Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 00:07
Starším pařanům tyto zkratky bezpochyby nejsou neznámé. Někdo nad nimi možná ohrne nos, mně však přijdou tyto klasické strategie mnohem lepší, než "onljanovky", nad kterými se ujíždí dnes.
Bohužel jejich zásadní mínusem bývala vazba na MS Windows. Naštěstí vývojáři wine nespí a takže je dnes již lze v linuxovém prostředí rozchodit - sice to není zcela bez háčků, protože není jednoduché odladit co je nutné nastavit zrovna váš systém - ale pak fungují možná i lépe než ve Win prostředí.
PlayOnLinux je grafický nástroj pro správu MS Win prostředí. Díky němu lze na jednom stroji provozovat aplikace, které se za normálních okolností na jednom stroji s MS Windows nesnášejí. Současná verze tohoto nástroje má dokonce k dispozici plugin, který umožňuje celé prostředí archivovat a případně rozbalit během několika minut jinde, na jiném stroji, pod jiným uživatelem. Díky tomu pak není nutné podstupovat další instalační martyrium.
To mě takhle před třemi lety popadl záchvat nostalgie a dostal jsem chuť zapařit si Hidden & Dangerous 2. Byla to výzva, protože nativní MS Windows u mne skončily na smetišti dějin zhruba před osmi lety. Pokusy s virtualizovanými MS Windows byly o ničem i když ve Virtualboxu to nějak běhalo. Laboroval jsem s tím a nakonec se to i povedlo se, ale neptejte se mě jak - protože už si to nepamatuji. A díky pluginu Vault už to ani nemusím lovit z paměti.
Úspěch mne povzbudil k tomu, abych zase zkusil rozběhat Age of Empires: Age of Kings z r. 2002 Původní upirátěnou verzi této hry Age of Empires, jsem měl uloženou na svých nejstarších CD ještě z minulého století. Její novější verze byla vůbec snad první hra co se mi podařila přes wine rozběhat, ale stroj za tu dobu prošel řadou aktualizací a někdy v průběhu té doby to zase přestalo fungovat. Podobně jako následující titul
Už ani nevím kdy a kde jsem upirátil první vydání této hry. Nadchla mne ale svým podáním. Zatím co u AOE jsou postavičky nesmrtelné, tady musíte všechno živit a platit. Dojde zlato - zběhnou vám žoldáci. Dojde žrádlo - začnou vám chcípat dělníci. Dojde střelivo a munice - utlučou vás čepicemi. Ke zvýšení produkce budov nestačí pouze jejich vylepšení, ale musíte do nich poslat odpovídající počet workerů. A co je vůbec nejlepší - budouvy lze i s maníky anektovat. Ve své době to byla hra velmi populární, která má i své stránky v češtině - viz Cossacks.
S pokořením této hry jsem však měl největší problémy. Nejprve se mi podařilo rozběhat její novější verzi Cossacks 2 - Napoleon wars. Zpočátku mělo wine problém se zvukem - ten však vyřešilo na úrovni linuxového systému doinstalování knihoven pro 32bitovou architekturu ( libsndfile1:i386 ). Druhý problém byl, že se to příšerně sekalo. Vrtalo mi to hlavou, protože v procesoru integrovaná grafika od ATI by měla být výkonnější než ty staré plečky na kterých jsem to honil dřív. Řešení bylo pochopitelně zcela stupidní, ale trvalo než jsem na ně přišel. V nastavení prostředí je nutné v záložce "Zobrazit" nastavit velikost paměti grafické karty - ve výchozím nastavení je to totiž pouze 64MB což bylo na tuhle hru pekelně málo. Osvědčilo se mi také nechat tuto hru v emulovaném desktopu - přestalo mi to rozhazovat rozlišení obrazovky.
Ovšem starší verze této hry, které mi svého času i chodily, na nejnovějším wine 1.7.22 stále vzdorovaly. Po spuštění byla v okně jen černá obrazovka, i když podle cvakání bylo slyšet, že na kurzor myši -přesto že není vidět - hra reaguje. Dopídil jsem se, že problém souvisí s mou integrovanou grafiku od ATI a PlayOnLinux má k dispozici doplňkovou komponentu ATI_Black-Screen_fix
, která by ho mohla vyřešit. A taky že jo.
To však nestačilo. Další problém byl, že i když se po instalaci tohoto fixu obraz objevil, kurzor stále nebyl vidět. Analýzou logu a hledáním na netu jsem zjistil, že by mohla problém vyřešit komponenta d3dcompiler_43
( z toho usuzuji že jsem již měl z dřívějška nainstalovanou komponentu d3dx9_43
tj. DirectX verze 9 ). Pak už vše začalo fungovat. Dokonce i hra American Conquest od téže firmy, která byla už z dřívějška nainstalovaná do stejného prostředí.
Povzbuzen tímto úspěchem, jsem využil pluginu Vault a funkční instalaci zkopíroval na domácí desktop, abych vyzkoušel zda bude fungovat multiplayer.
A opět jsem narazil. Přes to že stroj na kterém byl vytvořen server viditelný byl, ke spojení nedošlo. Opět analýza logu, šukání po netu a nakonec problém vyřešila instalace komponenty directplay
Možná máte i ve svém blízkém okolí pařana, který ujíždí na nějaké on-line hře. Výhodou těchto her, která je ovšem velmi záludná, je především snadná dostupnost. Žádná zdlouhavá instalace a opruz s ovladači. Zaregistruji se a pařím.
Temnou stránkou těchto her však je plíživá závislost, kdy začnou postupně ukrádat více a více času aniž by si to oběť připouštěla. Oproti klasickým desktopovým hrám, o jakých jsem psal výše, není vaším spoluhráčem počítači, ale jiní konkrétní lidé a do hry tak vstupují další faktory. U on-line hry si neuložíte aktuální stav abyste se k němu vrátili až uděláte něco jiného. Zde není jiné cestu než hrát, nebo to radikálně zabalit.
Tiskni
Sdílej:
rozumně rozchodit AoC s VooblyTo je právě to, že k online hraní jsou potřeba nějaké herní klienty, které pod wine těžko rozchodíš. Single player jde jakž takž rozchodit, ale není to taky žádná sláva. No a mastit single player je poněkud nezábavné, neb ke stáří hry není AI nějak oslnivá. Aoe2 a Cosacks no tak to je pěkná nostalgie. European wars cossacks jsem taky hrál, to je celkem podařená hra na bázi AoE2. Ale tem multiplayer v Cossacks byl poněkud nesmyslný - chrlení stovek a tisíců jednotek... V Aoe 2 Conquerors je 200 jednotek včetně vesničanů a to je mnohem přehlednější a hratelnější.
No a mastit single player je poněkud nezábavné, neb ke stáří hry není AI nějak oslnivá.Já mám pocit, že zrovna v AI se situace moc nemění. Dneska jsou v módě zombíci, kde AI napíšeš za 5 minut a u strategických her to také není kdovíjaké (nanejvýš se přidávají funkce pro snížení mirkomangementu všeho).
U šachu totéž.no, řekl bych, že to už tak deset let není pravda (co se týče normálních počítačů, jinak by to bylo sedmnáct, ale ne každý má možnost si zahrát proti Deep Blue, že ...)
Starším pařanům tyto zkratky bezpochyby nejsou neznámé.starším? uff, které že, AOE II, H&D2 a Cossacks2? - začínám si připadat jednou nohou v hrobě, což takhle MOO, PG a obligátní Civilization? Dune (2)? C&C?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.