hezčí grafickou knihovnu. Aplikace se ovládají +- stejně, což je příjemné. Na Androidu vypadá každá aplikace jinak, což nijak nesnižuje jejich technické kvality, ale prostě to vypadá hůř.
Porovnání obchodu s aplikacemi dopadá líp pro Android. Ve webovém rozhraní se dá rozumně hledat, dají se odlišit placené a neplacené aplikace. Toto AppStore neumí snad ani teď po několika leech vývoje. A to nemluvím o uživatelském nekomfortu v iTunes (absence karet-tabs, nutnost klikat myší místo klávesových zkratek).
Bezpečnost
O tomto nemá moc cenu mluvit. Jasně vyhrává Android. Na iOS se člověk donedávna ani nedozvěděl, kam všude chce aplikace sahat. Jailbreak bezpečnosti ještě ubere a je to závažné bezpečnostní riziko. Naproti tomu rootnutí Androidu neznamená žádné riziko, pokud si člověk vyloženě sám neříká a průšvih.
Něco o HW iPhonu
Zpracování HW vypadá dobře, iPhone má akorátní velikost, aby se dal nosit v kapse u kalhot (u modelu 4 a výš už to neplatí). Díky vaničkovému tvaru zadní stěny padne skvěle do ruky (to opět neplatí pro modely 4 a výš).
Hodně jsem si zvykl na sluchátka s ovládáním hlasitosti, takovou věc na svém novém telefonu postrádám. Taky se hodí hardwarový přepínač na umlčení telefonu, hodí se to, když člověk jde někam, kde by neměl rušit, tak i poslepu přepne do tichého režimu.
Co mi vadí, je absence stavové diody a absence indikátoru nabíjení. Když nabíjím macbook, svítí barevně koncovka magsafe konektoru (to, co drží magnetem u těla počítače). Na novém telefonu svítí stavová dioda. Na iPhonu nesvítí nic. Korunu tomu nasazuje dlouhé nabíjení, takže když dám hluboce vybitý iPhone na nabíječku, trvá snad i desítky minut, než se uráčí zapnout.
Závěr
Systém iOS mi přijde vyladěnější a technologicky lepší, než Android. Na druhou stranu proti této výhodě stojí nevýhoda v podobě politiky Apple. V současné době mi proto přijde lepší Android, i když má hodně co zlepšovat.
Kdybyste věděli o dobrých náhradách za aplikace Hodiny a Hudba, dejte mi vědět v diskusi. Ale i bez toho se samozřejmě můžete vyřádit. Nezapomeňte, že jde o výbušné téma, tak zbytečně nevyvolávejte flame.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
24.4.2013 23:43
Bedňa | skóre: 34
| blog:
Žumpa
| Horňany
Re: Od iOS k Androidu
25.4.2013 07:14
corwin78 | skóre: 10
| Ostrava
Re: Od iOS k Androidu
25.4.2013 20:04
martas38
Re: Od iOS k Androidu
25.4.2013 21:25
gtz | skóre: 27
| blog:
gtz
| Brno
Re: Od iOS k Androidu
2.5.2013 10:55
Jan33
Re: Od iOS k Androidu
5.5.2013 20:43
Vykook | skóre: 23
| blog:
Tomas
Re: Od iOS k Androidu
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.