Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:30
Hlavně by se měli snažit už konečně vymyslet protokol či mechanismus, který by minimalizoval datové toky proudící přes Internet patřící právě sdílení. Vždyť furt každý stahuje to stejné. A pomalu mě to začíná už srát.
tak ho vymysli kdyz ses tak chytrej a nasranej vole....
Tohle přece řeší komunitní* servery/P2P – nejdřív se koukneš na nejbližší (protože je to rychlejší) a až když to tam není stahuješ odjinud.
*) koleje, paneláky, komunitní wifi
Jen dva malé přípodoteky. Ten první - trh s CD nosiči nebyl vlastně stabilizován nikdy a hlavně ze začátku byl hnán potřebou uživatelů upgradovat klasické gramodesky (zajímavé je, že tehdy se o licencích na obsah cudně mlčelo). Takže mluvit o nějakých poklesech u CD je strašně ošemetné, protože se bavíme o poklesech vlastně vůči jakému stavu?
Je tedy docela dobře možné, že hudební vydavatelství přinejmenším částečně pláčou na špatném hrobě (a vědí o tom!).
A ten druhý - opatrně s adorací levných filmových DVD, zdaleka ne všechno je touto cestou vydáváno a zdaleka ne všechno, co takto vyjde, má kvalitní zpracování, jakkoliv je bez debaty, že oproti přístupu hudebního průmysl je to jednoznačný krok vpřed.
Zajimalo by me, proc neudelaj sluzbu podobnou privatnim torrentum. Zaplat $10 na mesic, stahuj si zde cokoliv najdes, navic vam budeme dodavat nove filmy, novou muziku, atd,
Sam bych si takovy service koupil hned. Ted si treba platim E99 za motogp.com. Jsem spokojeny, protoze mam vse to co potrebuju a je to za rozumnou cenu.
Myslim, ze je lepsi zlegalizovat to co se deje, nez jit proti proudu, protoze to se jim stejne nepovede.
Ja nechci chodit do kina a nechci si kupovat DVD. Myslim, ze to jsou prezitky. Kino mam doma, media vyhradne na NFS.
Nebo uz by alespon mohli zacit, prodavat licenci na media, misto toho aby si clovek koupil CD, a kdyz ho poskrabe, tak musi koupit novy. Chci licenci na film, pisnicku, atd. Pak si ja rozhodnu, jestli si to stahnu, nebo koupim DVD, atd.
O co se ted snazi je absolutne prahistoricky.
Hlavně bych vůbec neřešil vydavatelské subjekty – to je typ firmy, který vzniknul v určitém čase, za určitých okolností, protože byly potřeba – a firmy vznikají a zanikají, tohle je normální… Na fňukání vydavatelů tedy nemá cenu se ohlížet – spíš má smysl se zabývat tím, jestli máme dostatečně kvalitní hudbu, umělce – a jestli tito umělci dostávají za svoji práci spravedlivě zaplaceno – resp. nelze posoudit, co je spravedlivá odměna a co už ne, ale lze posoudit, jestli je někdo okrádá. Distribuční řetězec mezi umělcem a spotřebitelem se bude pravděpodobně zkracovat a možná z něj vypadnou klasická vydavatelství.
Hm, takové CD za 25 Kč v trafice a u pokladen *marketů, bych si i koupil, podle toho, jak by se teda trefovali do mých oblíbených žánrů.
Asi tak --- v hudbě je výrazně větší žánrová pestrost (a specializace lidí na jednotlivé žánry) oproti filmovému průmyslu.
Bohužel vyřešit hudbu jako filmy nejde. U stahování filmů jsou přeci jen větší náklady, déle to trvá. Mp3 je v cukuletu.
Spíš si myslím, že tohle nikdo tohle století nevyřeší. A na co lidé zapomínají, ani to nikdo vyřešit nechce. Vydavatelé jenom chtějí co nejdéle udržovat zlatý důl. Vědí, že to nepůjde věčně, ale teď se hoduje, tak jaképak copak? Po nás potopa. Zatím to teče, tak dokud to poteče, budeme bojovat. Máme peníze, lobby a korupce funguje. Teď prodloužíme autorská práva z 50 na 75 let, tu si zajistíme 30% veškerého obratu prázdných médií, disků, tiskáren, copak je to málo peněz? A budeme dál roztáčet tu spirálu dokud to půjde a bude to sypat. Máme prachy, a to v kapitalismu je někdy víc, než spravedlnost, právo, logika, zájem většiny, umění, kultura.
Copak nechápete, že vydavatelé se budou držet zuby nehty, co to jde. Jim nejde o hudbu, jim jde o zisk. A lidé se zase zuby nehty budou bránit tomu, aby si všechno kupovali a přistoupili na torchu šáhlá pravidla hry vydavatelství. Obě strany vědí, že to nejde. Vydavatelstvím je také jasné, že jejich pravidla jsou neudržitelná, ale jim stačí jen pořádný proud peněz. Jim primárně nejde o to, aby se nekopírovala hudba, jim primárně jde o to vydělat.
Vydavatelství mají peníze, aby se u koryta udržela ještě hodně dlouho a ještě hodně dlouho lobovala za drakonické zákony, podmínky, kontrolu internetu, atd.. A běžní lidé zase nemají moc s tím něco udělat. Jsou jediné dvě cesty, jak s tím hnout. První, pravděpodobná – jet tak dlouho, až se to stane tak neudržitelnosu katastrofou, že v nastálé totální krizi autorských práv to bude třeba krizově vyřešít – a to bude mnoho let trvat. Druhá, málo pravděpodobná je řešení Gándhího – tisíce a tisíce lidí denně by se hlásilo na policejních stanicích, a přiznali by se k porušování autorských práv a tento proud lidí by neustával po měsíce. Pak by se takové zákony staly neudržitelnými a bylo by nutné je okamžitě změnit, jinak hrozí zhroucení země, ekonomiky a dalšího. Ovšem to v době globalizace by muselo být trochu větší, takže to pomiňme.
Spíš si myslím, že tohle nikdo tohle století nevyřeší.Představte si, že žijete v roce 1909 a rozumujete o tom, co se asi tak stane do konce 20. století
A budeme dál roztáčet tu spirálu dokud to půjde a bude to sypat. Máme prachy, a to v kapitalismu je někdy víc, než spravedlnost, právo, logika, zájem většiny, umění, kultura.To není "někdy víc", to je sama podstata kapitalismu jako systému: kapitalismus přestává fungovat, když si nikdo nechce půjčovat peníze s perspektivou, že díky tomu vydělá ještě víc peněz. Cílem v kapitalismu není uspokojení nějaké potřeby (najíst se, ochránit se před mrazem) neboli tvorba hodnot, to je jen takový vedlejší efekt virtuálního zhodnocování virtuálních vlastnických práv, kterému říkáme vydělávání peněz. Přesněji řečeno kapitalismus neuspokojuje potřeby tělesné, ale mentální, kteréžto se pro praktické potřeby "zhmotňují" do podoby peněz. (To je taky problém komunistických ideologů, kteří chtěli kapitalismus vyřešit všeobecným uspokojením tělesných potřeb: až všichni všechněm všechno dáme, budeme všechno mít dohromady - tůdle! Člověk holt není mluvící zvíře.) Až stejně efektivně a univerzálně zhmotníte ideje (mentální obsahy) jako je spravedlnost, právo, logika (asi myslíte zdravý rozum), umění... něčím jiným než penězi, tak vyhrajete. Dřív ne.
Představte si, že žijete v roce 1909 a rozumujete o tom, co se asi tak stane do konce 20. století
Problém je, že já nežiju v roce 1909, ale v roce 2009. V roce 1909 bych si netroufal vývoj odhadnout jinak, než velký technický pokrok. Ale to se v tomto stoleté (kromě rozvíjení už existujících nápadů) stane s daleko menší pravděpodobností. Proč? Celebrity minulého století jsou vědci, fyzici, objevitelé. Celebrity tohoto století jsou herečky, které mají krásná prsa, případně konexe. Celebrity dneska dělá marketink, ne přínos lidstvu.
To není "někdy víc", to je sama podstata kapitalismu jako systému: kapitalismus přestává fungovat, když si nikdo nechce půjčovat peníze s perspektivou, že díky tomu vydělá ještě víc peněz.
Ne, tohle je jenom zvrhlá forma kapitalismu. Problém je, že pokud jsou peníze a trh na prvním místě a nic nad tím, tak se to s pravděpodobností 100% zvrhne do této zvrhlé formy.
Cílem v kapitalismu …
Ono je vlastně úplně jedno jak dnešní situaci nazveme. Já myslím, že jakýkoli společenský směr vede do katastrofy, pokud se bere nekriticky, a je úplně jedno, jestli je to kapitalismus, komunismus, atd.. Podstata zkázy těchto směrů je v tom, že posadí na oltář nějakou hodnotu jako nejvyšší božstvo a v jeho jménu pak udělá cokoli. V kapitalismu jsou to peníze, v komunismu lid, atd..
Až stejně efektivně a univerzálně zhmotníte ideje (mentální obsahy) jako je spravedlnost, právo, logika (asi myslíte zdravý rozum), umění... něčím jiným než penězi, tak vyhrajete. Dřív ne.
Vyhrajete nějaký čas. Než se zase začnou dělat blbosti ve jménu spravedlnosti, pravdy, logiky.
I tyhle věci se dají posadit na oltář a udělat si z toho závislost. Jsou lidé, kteří jsou schopni lynčovat toho kdo jim zalhal – existuje určité malé procento žen, které lež najdou naprosto všude, do seznamek píší, že nesnáší lež a faleš – to už je nemocná závislost – taková jiná forma žárlivosti.
Možná budu vypadat jako neivní blb, ale pokud nejvyšším cílem nebude láska, vždy se to zvrtne do háje.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.