Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 02:09
Musím se přiznat - mám rád objektové programování. Objekty pro mně představují spojení s reálným světem, jsou to "živé" útvary - mají své vlastnosti a chování, každý objekt (instance) má svoji "individualitu".
Před několika lety jsem se naučil Javu (konečně "pořádný" objektový jazyk), po nějakých těch desktopových aplikacích ve Swingu jsem potřeboval začít i s webovými aplikacemi. Hledal jsem tedy ten "svůj" framework, a našel jsem - Tapestry. Tapestry mě zaujalo - čistě navržené prostředí (samozřejmě open-source), webové stránky buduje z komponent. Tedy zjevně objektový princip, říkal jsem si.
Jaké bylo ovšem mé překvapení, když jsem zjistil, že např. v objektu reprezentujícím html stránku nemůžu prostě nastavit instační proměnnou na nějakou hodnotu (jako u desktopové aplikace) s tím, že po návratu na tuto stránku si ji zase přečtu - nastavená hodnota zmizela! Bylo pro mně obtížné smířit se s principem, že tyto proměnné je potřeba definovat v dodatečných XML souborech, že objekt reprezentující html stránku "nežije" se stránkou (v rámci session). Takto jsem si objektové programování webových aplikací nepředstavoval.
A pak - díky článku Squeak Smalltalk slaví 10 let - jsem objevil Squeak, Smalltalk a zejména Seaside.
A najednou to šlo - objekty už neztrácely hodnoty svých instančních proměnných, nebylo potřeba žádných triků s XML soubory. Seaside mi otevřelo bránu do úplně nového světa, do světa skutečně objektového programování webových aplikací.
Tiskni
Sdílej:
find /usr/src -printf %f\\n | sort -u
) a dalo se v tom i trochu malovat a pouštět videa.
Chtěl bych se vás ostatních na něco zeptat – když jste si poprvé, nebo třeba i podruhé, potřetí Zkus knihu Squeak by Example. U Smalltalku je alfa-omega naučit se používat Browser a další nástroje, protože pak člověku stačí jen minimum znalostí a všechno si najde nebo odvodí.
Křivka osvojování znalostí je pro Smalltalk vůbec zajímavá, protože většinou chvíli trvá, než se podaří prolomit tu počáteční bariéru (něco, jako tohle ). Samé kratičké metody, co prakticky nic nedělají a nikde žádný zdroják. Ne nadarmo se říká, aby byl člověk produktivní, musí se C++ učit rok a Smalltalk 365 dnů
Pro rychlý start se Squeak Smalltalkem a Seaside doporučuji série článků, které vyšly na serveru root.cz. Já jsem začal (netrpělivě ) rovnou se Seaside a průběžně si doplňoval mezery ve znalostech ze seriálu o Squeak Smalltalku. Víceméně jsem ve Squeaku ignoroval vše, co přímo nesouviselo se Seaside.
S možnostmi samotného prostředí Squeaku se postupně seznamuji dodnes. Squeak sice na jedné straně působí dojmem dětské hračky, na druhou stranu je to ale značně komplexní prostředí typu "all in one", které v sobě skrývá spousty na první pohled netušených možností.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.