Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 19:08
Mam pocit, že tu má mnoho politiků nějaký ten cejch a nic z toho
přehled "určitě čistých lidí" je nejspíše ve skutečnosti pouze přehledem lidí, kteří si nestihli naštvat médiaŘíkal jsem, že to není přehled "určitě čistých lidí". A navíc, informace typu JPP také nelze považovat za zcela důvěryhodné. Osobně znám lidi, kteří politiku (byť komunální) dělají, po městě se o nich říká leccos, ale přitom ti lidé ve skutečnosti nic takového nespáchali. Že třeba nejsou odborně dost zdatní, to je věc druhá (a nevolil bych je právě z tohoto důvodu). Ale někteří lidé mají prostě bujnou fantazii a jsou schopni si vykonstruovat souvislosti i tam, kde nejsou.
Máte krátkou paměť a nepamatujete si ani to, co se dělo trochu dříve.Tak to opravdu krátkou paměť mám, a strašně by mě zajímalo, co se dělo dříve. Fakt to nevím...
Co se týká komunálních politiků, myslím si, že je to úplně jiná parketa, než politici, které máme na hradě. Osobně bych nepřenášel situace a zkušenosti, které mám s komunálními politiky, protože si myslím, že je to nesrovnatelné.To není pravda. Je to úplně stejné (ostatně, můj původní příspěvek směřuje na primátora, což je komunální politik, a hejtmana, což je něco mezi), pouze na státní úrovni jde větší moc a větší peníze. Jednání zastupitelstva jsou stejně veřejná, jako jednání parlamentu, a jednání rady stejně neveřejná, jako jednání vlády. A taktéž šíření informací, lhostejno jakými kanály. Kromě toho, spousta dnešních politiků na celostátní úrovni původně začínala právě jako starostové, primátoři apod. Dělit to nelze.
K Langerovi řeknu jenom tolik, že opravdu svého postavení využil, dokonce natolik, že nějaká aféra s Hyundai je jenom slabý čajíček.Ale pořád nevím, jak. Pokud to nebudu vědět konkrétně, bude to pro mě jen plácnutí do vody.
Snad se mnou budete souhlasit, když řeknu, že řízení firmy o dvou lidech se provádí úplně jinak, než řízení firmy o tisíci lidech.Ano, ale v tomto případě je to špatné přirovnání. Přesnější by bylo srovnávat firmu o tisíci lidech, a o statisících lidech (u nás taková není, ale po světě jich je mnoho). A to už zdaleka takový rozdíl není. Styl řízení se liší hlavně mezi případem, kdy člověk vidí všude (tj. tak do 20-50 lidí), a kdy už musí spoléhat na řídicí schopnosti jiných (nad těch 20-50 lidí).
Neboli optimismus = nedostatek informací.
Naši dodavatelé a odběratelé pro nás taky pořádají různé golfové turnaje, společenské večery, "konference" (v úvozovkách) a podobné akce. Já na ně jezdím ráda a opravdu na to tom nevidím nic špatného. Ty s tím máš problém?Srovnáváš nesrovnatelné. Absolutně nemám nic proti tomu, že si soukromé firmy pro sebe pořádají akce různého typu a vzájemně se na ně zvou. Ale velice mi vadí, když se tyto akce pořádají pro představitele veřejné moci (na kterékoli úrovni), kteří mají rozhodovací pravomoci v případu, kterého se firma účastní. Hrubě se mi nelíbí představa, že se výměnou za takovéto "pozornosti" odsouhlasí nějaká výpomoc (spoluúčast apod.) z veřejného rozpočtu.
Správná odpověď podle tebe by teda byla: "Děkuji za nabídku, ale přiletím sám a hotel si někde najdu. Děkuji za vaši laskavost."Ano. Možná to zní děsně, ale ano. Politik zastupuje zájmy svých voličů, není proto možné, aby přijímal jakékoli "dary" od firmy, s níž bude jednat. To je jednoznačný střet zájmů (pokud už se nejedná přímo o korupci). Bylo by to asi stejné, jako kdyby fotbalový tým jel na zápas do cizího města, a brankáři by hotel platil tým soupeřů.
Střet zájmů vzniká, pokud jeden člověk zastává zájmy více stram.A to je přesně ono. Zastává zájmy občanů (z titulu funkce), a současně zájmy firmy, která mu platí cestu (firma si ho tím svým způsobem zavazuje).
Korupce je zase situace, kdy za nějakou úplatu člověk něco nabídne.Korupce je situace, kdy člověk za odměnu zneužije své pravomoci k tomu, aby jednal ve prospěch toho, kdo mu odměnu poskytl (a nehleděl na zájmy, které má z titulu své funkce hájit). Nemusí nic přímo nabízet, stačí, aby kladně reagoval na požadavky uplácejícího. Dokonce ty požadavky nemusejí být přímo vysloveny, postačuje, aby vyplývaly ze situace.
Tvoje presumpce viny je mi odporná a přijde mi taková hrozně čecháčkovská.Čecháčkovské je naopak to, že lidé "kopou" klidně za obě strany. Také to, že když to na někoho praskne, ten se své funkce drží jak h.... košile, kdežto ve vyspělejším světě by dávno rezignoval. A konečně také to, že lidem takové věci nevadí (a klidně tyto zaprodance volí dál), i když to jsou oni, kdo na to doplácí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.