Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Zcela náhodou jsem narazil na zajímavý článek, jehož titulek jsem si vypůjčil i pro tento blog. Elegance programování ve Smalltalku je z velké části dána i jeho báječně jednoduchou syntaxí, která ovšem na první pohled může leckoho odradit (konečně, i mně kdysi odradila). Takže zvu (nejen) příznivce složených závorek na krátkou exkurzi do světa (nejen) závorek hranatých...
Tak tomuhle říkám opravdu objektový přístup - pěkné, což ?
Musím se přiznat - mám rád objektové programování. Objekty pro mně představují spojení s reálným světem, jsou to "živé" útvary - mají své vlastnosti a chování, každý objekt (instance) má svoji "individualitu".
Před několika lety jsem se naučil Javu (konečně "pořádný" objektový jazyk), po nějakých těch desktopových aplikacích ve Swingu jsem potřeboval začít i s webovými aplikacemi. Hledal jsem tedy ten "svůj" framework, a našel jsem - Tapestry. Tapestry mě zaujalo - čistě navržené prostředí (samozřejmě open-source), webové stránky buduje z komponent. Tedy zjevně objektový princip, říkal jsem si.
Na IEEE Software vyšel moc pěkný článek o webovém frameworku Seaside.
Na několika stránkách jsou přehledně demonstrovány klíčové vlastnosti tohoto prostředí čerpajícího svou sílu a jedinečnost z programovacího jazyka Smalltalk.Článek doporučuji každému, kdo se zabývá vývojem webových aplikací a o Seaside buď ještě neslyšel, nebo mu nejsou úplně jasné některé pojmy, jako např. kontinuace (continuations). Neznalost jazyka Smalltalk není na překážku.