Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 05:58
Mýtus: prohlížeč jako univerzální rozhraní
24.3.2005 00:02
| Přečteno: 1237×
| Mýtobijství
| poslední úprava: 15.5.2005 13:14
Není to až tak dávno (pár let?), co se výrazně prosazovalo heslo "prohlížeč je univerzální rozhraní". Také jsem tehdy tomu nesmyslu podlehl, ale naštěstí se léčba (šokem) dostavila včas.
Na samém počátku byla (vcelku logická) myšlenka, že všechna uživatelská rozhraní jednotlivých programů nahradí jedno společné, a to prostředí WWW prohlížeče. Mělo to být tak, že právě prohlížeč bude to společné centrum, přes které bude uživatel pracovat se všemi aplikacemi, ať už budou lokální nebo vzdálené. Hezká představa, ale realita je bohužel mnohem krutější - tak to prostě nejde.
Tehdy jsem na nějakou dobu uvěřil tomu, že to může být pravda a že pomocí HTML kódu (generovaného třeba v PHP) lze vytvořit libovolné aplikační prostředí. Chyba lávky, nejde to. Nejde ani poměrně jednoduché prostředí, pokud má být blbuvzdorné - to se totiž s prohlížečem jaksi neslučuje. Nabil jsem si hubu a vím, že tudy cesta nevede. Rád bych teď shrnul důvody (tak, jak je vidím já), proč tomu tak je:
-
Magické tlačítko "Zpět" - jedním z nejproblematičtějších elementů je právě toho tlačítko. Umožňuje dostat prohlížeč do stavu, do kterého by se dostat neměl. Jsou dvě možnosti - buď se taková situace hlídá (a pak uživatel přiběhne: "Ono to nefunguje, zmáčkl jsem Zpět a ono to skáče na hlavní menu"), nebo se aplikuje "pštrosí algoritmus" a aplikace se dostane do nekonzistentního stavu. Nejhorší je, že chování tohoto tlačítka může být v různých browserech různé.
-
Magické tlačítko "Obnovit" (Reload, Refresh apod.) - další prokletí. Netrpělivý uživatel se nemůže dočkat reakce a tak mačká jak zběsilý. Co to udělá, lze si jen domyslet. Sice lze použití obou zmiňovaných tlačítek zakázat v návodu, ale to spíš přitáhne pozornost a vyvolá nutkání vyzkoušet to.
-
"Lethal weapon" ActiveX - obdivovatelé microsoftích technologií s oblibou používají právě toto. Sice tak relativně snadno eliminují některé výše uvedené problémy, ale zato zanesou do "aplikace" závislost na konkrétním prohlížeči (a často i konkrétní verzi). O bezpečnostních rizicích raději nemluvit.
-
"Heavy-weight" Java - lepší varianta předchozího. Implementace celé "aplikace" jako javovského appletu je sice poměrně bezpečná a spolehlivá, zato ale řádně prověří možnosti hardwaru i u poměrně triviálních věcí. Tudy tedy raději ne (připomínám, že jinak považuji Javu, a to i včetně appletů, za výbornou věc - ale není to univerzální řešení)...
-
Problém uploadu - prohlížeče nejsou určeny k tomu, aby skrz ně proudila kvanta dat směrem ven. Sice lze snadno uploadovat soubory, ale to je asi tak všechno. Pro komfortnější použití musíme sáhnout buď do Javy, nebo do... (raději to ani nevyslovím; prostě upload není snadný a tečka).
Problémů je samozřejmě mnohem víc (kompatibilita, vzhled, rychlost, zpětná vazba atd.), proto je lepší na browser jako na univerzální rozhraní zapomenout. Klasické prostředky pro implementaci UI tu byly, jsou a budou - k obecné spokojenosti nás všech.
Hodnocení:
-
zatím nehodnoceno
Tiskni
Sdílej:
Komentáře
Vložit další komentář
24.3.2005 00:47
Michal
Nesouhlas
24.3.2005 10:58
Bubak
Moje rec
Založit nové vlákno •
Nahoru
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.