Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:24
Po mém předchozím zápisku o webové aplikaci www.123stitky.cz pro tvorbu adresních štítků dnes rozeberu, jak jsou tyto štítky generovány v Pythonu s použitím knihovny Reportlab. Dostane se nejen na textové štítky, ale i na to, jak do nich vložit QR kód a EAN čárový kód.
Možností, jak programově generovat PDF je celá řada. Ale protože pro mě je Python jazyk, ve kterém píši již 13 let a o kterém jsem před těmi 13 roky psal, je volba jasná.
Reportlab je pythonovský balíček modulů pro programové generování PDF. Kromě odkazované open-source verze (dokumentace, jak jinak, než v PDF) je k dispozici i placená verze, kde se připlácí především za šablonovací systém a podporu.
V dnešní ukázce žádné pokročilé vlastnosti nevyužijeme, proto na Debianu nainstalujeme balíček python-reportlab
a kód můžeme rovnou otestovat.
V této jednoduché ukázce si řekneme, jak za použití vlastního TTF fontu vykreslit text odpovídající jednotlivým řádkům štítku, štítku nastavit vlastní velikost a pak do definovaných míst vykreslíme QR kód a EAN čárový kód. Protože vykreslení čárových kódů o přesně daném rozměru není z mého pohledu tak průhledné, jak by mohlo být, ukáži jednoduchou funkci, jak čárový kód ztransformovat tak, aby se vykreslil přesně tam, kam potřebujeme. V následující ukázce následují jednotlivé fragmenty kódu, přičemž odpovídající importy (z) modulů jsou vždy na začátku fragmentu. Při psaní produkčního kódu by bylo dobré dát je na začátek zdrojového souboru.
out
, instanci třídy Canvas
, do kterého budeme kreslit obsah štítku. První parametr je jméno souboru, do kterého bude výstup uložen:
from reportlab.pdfgen import canvas from reportlab.lib.units import mm, inch PAGE_WIDTH = 100*mm PAGE_HEIGHT = 50*mm out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=(PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT))Reportlab používá vtipný způsob pro práci s rozměry, z modulu units si můžete naimportovat milimetry (mm) nebo palce (inch) a rozměry zadávat jako jejich násobky (viz PAGE_WIDTH, PAGE_HEIGHT). Rozměry Canvasu jsou předány jako tuple o dvou hodnotách, pokud chcete použít standardní rozměr stránky, použijte:
from reportlab.lib.pagesizes import A4 out = canvas.Canvas('out.pdf', pagesize=A4)
Chceme kreslit vlastním TTF fontem. Pro ukázku použijeme DejaVu font z Debianího balíku ttf-dejavu-core
. Font vytvoříme a zaregistrujeme pod vlastním názvem pomocí kódu:
from reportlab.pdfbase import pdfmetrics from reportlab.pdfbase.ttfonts import TTFont FONT_NAME = 'DejaVuSans' font = TTFont(FONT_NAME, '/usr/share/fonts/truetype/ttf-dejavu/DejaVuSans.ttf') pdfmetrics.registerFont(font) FONT_SIZE = 10
Před kreslením nejprve nastavím náš načtený font a pak vykreslíme čtyři řádky. Reportlab měří vzdálenosti od levého dolního rohu, stejně tak text renderovaný pomocí drawString()
má svůj levý dolní roh na pozici předané jako parametr:
out.setFont(FONT_NAME, FONT_SIZE) out.drawString(10*mm, 10*mm, u"Řádek 4") out.drawString(10*mm, 20*mm, u"Řádek 3") out.drawString(10*mm, 30*mm, u"Řádek 2") out.drawString(10*mm, 40*mm, u"Řádek 1")
transform
je určen jasně nejasně a spíše tak, aby to fungovalo. Tento parametr určuje transformační matici a nechá se získat pomocí funkcí translate
a scale
z modulu reportlab.graphics.shapes
. Já jsem se však inspiroval pohledem na
tento zdrojový kód, kde je vše nutné. Definujme tedy funkci, která dokáže vykreslit kód do Canvasu. Její parametry:
x
, y
jsou souřadnice, kam kód vykreslit (počátek vlevo dole)width
, height
je šířka, resp. výška kóduw_type
je třída, která je použita pro vykreslení kódu (viz níže)text
je řetězec, který je předán konstruktoru čárového kódufrom reportlab.graphics.shapes import Drawing from reportlab.graphics import renderPDF def draw_barcode(canvas, x, y, width, height, w_type, text): code = w_type(value=text) x1, y1, x2, y2 = code.getBounds() w = float(x2 - x1) h = float(y2 - y1) sx = width/w sy = height/h w *= sx h *= sy drawing = Drawing(width=w,height=h,transform=[sx,0,0,sy,-sx*x1,-sy*y1]) drawing.add(code) renderPDF.draw(drawing, canvas, x, y) canvas.rect(x, y, width, height)
Nyní tuto funkci použijeme pro vykreslení QR kódu a EAN čárového kódu. Při tom použijeme třídy QrCodeWidget
a Ean13BarcodeWidget
, ale můžeme generovat celou řadu jiných kódů (viz dokumentace reportlab.graphics).
Nejprve tedy importy:
from reportlab.graphics.barcode.qr import QrCodeWidget from reportlab.graphics.barcode.eanbc import Ean13BarcodeWidgetVykreslení QR kódu do pravého horního rohu štítku:
W = 24*mm H = 24*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, PAGE_HEIGHT-H, W, H, QrCodeWidget, 'https://www.123stitky.cz')A čárového EAN13 kódu do pravého dolního rohu štítku. Pro informace o rozměrech EAN kódu jsem použil tuto stránku:
W = 37.29*mm H = 25.93*mm draw_barcode(out, PAGE_WIDTH-W, 0, W, H, Ean13BarcodeWidget, '79357367900')
save()
. Po tomto volání již Canvas nemůžeme používat, zato se může podívat do souboru out.pdf (viz volání konstruktoru Canvas):
out.save()
Pokud budete chtít v PDF více stránek, pak zavolejte out.showPage()
pro založení nové stránky.
Prostřednictvím modulu reportlab.graphics
lze renderovat nejen PDF (renderPDF), ale i bitmapové formáty (renderPM) nebo SVG (renderSVG).
Pro generování náhledu štítků na první stránce www.123stitky.cz používám PNG, které konvertuji z PDF pomocí balíčku wand což je ctypes binding nad ImageMagickem a jeho použití vypadá následovně (v preview
je string obsahující BLOB s PNG):
from wand.image import Image with Image(filename="out.pdf[0]", resolution=150) as img: preview = img.make_blob(format='png')
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.