Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 12:24
Osobně bych šel do javy a Oracle DB (případně Postgresql), bez použití JBoss nebo GlassFish. Případně pro ušetření práce by se dal nějaký "IS" sfouknout v Oracle Application Express...
bezpecnost? jestli to ma vubec smysl na technicke urovni tak sifrovane sql spojeni + prava na sqlPráva na sql nejsou pro spoustu věcí dostatečně jemný nástroj.
A co nějaké méně mastodontní řešení? Ruby+RoR, Python+Django?Výhoda těchto jazyků je spíš v rychlém vývoji a podnikový SW se obvykle moc nemění. takže bych řekl, že to nemá moc smysl.
SAP kvôli účto? Tomu chýba logika...Ani ne. Když máš konsolidovat nadnárodní skupinu, tak nakonec stejně přijdeš na to, že nejlevnější a nejrychlejší je nasadit stejný ERP a v něm pak použít ve všech pobočkách stejné nástroje. Druhá cesta je konsolidovat přes excely nebo nějaké formuláře, které ti pošlou z jednotlivých poboček, ale pak přijdeš na to, že oni tam mají nepravdivé údaje - ať už proto, že nerozumí tomu, co po nich chceš, nebo tam dají nesmysly záměrně. Navíc si to nemáš jak ověřit, protože jejich informačnímu systému nerozumíš a podrobnější data nemáš. Když na ně začneš tlačit, tak CFO odejde ke konkurenci a začínáš znovu od nuly s tím, že tam není nikdo, kdo by uměl aspoň vyplnit ten původní formulář. Za tři roky se stejně naštveš, koupíš globálně nějaký rozumný ERP a konsolidaci ti udělá tvé vlastní IT a nakonec řekneš, "kdybysme to udělali o tři roky dřív, tak jsme mohli být dávno jinde". Navíc při prodeji firmy dokáže nevěrohodný účetní systém hodně srazit cenu a naopak věrohodný ji hodně posílí - toto konkrétně jsem viděl loni, kdy se implementoval ERP čistě proto, aby se dosáhlo vyšší prodejní ceny společnosti. Další věc je, že akcionáři chtějí často nahlížet dovnitř do firmy a když nerozumí systému, tak jsou nespokojeni.
při současných technologických možnostechTak tohle spojeni me pobavilo. To jako ze s casem ty moznosti klesly? Nebo v cem konkretne prinasi tenky webovy klient vyhodu nad tlustym klientem? Neberte to zle. Ja nemam nic proti webovym resenim. Urcite to sve vyhody ma. Jenom nevim, co ma tolik lidi proti tlustym klientum. Prijde mi, ze u tenkeho klienta musite resit veci, ktere u tlusteho neexistuji.
To je také ten důvod, proč to nezadávat jiné firmě, protože ten vývoj je neustálý a v žádném případě není jen udržovací.No, zase pokud potkáte schopné konzultanty, kteří znají best-practice v oboru, tak vám můžou vyházet nesmysly z procesů, nemusíte vynalézat kolo a můžete to firmu zase někam potáhnout. Ale na druhou stranu můžete jenom vy vědět, jak se to má dělat, protože best-practice zatím neexistuje - to je těžko říct, když ani nevíme, co je vlastně za systém...
1) Standalone klient na file share + přímý přístup do Oracle databáze. Jako funkční příklad lze použít Helios IQ…Jestli má být Helios typický představitel kategorie, tak je to viditelný argument proč takový přístup nepoužívat.
Update a umístění klientské app…Celý tenhle "problém" je objevování kola. Civilizované operační systémy mají k tomuto účelu balíčkovací systémy. Dokonce i ty méně civilizované
Java vs. netTo je jako zeptat se jestli chceš být zastřelen nebo oběšen… chci žít v klidu a v pokoji, prezentaci a co největší část business logiky nacpu do nějakého skriptovacího jazyka. Například halasně proponované webové aplikace mají přednost v tom že prezentační vrstvu celkem v klidu vykostíš do nějakých šablon. V C++ bych sáhnul po QML. Určitě se najde něco i pro Javu (přinejhorším jython nebo jruby a k tomu nějaká MVC knihovna). Kromě toho…
Vendor lock-inPřed pár lety bych ještě řekl že Java je jasná věc. Dnes už bych si nebyl tak jistý. Redmond tě sice bude držet na krátkém vodítku (windows, windows, …), ale platící zákazníky se aspoň snaží nesrat přes míru
Větší srajda než jsou Sybasí produkty neexistují.Takova Informatica si s tim nezada.
No a teď přichází Windows 8 a tam je preferovaným jazykem pro vývoj aplikaci C++. Ale asi hlavně pro tu mobilní metro část.Proč by mělo být C++ preferované víc než C#? Je sice pravda, že oproti C++ jsou v C# nějaká omezení navíc, ale to přeci platí i pro vývoj na normální Windows. Například díky GC a podpoře pro asynchronní programování mi přijde C# 5 jako vhodný jazyk pro Metro aplikace.
Kdyby svět fungoval "dle očekávání", tak bych čekal metro celé v .netu, ne?Hlavním důvodem bude asi výkon. Navíc současné řešení (alespoň potenciálně) umožňuje vytvořit projekce i pro jazyky, jenž nevyužívají .NET.
Zatímco .NET je totální bastl bez záruk, který rozumně funguje pouze na Microsoft platfromě.Mono má komerční podporu i na Linuxu.
Ovšem namixované v poměru, že se spíše sčítají nevýhody než výhody.To si nemyslím. Určitá robustnost aplikací je pro mě vyšší prioritou než rychlost (netvrdím, že se to týká každého). A s novými typovými systémy postupně klesá potřeba dynamicky typovaných jazyků.
BTW co jsou to ty "nové typové systémy"?Mám na mysli typové systémy, jenž kombinují různé druhy polymorfismu a je pro ně znám algoritmus typové inference, který s "malou" dopomocí od programátora odvodí typy a vždy skončí.
Síla dynamicky typovaných jazyků leží úplně jinde.Řekněte, kde leží?
Ach jo. .NET byl v první řadě trucpodnik proti Javě.Není to reakce MS na žaloby Sunu ohledně modifikací Javy?
dotnet vznikl až dlouho potomSpor začal 1997 a vyvrcholil 2001. .NET 1.0 byl vydán 2002.
Reakcí na tenhle spor se Sunem bylo že prakticky přes noc ukončili microsfti svojí JavuAno, ukončili vývoj J++, ale s .NETem 1.0 přišel J#, který byl v podstatě následovníkem.
Pohled lidí, kteří zainvestovali velké prachy šité na míru ve Visual J++ na „v podstatě následovníkem“ – tedy napsat to celé znovu a investovat ještě jednou – je odlišný.Právě, že celé znovu to psát typicky nemuseli (podrobnosti jsou v příručce pro upgrade).
Doporučované frameworky?Vybíral bych z galerie NuGetů. Osobně bych se vyhýbal frameworkům, jenž se musí komplikovaně konfigurovat v XML a dal bych přednost konfiguraci v kódu – např. různá mapování lze pěkně nastavovat s pomocí Expression Trees – důvodem je samozřejmě fakt, že typový systém může ochránit před chybami v konfiguraci (ví se, že metoda/vlastnost existuje a má správný typ).
Nejlepší způsob lokalizace? (parsování souboru asi nebude patřit mezi to nejrychlejší)Třeba pomocí .resx souborů?
Jak by měla fungovat aktualizace klientské app?Pokud se aplikace nemá zavřít, tak funkčnost, kterou bude třeba aktualizovat, umístit do zvláštní assembly a tu loadovat do zvláštní AppDomain. Při aktualizaci celou AppDomain zrušit a vytvořit znovu s aktualizovanou verzí assembly. Mezi různými AppDomain se komunikuje pomocí remotingu. S tímhle může pomoci Managed Add-in framework (MAF). Vím, že bohaté zkušenosti s FP měl DAQUAS, zkusil bych se jich zeptat.
Dočetl jsem se, že "Chybějící podpora českého prostředí - není dokončen překladZas na druhou stranu česká lokalizace je jediná, která je vůbec rozpracovaná (IMHO v tom bude mít prsty pověstná česká vyčůranost (ještě znásobená a zkoncentrovaná v průmyslovém odvětví)). Co jsem to tak v rychlosti proletěl, je to práce na některý víkend (maximálně dva).
a moduly nejsou uzpůsobeny pro specifika českého prostřední, Chybějící podpora pro českou legislativu a specifika českého účetnictví.Přesně o tom mluvím. Vyčůraný jak pětikoruna. A aby se to samo stáhlo a implementovalo náhodou nechceš, když už je to všechno i tak zadarmo? IMHO maličkost.Je to stále pravda, nebo už s tím něco uďáli?
IMHO maličkost.No, z pohledu toho, kdo legislativní lokalizaci německého ERP dělal, bych teda neřekl. Ono ani tak nejde o to, že by to bylo nějaké těžké informatické kouzlo. Na lokalizaci je asi nejtěžší vědět, v čem konkrétně daný ERP nepodporuje českou legislativu a upravit to. Představ si, že máš nainstalovaný třeba tady ten OpenERP, umíš ho z programátorského hlediska upravovat, tak se do něj přihlásíš a jdeš jako dělat legislativní lokalizaci. Kam teda půjdeš a co upravíš? Nevěděl bych ani já, i když jsem to dělal na jiném systému, protože zrovna tady tento systém může mít problémy v jiných oblastech, než měl ten jiný, který už jsem dělal. Musíš sestavit tým lidí, kteří mají kvalifikaci v jednotlivých agendách (daně, mzdy, majetek, obecné účto, intrastat, účtování výroby, účtování skladů, inventury, clo atd.) a oni se musí s tím ERP naučit dělat, pak snesou požadavky pro kompatibilitu ERP s legislativou, které se nakódují. Dobré je pak ještě nechat udělat audity systému od třetí strany. Je fakt, že čistě z pohledu IT, který ví, co má dělat, to až tak složité není.
Všechny větší aplikace co znám mají práva ve vlastních tabulích a vynucují je na aplikační úrovni. Obvykle to znamená že všichni uživatelé mají na mašině nastavený BDE / ODBC / JDBC / whatever zdroj s maximálními potřebnými právy. A ano, každý kdo ví kam má koukat si může zařádit podle libosti. :-PJe to smutné, ale je to tak. Je to víceméně kvůli tomu, že aplikace potřebuje často práva na čtení nebo zápis ne podle tabulek DB, ale podle jednotlivých vět nebo polí (sloupců), což AFAIK SQL neřeší. Ono vůbec SQL není pro ERP zrovna ideální jazyk. Řešení s aplikačním serverem je lepší. I kdybych dělal nějakou blbost, dělal bych to přes aplikační server a co nejjednodušší rozšiřitelný protokol - toto rozhodnutí se v delším čase na 100% vyplatí.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.