Portál AbcLinuxu, 4. července 2025 22:55
Tohle snad stojí za uveřejnění, i když jsem to našel ve skriptech.
Supravodivé cívky pro akumulaci elektrické energie předpokládají použití NbTi vláken v Cu matrici jako vinutí schopné přenášet proudy okolo 200kA.
Projekt obrovité cívky umístěné ve skalním tunelu těsně pod povrchem země počítá s rozměry 1km průměr a 19m výška. Je v ní možno uložit energii 5000 MWh a účinnost jejího uložení a uvolnění je 93-95% (přečerpávací elektrárny mají účinnost asi 75%).
Tak tohle jsem našel v Materiálech pro elektrotechniku pro ČVUT a docela mne to překvapilo i potěšilo. Možná časem dojde ke kvalitativní změně v používání energie i chování lidí.
Tiskni
Sdílej:
Jak to funguje? To jako ji stejnosměrně zapnu, vytvořím magnetické pole na něčem hodně těžkém, a když se proud vypne, odbourává se to magnetické pole zpět do napětí?
Moc se mi to nezdá, protože vím, jak se normální cívka chová na strídavém napětí, kde svou "setrvačností" spožďuje proud za napětím a kde jí ta setrvačnost stačí po vypnutí pouze na jeden velký a rychlý zoufalý výkřik.
Já si tro představuju tak, že v té cívce proudí proud i bez vnějšího zdroje - že ho tak lze uchovat, uskladnit. Pokud se nepletu, tak supravodivost funguje při stejnosměrném napětí ("nulovou rezistivitu mají supravodiče jen ve stejnosměrném režimu").
Obecně je použití (zatím) supravodivých materiálů v oblastech:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.