Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:18
Život s Neonem
7.11.2008 02:20
| Přečteno: 1463×
|
Pár postřehů o Neo Freerunneru, převážně o věcech které se časopisoví recenzenti v reklamních letácích nedočtou.
Koupě
Možnosti jak pořídit Nea jsem napočítal tři. Objednávat v zahraničním obchodě jsem nezkoušel - je jich málo a v době kdy jsem přístroj pořizoval většina hlásila, že má vyprodáno. Objednávka přímo u výrobce je možná jen u většího počtu kusů, což obnáší nějakou formu hromadné domluvy, skládání záloh, etc., zkrátka starosti. Možná nevelké, ale zbytečné pokud mám třetí možnost - koupit přístroj u lokálního obchodníka. Kupodivu existuje. První dojem byl veskrze špatný - zmatený web a registrační formulář zvíci stranického kádrového profilu. Nakonec jsem si řekl, že se platí až při dodání, takže riskuji jen potíže s případnou reklamací - horší než objednávka v zahraničí to snad nebude. Spousty nepotřebných registračních údajů jsem přičetl na vrub objednacímu systému viditelně přiohnutému krajním násilím z jiného projektu. A objednal.
Druhý dojem byl veskrze pozitivní. S vyhlídkou na dovolenou v následujícím týdnu jsem v poznámce požádal, aby mi zavolali než to naloží kurýrovi. Objednal jsem v kolem desáté večer a ráno mi volal chlapík, jestli nejsem proti aby to v poledne předal kurýrovi. Nepočítaje v to noc, je to na poměry českých eshopů přímo blesková reakce, pakl byl dobře zabalený a faktura správně vyplněná. Samotné balení Freerunneru, které je moc pěkné, dobrý dojem dotvořilo.
Hardware
Technické parametry si můžete přečíst na webu, následují tedy spíše velmi osobní praktické postřehy ze zhruba dvouměsíčního používání. Software je složitejší kapitolka kterou zatím vynechám úplně.
- Celý přístroj je velice solidní a bytelný. Zároveň ale díky tomu, že je všechno kulaté, není „cihla“. Dobře zajede do kapsy, o nic se nezachytává a netlačí. Dost mě to udivilo - čekal bych, že u přístroje „pro geeky“ bude design na posledním místě. Ve skutečnosti je to spíš naopak. Snad je to proto, že se pro jednou inženýři nemuseli ohlížet na to, aby to dobře vypadalo v reklamě a mohli se soustředit na praktičnost. Nebo je to tím, že FIC není původem výrobce telefonů, takže sebou netáhne dědičné zatížení. Jediná část která je mi podezřelá je uchycení zadního krytu - drží dobře, ale jen na malých výstupcích plastového výlisku o jejichž mechanické odolnosti mám své pochyby.
- Překvapilo mě, že konektory nemají krytky, pouze mikrofon je schovaný pod velkým „uchem“ na spodní straně.
- Zabudovaný GPS přijímač má konektor na anténu, což je podle shodného mínění zkušenějších přátel obrovské plus. Veřejná GPS vlna nemá zdaleka takovou „průraznost“ jako GSM a spolehlivě ji zastaví i střecha od auta. Matlat se s kabelem je sice opruz, ale není pak nutné strkat přístroj někam za okno, nemluvě o tom že se na anténu s pořádným ziskem lépe chytá než na nějakou prťavou čtvrtvlnu (zdravím Habra) v telefonu.
- Kromě toho má zabudovaný GPS přijímač dvě vady. Za prvé, nemá vlastní paměť, takže si musí pokaždé znova počítat efemeridy nebo jak se tomu nadává. Výsledek je ten, že déle trvá než se chytne. Druhá chyba je, že se kabel od antény kříží se sběrnicí microSD karty tak nešikovně, že se navzájem ruší, a zároveň tak šikovně, že na to výrobce při „továrním“ testování nepřišel. Výsledek je opět ten, že se ještě pomaleji chytá fix - dohromady to může trvat až 15 minut. Existuje patch do kernelu který to docela úspěšně řeší, ale jestli se už probojoval do mainline netuším.
- Zmíněná microSD karta je velmi nešikovně umístěná pod simkou, která je zase pod baterkou. Není to tak velká vada, pokud si uvědomíte, že pamětová karta tady slouží na ukládání, a ne přenášení dat, takže měnit ji budete nejspíš jen kvůli zvětšení kapacity. Karta je normálně připojená do filesystému a na přenášení dat je tu USB, GSM, Wifi nebo modrý zub.
- Výše zmíněné ovšem komplikuje fakt, že se neo netváří jako USB mass storage, jak bych čekal, ale jako IP over USB zařízení. Síť má samozřejmě podstatně větší možnosti, ale taky se toho víc musí nastavit. A fakt nevím, jak by si s tím poradily wydle.
- Že nejde za běhu vyměnit simka je už větší vada - znám lidi kteří s nimi žonglují často, a je by nutnost rozdělávat přístroj a pak čekat až nabootuje pěkně štvala.
- Display je opravdu skvělý, výrazně nejlepší ze všech smartphone co jsem kdy viděl. Kam se hrabe iphone. Jediná vada je, že display je jako obvykle zapuštěný do těla, takže se hůř mačká nehtem poblíž okrajů a lépe se chytá prach. V tomhle je iphone naopak o generaci napřed.
- Když už je řeč o iphone, ve freerunneru je také čip na akceleraci grafiky. Ale neexistují k němu ovladače, a podle vyjádření výrobce v dohledné době ani existovat nebudou. Ne že by nechtěli, ale zatím není ani pořádný software na telefonování, takže grafické serepetičky mají velmi, velmi nízkou prioritu. Což se mi zdá rozumné.
- Mimo dotykáče má přístroj dva čudlíky s ledkami. Až později jsem pochopil, proč se funkce těch tlačítek nikde dál nerozvádí - nemají žádnou pevnou funkci. Kernel je prostě zpřístupní jako evdev zařízení a je na softwaru k čemu je využije. Jediná jejich „pevná“ funkce je zapínaní přístroje. Hlavně ty ledky se mi líbí - šly by využít na oznámení zameškaných hovorů nebo SMSek bez zapínání displeje. Zatím to ale žádný firmware nedělá.
- Zvuk je kapitola sama pro sebe. Pozitivní je, že zvukový čip ma v alse spoustu hejblátek nastavovátek, což dává tušit široké tweakovací možnosti. Není k nim ale žádná dokumentace a pokusomylem se mi zatím nepovedlo ani přepnout výstup ze sluchátek na reproduktor.
- Při telefonování trpí všechny firmwary které jsem zatím zkoušel nepříjemným bugem, kdy protistrana slyší ozvěnu vlastního hlasu. Na wiki jsem našel řešení pomocí nastavení alsy, ale moc to nepomohlo. Skutečná příčina byla snad nalezena v GSM čipu svévolně vypínajícím potlačování ozvěny a v bugzille už se válí celkem jednoduchá softwarová oprava.
- Nabíjení probíhá přes miniUSB konektor, takže teoreticky by místo nabíječky stačil USB kabel a jakýkoliv počítač. Prakticky je to pokažené tím, že při maximálním povoleném proudu 100mA trvá úplné nabití několik hodin. Proto se s neem dodává speciální nabíječka dodavající přes USB konektor půl ampéru. Něco takového je ovšem hrubě proti specifikaci USB, proto se to musí softwarově zapnout a to jde jen pokud je telefon zapnutý a nabootovaný. Osobně mi pomalé nabíjení nevadí a nabíječku nepoužívám, během času který strávím v práci u počítače se telefon nabije bez problémů a snad se pomalejším nabíjením i méně opotřebovává baterie.
- Co se výdrže baterie týče, je možné uspat kernel, vypnout procesor a při příchozím hovoru ho GSM čip probudí. Samotný GSM čip vysaje baterku cca za dva dny. Když je pod proudem i procesor, vydrží s aktuálním kernelem (upravený 2.6.24.neco) slabých osm hodin. S WiFi, modrozubem a GPS jsem výdrž nezkoušel takže nemůžu posloužit ani odhadem. GSM čip jde vypnout také, jaký to má vliv na výdrž jsem nezkoušel.
- Možnost použít místo originální baterky nokiácké BL-5C/6C je čirá nouzovka, protože nebude fungovat ukazatel nabití.
- USB rozhraní může fungovat i jako hostitel, takže je možné (přes redukci) připojit třeba USB klávesnici. Vyplácávat tímhle způsobem baterku je šilenost, ale může se to hodit. Je to roztomilý doklad, že mám v ruce malý, ale opravdový počítač.
Jestli to teď vypadá že Neo moc haním, musím rovnou říci že jsem s hardwarem velmi spokojený. Potíže s nokiáckými baterkami nebo nabíjením z USB se týká věcí, které běžné telefony vůbec neumí, takže při srovnání není co ztratit. Nešikovně schovaná paměťová karta by mi na jiném přístroji vadila hodně, ale Nea je stejně jednodušší připojit na kabel a kopírovat přes scp. Zatím jsem kartu vyndal jedinkrát, a to když jsem si chtěl v Neu prohlédnout fotky z digitálu, který nikoliv shodou okolností používá stejný typ karty. Konstrukční kiksy jako je ten s rušením GPS se v té či oné formě nachází na různých telefonech, jenom se o nich méně ví. Opravdu škaredé problémy mám jen dva. Výdrž baterií, která byla dlouho bolavý problém se s funkčním uspáváním stala snesitelnou. Zbývá ozvěna, na kterou si stěžuje každý kdo mi volá - pokud se softwarové řešení osvědčí s radostí spláchnu svojí starou cihlu 5510 do žumpy.
Pokračování příště
To by tedy bylo k hardwaru, až budu mít zase chvíli času napíšu něco o opravdových radostech a strastech života s Neonem - o softwaru.
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
7.11.2008 06:41
Cervajz | skóre: 9
| blog:
Cervajz
| Praha
Re: Život s Neonem
7.11.2008 09:50
h.xman | skóre: 10
Re: Život s Neonem
7.11.2008 12:17
cynan | skóre: 3
Re: Život s Neonem
7.11.2008 12:58
Kvakor
Vymena SIMek
7.11.2008 14:42
Mandarinka
Re: Život s Neonem
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.