Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 02:00
GSview 4.9 2007-11-18
GPL Ghostscript 8.61 (2007-11-21)
Copyright (C) 2007 Artifex Software, Inc. All rights reserved.
This software comes with NO WARRANTY: see the file PUBLIC for details.
Scanning PDF file
%GSVIEW_PDF_PAGES: 1 20
Displaying PDF page 1
%GSVIEW_PDF_PAGE: 1
%GSVIEW_PDF_MEDIA: [0 0 595.276 841.89]
%GSVIEW_PDF_ROTATE: 0
**** Unknown operator: 'docinfo'
**** Unknown operator: 'dest'
**** Unknown operator: '@thispage'
**** Unknown operator: '@xpos'
**** Unknown operator: '@ypos'
Error: /unmatchedmark in --]--
Operand stack:
--dict:5/5(L)-- --nostringval--
Execution stack:
%interp_exit .runexec2 --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- 2 %stopped_push --nostringval-- --nostringval-- false 1 %stopped_push 1905 1 3 %oparray_pop 1904 1 3 %oparray_pop 1888 1 3 %oparray_pop 1771 1 3 %oparray_pop --nostringval-- %errorexec_pop .runexec2 --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- 2 %stopped_push --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- --nostringval-- %array_continue --nostringval-- false 1 %stopped_push --nostringval-- %loop_continue 1754 2 8 %oparray_pop --nostringval--
Dictionary stack:
--dict:1153/1684(ro)(G)-- --dict:2/20(G)-- --dict:79/200(L)-- --dict:107/127(ro)(G)-- --dict:275/300(ro)(G)-- --dict:22/25(L)-- --dict:4/6(L)-- --dict:21/40(L)--
Current allocation mode is local
Last OS error: No such file or directory
pdf_page failed
Snad ti to nějak pomůže...
Error (176): Unknown operator 'docinfo' Error (396): Unknown operator 'dest' Error (448): Unknown operator 'obj' Error (451): Unknown operator '@OBJpdfdocencoding' Error (1007): Unknown operator 'obj' Error (1007): Unknown operator '@OBJZaDb' Error (1047): Unknown operator 'obj' Error (1047): Unknown operator '@OBJHelv' Error (1070): Unknown operator 'outline'pričom ten posledný outline tam je za sebou viackrát a potom ešte:
Error (1522): Unterminated string Error (1522): End of file inside dictionary Error (1522): Illegal character ')' Error (1522): Unknown operator 'o\000j\000e' Error (1525): Unknown operator '>>'Celkovo je tam tých chýb viacero, predpokladám že sa niečo zvrzlo pri preklade do PDF. Skús to preložiť najprv do PostScript-u a potom do PDF.
pdftops
. Jiný nástroj nepouživat, tento jediný vyextrahuje z PDF fonty a veškeré EPSy.ps2pdfwr
. Výsledný PDF soubor již obsahuje téměř všechny fonty a je tedy zobrazitelný. Nemusí být ovšem tisknutelný.LaTeX bohužel neumí vytvořit správné PDF
Tato věta je nesmyslná. LaTeX nemá s vytvářením PDF vůbec nic společného, je to jen styl.
To není pravda, součástí LaTeXu je spousta \special či \pdfliteral, které generují přímo PDFkový kód, na který už TeX nijak nesahá.
Nemáte pravdu. Oboje jsou primitiva pdfTeXu (\special
dokonce i obyčejného TeXu), která jsou naopak zpracovávána přímo TeXem bez ohledu na to, zda používáte LaTeX nebo ne.
Jenže tato makra umožňují vkládat do výstupního souboru doslovný kód, který (pdf(e))tex nijak neintrepetuje a nijak neošetřuje (maximálně jej zapouzdří escapováním nebo kódováním).
O to se ale nepřu. Jen se vám snažím vysvětlit, že úplně stejnou věc můžete udělat i bez toho (CS)LaTeXu.
pdfcslatex
, vyrobíte i obyčejným pdfTeXem. Ten CSLaTeX je jen styl... A pokud máte zdroják, ze kterého pdfTeX generuje prokazatelně nekorektní PDF, stálo by za to to autorům pdfTeXu nahlásit.
PDF je o tom, ze vypada vsude stejne a nemusim nic vic resit.Není. PDF je určené pro přenos (needitovatelných) dokumentů. Tj. měl by se v maximální možné míře zachovat vzhled, u vlastního obsahu už je to různé – můžete obsah vložit jako jeden velký obrázek, můžete tam vložit znaky, u kterých ale nebude kódovací tabulka, a můžete tam taky vložit text tak, že půjde zase vyextrahovat. Některá rozšíření PDF (resp. ony jsou to ve skutečnosti jen další požadavky přidané k standardnímu PDF) umožňují vytvářet i takové PDF dokumenty, které bude možné například přečíst hlasovou čtečkou, nebo které bude možné zobrazit na malých displejích (mobil, PDA apod.) – tj. obsah dokumentu se přeskládá, aby se vešel na úzký displej. V těchto případech už musí být v PDF uvedena správně i struktura dokumentu a musí z něj být možný získat text (tam, kde to dává smysl).
Je zajímavé, že například PDFka generovaná OOo jsou z tohoto hlediska téměř bezproblémová či přesněji, není s nimi problémů více, než s těmi, která jsou vytvořená přímo v Acrobatu.To je tím, že OOo edituje nějaký dokument, který je svou strukturou poměrně blízký výslednému PDF. Kdežto TeX je postaven na tom, že má nějaký vnitřní formát, a ven z něj leze už jenmo grafická reprezentace. Z toho samozřejmě jde vyrobit PDF, ale jen „obrázkové“. Pokud chcete vyrobit plnohodnotné PDF s vloženým textem, potřebujete informace o struktuře dokumentu (ne jen „jak to vypadá“, ale i „co to je“), a k tomuhle TeX nebyl určen.
Bohužel, jak už jsem napsal, přesně tohle je důvod, proč je PDF z řady důvodů nepřijatelný jako formát pro další zpracování textu... což je v řadě situací docela škodaTo ale není problém formátu PDF. Úplně to samé můžete říct o Wordu – když vám tam někdo vloží článek jako obrázek naskenovaného papíru napsaného na psacím stroji, dopadnete úplně stejně. Takže PDF klidně jako formát pro další zpracování textu můžete používat, jenom nesmíte mít jako podmínku „libovolné PDF“, ale „PDF, ze kterého je možné získat původní text“. (Nevím o tom, že by pro tohle existovalo nějaké označení, všechny mně známé standardy postavené na PDF k tomu přidávají poustu dalších podmínek, pro vás zbytečných.) Je i celkem snadné, jak tohle ověřit – stačí, aby si autor označil část textu v PDF a zkusl jej okopírovat přes schránku. Pokud mu to půjde, měl by být dokument pro vaše účely použitelný.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.