Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:34
Když se mi nedávno dostal do ruky starší počítač, rozhodl jsem se udělat z něj domácí server na testování webových projektů, intranet, dns cache, jabber server, ftp server a v budoucnu také mail server. Konfigurace "serveru" je Athlon 1200MHz, 256MB RAM, 20GB HDD, 100Mb realtek síťovka.
Výběr operačního systému mi moc času nezabral. Mou jednoznačnou volbou byl Debian Stable tedy v té době Etch 4.0r2. Instalace proběhla bez zádrhelů, i když mi trochu času zabralo rozhodování rozmístění jednotlivých oddílů. Nakonec jsem zvolil téměř to, co mi instalátor nabídl. Dával sem pozor na samostatný oddíl pro /var/mail tak aby nedocházelo při nějaké chybě v nastavení antispamu k problémům s místem. Instaloval jsme samozřejmě bez X window systemu bez jakéhokoliv softwarového balíku.
První věcí po instalaci bylo nastavení síťování. Následně update, upgrade. Rozhodl jsem se, že budu instalovat až na vyjímky z balíčků. Dalším důležitým a krokem byla instalace a nastavení sshd. Zakázal jsem samozřejmě přihlašování pod rootem, přehodil na nestandartní port a vygeneroval klíče. Vím, že se jedná pouze o základní zabezpečení, ale doufám, že bude pro intranetový server stačit.
Další věc byla instalace webového serveru Apache2, PHP5, Mysql5 a všech možných modulů pro Apache a php podle návodu na jednom z blogů na rootu. Zde také nebyl žádný zásadní problém. Nastavení správcovského hesla do mysql databáze jsme musel hledat v manuálu, ale nakonec se povedlo. Nastavil jsem podle manuálových stránek virtual-hosty, přidal odpovídající záznamy do /etc/hosts a otestoval funkčnost pod localhostem (nainstaloval jsem links).
Pro snazší správu databází jsem nainstaloval PhpMyAdmin. Dle mého názoru nejlepší správce MySql databáze. Přenastavit heslo pro přístup. Jemná nastavení pro práci s cookie soubory a vše funguje.
Abych využil virtual-hosty rozhodl jsem se intranetový portál postavit na CMS Wordpress. Zde se asi projevila určitá zastaralost balíčků u stable distribuce, jelikož po instalaci z balíčku byla verze wordpressu někde okolo 2.0, nikoliv na nejnovější verzi 2.6. Stáhnul jsem tedy archiv ze stránek s českým překladem, zkopíroval, spustil skript pro update databáze a vše funguje tak jak má.
Aby bylo kam umístit fotografie, nainstaloval jsem osvědčenou a pro mě osahanou fotogalerii coppermine gallery v současné verzi 1.4.15. Nastavil český jazyk a chystaje se změnit skin, zabrousil jsem na stránku se seznamem vzhledů. Překvapilo mě kolik je možných skinů je možno aplikovat, což byla vítaná změna od mé poslední práce s touto galerií.
Pro zpracování statistik do nějakého uceléno grafického výstupu jsem váhal, zda použít základ MRTG a SNMP nebo nějaké hotové řešení. Vzhledem k nechuti déle cokoliv nastavovat jsem nakonec volil mezi aplikacemi Munin nebo Cacti. Cacti se mi zdálo příliš nabobtnalé a tak jsem zvolil Munin. Instalace opět z balíčku, nastavení zobrazovaných statistik se provádí přidáním symliku z /usr/share/munin/plugins do /etc/munin/plugins nebo někam tam. Některé pluginy se mi podařilo rozběhat, jiné zatím ne. Povolil jsem SMART v biosu, naintaloval lm-sensors podle návodu na stránkách lm-sensors.org a tudíž jsem začal zobrazovat teploty čipu, disku a otáčky ventilátoru. Moje snaha o zprovoznění statistik pro Apache2 však byla zatím marná. Pro správnou funkci jsem musel nainstalova mod_status nebo mod_info nebo možná oba. O tomhle problému napíšu samostatný zápisek až se mi to podaří zprovoznit.
A nyní se dostávám k dalšímu zásadnímu instalovanému softwaru a to BIND. Instaloval jsem podle tohoto návodu. Umístil jsem vše pro jistotu do Chroot jail, podle tohoto a tohoto návodu. Nastavil vše potřebné v /etc/resolv.conf a otestoval pomocí named-checkconf, named-checkzone a odpovědi pomocí dig. Pak jsem začal testovat z připojené stanice. Bohužel napoprvé to nefungovalo. Odinstaloval a nainstaloval jsem tedy znovu podle výše zmíněných návodů (dle mého názoru úplně stejně :) ) a vše funguje jak má. Tento postup nápravy problému není úplně standartní a je to spíše postup pro jiný operační systém. Byl jsem však již celkem zoufalý, jelikož server odpovídal pouze dotazům z localhostu a ze stanice nikoliv. Odhadoval jsem to na problém s právy pro dotazování, ale ani při nastavení všech allow-query na any a odstranění direktivy blackhole server neodpovídal nikomu jinému než localhostu.
Pro komunikaci ve vnitřní síti jsem dále rozběhal jabberd a to ve verzi 1.4. Zde jsem také použil tar.gz archiv ze stránek a postupoval jsem podle tohoto administration guide
Poslední zatím zrealizovanou věcí je instalace FTP serveru, i když jsem ho původně instalovat nechtěl z bezpečnostních důvodů. Vyzkoušel jsem návod podle jednoho velice užitečného serveru. Z bezpečnostích důvodů se také chystám aplikovat SSL do přihlašování.
Server zatím jede ve zkušebním provozu, tzn. že dolaďuji některé chybičky, zjišťuji jak efektivně provádět zálohy, jak pracovat a spravovat logy a chystám se po zakoupení domény na instalaci mail serveru.
Veškeré postupy, které jsem při instalaci použil, lze najít buď v manuálových stránkách, na stránkách jednotlivého softwaru a nebo na některém ze serverů věnovaných linuxové tématice. Stačí pouze trpělivost a znalost anglického jazyka.
Tiskni
Sdílej:
S pdnsd jsem měl kdysi problémy. Z nepochopitelných důvodů mi po delší době běhu (několik týdnů) přestával vracet některé záznamy. Stačilo ho zrestartovat a vše bylo OKTak to je zlepšení oproti předchozímu stavu. Když jsem ho kdysi zkoušel já, z nepochopitelných důvodů přestával fungovat úplně a bylo nutné ho zrestartovat.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.