Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 20:43
Ale nesmí v nich být moc chemie.Například lipidy, bílkoviny a další podobné chemické látky? :)
Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc.To se dá čekat, ostatně proto se to stříká…
Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější?Mohlo by to souviset s tím, že vrabci jsou i po hmyzu a červech, ne jen po zrnách. Na postříkané červi nežijí. Nebo možná tak, že vrabci zobou hlavně vypadlá zrna a polehané a spadlé klasy, které taky v té dobře žijící pšenici být nemusely.
GMO klidně jo, ale pečlivě označovatOsobně proti označování ani tak nejsem, i když… „Když jsou Židé tak bezpeční, proč jsme proti jejich pečlivému označování hvězdou?“
(jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů)Já nemůžu za to, že neGMO mají prostě jako starší/„zaostalejší“ technologie vyšší výrobní náklady…
Já myslel, že ty jsi jeden z těch, co tu tak často brojí proti argumentačním klamům. Nebo se pletu?GMO klidně jo, ale pečlivě označovatOsobně proti označování ani tak nejsem, i když… „Když jsou Židé tak bezpeční, proč jsme proti jejich pečlivému označování hvězdou?“
S tou chemií se mi asociovalo, že soused si nechal od jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) zasít pšenici, samozřejmě si ji od nich nenechal na svém políčku postříkat, takže on pěstoval ekologickou a oni pěstovali na zisk. Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc. Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější? Lidé tady si myslí, že za to může právě ta chemie a postřiky, že i když se nestříká proti vrabcům, jsou vrabci schopní poznat nějaké špatné látky z postřiků a preferovat jimi netknutou pšenku. Poučení? GMO klidně jo, ale pečlivě označovat, za každou cenu bránit křížení s normálními rostlinami (neměl by být problém) a dát lidem možnost volby (jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů).ups, špatný nick
Falšovatelé SKK neexistují. Nikdo nemá výhradní práva na třípísmenou přezdívku v diskuzi a laskavý čtenář by si mohl povšimnout, že s danou přezdívkou může jako nepřihlášený komentovat kdokoliv.i stalker
S tou chemií se mi asociovalo, že soused si nechal od jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) zasít pšenici, samozřejmě si ji od nich nenechal na svém políčku postříkat, takže on pěstoval ekologickou a oni pěstovali na zisk. Zatímco ta jézéďácká byla vysoká, velké klasy, tak ta jeho zůstala menší, klasy nic moc. Proč to ale píšu, když přilétli vrabci, té jezedácké se ani nedotkli a tu jeho sezobali téměř všechnu. Proč se nedali do té jézeďácké, když byla jistě mnohem výživnější? Lidé tady si myslí, že za to může právě ta chemie a postřiky, že i když se nestříká proti vrabcům, jsou vrabci schopní poznat nějaké špatné látky z postřiků a preferovat jimi netknutou pšenku. Poučení? GMO klidně jo, ale pečlivě označovat, za každou cenu bránit křížení s normálními rostlinami (neměl by být problém) a dát lidem možnost volby (jo, přinutit prodejce GMOček nejít pod cenu těch samých neGMO produktů).já u jézéďáků (dnes už akciovka jézédé) dojil krávy
Najdi si nějakou vážnou vědeckou kritiku GMO. Závažných námitek proti je mnoho.Pokusil jsem se, nenašel. Můžeš nějaké uvést?
Pokusil jsem se(samozřejmě déle, než ty tři minuty mezi mým a tvým komentářem - hledal jsem již dříve, opravdu mě to zajímá) (prosím o zmínění obecných problémů technologie jako takové - že je Monsanto monopolista s chováním horším než Microsoft a Apple a že vyrábí některé věci, které jsou fakt jedovaté, vím a píšu to v zápisku)
Podle mě je namístě chránit biodiverzitu pomocí zákazů, ať už určitých třebas geneticky modifikovaných nebo třebas invazivních druhů.Brambory? A proč ne i šlechtěných druhů? Ale jo, s tím „určitých“ je to OK - třeba vysazování mandelinky nebo bolševníku jistě není nic bohulibého. Záleží na tom, co se pod to „určitých“ schová. Posuzoval bych ale jiné atributy organismu než způsob, kterým bylo jeho vytvoření dosaženo.
Pokud by brambory začaly zarůstat hřebeny Krkonoš, tak klidně i brambory.OK, teď se ale bavíme o situaci, kdy jsme ještě nevyseli - nemohlo to tedy zarůst Krkonoše.
Stejnou logikou jako na ten bolševník a mandelinku můžeš aplikovat na nejednu GMO plodinu.Ale to já nepopírám. Jenom z prvního komentáře jsem tak nějak nabyl dojmu, že mi ukážeš něco, co lze aplikovat na GMO jako technologii, ne na některé konkrétní produkty. Že bychom zjistili, že celé tohle vlákno vedeme kvůli něčemu, na čem se od začátku shodneme?
Podle mě je namístě chránit biodiverzitu pomocí zákazů, ať už určitých třebas geneticky modifikovaných nebo třebas invazivních druhů. Jak to souvisí se socialismem, zdravotnictví a nakupováním je mi teď jedno.+1
Poslednich x desetileti u nas funguje socialisticky zdravotni model zalozeny na nucenem prerozdelovani prostredku. Vysledkem toho je, ze za zdravotni pojisteni clovek plati ne podle toho, jaky ma zdravotni stav, ale podle sveho prijmu. Tento system je samozrejme spatny a do budoucna patrne neudrzitelny.Souhlas, pořád propaguju systém "poviného ručení" pro auta. Otázkou zůstává, jak by se ti líbila kapitalistická verze, že půl života platíš minimum, protože máš maximálně rýmičku, ale pak dostaneš leukémii a zvednou ti to na čtyřnásobek tvýho platu...
Nemůžu nic napsat o GMO obecně kromě toho, že je lidstvo nepotřebuje a může spokojeně prosperovat, imho dokonce daleko lépe, bez nich.Aha, ale to už je trochu někde jinde než „závažné vědecké námitky proti GMO“. IMHO si zase myslím, že jejich rozumné použití může lecčemu pomoci - třeba můžou produkovat víc vitamínů nebo nebudou potřebovat tak často hnojit a práškovat.
GMO jsou jen další věc která přinese pohádkové zisky malým skupinám kapitalistů na úkor všech ostatních.To je podle mě otázka regulace. Ano, současný stav nahrává monopolistovi (ví, kde „zatlačit“, aby mu „něco prošlo“) - pro konkurenci je vstupní bariéra nepřekonatelná. Absurdity v patentovém právu tomu taky moc nepomáhají.
Záleží na konkrétním organismu a konkrétní modifikaciNo právě.
Záleží na konkrétním organismu a konkrétní modifikaci jaké nebezpečí může představovat. Nejvíc mě znervozňují "superplevele"Jak se takový superplevel vyrábí?
GMO-indukovaná toxicitaTomu jsem se věnoval v částech označených #2 a #3 v zápisku.
a přímé či nepřímé dopady GMO na biodiverzituMyslím, že mohou být podobné, jako dopady jiných monokultur.
Přečti si něco o gene flow mezi plodinami a planými rostlinami. Literatura je k tomu bohatá.Jo, to jsem studoval. Nevidím tam ale žádné problémy, které by neexistovaly i u „standardně“ vyšlechtěných plodin.
Jak se takový superplevel vyrábí?Načti si sám.
GMO-indukovaná toxicitaTakovou řepku zabíjející škůdce a s nimi i, já nevím, motýly a včely považuju myslím oprávněně za nepřijatlenou věc.
Myslím, že mohou být podobné, jako dopady jiných monokultur.Případ od případu. Teoreticky GMO žádný problém který by neexistoval u „standardně“ vyšlechtěných plodin nepředstavují. Praxe je však taková, že se s různými GMO vybavenými všelijakými roztodivnými a někdy dost divokými vlastnostmi roztrhl pytel, zatímco „standardně“ šlechtěné plodiny se mění dost pomalu a spíš v kvantitativních znacích a jen zřídka získají nějakou novou kvalitu jak ze sci-fi románu (osobně žádný takový případ neznám).
Závažné vědecké námitky proti GMO si laskavě nejlépe na WOSu najdi sám.Díky za motivaci rozchodit si Shibboleth. Leč na dotaz GMO jsou výsledky dost podobné PubMedu a nevím, co jiného mám hledat.
Představuješ si to tak, že je výhodnější dát si denně sedm hamburgerů a jeden GMO pomeranč, který pokryje dvakrát doporučenou denní dávku každého vitaminu?Představuju si to tak, že pokud žiju v podmínkách, kde nerostou pomeranče, a ekonomika mé země je ve sračkách tak, že není možné pomeranče importovat, budu rád za to, když budou vitamíny v rejži, kterou si ještě dovolit můžu.
Načti si sám.Z toho, co jsem si načetl, se mi furt zdá, že když budu pole konvenčních plodin něčím pravidelně stříkat, tak ho vypěstuju taky. Pak tady je druhá možnost: rezistence se zanese mezidruhovým přenosem genu z rezistentního GM do plevelu, co roste vedle (netuším, jak to může být pravděpodobné). Ani tady nevidím problém: začali jsme s tím, že herbicid nemůžeme použít, protože by zabil i tu naši plodinu, končíme s tím, že herbicid nemůžeme použít, protože je plevel rezistentní. Nic se nezměnilo.
Takovou řepku zabíjející škůdce a s nimi i, já nevím, motýly a včely považuju myslím oprávněně za nepřijatlenou věc.Ano, ale nějak nechápu, jaký to má mít důsledek na naši debatu. (co když jediný přípravek, který máme, je neselektivní insekticid, a bez něj prostě vůbec nic nesklidíme? obětovat flóru v okolí?)
Případ od případu.Přesně. A někdy dokonce mohou být lepší - třeba když místo stříkání Bt, které zabíjí všechen hmyz v okolí, použiješ kukuřici s Bt vevnitř, která zabíjí jen své škůdce.
Teoreticky GMO žádný problém který by neexistoval u „standardně“ vyšlechtěných plodin nepředstavují. Praxe je však taková, že se s různými GMO vybavenými všelijakými roztodivnými a někdy dost divokými vlastnostmi roztrhl pytel, zatímco „standardně“ šlechtěné plodiny se mění dost pomalu a spíš v kvantitativních znacích a jen zřídka získají nějakou novou kvalitu jak ze sci-fi románu (osobně žádný takový případ neznám).OK
Možná by stálo za to pustit si záznamy z pár konferencí o GMO. Pár přednášek osobností je asi větší přínos stovky odkazů z databáze.Ach jo…
pak mi nejvíc pomůže, když si něco můžu pěstovat sám, případně moje vesnice. Nevidím jak může GMO pomoct chudému jedinciTřeba tak, že když by předtím musel nakupovat hnojiva, postřiky a řešit konzervaci sklizeného, tak to teď má všechno builtin? (tj. nemusí se řešit ta distribuce, se kterou jsou, přesně, jak píšeš, problémy) A jestli to může pomoct v „rozvinutém světě“? Třeba kytky s lepším uptake fixovaného dusíku nebo dokonce fixací dusíku uvnitř by mohly vyřešit problém s eutrofizací našich řek.
Nelze aby kytka zabíjela jenom svoje škůdce.Proč ne? Představ si, že máš kytku, jejíž stonek žere červ. Uděláš, aby jen a pouze ve svém stonku syntetizovala Bt (nebo ještě lépe nějakou variantu s kratším poločasem rozpadu) - takže okolí nic nepozná, pozná to jen ten, kdo se přímo do toho stonku zakousne.
Zisky nějaké firmy pro mě prostě nejsou dostatečně pádným argumentem pro GMO.To jsem snad nikdy nikde netvrdil!
Proč ne? ...Dobře no, tak to zařiď, přines na trh a můžeš začít rejžovat. Neříkám, žes to tvrdil. Píšu to protože jediný skutečný argument pro GMO se kterým jsem se setkal jsou právě něčí zisky.
Si myslíš, že to musí být věda pěstovat jídlo?Myslím si, že je věda pěstovat jídlo pro 8G lidí a myslím si, že je věda pěstovat jídlo tak, aby se zemědělství mohlo věnovat jen pár procent populace.
Povím ti, že eutrofizaci řek ani žádný jiný vážný ekologický problém pomocí GMO nevyřešíš.Já jsem své tvrzení podložil odkazem. Teď je řada na tobě.
Mimochodem přehnojená zelenina moc dobře nechutná, a totéž bude platit pro GMO zázraky.Já vím, koncentruje to nezpracované dusičnany. I to by šlo vyřešit vhodným genetickým programem
Dobře no, tak to zařiď, přines na trh a můžeš začít rejžovat.Nemůžu, protože
závislých na produktech hrstky firemNe. Vždyť píšu, že provedení s monopolem a nedej bože ještě DRM („osivo nevyklíčí, pokud nám nebudete platit výpalné“) je velmi špatné (neznám dostatečně silné slovo, jak bych tu špatnost mohl vyjádřit).
Chceš odkaz dokazující tvrzení, že GMO něco nevyřeší?Ty jsi řekl, že GMO nemá vůbec žádné pozitivní přínosy. Takové tvrzení se dost blbě podkládá (obecně neexistence něčeho se blbě podkládá), nicméně protože já tvrdím opak, uvedl jsem nějaké možnosti, o kterých jsem přesvědčen, že jsou přínosné. Očekávám, že je nějak vyvrátíš.
Já ti nevím, přijde mi, že jídla je všude dost kromě míst kam se ho nedaří distribuovat.Přiznám se, že na toto nejsem odborník. Zkusme se bavit ne kolik, ale jak.
Já ti nevím, přijde mi, že jídla je všude dost kromě míst kam se ho nedaří distribuovat. Vidím severní Ameriku a Evropskou Unii trpící nadprodukcí a nadkonzumací spíš než podprodukcí, vidím jak se v krámech prodávají čím dál horší amarouny.
V Americe je vycerpana puda, obrovske problemy s erozi. V Australii dlouhodobe sucho. Cina neni zemedelsky sobestacna. Jenom tohle pred nekolika dekadami zivilo pul sveta, dneska se tam potraviny importuji.
když jsem si před chvílí vybíral mezi matfyzem a přírodovědou, vybral jsem si matfyz; IT je wayNo nevím, právě to genetické inženýrství má imho více příležitostí. V dlouhodobém horizontu je asi IT a genetika stejně zajímavá, ale nyní je spousta věcí v genetice neobjevená nebo podobně jako v IT se dají vymyslet překvapivé cesty (asi jako ten turing complete počítač ve stránkovací jednotce x86
Možná by stálo za to pustit si záznamy z pár konferencí o GMO. Pár přednášek osobností je asi větší přínos stovky odkazů z databáze.Neustále odkazuješ na zdroje, které ty jsi viděl a ostatní si přece mohou najít. Můžeš prosím dodat konkrétní odkazy? O GMO se dá najít opravdu mnoho informací, dost velká část je ale na úrovni toho rozhovoru, který rozebíral Jenda v blogu. Za jakýkoli odkaz, který považuješ za relevantní budu vděčný.
sami na nich nebo s nimi pracujíDosud jsem nepochopil, jak něčí zaměstnavatel ovlivňuje validitu dedukce té které osoby.
Dosud jsem nepochopil, jak něčí zaměstnavatel ovlivňuje validitu dedukce té které osoby.
It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends upon his not understanding it!
Moje tvrzení jsou dobře doložená. Ano, jsou to tvrzení, ale nic manipulativního na nich není. Každý se o nich může sám přesvědčit.Doufám, že už ses teda přesvědčil o existenci špagetového monstra a opustil mylnou představu o tom, že by snad nemělo existovat. Vždyť je to dobře doložené, každý si to může snadno ověřit.
Taky souhlasim, vsechny regulace zrusit, zadne kontroly na nicom. At si kazdy vyrabi, co chce a lidi kupujou, co chcou. Naky blby predpisy o obsahu nebo oznacovani vyrobku jsou bolsevicky prezitky planovityho hospodarstvi. Vsechno rozhodovani lidem!Tak. Nepotřebují nic vědět, hlavně ať se rozhodují! :D
Taky souhlasim, vsechny regulace zrusit, zadne kontroly na nicom. At si kazdy vyrabi, co chce a lidi kupujou, co chcou. Naky blby predpisy o obsahu nebo oznacovani vyrobku jsou bolsevicky prezitky planovityho hospodarstvi. Vsechno rozhodovani lidem!Falšovatelé loki neexistují. Nikdo nemá výhradní práva na čtyřípísmenou přezdívku v diskuzi a laskavý čtenář by si mohl povšimnout, že s danou přezdívkou může jako nepřihlášený komentovat kdokoliv. i imbecil
Ja jsem neprokouk, kdo je Mistr? JJ?Přezdívka: backinabag Datum registrace: 9. 9. 2013
Mistře, Vy se můžete podepsat jak chcete a stejně Vás každej prokoukne, Vy jste jedinečnej a nenapodobitelnej, egocentrickej vůl...Administrátor tvrdí, že tunajší užívatelia používajú systémy na anonymné prehliadanie webu, preto sa za mňa môžu vydávať, ak sa im to páči. Prajem im ďalšiu plodnú sproluprácu s majstrom.
Nevím, jaké mají mít ty chemtrails smysl, ale pokud je to zamoření nějakého konkrétního území, tak vypouštění čehokoliv z letadla letícího ve výšce 10km je asi ta nejméně efektivní metoda. AFAIK v takové výšce se už jedná o celoplanetární proudění, takže zcela nelokální.
Ovšem rád se nechám poučit
S = 2 * 2pi*r^2 = 500e6 km^2Ty dvojky mi tam trochu haprujou, vydělte si to dvěma
Hliník je v chemtrails hlavně kvůli vyšší teplotě hoření při nárazu letadla do budovy, cílem je bourat mrakodrapyAha! Hliník se zkombinoval s rezavou konstrukcí mrakodrapu a vytvořil termit a to by vysvětlovalo ty stopy po termitu, co našli v troskách!
abyste vyděli tu špinavou čáru, co to sype, to není žádná kondenzační čáraMyslím, že jsem to odhalil: chemtrails jsou přidávány i do nafty a benzínu pro pohon automobilů! Viděl jsi ta šedá a černá mračna, co to někdy sype?!
Pokud maji volebni pravo lide co veri chemtrailsTo je věc, co? Volební právo mají dokonce i lidé, kteří chtějí, aby měly volební právo právnické osoby.
Problém GMO je hlavně v tom, že mohou "nakazit" obyčejné plodiny. Když někdo chce jíst GMO, ať si ho jí, ale ať tím neinfikovává potraviny a plodiny někoho, kdo to nechce.Problém vyšlechtěné pšenice je hlavně v tom, že může "nakazit" obyčejné plodiny. Když někdo chce jíst pšenici, ať si ji jí, ale ať tím neinfikovává potraviny a plodiny někoho, kdo to nechce.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.Jedna věc je soud a druhá věc je jak dopadne. Mrkva se taky bude soudit s Dopravním podnikem o vydání předpisu D42/42 o nošení ručníků v metru. Že mu to zamítnou jako hovadinu je důležitější.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.Nevěřím tomu, že se Monsanto bude soudit třeba kvůli GMO konkurence („nějaké GMO“)
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.Že je Monsanto zvrácená firma vím taky. Ale používat nekalé praktiky Monsanta jako argument proti GMO je jako používat nekalé praktiky Microsoftu či Sony jako argument proti počítačům.
A nejhorší na tom je, že firmy jako Monsanto se soudí s pěstiteli za to, že nějaké GMO pole nakazilo ne-GMO pole a chce po nich za to tučné sumy.Máš na mysli nějaký konkrétní případ, kde to bylo fakt takhle jasné?
Nebo třeba chemtrails, co na nás sypou hliník, aby zlikvidovali ne-GMO plodiny a byli jsme nuceni pěstovat GMO-hliníku-odolné plodiny.[citation needed] Kamarád kondenzační čáry z letadel fakt analyzoval (myslím to naprosto vážně) a nic nenašel.
Mrkva se taky bude soudit s Dopravním podnikem o vydání předpisu D42/42 o nošení ručníků v metru. Že mu to zamítnou jako hovadinu je důležitější.A pak že geneticky modifikovaná strava a život v Praze (resp. Pražský smog, jinak si to vysvětlit neumím) nemá na mozek člověka žádný vliv…
též mi to přišlo jako že kdo chce holí bít, psa si najdeOmlouvám se, pokud zápisek vyzněl jako bití i někoho jiného než člověka z rozhovoru a těch, kteří používají stejné argumenty. Zejména jsem nechtěl, aby to implikovalo bod 4 v komentáři, na který reaguješ. Proto je taky poslední odstavec výzva k upozornění na chyby a jiné argumenty. Já nevím, když občas dojde přes nějakého bakteriofága k přenosu mezi bakterií a kytkou, proč by měl najednou vadit přenos mezi kytkou a rybou? (pokud je tohle už teda to, co chtěl básník říct; mohl jsem ho blbě pochopit, i když mi to teda přišlo dost jasné)
Já nevím, když občas dojde přes nějakého bakteriofága k přenosu mezi bakterií a kytkou, proč by měl najednou vadit přenos mezi kytkou a rybou? (pokud je tohle už teda to, co chtěl básník říct; mohl jsem ho blbě pochopit, i když mi to teda přišlo dost jasné)já myslím (...), že pointou té citace nebyl ten přenos samotný, ale to, že se to děje uměle, "neevolučně", to je to, co je nové, nikoli ten samotný přenos jeden vir nepřenese informaci zároveň z více různých druhů, a navíc si nejsem jist, jestli vůbec lze mluvit o přenesení informace z jednoho druhu do jiného, anebo spíše cílem viru je konkrétní jedinec a ne druh - který třebas zemře než takovou informaci zvládne předat dál - zatímco laboratorně se vyrábí celé kolonie se stejnou mutací, atd.
Je to jeden z nejpouzivanejsich logickych klamu a praktikujou ho i profesionalni media. Btw. nepochopil jsem co ocekava autor publikovanim na IT serveru. To neexistuje obdoba Aldebaranu pro prirodovedce ?
Aldebaranu pro prirodovedceNo jestli na takový máš link, tak sem s ním.
Btw. nepochopil jsem co ocekava autor publikovanim na IT serveru.A DNA není program?
Vzhledem k tomu, že jsou tu takový mraky kritiky, tak napíšu, že mně se zápisek líbil / považuji za přínosný... zkrátka jedno malé bezvýznamené plusmně se líbí Jardík, kam se na něj hrabe Jára Cimrman![]()
Co se týče GMO, jak je to s rizikem kontaminace planě rostoucích druhů a přenosem rezistence?Jak jsem psal výše: rezistenci nejspíš vypěstuješ tak jako tak, nicméně rezistence, kterou ti na příbuzný druh přenese GMO rostlina, maximálně způsobí, že pak už nebudeš moct pěstovat další GMO rostliny (resp. ztratí se jejich výhoda), ale ne-GMO budeš moct pěstovat furt stejně jako předtím.
Porovnávat živé organismy s I7 který se nerozmnožuje a nepředává své "geny" dál mi příde trochu divný.Šlo o argument „je to nová technologie, se kterou máme dost málo zkušeností, a proto nevíme, jestli to nebude mít nějaké špatné vedlejší účinky, které neumíme předpovědět“. Taky si přečti větu a odstavec za tím.
O tom, že včely nejdou na jistý druh modifikované řepky (nevím jestli přesně GMO)Jestli to bylo v EU, tak to nebylo GMO, v EU se jediná GMO pěstuje kukuřice. Btw. vypadá to, že za colony collapse disorder můžou právě nějaké pesticidy.
alternativní způsob může být -- při neodhadnutí situace -- naopak zkázou v přemnožení roztoče, jak se také již staloMůžu se zeptat, v čem spočívá ten alternativní způsob? Souvisí to nějak s „alternativní medicínou“?
Také se nabízí otázka jestli neškodí vlastně včelař (nebo i jiný chovatel či pěstitel). Samozřejmě, že škodí a mohl bych uvést několik příkladů, ale proti tomu je otázka, jestli to dneska vůbec bez včelaře jde a co by se bez ošetřování stalo;Nemůže být problém právě v tom, že včelaři koncentrují hodně velkých včelstev na jednom místě, takže se pak dobře přenáší choroby? (nevím, opravdu nejsem včelař)
Pokud si tedy položím otázku jestli strašit s GMO lidi, musím být pro. Nevím sice jestli to něčemu pomůže, ale lepší než nedělat nic.Promiň, nějak jsem nepochopil, jak předchozí text vede k tomuto závěru.
články o dopadu GMO na včelstva
There are many reasons given to the decline in Bees, but one argument that matters most is the use of Genetically Modified Organismsodvrací totiž pozornost od jádra problému a posílají zášť a strach („FUD“) tam, kam nepatří. Správně by mělo být:
There are many reasons given to the decline in Bees, but one argument that matters most is the use of genetically modified maize strain XYZ-123 and sterile canola MON-666Proč to tam ten člověk nenapíše? Proč prostě neřekne, v čem je problém? Lidi, kteří nevědí nic o pozadí těch biologických dějů, po několika takových článcích nabudou chybného přesvědčení, že ty kytky mají schopnost zabíjet, protože jsou GMO, a ne proto, že v Monsantu tuhle šetřili a nechali tam jedovatý pyl a onde marketingové oddělení rozhodlo, že sterilní kytka je moc fajn.
Nebo tomu snad bylo někdy jinak?Nebylo, ale podobným argumentem můžeš zakázat leccos (letadla, kosmický program, jadernou fyziku, počítače).
že jen samotná možnost mít takový nástroj a zvládnutou technologii, povede stejně ke zneužitíOsobně si nemyslím, že zákaz výzkumu kdy co vyřešil.
Nebylo by pak lépek mluvi o GMO jako obecné hrozbě -- jako se to dějeMyslím, že by bylo lépe mluvit o GMO jako o hrozbě s jasnou specifikací toho, co se nám na tom skutečně nelíbí - tj. ne FUD o tom, že krmili 10 myší GMO a 10 myší neGMO a z těch prvních deseti chcíply tři a z těch druhých jenom dvě, ale prostě natvrdo říct, že Monsanto produkuje sračky z toho a toho důvodu a politici mu v tom pomáhají a má to jedovatý pyl a stříká se to roundupem a pokud si nedáme pozor, tak si vytvoříme závislost na monopolu.
Já bych Monsantu nevěřil vůbec nic už z principu. Stačí se podívat do historie na DDT (přímo se dotýká Monsanta, jakožto jeho výrobce), olovo v benzínu, azbest apod. Takovéto firmy až do poslední chvíle tvrdily, jak je to bezpečné, falšovaly vědecké závěry, zesměšňovaly odpůrce.
Jinak jako největší nebezpečí GMO bych viděl hromadné vržení uměle upravených organizmů do přírody. Zatímco přirozené evoluční mutace se prosazují pomalu a navazující organismy mají možnost na ně reagovat, u GMO dojde ke skokové změně, u které dopředu nevíme co způsobí a nemáme žádnou možnost, jak to pak zvrátit. Něco, jako zavleční nepůvodních druhů. Akorát v horší variantě.
Jinak jako největší nebezpečí GMO bych viděl hromadné vržení uměle upravených organizmů do přírody.Z pohledu evoluce „makroorganismů“ je celkem jedno, jestli jsem to šlechtil 1000 let „přirozeně“ nebo rok v laboratoři. Probíhá totiž o tři řády pomaleji.
Zatímco přirozené evoluční mutace se prosazují pomalu a navazující organismy mají možnost na ně reagovat, u GMO dojde ke skokové změněJak se to liší od toho, kdy si něco pěstuju a šlechtím ve skleníku („navazující organismy nemají možnost reagovat“) a pak to jednoho dne vyseju na veřejnosti?
Něco, jako zavleční nepůvodních druhů. Akorát v horší variantě.Přijde na to - a záleží na konkrétní modifikaci. Nový druh se liší v tisících genech. U GMO se typicky mění 1-2 geny.
Šlechtěním se postupně zdokonalují stávající vlasnosti. Typicky, že kytka nebude jen žlutá a oranžová, ale i červená, že brambora bude větší a klas bude mít o dvě zrna víc. Jenže s GMO najednou máme možnosti, kdy rostlina vylučuje toxin, kterám zabíjí své škůdce nebo bakterie produkují "užitečné" chemikálie.
Není až tak důležité, kolik genů se změnilo, jako jak se to projeví.
Vše stejně spěje k tomu, že lidstvo genetické modifikace používat bude. Nejde o to jestli ano nebo ne, ale jak. A když vidím firmu Monsanto, tak mám opravdu strach.
Jenže s GMO najednou máme možnosti, kdy rostlina vylučuje toxin, kterám zabíjí své škůdce nebo bakterie produkují "užitečné" chemikálie.Jasně, takové divné věci jako jedovaté rostliny nebo dokonce živočichové se přece v přírodě vůbec nevyskytuje!
Ve zkratce: dochází k introgresi mezi transgenními a planými rostlinamiNevidím problém, existuje spousta modifikací, kde nám to nevadí.
některé transgenní plodiny produkují toxický pyl ovlivňující opylovačeNěkteré netransgenní plodiny produkují toxické plody ovlivňující opylovače (česnek) i lidi (brambora).
spontánně dochází k obnově reprodukce u plodin s uměle znemožněnou reprodukcíA?
Tady je nutno poznamenat, že tohle není moc dobrý argument, úplně tím přehlížíš to, že česnek i brambory* tu byly stovky, tisíce,... let a ekosystém je na ně evidentně adaptovaný. Což pro nový takový druh nemusí platit. *) Zrovna ty brambory byly IIRC dovezeny ze západu, nicméně to na věci nic nemění - mohli jsme mít s bramborama prostě štěstíněkteré transgenní plodiny produkují toxický pyl ovlivňující opylovačeNěkteré netransgenní plodiny produkují toxické plody ovlivňující opylovače (česnek) i lidi (brambora).
…vesměs i nějak jinak hloupě se projevujících, jedinců.Nerad se uchyluji k invektivám, ale tady mi to nedá. Když se mě párkrát pokušeli grínpisáci zahákovat a mávali přitom anti-gmo a anit-atom pamflety, tak se vždy projevili jako přitroublí naivkové. Pokud jejich argumenty dokážu rozstřílet já, takto amatér který přečetl pár popularizačních knížek, tak je něco špatně. Za mých mladých let lidi kteří to s ochranou přírody mysleli vážně ji taky znali. Každýho broučka nebo lísteček. Dnes se mi zdá že to přitahuje lidi kterým je příroda u prdele a jde o "boj za správnou věc". A kde nejsou znalosti a zájem, tam logicky nebudou ani argumenty, viz thread "někde tam venku jsou důkazy" výše.
To jen ekologisti si vysnili svůj ludditistický obrázek statického ekosystému.Tak to je mi jasný, že žádný ekosystém není statický, nicméně to neznamená, že každý vývoj ekosystému je příznivý pro člověka a další druhy, ie. že každý vývoj je 'dobrý'. Na wikipedii ve článku Introduced species píší:
Some introduced species are damaging to the ecosystem they are introduced into, others have no negative effect and can, in fact, be beneficial as an alternative to pesticides in agriculture for example. In some instances the potential for being beneficial or detrimental in the long run remains unknown, for instance in New Zealand.Myslim, že u GMO to bude obdobné. Problém GMO může být v tom, že je možné "importovat" více druhů a v kratším čase, což z hlediska pravděpodobnosti zvyšuje šanci na jak pozitivní, tak ale i negativní ovlivnění ekosystému a zkracuje čas, ve kterém jsme schopni reagovat. Takže určitá opatrnost asi na místě je, podobně jako když by se někdo chystal odněkud importovat nějaký nový druh. Jinak ale to, co předvádí ten člověk v tom rozhovoru je 'trochu' někde jinde...
Ale existuje spousta modifikací, kde…Jistě uznáš, že jako důkaz pro tvrzení s kvantifikátorem „všechna“ jsou tvrzení s kvantifikátory jako „spousta“, „hodně“ a „mnoho“ nedostačující.
"A?" ??????!!!!!!Ano, A. Žádné sterilní rostliny totiž pěstovat nechci, protože to může vést k potenciálně katastrofickým scénářům - někdo odpálí v Monsanto Headquaters atomovou bombu a všichni zemědělci na světě skončí se sterilním osivem, které jim nemá kdo aktivovat.
Jestli hledáš důkazy čehokoli, hledej v literatuře, na na internetových forech.Už jsem říkal, že jsem hledal, a vůbec nic jsem nenašel.
Pro moje účely tady "spousta" stačíV tom případě to ale není argument „proti [všem] GMO“, ale jen „proti některým GMO“. To jsem nerozporoval.
Co chceš nebo nechceš je irelevantní … a je to prezentováno jako argumentKým je to prezentováno jako argument? Tohle slyším od člověka, který mě výše napadl (dle mého názoru neoprávněně) za použití přesně toho stejného argumentačního klamu?! WTF?!
Však taky neargumentuji proti všem ale pouze proti těm u kterých hrozí určité nemilé následky, což je shodou okolností velká část ne-li většina GM rostlin.Aha, takže opravdu nejsme ve sporu. (shledávám jistý posun oproti začátku diskuze, kdy mi připadalo, že máš na mysli všechny)
Firmy a proponenti GMO skutečně argumentují tím, že jejich plodina nemůže napáchat žádné zlo, protože je sterilní, což je také důvodem proč byla učiněna sterilní.Odpůrci GMO skutečně argumentují tím, že ty plodiny páchají zlo prostě proto, že jsou GMO.
Opět zcela vědomě a beze studu neuvádím citaci.To je v pořádku, byla by to ztráta času pro nás pro oba - citace není potřeba uvádět tam, kde ti oponent věří nebo s tebou souhlasí. To tam výše stálo za to uvádět citace…
Tak či onak, ať už mám pravdu já nebo ty, nemyslíš, že to že jsou v Evropě kladeny překážky pro masové rozšíření GMO je dobře z pragmatického pohledu, tj. z pohledu někoho kdo není nadšený z každého nového Frankensteina kterého věda vytvoří?Přijde na to. Samozřejmě myslím, že nějaký dohled je potřeba - momentálně se to podle mě ale v EU (hlavně pod tlakem veřejnosti) dost přehání. Další kapitolou oproti vypouštění do přírody jsou pak ty laboratorní GMO - třeba ta svítící rybička, která v evropském klimatu venku nepřežije do druhého dne, nebo transformovaná bakterie, která bez přítomnosti specifického antibiotika o plazmid po pár děleních přijde. To má pak podle mě stejný zhoubný účinek, jaký bude mít plánovaný zákaz chemikálií - pohledem člověka, který by si chtěl doma třeba zkusit exprimovat OpenTaq, aby si mohl rozjet třeba soběstačnou PCR, je to katastrofa. Přitom právě nižší bariéra pro „vstup na trh“ je to, co zbavuje monopolistů.
Aha, takže opravdu nejsme ve sporu.Myslím že nejsme a že kdybychom byli, tak že by to pro Tebe byl důvod se zamyslet :_).
Jistěže byly důkazy. Ale tutlaly se. V médiích se tvrdilo, jak je to bezpečné a odpůrci byli zesměšňováni jako blázni. Do vydání Mlčícího jara byli odpůrci bez šance. A i po jeho vydání, kdy se mu podařilo získat velkou popularitu a kdy už by soudný člověk řekl, že se to tutlat nedá, například Monsanto vydalo v několikatisícovém nákladu knihu Bezútěšný rok, parodující a bagatelizující Mlčící jaro a dál tvrdilo, že je to v pohodě. Teprve změna zákonů tomu udělala přítrž.
Temi nepuvodnimi druhy racite myslet treba brambory, kukurici nebo tabak?no, že sis nevzal za příklad třebas králíky, kapry nebo bolševník ... nehodí se do krámu?
Kazdy si muze vybrat priklady dle sveho. Nebo snad ne?potom ovšem může každý takový výběr po právu označit za demagogii a jako s takovou s tím nakládat, potažmo i s autorem když jsme teď ve škole dělali měření, museli jsme do průměru počítat všechny hodnoty, nejenom ty, co se nejlépe blížily chtěnému výsledku - mluví-li někdo výše o racionálnu, důkazech a ohrazuje-li se proti manipulaci, očekával bych tedy takovýto "vědecký" postup i od něj, a nedrží-li se toho, hm, co na to říct a nebýt neslušný ...
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.Zato autor tohoto příspěvku je starý dědek, co brzo půjde prdět do hlíny a od malička byl očividně krmen stravou pozůstávající převážně z hovna Šalamounova a životních zkušeností, protože v téměř celé své první polovině se ani pořádně neopřel do nějakého argumentu, ale už všichni jasně věděli jaké hovno vlastně vědí oproti „ó, našemu Velkému“. Gratuluji.
už tu zase čtvrt roku nebuduBohudík.
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.Nějaké to ad hominem na autora, jen tak pro zahřátí na úvod komentáře?
Přítomní informatici okamžitě pochopili, o co jde, a že do 700 MB to nezapíšete ani omylem. Ale genetikům to přijde v pořádku, proč by se do 700 MB nevešel celý plán hw + sw člověka, celá jeho jedinečnost včetně plánu vývoje, funkce, osobnosti a dalšího. Pochopil jsem, že humanitním vědcům schází představa, kolik který „obsah“ zabere bajtíků, nemají jednoduše tu zkušenost.Souhlasím, že když dnes člověk slyší "700MB", tak to není moc působivé. Dnes jsme zvyklí, že obyčejnej film má alespoň 10× tolik. Nicméně je takové porovnání na místě? Myslím, že ne. Jsou to úplně jiná data. Zkusme jiné porovnání: Linux kernel u mě na PC je velký ~4MB v komprimovaném formátu a ~11MB v nekomprimovaném. Co by asi všechno uměl, kdyby měl ~760MB? Takže by mě opravdu zajímalo to odůvodnění, proč těch ~760MB je příliš málo. Existuje nějaký skutečný (tedy ne pouze intuitivní) důvod, proč by to nemělo stačit?
Existuje nějaký skutečný (tedy ne pouze intuitivní) důvod, proč by to nemělo stačit?Ten argument MP ma dve hlavni vady: 1) V DNA rozhodne neni popsano vse, mnoho veci zavisi az na zivote jedince (napr. jednotlive synapse v mozku). 2) To, co tam popsano je, je popsano v podstate proceduralne (nikoliv deskriptivne), a i kdyz se omezim na jednoduchy model bezkontextove gramatiky, tak proceduralni popis moze snadno generovat exponencielne slozitejsi objekty. A 2^(760M) uz je opravdu hodne.
Dal bych hodně za to, kdybych dnes mohl jíst kvalitní komunistické potraviny (i proto jsem napsal tu narážku, že autor je mladý, tudíž nepamatuje), protože jejich kvalita, chuť a další byla (u většiny potravin, ne u všech) o mnoho řádů výše, než dnes, a zřejmě už nikdy tak kvalitní potraviny jíst nebudu.Nevím, jaké potraviny máte konkrétně na mysli. Pokud chcete jíst např. takové ty husté pribiňáky a jogurty, dělají je dnes farmáři. /v Praze rozvážejí jednou týdně auty po ulicích/. Jak jsem ochutnala, hned jsem si vzpomněla na dětství. Ale je tak tučný, že se nedá sníst ani celý kelímek najednou... Jinak mléko, co si pamatuju z dětství, se prodávalo v "igelitových vemenech" a bylo dost odporný. Navíc, pesticidy, herbicidy, umělá hnojiva a podávané léky zvířatům se používaly hojně, řekla bych, že hojněji a plošněji než dnes, takže vaši nostalgii po "kvalitních" komunistických potravinách s vámi nesdílím. Chleba byl lepší než dnes, hlavně ten venkovský, ale i dnes, když si dá člověk práci a nekupuje automaticky nelevnější Šumavu z Albertu, podobně chutný a kvalitní nalezne. Sortiment je široký.
Můj závěr je ovšem jednoznačný, dědičnost a vlastnosti jedince ani zdaleka nejsou uloženy jen v DNA.S tím souhlasím. Vědci přišli na to, že skladba DNA se během života může měnit působením vnějších vlivů. Např. psychickými prožitky /hlavně v dětství/, sportem, zkrátka způsobem života. A takhle pozměněné /zpracované/ dědičné informace se přenášejí na potomky. Například se zjistilo, že potomci lidí, kteří zažili hladomor, se dožívají vyššího věku.
Autorovi tohoto článku je asi 20 let, tedy bez životních zkušeností.Proč na začátku zkazit jinak až výjimečně dobrou reakci?
It creates unpredicted side-effects. So there it can be new allergenes, new toxins, new antinutritients(?), carcinogens, created from the process itself.
Toto se dělo i v 60. letech, kdy genetické inženýrství opravdu neexistovalo. 1:1, thus irrelevant.Dovolím si parafrázovat tento typ krátkozrakého uvažování:
Po vdechnutí rtuti může člověk zemřít.
Člověk může zemřít, i když třeba jen jde po ulici, thus irrelevant.
ale jedná se o náročnost pěstování, popř. vlastnosti, že obilí poroste na půdě, kde by normálně nerostlo.To je fakt. Tohle by asi bez GMO možné nebylo. Ale jestli to má přínos o tom se můžeme dohadovat. Trošku mi to připomíná tu finální scénu z filmu Akta-X a akorát z toho mrazí v zádech.
As these effects were not observed in rats fed the control potatoes spiked with GNA, Pusztai concluded that the differences were not due to the presence of GNA, but were a result of the transformation procedure.[4][13] Nedostatek solidních studií o vlivu GM je velkým problémem.Čti dál ;) An audit of Pusztai's work was conducted by the Rowett Institute on the 22nd October, 1998, and it concluded that the data did not support his conclusions.[22][23] Nejspíš nikdo nečeká, že by samotné provedení transformace mohlo mít nějaký vliv. Směle do toho…!
#16 - no, a co jiné jedy, třeba léky, těžké kovy... : ) Myslím, že jsou studie o vlivu roundupu.. (tedy ne GMO)No to určitě, ale to není tak nějak moc associated with GMO, ale associated with RoundUp/léky/těžké kovy…
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.