Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 14:00
Poprvé jsem si nainstaloval Linuxíček někdy v září roku 2007. Od té doby jsem strávil brouzdáním více času, než je mi milo a založil si účet na tolika diskuzních fórech či bugzillách, až mi z toho jde hlava kolem
Jinými slovy, záměna desktopu z Win na Linux mě stála neuvěřitelnou spoustu času a úsilí. Myslím, že tohle jsou ochotni podstoupit jen nemnozí a to mi přijde líto, neb se mi systém líbí a ta těžkopádnost je spíše o znalostech či drobných chybách. Upřímně řečeno, při zpětném pohledu lituji, že jsem nesáhl po nějaké placené podpoře..
To, co mi chybělo nejvíc byl nějaký šikovný A-Z průvodce instalací a nastavením. Samozřejmě, něco se našlo (třeba HowTo na SUSE Wiki či návody pro Mandrivu), ale nebylo to úplně ono - často neaktuální, či chybělo právě to hledané. Za ideální bych považoval něco na principu Wiki, co by šlo číst v nějakém +/- logickém sledu či dle problémových oblastí včetně možných alternativ (např. volba PIM - Evolution, Kontact..). Zkrátka balík provázaných mini HowTo. Je to asi proti duchu svobody a pestrosti Linuxu, ale moc rád bych tyto návody viděl pro různé distribuce udržované na jednom místě včetně označení platnosti pro jednotlivé verze (tudíž "recyklaci" společných částí či porovnání, jak to řeší "sousedi"). Také by se mi líbila možnost filtrování dle úrovní znalostí uživatelů (nějaká škála mezi „chci vědět co nejmíň“ až po hrabání se ve scriptech a konfiguračních souborech). A česky? Jasně že s možností volby jazyka. Pokud něco takového již existuje, tak si takový odkaz, vylížu-li se z infarktu, moc rád přidám mezi oblíbené..
Pokud ne, pak mne zajímají názory na potřebnost, technickou proveditelnost i odhad vůle pro něco takového. Současný stav vnímám jako nepřehledný, díky duplicitám patrně drahý a informace za obtížně dostupné. Stejně tak mi vadí spousta registrací kvůli obdobným diskuzním fórům (poradnám) a bugzillám.
Tiskni
Sdílej:
pěkné, moc pěkné. Spousta udělané práce. Díky. Díval jsem se i na ten odkaz na původní inspirační zdroj. Ten se přístupem více distribucí i jazyků dost přibližuje tomu, co bych rád viděl. Jen mi tu chybí, vzájemné provázání. Myslím tím sdílení společného (např. nastavení klávesnice bude při použití KDE stejné pro Fedoru i Ubuntu - teda doufám ). Případně aby bylo vidět, že chybí HowTo pro rozchození GPRS připojení pro Fedoru, ale existuje např. anglická verze v Ubuntu.. Tady vůbec nevím, jak by šlo udělat, aby se doplněním nových textů, nerozpadla struktura, když jistě ne vždy je bude vhodné dávat až na konec.
SUMFjenže jak použít soft, který není popsán?here should be explained something...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.