Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:26

Jak jsem si přiohnul GNOME Shell

21.10.2012 14:04 | Přečteno: 2197× | Dev/Tech/Gnu | Výběrový blog

GNOME Shell je u spousty uživatelů v nemilosti. Já jsem si toto přostředí vcelku oblíbil, ale je fakt, že ho nepoužívám tak, jak mi ho designéři naservírovali. Shell se snaží o jasně rozpoznatelný vzhled a proto nenabízí žádnou velkou konfiguraci. Na druhou stranu je do něj možné instalovat rozšíření která, díky použitému JavaScriptu, mohou dělat prakticky cokoliv. Ať žije monkey-patching. Článek je psán pro GNOME 3.4, ve Fedoře.

Tlačítka na oknech

Jsem zvyklý na zavírací tlačítko vlevo (v práci používám Unity), navíc potřebuji i minimalizační tlačítko, protože nerad zírám na hromadu překrývajících se oken. Tento layout není možné nastavit ani v “advanced settings” a je potřeba nainstalovat dconf-editor (pozor, dříve se používal gconf-editor) a upravit následující klíč na hodnotu uvedenou v uvozovkách.

org.gnome.shell.overrides.button-layout “close,minimize,maximize:”

Šetříme pixely

Používám notebook s rozlišením 1600x900 a proto potřebuji šetřit vertikální pixely (Unity je v tomto lepší). Rozšíření maximus umí u maximalizovaných oken odstranit titulkový pruh. Některé gnomácké aplikace upravené podle nejnovějších guidelines toto činí samy od sebe.

https://extensions.gnome.org/extension/354/maximus/

De-maximalizaci oken je pak možné provádět tažením myši za horní panel. To mi ale moc nevyhovuje, proto mám nainstalované ještě rozšíření “Window Buttons”, které odstraněná tlačítka zreplikuje na horní panel.

https://extensions.gnome.org/extension/426/window-buttons/

Applety

Pravá část horního panelu obsahuje zbytečné ikony zapínající zpřístupnění pro tělesně postižené a bluetooth.

https://extensions.gnome.org/extension/125/bluetooth-icon-remover/ https://extensions.gnome.org/extension/112/remove-accesibility/

Protože mám rád ticho, řeším teplotu procesoru a vytížení systému. Pozor, existuje ještě jeden system monitor, ten zobrazuje grafík vlevo dole.

https://extensions.gnome.org/extension/82/cpu-temperature-indicator/ https://extensions.gnome.org/extension/120/system-monitor/

Na screenshotech vidíte ještě sluníčko, to není předpověď počasí, ale regulátor jasu.

https://extensions.gnome.org/extension/231/brightness-control/

Závěr

Na GS si cením, že má hezký design a na mém Intelu je bleskově rychlé. Doufám, že časem se budou nejpoužívanější rozšíření stěhovat do základu (jak se to jednu dobu dělo u Firefoxu).        

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Obrázky

Jak jsem si přiohnul GNOME Shell, obrázek 1 Jak jsem si přiohnul GNOME Shell, obrázek 2 Jak jsem si přiohnul GNOME Shell, obrázek 3 Jak jsem si přiohnul GNOME Shell, obrázek 4

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

Michal Fecko avatar 21.10.2012 14:13 Michal Fecko | skóre: 31 | blog: Poznámkový blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Gnome's hell
21.10.2012 14:49 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Kdybych to neviděl po sto padesáté prvé, tak by mě to i pobavilo.
Jardík avatar 21.10.2012 14:37 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Potřebuji šetřit místem
LOL. A ten screenshot je toho opravdu důkazem. Podle velikosti písma bych řekl, že jsi slepý, teda jestli tvůj displej nemá tak pod deset palců, o čemž pochybuju.
Věřím v jednoho Boha.
21.10.2012 14:47 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Displej je čtrnáctka, nijak nijak zvlášť kontrastní, rozlišení docela velké, oči unavené. Proto mám nastavené velké písmo a proto nestojím o zobrazení zbytečných panelů.
Jardík avatar 21.10.2012 15:20 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
No jelikož písmo v gnome-shellu změnit stejně nejde (když nebudu počítat ruční editaci CSS, která mi stejně při další aktualizaci zmizí) tak bych na to hnusně velké písmo musel civět i u mě. To je jedno moje proti. Druhé je padding - všude obrovský zbytečný padding jako optimalizace pro dotykové displeje, ale to plácání místem je něco strašného. Na svém 19" monitoru s 1280x1024 používám 8pt písmo, možná snesu ještě 9pt, ale všechno ostatní je prostě obrovité. 32px velké ikony v souborovém manažeru v režimu ikon jsou tak akorát, všechno větší je obrovské. V detail režimu 16px, všechno větší je obludnost (aneb nový nautilus 3.6 s 32px ikonamy!). V gnome-shellu si chci si spustit aplikaci a vybafne na mě nějaké fullscreen okno přes celý displej s obrovitýma ikonama. Zlaté menu ala gnome 2 či classic menu v KDE.

Další věc na gnome-shellu - je pro mě pomalý. Na Intel X3100 má všechno strašné zpoždění, ukážete na položku menu a úplně cítím to zpoždění, než ji to vůbec nasvítí (bez efektu), zobrazení activities okna pomalé. První kliknutí na seznam aplikací zaseká celý gnome shell na pár sekund, než to načte všechny aplikace a ikony, aneb proč to proboha nemůže načíst ikony v jiném vlákně či nějak jakoby-asynchronně (v další iteraci smyčkou událostí) po jejich zobrazení, alespoň by ta pomalost nebyla tolik znát. Ta pomalost na Intelu X3100 je způsobená OpenGL compositorem, xrender v KDE funguje docela uspokojivě, OpenGL compositor v KDE je stejně zasekaný jako gnome-shell. X3100 nesnáší shadery, možná ukáže ještě nějaký ten kvádr ve fixed-pipeline, ale jakmile se začne zabývat shaderama, tak je to chcíplá myš. A pomalost gnome-shellu bych se nabál shodit na to, že se tam asi používají shadery, jinak by to tak pomalé být nemělo. A jestli ne, nevím proč, ale je to prostě pomalý.

Předposlední věc - prostě mi chybí dole panel na přepínání aplikací. Ani cinnamon pro mě není řešením. Protože efekty, je pomalý.

A jako poslední, úplně něco, co mě nejvíc deptá - ten notifikační skrývající se panel dole. Taková odporná věc. To si otevřete nautilus, zastrčíte flashku, kliknete v nautilovi na ikonu, připojí ji a v tu ránu na vás v gnome shellu vyskočí notifikace přes půlku obrazovky s výběrem "Otevřít" a "Vysunout", nebo tak něco. Přitom už jste ji dávno "otevřel", křížek tam nikde není a "Vysunout" nechcete. Dokud ale nekliknete na "Otevřít", tak ta vopičárna nezmizí. Takže super, máme 2 okna.

Jakoby to nebylo málo, jelikož můj disk v notebooku je mrtví, mám připojen 3.5" disk přes USB a z toho mi běží systém. Ale gnome-shell je blbý a hned po jeho startu na mě bafne ona notifikace přes půlku obrazovky, že našel USB disk a jestli ho chci otevřít, nebo odpojit! Si ze mě vyloženě dělaj prdel.

Dále nadávám notifikačnímu panelu - fullscreen aplikace. Např. nedávno jsem sem tam zapařil torchlight z Humble bundle, popř. kdysi jsem pařil Regnum Online (než ho zkurvili super novou grafikou a na intelu si neškrtnu s více než 5fps). Vyzkoušejte si to s gnome-shellem ve fullscreenu. To takhle v zápalu hry najedete ke spodnímu okraji a gnome-shell vám vpálí facku typu vystrčení notifikačního panelu a překryje vám spodní část hry a vy nemáte jak kliknout na ty důležité ikonky! A vypnout to? Kdepak, v gnome nemůžete nic vypnout!
Věřím v jednoho Boha.
Jardík avatar 21.10.2012 15:24 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Áááá, ťech hrubek, přístě si to po sobě přečíst před odesláním.
Věřím v jednoho Boha.
21.10.2012 21:50 Čtenář
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
když tomu nerozumíš tak to nečti ...
Jardík avatar 21.10.2012 22:33 Jardík | skóre: 40 | blog: jarda_bloguje
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Reagoval jsem na vlastní komentář, tak proč bych tomu nerozuměl?
Věřím v jednoho Boha.
22.10.2012 01:22 zxtlpn | skóre: 8 | blog: zxtlpn
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
:D
21.10.2012 15:46 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Písmo nastavit lze, já používám koeficient 1.2, ty by sis mohl nastavit 0.8. Podívej se na obrázek, který jsem ti přidal.

A ještě k výkonu. GS mi přijde o dost rychlejší než Unity. Nejde ani tak o překreslování, ale spíš neskutečně líný Dash. Když jsem naposledy zkoušel KDE, tak byl výkon taky dobrý, to ti nikdo nebere. Na druhou stranu mám relativně nový HW s dobrou podporou (SandyBrige grafárnu).

Jináč ať si každý používá co chce. Já moc nemusím tu hromadu hejblátek v KDE. Xfce je na mě příliš spartánské a ošklivé. Používal jsem k plné spokojenosti GNOME 2, na GS jsem si zvykl a líbí se mi vzhled. S Unity jsem taky schopen pracovat, ale není to moje volba číslo jedna.
21.10.2012 16:45 SPM | skóre: 28
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Když se klikne mimo to tlačítko otevřít, tak ta notifikace zmizí - žádná dvě okna. Navíc se objeví tak rychle, že než stačím otevřít filemanager, tak tam ta notifikace je.

Vypnutí notifikací minimálně částečně jde. Stačí v tom menu pod ikonou uživatele přepnout upozornění a přestane to vyskakovat.

A co se týče rychlosti kreslení; asi další příklad toho, jak jsou karty se specifikacema výborné :-) Mně na té ošklivé zlé nvidii s těma nechutnýma binárníma driverama to lítá jak z praku :)
21.10.2012 22:07 kuba77 | skóre: 15 | blog: kuba77
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
ten padding - já používám jiné GTK téma a nepřijde mi to tak hrozné, řekl bych srovnatelné s GNOME 2: odkaz

a velikost ikon v přehledu programů (aktivitách) se dá změnit přes CSS daného GNOME-Shell témata. Místo Nautila používám Pantheon-files funkčně taky docela osekaný jako Nautilus ale přijde mi, že je svižnější a lépe se v něm nastavuje velikost ikon.

Co se týče rychlosti, na Arch Linuxu jsem si přes ABS zkompiloval balíky gnome-shell, gdm, mutter a možná ještě nějaké další už nevím, a malé zrychlení jsem pocítil ikdyž mi GS nešel nijak pomalu.
vain avatar 21.10.2012 14:53 vain | skóre: 16
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
To se nějak vylučuje? Třeba potřebuje šetřit místem právě kvůli velkému písmu, protože je slepý. Čím víc se ubere přiblblých lišt, tím víc se mu tam vejde velkých písmenek...
If the only choice you've got is to do the wrong thing, then it's not really the wrong thing, it's more like fate.
Migi avatar 21.10.2012 14:38 Migi | skóre: 59 | blog: Mig_Alley
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Furt je to hnusny a furt je to ten styl "i hraboš na prvni pohled pozna že toje GNOME's Hell".
21.10.2012 14:44 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Seif Lotfy: Playing with Shell extensions (playing with overview and dash)
21.10.2012 14:56 Ondra
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Addony pro Firefox:

HTitle

FxButton
22.10.2012 09:27 Karel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Maximus vypadá dobře. Přidám taky pár zajímavých. Dál potom ještě klasiku jako statické plochy a pár dalších drobností jako položky v menu.
22.10.2012 11:41 paskma | skóre: 13 | blog: Paskmův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
K čemu je GS bez aktivního rohu? Tuhle fíčuru miluju.

Ok, aplikací správných rozšíření je možné z GS udělat tradičnější desktop. Což ale já osobně nechci.
22.10.2012 18:06 Karel
Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak jsem si přiohnul GNOME Shell
Protože menu (nebo jak se tomu říká) pouštím jenom přes klávesovou zkratku a stejně tak programy - napíšu název do menu. Programy vlastně pouštím jako ve starém gnome s gnome-do. Myš tak nepotřebuju pro většinu činností. Záleží ale na stylu práce, takže kdo používá víc myš, tak se mu to určitě hodí.
30.10.2012 16:42 fri
Rozbalit Rozbalit vše GNOME Shell
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Na toleranci je dobré to, že pro snášenlivost se každý jednou může rozhodnout, anebo se to naučit.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.