Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 00:23
všude se uvádí že tato zařízení nejsou moc vhodná pro FM příjem, protože mají pouze 8bitový IQ AD převodníkActually, FM je to jediné, co to dokáže alespoň trochu přijímat :). (dělám si srandu, ale ne zas tak moc)
Tuner vhodný pro FM příjem je E4k, samozřejmě R820T bude také fungovat, ale zní poněkud tupěji, zároveň mi přijde citlivost o malinko horší, samozřejmě R820T je bezkonkurenční pro vyšší pásma než je FM.R820T mě zklamalo frekvenční „stabilitou“ v řádu 50 ppm. Pro WFM to nevadí, ale když se člověk snaží chytat signál široký 5 kHz a pak zjistí, že je o 20 kHz vedle, tak to nasere. Nechceš nám o tom udělat přednášku na Code Night? Tohle je jedno z témat, které by se tam přesně hodilo!
Nechceš nám o tom udělat přednášku na Code Night? Tohle je jedno z témat, které by se tam přesně hodilo!Jsou z toho videa?
Kéž bych tenhle blog nikdy neotevřel...Kdybys ten blog nikdy neotevřel, tak bys přišel o šanci se přizpůsobit, dokud to ještě pořád jde a skončil bys jak programátor v delphi, který nepobírá OOP a každý den cítí, že nechápe co se to kolem něj děje.![]()
Jo, ale otázka, k čemu mi to u dvb-t je, šváb na desce skoro nevyměnitelnej, celá deska za pár šlupek, nevyplatí se ani opravovat, ani vyvíjet, jediný, co čeho se ještě dá občas sáhnout, je ten vstupní díl.Bohužel je to tak. pc2005: btw. s LNA na satelity (downconvertor) můžeš s tím SDR chytat i 10-12 GHz (ještě jsme tam ale nic nezkoušeli, podle mě je problém, že to bude moc široký).
LNA na satelity (downconvertor)*LNB
ad satelit: myslíš DVB-S?Prej přes Inmarsat teče spousta nešifrovaných nebo slabě šifrovaných dat. Ještě jsem neměl čas to analyzovat.
BTW Zajímalo by mě, ty downkonvertory si stavíte v brmlabu sami (10GHz :-O)?Ne.
a ten levný USB dongle je někdy až moc hodně pomalýPomalý? Jako nízký samplerate? FunCube má mnohem nižší a osmosdr taky.
když jsem zkoušel ADS-B na tom sencoru SDR tak celé to bylo nějak zbržděnéZvláštní, já s ADS-B pod RTL-SDR nikdy žádný problém neměl.
Jinak, ADSB# je i pro Linux - pod Mono běží bez problémů...
přijímač=vstup->mixer->filtr->zesilovač
Jaktože to teda dokáže scanovat celý pásmo tak rychlePřeladění lokálního oscilátoru trvá ~10 ms a je to široké 2 MHz, takže když ladíš každých 20 ms (tj. 10 ms na přeladění, 10 ms na uložení vzorků), tak to je 100 MHz/s.
a ještě najít slabou stanici vedle silnýNo, to je trochu diskutabilní. Nesmí být ten rozdíl větší než je dynamický rozsah toho SDR, což je v případě té krabičky za dvě stovky jenom 48 dB (v praxi samozřejmě musí být ten rozdíl ještě trochu menší, protože to chceš nějak rozumně přijímat).
Tohle přece takový věci jako AGC nemůžou dátNedaj :).
nehledě na nevyfiltrovatelný parazitní modulace mezifrekvenčního oscilátoru při rychlých změnách jeho kmitočtu, který se při směšování prostě musej projevitIntermodulační produkty se tam projevují hojně (když je silný vysílač klidně i úplně mimo přijímané spektrum), ale se změnou kmitočtu to nesouvisí, přeladění je fakt bleskové. Přikládám ilustrační obrázek - scan 400-440 MHz [o.png]. Bohužel už si nepamatuju, s jakými parametry jsem ho přesně získal, a upradoval jsem gnuradio na 3.7 a ta sračka teď nejde zkompilovat, i když jsem tam ručně poměnil všechny includy
Takže jsme zase na začátku, v čem je to lepší než analog?V tom, že analogovej HP spektrák nestál 200 korun.
Rychlost scanování vs šíře pásma se projevuje úplně stejně, čím chci scanovat rychleji, tím musím dát do cesty širší filtr, signál z MF oscilátoru se prostě při rychlým přelaďování "rozmázne" a do úzkýho filtru se to pak nevejde, ani kdybych ladil čistou nosnou. Pokud bych chtěl scanovat NFM stanice o šířce 12,5kHz, tak to prostě neoscanuješ ani rychlostí 10MHz/s, aniž by ti to nesplynulo s kanálem vedle.Ne ne ne, takhle SDR nefunguje a takhle to scannování nefunguje. Já nedělám lokálním oscilátorem sweep, já ho prostě naladím na nějakou frekvenci a 20 ms počkám. Během prvních 10 ms se vytratí bordel způsobený rozjetým PLL a během dalších 10 ms sampluju mezifrekvenci rychlostí 2 MS/s (komplexní samply, takže mám šířku pásma 2 MHz). Během toho samplování oscilátorem nehejbu. Je strašně důležité si uvědomit, že SDR prostě chytá signály v celém pásmu okolo frekvence, na kterou je naladěné. Takže máš prostě 2 MHz a můžeš si softwarově demodulovat všechno, co v nich je.
48dB odstup, to je daný kvalitou filtru a linearitou všech součástek před ním až k anténěNo v tomhle případě je to daný tím, že tam je jenom 8bit ADC. A jinak podle mě vyhrává SDR, protože těch součástek cestou je míň.
AGC dttoTo je problém a zase to naráží na ten debilní 8bit ADC. Bez něj by tak agresivní AGC nebylo potřeba. RS už je taky pár desítek let SDR s DSP postprocessingem. Amatéři to do teď nemají proto, že až do února 2012 stálo nejlevnější SDR $3000. Teď se dá šmejd (který ale na mnoho věcí stačí) koupit za $12 a kvalitní SDR za $500.
No v tomhle případě je to daný tím, že tam je jenom 8bit ADC.Proč vlastně nepoužíváte nějaký vlastní SDR zařízení? Za pár stovek až litr by šlo pořídit poměrně nadupaný ADC (jako desítky MSps) a jako datovej vstup by šel použít třeba camera interface v beagleboardu (cokoliv s pár paralelníma bitama, hodinama a možná handshaky). To jsem vlastně psal i v té diskuzi k hackRF, že by to šlo postavit za polovinu cenu. P.S. ADC ve foťácích Canon umí podle datasheetu 25 MHz (tik=?sample) má 10 bitů a starej foťák stojí 100-200 Kč na aukru.
This is an experimental version of the WebSDR page which does not need Java.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.