Portál AbcLinuxu, 24. června 2026 17:40

Fenomén David Attenborough

6.5. 19:05 | Přečteno: 1186× | Jen tak na okraj

V pátek 8.5.2026 se dožije 100 let David Attenborough, přírodovědec, kterého díky televizi zná celý svět. A zástupci české pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF), přišli s nápadem oblažit životní jubileum tomuto muži tím, že mu nadělí jeden obří spam.

Chcete-li i vy můžete do něj přispět. Pokud jste jeho fanoušky, je to rozhodně lepší volba, než se pídit po jeho kontaktním e-mailu a poslat osobní vzkaz. Já mu psát nebudu, i když bych mu opravdu velmi rád poděkoval za předmluvu, kterou napsal před 16 lety k výborné knize Davida L. Witta.

Těší mne, že mu osud dopřál, podobně jako Miroslavu Zikmundovi, dlouhý a plodný život. Za ten čas mnohé inspiroval a tak je na místě připomenout, kdy a kým byl inspirován on sám.

V té předmluvě ke knize Ernest Thompson Seton: The Life and Legacy of an Artist and Conservationist (vydané roku 2010) to napsal:

Knihu „Divoké děti lesů“ („Wild Animals I Have Known”) jsem dostal, když mi bylo osm [1934]. Byla to nejvzácnější kniha mého dětství. Poznal jsem velmi dobře, že ji psal člověk, který zvířatům porozuměl, protože to jak žijí a vnímají popsal tak, že se mu nevyrovnal žádný jiný autor, jehož dílo jsem kdy četl. A přečetl jsem toho opravdu hodně. Ten největší rozdíl, jak jsem ho vnímal, byl v tom, že nebyl jen přírodovědcem a dobrým spisovatelem, ale také umělcem. Což se o žádném jiném z autorů, knih co jsem měl kdy v poličce, říct nedalo. V té knize byly i portréty zvířat o kterých psal – [králíka] Natrhouška (Raggylug), [vlka] Loba a [žlutého psa] Wullyho. To nebyly obrázky, jaké by se zrodily v mysli člověka, který je nikdy neviděl. Na okraji stránky byly nakresleny i stopy – a ty stopy obzvlášť – velmi realistické, kreslené zkušeným stopařem, který je znal z prérií. Ve mně probouzely touhu jít s ním, abych se [také] naučil něco z toho co znal.

Velmi mne potěšilo, že tu předmluvu napsal právě on, protože totéž jsem poznal i já. A nebyl jediný, koho v tak útlém věku Seton ovlivnil na celý život.

Zřejmě to nebyla náhoda, že roku 1952 začal dělat televizní pořady o přírodě pro britskou BBC právě on. Již o rok dříve (roku 1951) začal tenhle formát televizního vysílání dělat pro americkou televizní stanici WBEN-TV Ellsworth Jaeger, který byl o 28 let starší než David Attenborough.

Je velmi pravděpodobné, že se oba seznámili prostřednictvím Setona, který byl průkopníkem ochrany přírody. I jeho zcela zásadně a na celý život, když mu bylo 9 let, Seton ovlivnil. Spolupracovali pak spolu následujících 40 let. Až do Setonovy smrti, od které letos (24. října) uplyne rovných 100 let.

       

Hodnocení: 83 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (1) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

6.5. 20:18 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A myslíš, že by to, co dokázal, dokázal, kdyby ho nebavilo jezdit po kdejakých (podle tebe) prdelí?
6.5. 20:47 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Jak velké je podle tebe zastoupení takových lidí vůči populaci?

Můj otec byl workoholik, co pendloval po všech čertech co si pamatuju. A jeho závěr života byl dost bolestný, protože neměl dostatečně zafixováno, kde je "doma".

6.5. 22:18 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
A samozřejmě jako vždy připomínám pro jedince vašich komunikačních dovedností že:
dotaz zněl jinak
a pro sichr ještě:
na otázku se neodpovídá otázkou

Ale nic si z toho nedělej - jste v tom tady minimálně dva :-D

6.5. 23:46 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
A samozřejmě jako vždy připomínám pro jedince vašich komunikačních dovedností že:
dotaz zněl jinak
a pro sichr ještě:
na otázku se neodpovídá otázkou

Ale nic si z toho nedělej - jste v tom tady minimálně dva :-D

Jsi jako vždy zcela mimo. Pokud je to tím, že si stojíš na vedení, tak si poskoč. Domníváš-li se, že jsem mimo já, je jakákoliv komunikace s tebou zbytečná, protože diskuze není výslech, a na otázky může reagovat každý tak, jak sám uzná za vhodné.

Glee avatar 7.5. 02:21 Glee | blog: Gleekoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Za Hranice Vsech Technoligii. Brah reklama.

Nalevo zelenej cudlik, napravo Tsar Bomba. Rumuni meli jinej styl, nez EUkrajinci no...
Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
7.5. 07:14 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Teda, je to lepší než ukrajinský (s)hit "Matka Ukrajina, otec Bandera", ale spíš si poslechnu pořádné dechno

Mimochodem, takhle se má natáčet ;-)
Glee avatar 7.5. 21:19 Glee | blog: Gleekoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Teda, je to lepší než ukrajinský (s)hit "Matka Ukrajina, otec Bandera"
To je ten, jak si tam stezujou, ze jsou v mucivych bolestech z toho, ze prisli o pravou ruku a nemuzou hajlovat? :-D

ale spíš si poslechnu pořádné dechno
Timhle jsem trapil sousedy uz pred deseti lety, ale diky za pripomenuti, dobry vkus se pozna. I v BISce. :-D

Mimochodem, takhle se má natáčet ;-)

Jak to bylo s Facebookem? Kdo to nevidel aspon vcera rano a nepreposlal, jako by nebyl? :-D

Jinak Dalibombe dej cas. Nenadarmo to melo takovy uspech v Polsku. ;-)
Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
7.5. 23:58 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
V Polsku? Jo, disco polo byla první věc, která mě u toho napadla. To už radši dechovku. Nesnáším dechovku! :-D
Glee avatar 8.5. 01:40 Glee | blog: Gleekoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Jo, disco polo byla první věc, která mě u toho napadla.
Muze byt, ale vtip spociva v tom low budgetu toho videa. Ve sve dobe jeden z tech slusnejsich bizaru.

To už radši dechovku. Nesnáším dechovku! :-D
Ceskou, Nemeckou, Balkanskou, Romskou? Taks to myslel, ze? ;-)
Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
8.5. 08:43 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Rozlišuji dechovku, dechno a žesťovou hudbu. Nesnáším dechovku. Gorana žeru :-D
8.5. 14:29 ...
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
To se ti to žije z tantiémů - veřejnoprotektorátní televize dnes vysílá pohádku "Princezna se zlatou hvězdou". V hlavních rolích princezna Lada (dnes v rámci inkluze by to asi hrála Gréta) a princ Radovan...
8.5. 22:49 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Spíš nebinární afroameričanka, takže by to sice byla totální sračka plná ideologických žvástů, ale se slušnou šancí na Oscara :-D

Mimochodem, z tantiémů tady žili jiní, například Havlovi je vyplácela německá tajná služba.
9.5. 01:20 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
A mas pocit, ze PSZH není jak píšeš “totální sračka plná ideologických žvástů”? Stejně jako třeba nějaké werichovky?
7.5. 11:23 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Útěk od tématu bereš jako diskusi? Tak když myslíš…

Na druhou stranu je fakt, že nejvíc o člověku řekne to, na co nechce odpovídat…

7.5. 20:47 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

A ty? Máš snad pocit že ten tvůj žblept byl reakcí na téma mého blogpostu?

7.5. 21:33 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Ano - měl - jak k obsahu, tak k autorovi
7.5. 22:07 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Já ne.

8.5. 08:33 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Tak na ten můj komentář z 6.5. 20:18 zkus odpovědět
8.5. 09:03 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Už jsem ti odpověděl. Nauč se číst a používat mozek.

8.5. 09:50 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Tak si zase zdrhej :-)
9.5. 01:11 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Nejsi ty příbuzný s Donaldem?

9.5. 01:59 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
To, ze ty nemáš argumenty je tvůj problém - ne můj
9.5. 07:47 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

To nebyl argument, ale dotaz. Koukám, že tentokrát ti jednoduchá oznamovací věta nejde přes hubu.

9.5. 08:22 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Promiň - tys to myslel vážně?

Tak ne - nejsem s Donaldem příbuzný
8.5. 15:47 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

A myslíš si ty, že by to dokázal, kdyby zabíjel čas anonymním trollením?

MakeIranBombedAgain❗ avatar 15.5. 19:35 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

asi by sme misto bambilionu dokumentů vo zviřatech měli bambilion dokumentů vo trollingu komentovanejch tim jeho hlasem :D :D

8.5. 06:23 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Kdo nepochopil, z textu plyne, ze Seton na cely zivot inspiroval hned nekolik geniu, kteri v dwtstvi prisli s jeho knihami do styku, namatkou: David Attenborough, Ellsworth Jaeger, Ales Kapica.
8.5. 09:00 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Ach. Ty imperativní, oznamovací věty. Ještě by podtržítko, skryté za můj nick mohlo doložit, z kterého prstu své informace cucá, neboť nikdo ze jmenovaných, včetně dnešního oslavence, nic takového o sobě neprohlásil.

Ale tím, jak zcela nemístným způsobem tohle slovo zneužívá, se sám "otevřeně" a pod "svou vlastní identitou" (on to totiž ani jinak neumí) hlásí mezi patolízaly a řiťolezce, jimiž sebevědomý, samostatně myslící a jednající člověk bohužel jen pohrdá.

8.5. 09:54 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Ještě by podtržítko, skryté za můj nick
Zase nemáš pravdu, ale je demokracie, mysli a piš si co chceš :-)
8.5. 12:44 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
... mysli a piš si co chceš :-)

Dělal jsem to vždy a dělat to tak budu, bez ohledu na tvoje nálepky a bludné představy. Současné politické nastavení toho státu, tvé iluze o významu tvého názoru a bubliny ve které jsi uvíznul.

8.5. 14:32 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Dyk jo - tvůj hlavní problém jsem shrnul v prvních třech slovech:
Zase nemáš pravdu
8.5. 15:49 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

Míč je na tvé straně.

9.5. 08:23 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Kde?
9.5. 10:38 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Goto #26
9.5. 12:32 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Jen se ujišťuju, než tam vlezu - není to tvůj obvyklý útěk ve stylu odpověď na otázku otázkou?
10.5. 08:25 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Prostě to tvůj zakrnělý mozek nepobírá, ubohá atrapo estébáka :-D

https://www.kosmas.cz/knihy/565754/v-otazkach-jsou-odpovedi/
10.5. 08:49 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
No vždyť jo - proto od tech mých otázek tak zdrháte. Na to si poukazovat nemusel. To neni nic nového
8.5. 22:07 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Souhlas Velemistre, priklady meli byt na stejne urovni a ne michat zoufale snazici se lidi po uznani s opravdovymi odborniky v perspektivnich oborech jako je sendvicova architektura (puvodni ostatni navrzeni pry neumi ani s emailem). Proto upravuju text takto (vcetne opravy preklepu):

Kdo nepochopil, z textu plyne, ze Seton na cely zivot inspiroval hned nekolik geniu, kteri v detstvi prisli s jeho knihami do styku, namatkou: Ales Kapica.

9.5. 00:43 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Seton na cely zivot inspiroval hned nekolik geniu, kteri v detstvi prisli s jeho knihami do styku, namatkou: Ales Kapica.

Tvou usilovnou snahu o aplikaci ironie prověří čas. Nicméně to tvrzení je samo o sobě pravdivé.

9.5. 00:58 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

I malý Ernest Thompson Seton měl své vzory, jimiž se nechal inspirovat, mezi kterými byl, pro tebe možná překvapivě, i jistý Jan Hus, kterého trollové jako ty nechali před 610 lety v Kostnici upálit.

9.5. 01:05 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough

A byl Hus génius, nebo ne? Z praktického hlediska asi ne, když skončil na hranici. Ale o tom, že to řádně zahýbalo dějinami pochybovat nelze.

9.5. 06:46 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Končili na hranici častěji géniové, nebo krysy?
9.5. 08:15 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
To záleží na úhlu pohledu. Krysa je velmi pragmatické a chytré zvíře. Takže podle mne ty lidské přikládaly a současně mohly být i geniální.
10.5. 08:28 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Jen malá část. Zbytek je tupé stádo. Něco jako tudleto podtržítko :-D
10.5. 09:45 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Je zajímavé, že kolikrát nejsi schopny odpovědět ani na otázky něčeho tak tupého

A to jsem po tobě zatím nechtěl nic složitějšího než je (přeneseně) sčítání celých čísel od 0 do 10 :-)
10.5. 10:37 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Potrefená krysa zakvičela :-D

Kvič, nácku, kvič...
10.5. 11:41 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
I kdyby byla pravda to co ted píšeš, tak to furt nic nemění na tom co jsem psal ja
10.5. 22:07 jbv
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Nepřipadá ti, že v Rusku nadužíváte slova jako nácek takovým způsobem, že ztratila jakýkoliv význam? Těžko pak oslovit a naverbovat české publikum pro vaší věc.
10.5. 22:35 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Jsi další kvičící nácek?
10.5. 23:10 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Jako náckomil tady vystupuješ v podstatě jen ty - snad víš proč to děláš ¯\_(ツ)_/¯
Glee avatar 11.5. 00:30 Glee | blog: Gleekoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Spartan nebo Slavista, nakonec snad po sobe budeme jenom lejt pivo a hazet certifikovany pyro smerem k nehorlavejm sedackam. :-D
Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
11.5. 01:38 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Mě do toho laskavě netahej - ja po nikom nic házet, střílet a podobne nechci

Glee avatar 11.5. 02:42 Glee | blog: Gleekoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Mě do toho laskavě netahej
Musis pochopit kontext, cozs urco zvladnul, ale pak jeste naky to sudo modprobe humor. To zaprve.

ja po nikom nic házet, střílet a podobne nechci
Zcela kvituji, a prave proto jsem se zasmal tomu "zemetreseni" v te me predchozi poznamce. A navic dodal kontextualni IRL hranice, co je tak maximum toho co jsem jeste ochoten tolerovat jako humor v pripade vyhroceni konfliktu dvou spratku, kteri si mozna nakonec podaji ruce. Prepocitej.
Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
11.5. 04:57 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
11.5. 08:00 _
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
A tuhle tvoji další lež o tom ze podporuju ukrajinské (a jakékoli jiné) nacky si vydedukoval z toho, ze nežeru ani tvoje ostatní lži?

11.5. 08:25 Radovan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Fenomén David Attenborough
Stihl jsi napsat jen tři lži v jedné větě, slabé i na průměrného nácka.
|🇵🇸 avatar 8.5. 13:23 |🇵🇸 | skóre: 94 | blog:
Rozbalit Rozbalit vše Re: David Attenborough
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
David Attenborough nepoužívá e-mail. Viz např. rozhovor s překladatelkou.
🇵🇸Touch grass🇺🇦 ✊ ani boha, ani pána
8.5. 15:34 Want
Rozbalit Rozbalit vše Re: David Attenborough

Svatý muž.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.