Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:51
Rozhodl jsem se vyzkoušet proprietární ovladače ATI Catalyst. A chtěl bych se podělit s postupem jejich instalace přes balíčkovací systém Arch Linuxu. Jako administrátor (root) pracujte jenom tehdy, pokud je to opravdu nutné. Jako root je třeba pracovat při instalaci balíčků, jinak opravdu doporučuju pracovat jenom jako obyčejný uživatel. Poznámka: Mám 64bitový mikroprocesor, a i systém.
První krokem je hledání na stránce AURu -- http://aur.archlinux.org/. Já jsem při hledání zadal "catalyst". Mě (nás) zajímají položky dvě: "catalyst 10.5-1" a "lib32-catalyst-utils 10.5-1" a také jejich závislosti, které je třeba doinstalovat pomocí pacman
. U obou položek je dostupný "Tarball", ty stáhneme a uložíme např. do adresáře ~/builds
.
Oba Tarbally rozbalíme. Pro každý Tarball zvlášť spustíme v adresáři, kam jsme ho rozbalili, makepkg
:
cd ~/builds tar -xzf catalyst.tar.gz tar -xzf lib32-catalyst-utils.tar.gz cd catalyst makepkg cd ../lib32-catalyst-utils makepkg
Zbývá nám vytvořené balíčky nainstalovat. Ještě tady může být zádrhel, pokud máte nainstalovány "konfliktní" balíčky: radeonhd, radeon, libgl aj. S rozvahou je třeba je odinstalovat.
Nainstalujeme tedy nově vytvořené balíčky (najdeme je v podadresářích ~/builds
):
pacman -U catalyst-10.5-1-x86_64.pkg.tar.xz pacman -U lib32-catalyst-utils-10.5-1-x86_64.pkg.tar.xz
Tím naše práce nekončí. Musíme pomocí /boot/grub/menu.lst
předávat jádru (Linuxu) parametr nomodeset
a v /etc/rc.conf
musíme zařídit automatické zavádění modulu fglrx
.
Posledním krokem je konfigurace. Mělo by stačit (jako root) toto:
aticonfig --initial
Tiskni
Sdílej:
Abych pravdu řek, tak o yaourt jsem zatím jenom slyšel, ale nikdy jsem ho nevyzkoušel. Díky za tip.
Jsem velmi mile překvapen, co se týká těchto proprietárních ovladačů. Zatím všechno -- hra Extreme Tux Racer, náročnější videa -- jede opravdu parádně.
Oproti ovladači vesa
(ovladač radeon či radeonhd mi nejel) jsem zaznamenal pro mě důležitou věc -- totiž, že se dají líp číst texty z monitoru. Asi je to díky vyhlazování fontů...
Prostě shrnuto a podtrženo: Jsem spokojený!
Tak tuxracera si spustíš i s open-source ovladači. Fglrx má sice o dost větší výkon ve 3D, ale zase mizerný výkon ve 2D (pomalý přesun oken, vykreslování atd.). Ono to jakžtakž funguje, ale žádný zázrak to není. Svobodné ovladače mají výkon ve 2D mnohem lepší. Já jsem naopak od binárního catalystu přešel ke svobodným ovladačům.
Záleží jakou máš grafiku. Pokud máš nějakou nejnovější ("evergreen"), tak tam to open-source ovladači není žádná sláva, ale pokud máš nějakou starší kartu, tak tam je podpora slušná.
Už jsem napsal, že ovladače radeon (ati) či radeonhd s mojí grafikou nekamarádí. Mám totiž docela novou Radeon HD 5670.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.