Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 08:54
V momentě kdy potenciálně infekční ví, že bude vyhozen nejpozději při objednávce, tak jaký důvod má do restaurace chodit? Dá se předpokládat, že případů, kdy potenciálně infekční půjde do restaurace, aby byl vyhozen bude minimum.To je ale blabol. Byl jste nekdy na vysoke skole? Vite, kolik lidi jde na zkousku i kdyz umi uplne hovno a je jim jasne, ze budou vyhozeni?
2) se stestim se da udelat zkouska, i kdyz neumim "nic"Stejne tak muzu jit do hospody a doufat, ze me nikdo nezkontroluje.
Vláda dělá, obávám se, opatření aby se zalíbila sama sobě.Tesat do kamene. Příští vláda v tomto nebude jiná. Jak rád bych se mýlil.
TOHLE VLÁKNO JE MONITOROVÁNO COVIDOVOU POLICIÍ.
PROBLEMATICKÉ NÁZORY BUDOU POSOUZENY VYŠETŘOVATELEM
tak třeba jako já vůůůůůbec nevim jestli je teďko třičtvrtě nadevět nebo nasedum :O :O
Kdyz tedy u delat varianty staci k nakaze nekolik sekund, jak je mozne, ze clovek muze sedet u stolu a vesele nemoc sirit, nez jej obsluha vyhodi jako drzouna, ktery vlezl do hospody bez potvrzeni?Ten nesmysl má fungovat takhle: S respirátorem vejdeš do restaurace, sedneš si (stále máš respirátor), přijde obsluha (v respirátoru) a vyzve tě k prokázání bezinfekčnosti - třeba že si očkován - ukážeš papír že si očkován, obsluha poděkuje a objednáš si. Až když ti obsluha donese na stůl jídlo, tak odložíš respirátor. V ten okamžik, pokud si očkovaný/neotestovaný můžeš začít šířit COVID co máš, mezi ostatní hosty bez respirátorů co jedí (očkované/neotestované, neočkované/otestované). Dojíš, nasadíš si respirátor, zaplatíš a odcházíš z restaurace. Venku si můžeš respirátor sundat. Výsledek - pokud si měl COVID - což jako očkovaný nezjistíš, protože se netestuješ, tak si v případě dobré konstelace nakazil většinu hostů restaurace. Smyslem není zastavit COVID jako nemoc. Pokud by to skutečně někdo chtěl, tak se budou testovat všichni, protože FAKT očkovaný i neočkovaný přenáší COVID rovným dílem /FAKT a bude snaha omezit všechny stejně. Takhle logicky každému dojde, že vlády chtějí aby COVID pokračoval, protože se snaží očkované lidi, kteří COVID mohou bez problému šířit, co nejvíce dostat mezi ostatní (očkované i neočkované). Otázka pro chytré hlavičky je spíš tato: Až se dobrovolně nebo nedobrovolně naočkuje celá populace 2 nebo 3 dávkami a bude dle současných měřítek chráněna proti těžkému průběhu a potenciální smrti - nikoliv nákaze - co se stane potom? Zmizí virus COVID-19 ze světa a vše se vrátí do starých kolejí? To je rovnice o jedné neznámé kterou si snadno dosadím
ROvným dílem určitě ne, to je nesmysl binární viděníMusíš to doložit nějakou studií, která to vyvrací. Tahle to potvrzuje. Dělení populace na skupinu očkovanou (a zvýhodněnou) a neočkovanou (a znevýhodněnou) ve chvíli, kdy obě skupiny mohou být stejně infekční se stejnou virovou náloží, je neetické a diskriminující.
Tak to je fakt studie jak řemenPostni odkaz na jinou, která to vyvrací. Tím že nic nemáš, jen potvrzuješ fakt.
+----------+------------+ 29.10.2021 | očkovaní | neočkovaní | +-------------+----------+------------+ | prodělali | 0 | 0 | | Covid | | | +-------------+----------+------------+ | neprodělali | 551 | 753 | | Covid | | | | (na JIP) | (65) | (130) | +-------------+----------+------------+Jak je vidět, ti kteří podle expertů a politiků mají nejsilnější imunitu - tedy očkovaní - zabírají přes půl tisícovky lůžek. Přitom by neměli zabírat žádná, protože podle dřívějšího tvrzení týchž expertů a politiků vůbec nemůžou onemocnět! Což, jak vidno, byla lež. Někdo tomu snad věřil? Naopak ti, kteří podle výše zmíněných mají imunitu mít mnohem slabší - ti kdo Covid prodělali - nezabírají lůžko ani jediné. To považuji za velmi dobrou zprávu, protože i když hladina protilátek klesá už tři měsíce po vyléčení, reinfekce se nekonají. Doufám že to tak zůstane a že jsem se toho obával zbytečně, aspoň pro tuhle zimu. Takže tím bych stále opakované reklamní lžidětem, že očkovaní mají mnohem silnější imunitu než ti, kteří mají pouhé protilátky po nemoci, odsunul do kategorie dezinformací, a všechny experty a politiky, kteří je vypustili se svých farmakorporacemi placených tlam, mezi lháře. Nebo ještě lépe mezi mukly, což by měly urychleně vykonat příslušné státní orgány. Neočkovaní, kteří Covid neprodělali, zabírali o dvě stovky lůžek víc než očkovaní, což se dalo očekávat, pokud vakcíny mají aspoň nějaký účinek. Což zřejmě mají u lidí mladších ročníků, důchodcům klesá imunita už dva měsíce po očkování a podle toho článku zřejmě dost katastrofálně. Jak už jsem psal, bojím se prosince. To by mohly být mrazáky v ulicích, a plné očkovaných
Naopak ti, kteří podle výše zmíněných mají imunitu mít mnohem slabší - ti kdo Covid prodělali - nezabírají lůžko ani jediné.To je ovsem trochu zkreslene tim, ze ti nejlepsi kandidati na JIP typu "prodelali Covid" znovu infikovani byt nemohou proste proto, ze jsou mrtvi.
podle dřívějšího tvrzení týchž expertů a politiků vůbec nemůžou onemocnětZdroj? On si fakt někdo myslel, že očkování, nebo obecně jakákoli věc - jakýkoli lék na jakoukoli nemoc, jakýkoli přístroj… má 100% účinnost?
Březen – očkovaní nikdy neonemocní. Duben – očkování populace je jediný způsob porážky viru. Květen – očkovaní se nakazí velmi vzácně. Červenec – očkovaní se nakazí, ale nemohou mít vážný průběh. Srpen – očkovaní mohou mít vážný průběh, ale velmi vzácně. Září – je potřeba třetí dávka na ochranu. Říjen – na JIP končí 40% očkovaných.Kdyby to bylo jen v tom jednom tvrzení, tak možná. Ale oni lžou pořád, jenom pokaždé něco jiného, a dost lidí jim pořád věří. Je smutné to sledovat.
očkovaní nikdy neonemocníAno, toto je lež. Určitě si vybavuješ, že v počátcích pandemie se spekulovalo, zda vůbec bude možné vyvinout vakcínu, která by měla, řekněme, 50% účinnost a účinkovala alespoň pár měsíců. Tohoto cíle se víceméně podařilo dosáhnout a je to tedy ten optimistický realistický scénář. Proklamovat o účinnosti vakcín absolutní výroky („naprosto bezpečné“, „nikdy neonemocní“) byla velmi hrubá chyba, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Takové podmínky nikdy nemohou být splněny. Zde navíc bylo zřejmé, že se nejedná o „zaokrouhlení“ nebo „zjednodušení“, nýbrž že ten rozdíl mezi takovým výrokem a realitou bude podstatně ostřejší.
očkování populace je jediný způsob porážky viruV zásadě ano, pokud se porážkou viru myslí snížení ztrát na životech na přijatelnou úroveň. Chyba byla prezentovat to jako „Tečku“, protože natolik definitivní jednorázové proočkování být nemohlo. Již před rokem jsem tu na základě pročtení několika předběžných studií a laické úvahy upozorňoval, že přeočkování pravděpodobně bude nutné, a bude se podávat např. jedna další dávka každých 6 měsíců. Nerozumím tomu, proč se podobné úvahy neobjevily v mainstreamu.
očkovaní se nakazí velmi vzácně
očkovaní se nakazí, ale nemohou mít vážný průběh
očkovaní mohou mít vážný průběh, ale velmi vzácněAno, protože účinnost vakcíny prostě v čase klesá.
je potřeba třetí dávka na ochranuAno, a také čtvrtá, pátá, … atd. Přesně dle očekávání.
na JIP končí 40% očkovanýchSimpsonův paradox, už si to prosím nastuduj. Je trapné to pořád vytahovat.
obvzlášť u mRNA vakcín ta dlouhodobá data prostě ještě chybí, jsou tam nějaké (odborné) obavy z autoimunitních onemocnění atd.A jak se to teda liší od viru který má asi 5x víc komponent (tu stejnou mRNA + 4 další věci) co můžou tyhle věci způsobovat?
ten virus zadnou mRNA nemaAha, zajímavé, a jak teda funguje?
Ta mRNA ve vakcíně obsahuje i jinou molekulu místo jednoho písmena, aby to imunitní systém nezničil hned a dostalo se to do buňky, ve které to potom bude už fungovat normálně.Tahle featura je jinak implementovaná, ale ve viru ji AFAIK zajišťují jiné komponenty.
Vakcína ti dodá konstantní množství – předpokládám, že řádově větší než kolik by byla ta počáteční infekční dávka, kterou bys chytl někde na ulici.Jo, tohle bohužel nedokážu zodpovědně porovnat.
Ví se o tom, že by v nějaké závažnější míře děti po kovidu byly unavené, zadýchávaly se atd.?No ale po vakcíně taky problémy nemají :) (teda, u <12 let zatím nemáme data) Ale jinak souhlasím, že to není tak „jednoznačně pro“ jako u lidí řekněme 30+.
Nerozumím tomu, proč se podobné úvahy neobjevily v mainstreamu. ... tl;dr ano, mainstreamová média a politici odvádí velmi špatnou práci, protože z mě nepochopitelných důvodů mají tendence vykřikovat přehnaně silné nepodložené výroky.Tedy lhát. Sám sis odpověděl. Nevzpomínáš si, kdo to tu začátkem lonského roku vykřikoval, že do šesti týdnů bude vakcína? Tečka - vzpomínám na předvolební kampaň pár let zpátky, Okamura nabízel program, Babiš hesla a herce. Babiš vyhrál volby a vládl, Okamura propadl. Každému můžeš zalhat, a jsou lidé kterým se dá lhát pořád (je to část výroku jednoho politika kdysi dávno). Nastuduj si Goebbelsův paradox. Porážkou nepřítele se rozumí jeho omezení natolik, že nebude schopen provádět žádnou škodlivou činnost. Nikoliv to, že bude zabíjet o trochu méně. Kdysi jsme takhle porazili černý kašel a do jisté míry tuberkulózu.
pokud se porážkou viru myslí snížení ztrát na životech na přijatelnou úroveň.A otázka je, kdo to určí a kolik to je... Podle mě, je 30 807 lidé co zemřeli s COVIDem přijatelná úroveň, aby se to celé ukončilo. Pro někoho jiného je to 1 člověk ročně.
neboť s třetí dávkou je aktuálně na JIP jeden člověk a hospitalizovaní dvaTeda, měli bychom to spíš analyzovat opačně: pro všechny kategorie platí, že 3. dávku má méně než 10 % očkovaných.
Pěkné, akorát že lidé, kteří tvrdili že účinnost je 90+%, nespecifikovali věkovou kategorii, kde to bude platit.Vždyť to platí ve všech věkových kategoriích. (jako OK, někde je to spíš tak 80+%, ale to může být šum protože je tam málo lidí, a těch pár lidí tam tentokrát už „opravdu“ může být „s covidem“ a ne „na covid“)
Zkus z toho udělat týdenní svodku až do jara, ať je vidět jak se to mění v čase.Ta data někdo jednorázově v ÚZISu vykopíroval do Excelu, zatím to nedělají automaticky :(
Nicméně z toho jasně vidíme, že všechna tvoje tvrzení nejsou pravdiváProtoze jsi tu statistiku udelal spatne - neni ocistena o pacienty, kteri jsou hospitalizovani z jineho duvodu, ale maji covid. Pokud si rozdrtis nohu a budes covid pozitivni neockovany, tak skoncis na covid oddeleni, protoze na normalni te dat nemuzou. Pokud jsi ockovany (a nemas priznaky), tak te testovat nebudou a na covid se neprijde. Toto vychyluje statistiku ve prospech ockovani zejmena u mladsich rocniku, ktere maji bezpriznakovy prubeh ve vetsine pripadu.
Pokud si rozdrtis nohu a budes covid pozitivni neockovany, tak skoncis na covid oddeleni, protoze na normalni te dat nemuzou.OK, v tom případě by mě zajímal zdroj tvého tvrzení o neúčinnosti vakcín, když z počtu hospitalizovaných to určit nemůžeš.
Protoze jsi tu statistiku udelal spatne - neni ocistena o pacienty, kteri jsou hospitalizovani z jineho duvodu, ale maji covid.Já jsem doufal, že počítají lidi s respiračními symptomy a ne lidi se zlomenou nohou.
Na jare bylo v covidariich 6% bez priznaku a 25% s lehkymi priznaky (treba bolest hlavy, ktera neni duvodem u ockovaneho udelat test, pokud tam je treba kvuli tomu, ze spadnul na kole). Nevidim duvod, proc by to ted melo byt jinak.Pokud si rozdrtis nohu a budes covid pozitivni neockovany, tak skoncis na covid oddeleni, protoze na normalni te dat nemuzou.OK, v tom případě by mě zajímal zdroj tvého tvrzení o neúčinnosti vakcín, když z počtu hospitalizovaných to určit nemůžeš.
To by me zajimalo, z kteryho palce sis vycucal ty cisla, kolik by bylo kdyby nebylo ... lol.No to je prostě počet hospitalizovaných neočkovaných / (1-podíl očkovaných). Tj. třeba když je proočkovanost 75% a je 16 hospitalizovaných neočkovaných, tak by mělo být 48 hospitalizovaných očkovaných.
Presne proto, ze tyhle veci testujou na vybranych zdravych lidech, aby se tahle kravina zradukovala na minimumKdyž se otestovaly na vybraných zdravých lidech - což je ta studie, která proběhla při zavádění vakcíny, a která je napsaná v tom dokumentu o nouzovém povolení - vyšla podobná čísla (88-92%, s tehdejšími variantami). To se ale lidé jako luky rozhodli naprosto ignorovat (přitom ten povolovací dokument určitě četli, když se proti němu vyjadřují). No a pro ty ostatní může být zajímavé, že vakcína má pořád podobnou účinnost i po roce, s novými variantami.
Ale jednu vec ty tvoje cisla ukazujou zcela jednoznacne - saskujem tu kvuli 60 lidem!A těchto 60 lidí je z neočkované minority. Jinak by jich už bylo třeba 600 a byli bychom v podobném stavu jako loni.
U kterych navic neni vubec zrejmy, co ze jim vlastne je.A až to přeteče jako loni, tak to budeš tvrdit taky?
Když se otestovaly na vybraných zdravých lidech - což je ta studie, která proběhla při zavádění vakcíny, a která je napsaná v tom dokumentu o nouzovém povolení - vyšla podobná čísla (88-92%, s tehdejšími variantami). To se ale lidé jako luky rozhodli naprosto ignorovat (přitom ten povolovací dokument určitě četli, když se proti němu vyjadřují).Ja tvrdim, ze za stavajici situace to takove ucinnosti nedosahuje a prezentovana data jsou zatizena chybou sberu, kdy se u ockovane skupiny provadi testovani pouze pri pozorovani priznaku, kdezto v neockovane skupine se testuje vpodstate nahodne. Takova data pro srovnani pouzije jen hlupak a nebo manipulator.
kdy se u ockovane skupiny provadi testovani pouze pri pozorovani priznaku, kdezto v neockovane skupine se testuje vpodstate nahodneZeptal jsem se zdravotní sestry:
jop, delame test vsem, co hospitalizujeme.. nezavisle na tom, jestli jsou/nejsou ockovany, a nezavisle na prijimany diagnoze tj. muzeme nekoho prijmout pro popaleninu k hospitalizaci, ale stejne testujeme (antigen i pcr)Což řeší „testuje se různě“; nevím ovšem jak se počítá „člověk se zlomenou nohou“ když vyjde pozitivně/negativně.
Kdy NEMUSÍM test v nemocnici podstupovat?
testování se neprovádí u osob, které prokazatelně prodělaly covid-19 v předchozích 6 měsících nebo byly očkovány proti covidu-19 a jsou více než 14 dnů po druhé dávce (v případě dvoudávkových vakcín), nebo14 dní po první dávce ( v případě jednodávkového schématu), pokud nemají klinické příznaky onemocnění covid-19.
ty nevis, jaky je zdravotni stav tech ockovanych nebo neockovanychTak třeba tohle by naopak bylo v neprospěch vakcíny, protože se přednostně nechá naočkovat nemocný člověk s komorbiditami, kterého by virus dorazil.
pocet lidi na JIP. Zadny jiny nemameMáme, věk.
protoze ti tzv pozitivni, je uplne jina skupina, nez pred tim rokemPozitivní mě nezajímají, naopak bezpříznakoví/lehký_průběh pozitivní jsou dokonce mírné plus, protože si budují imunitu proti novým a budoucím variantám, které očkování nemohlo podchytit, a bezpříznakoví pozitivní znamenají „hurá, z viru jsme udělali banální rýmičku, vyhráli jsme“.
dokaze delat veci, o kterych ty jen dokazes na netu vykrikovat, ze jsou nemozneNáhodou, jednou vykřikoval, že posoudit, jestli se úvodní stránka tohohle webu změnila (pro účely cache) je možné: záležitost jednoho SQL dotazu. Akorát ho dodneška nedokázal vyrobit.
pokud ne (což je mnohem pravděpodobnější)Není mnohem pravděpodobnější „po získání imunity se přestali izolovat a chovají se rizikově, takže mají ještě větší riziko nákazy“? Alespoň já jsem to přesně takhle začal dělat. Jinak teda napadlo mě jak to zjistit, lidi, co se nedokážou rozhodnout, jestli se chtějí nebo nechtějí naočkovat, se půjdou naočkovat do speciálního očkovacího centra, které dává s 50% pravděpodobností placebo, a bude se statistika dělat na nich. Ale tipuju, že i pak se objeví nějaký naysayer s tím, že nerozhodní lidé mají speciální chování které vede k nereprezentativní virové náloži nebo tak něco.
Není mnohem pravděpodobnější „po získání imunity se přestali izolovat a chovají se rizikově, takže mají ještě větší riziko nákazy“? Alespoň já jsem to přesně takhle začal dělat.A je? Mozná ano, možná ne. Nikdo to sice neví, ale pojďme na základě ničím neprokázané hypotézy zavádět celonárodní zdravotní politiku. (To není myšleno nijak útočně. Velice si cením úrovně se kterou tu diskutuješ.) Mě nejde v principu o kvantitativní míru se kterou je ten daný ukazatel distribuován, ale o to, že zcela určitě není rozdělen náhodně (protože to je v reálu prakticky vyloučeno) a tudíž ten předpokládaný závěr (na který jsem reagoval) obecně neplatí. Otázka pak pochopitelně je, jak jeho distribuce ovlivňuje ty finální výsledky. Jenže to je bohužel extrémně komplexní (a tím pádem komplikovaný) problém a ačkoli existují pochopitelně způsoby jak jej řešit, v praxi je to prakticky neproveditelné (s dostatečnou přesností) kvůli omezením ve vstupních datech. Lehce irelevantní, leč velmi názorný byl příklad s průzkumem veřejného mínění před volbami. Pokud chcete získat kvalitativní představu o hodnotě statistických informací týkajících se nákazy, porovnejte libovoný (čti náhodný) předvolební průzkum s násladnými výsledky.
Ale tipuju, že i pak se objeví nějaký naysayer s tím, že nerozhodní lidé mají speciální chování které vede k nereprezentativní virové náloži nebo tak něco.A měl by pochopitelně pravdu, resp. kdokoli kdo by chtěl na základě takové studie dělat nějaké závěry by musel nejprve prokázat, že tomu tak není. Prostě v každé vědní disciplíně, statistiku nevyjímaje, je zcela zásadní uvědomovat si limity daného modelu. Ten tvůj naysayer je v tomhle případě extrémně duležitý element, ketrý drží tu diskuzi v racionální rovině. A fakt, že jsou takoví lidé podobně pojorativně nálepkováni a jejich názory bagatelizovány je podle mě jeden z hlavních problémů.
Nikdo to sice neví, ale pojďme na základě ničím neprokázané hypotézy zavádět celonárodní zdravotní politiku.No jo, jenže tohle přesně říkají antivaxeři proti ostatním očkováním, léčitelé rakoviny bylinkama, flat-eartheři a Gréty s „globální oteplování neexistuje, člověkem způsobené není, jak bylo v historii nevíme a stejně bylo tepleji“. Jak je odlišíme?
A měl by pochopitelně pravdu, resp. kdokoli kdo by chtěl na základě takové studie dělat nějaké závěry by musel nejprve prokázat, že tomu tak není. Prostě v každé vědní disciplíně, statistiku nevyjímaje, je zcela zásadní uvědomovat si limity daného modelu. Ten tvůj naysayer je v tomhle případě extrémně duležitý element, ketrý drží tu diskuzi v racionální rovině. A fakt, že jsou takoví lidé podobně pojorativně nálepkováni a jejich názory bagatelizovány je podle mě jeden z hlavních problémů.A existuje teda vůbec nějaký způsob, jak zjistit, zda vakcíny (chemoterapie, ozařování, vypouštění CFC, vypouštění CO2…) pomáhají či škodí? Já tvým námitkám rozumím a chápu že důkazy nikdy nejsou 100% („nula a jedna nejsou pravděpodobnosti“). Ale pro praktické využití je to dostačující.
Jak je odlišíme?Neodlišíme, resp. není to podstatné. Není důležité KDO to říká a PROČ to říká, ale CO říká. Je-li jeho argumentace, se kterou něco odmítá/přijímá validní, nemáme jinou možnost, než ji akceptovat. Ano, je to nekonečné a úmorné. Nějaký trouba plácne proč něco neplatí a ty pak trávíš hodiny/dny/týdny/roky vyvrácením toho argumentu, aby on pak okamžitě poté plácl zas něco jiného a celé se to opakovalo. Ale jinak to nejde, protože jediná alterativa je rezignace na vědu jako takovou.
A existuje teda vůbec nějaký způsob, jak zjistit, zda vakcíny (chemoterapie, ozařování, vypouštění CFC, vypouštění CO2…) pomáhají či škodí?Pochopitelně, ale vždy jen s určitou (konečnou) přesností a jen za použití správného aparátu (resp. použitý aparát bude definovat tu přesnost).
Ale pro praktické využití je to dostačující.Správně bys měl uvažovat takto: Pro 'praktické využití' potřebuji model s takovou a takovou přesností. A pak použít takový model, který takovou přesnost poskytuje (a pruběžně jej verifikovat, pokud se jedná a predikční model). A mě přijde, že to je právě ten krok, který se vynechal.
Ale jinak to nejde, protože jediná alterativa je rezignace na vědu jako takovou.Přístup, který prezentuješ ty, je rezignace na vědu a technický pokrok, protože nikdy nic neuděláme - třeba někdo chce spustit 5G aby měli lidi rychlejší internet, přijde rad a zjistí, že máme jenom takovou a takovou záruku, že z 5G lidi neumřou, a je mu to málo.
No jo, jenže tohle přesně říkají antivaxeři proti ostatním očkováním, léčitelé rakoviny bylinkama, flat-eartheři a Gréty s „globální oteplování neexistuje, člověkem způsobené není, jak bylo v historii nevíme a stejně bylo tepleji“. Jak je odlišíme?
nejlíp ňákým fachidiotckým statistickým srandamodýlkem dotovaným z evropský unie :D :D :D :D :P :P ;D ;D
............a pak je někam zavřit dokaď nedostanou rozum by nám nekazili náš kolektivistickej fachidiotckej boj:
btw taky ste si všimli jak jakoby u lidí víra v koronachcípáctví dělá že koreluje s vírou v klimatizmus :O :O voni si asi jako vo sobě klimavěřící/koronamodláři řikaj že sou ty víc chytřejší aže víc chytřejší lidi věřej na tydlety fachidiotcký pitominy :D ale veskutečnosti imho jenom budou ty víc jednodušejc vystrašitelnějšejší nějakou random pitominou :D :/ :D :/
Perfektni :)............a pak je někam zavřit dokaď nedostanou rozum by nám nekazili náš kolektivistickej fachidiotckej boj:
proti čarodějnicímproti lidem co zpochybňujou vědeckej koncenzus žeje země placatáproti lidem co zpochybňujou vědeckej koncenzus žese sluníčko točí kolem zeměproti protestantůmproti ateistůmza rasovou hygienuproti untermenschůmza vybudování komunizmusuza splnění těžebního plánuproti americkýmu broukojproti globálnímu vochlazováníproti přelidňování planetyproti globálnímu voteplování- proti globální klimatický změně (se poučili :D)
- proti koronavirusu
Tohle má ale problém, že Reversed Stupidity Is Not Intelligence. Tím že vezmeš něco stupidního a obrátíš to neděláš něco inteligentního. To tu krásně ilustruješ těma sáhodlouhejma diskuzema o globálním oteplování s králykem; tím že máš protiargument proti všemu se reálně nikam neposouváš, jen automaticky zaujímáš inverzní postoj. Pokud se chceš dostat někam dál, tak analyzuj data, přijď s vlastníma testovatelnýma modelama.No jo, jenže tohle přesně říkají antivaxeři proti ostatním očkováním, léčitelé rakoviny bylinkama, flat-eartheři a Gréty s „globální oteplování neexistuje, člověkem způsobené není, jak bylo v historii nevíme a stejně bylo tepleji“. Jak je odlišíme?nejlíp ňákým fachidiotckým statistickým srandamodýlkem dotovaným z evropský unie :D :D :D :D :P :P ;D ;D
............a pak je někam zavřit dokaď nedostanou rozum by nám nekazili náš kolektivistickej fachidiotckej boj:
proti čarodějnicímproti lidem co zpochybňujou vědeckej koncenzus žeje země placatáproti lidem co zpochybňujou vědeckej koncenzus žese sluníčko točí kolem zeměproti protestantůmproti ateistůmza rasovou hygienuproti untermenschůmza vybudování komunizmusuza splnění těžebního plánuproti americkýmu broukojproti globálnímu vochlazováníproti přelidňování planetyproti globálnímu voteplování- proti globální klimatický změně (se poučili :D)
- proti koronavirusu
btw taky ste si všimli jak jakoby u lidí víra v koronachcípáctví dělá že koreluje s vírou v klimatizmus :O :O voni si asi jako vo sobě klimavěřící/koronamodláři řikaj že sou ty víc chytřejší aže víc chytřejší lidi věřej na tydlety fachidiotcký pitominy :D ale veskutečnosti imho jenom budou ty víc jednodušejc vystrašitelnějšejší nějakou random pitominou :D :/ :D :/
Prostě v každé vědní disciplíně, statistiku nevyjímaje, je zcela zásadní uvědomovat si limity daného modelu. Ten tvůj naysayer je v tomhle případě extrémně duležitý element, ketrý drží tu diskuzi v racionální rovině.To nemusí být pravda. Snadno se může stát, že ten naysayer aplikuje takový ten pseudo-skepticismus s velkou oblibou používaný třeba v oblasti toho klimatu, kdy jakýkoli statistický model je odmítnutý s tím, že není dostatečně přesný. Ten člověk je pak takový inverzní jasnovidec (jasnovidci se dívají na šum a tvrdí, že v něm vidí vzorec, inverzní jasnovidec se dívá na vzorec a tvrdí, že je to určitě šum a rozhodně tam žádný vzorec neexistuje). To porovnání s předvolebními průzkumy mi přijde nesmyslné a naznačuje tuhle lini uvažování. Předvolební průzkum je IMO principielně úplně jiná záležitost a mj. hraje roli to, že lidi se rozhodují na poslední chvíli. Něco takovýho u covidu není možný, nemůžeš se den před převozem na JIP jen tak zfleku rozhodnout, že vlastně na JIP nechceš. A to samé platí o rozhodnutí očkovat se - být plně naočkován trvá minimálně měsíc.
dy jakýkoli statistický model je odmítnutý
a něco víc přesnějšího než statistický sradnamodýlky by jako za těch x let klimatickýho šílenství nastole nebylo?? proč se to jakoby bojej prostě jít poctivě změřit?? :O :P ;D ;D
jasnovidci se dívají na šum a tvrdí, že v něm vidí vzorec,
a když jasnovidec na ten svuj 'šum' veme statistickej modýlek tak se tomu jako řiká datový svazáctví :P :P
nemůžeš se den před převozem na JIP jen tak zfleku rozhodnout, že vlastně na JIP nechceš
mužeš ale asi jako umřeš :P ;D
inverzní jasnovidec (jasnovidci se dívají na šum a tvrdí, že v něm vidí vzorec, inverzní jasnovidec se dívá na vzorec a tvrdí, že je to určitě šum a rozhodně tam žádný vzorec neexistuje).To se mi líbí :)
Zejména ve věkové kategorii 15-19 účinnost vakcíny nebude 100%Samozřejmě že nebude, je v té kategorii celkem 6 lidí, takže to je v mezích šumu.
protože velká část z nich by se vůbec nenakazila (resp. byli by asymptomatičtí tak jak tak), tak nemá vakcína jak fungovatAle ne z tohoto důvodu, nebo jsem ho nepochopil. Asymptotické to přece zohledňuje, ti se do nemocnice vůbec nedostanou.
sranda taky je jak to jako kontrolujou :O :D prostě ukážeš nějakej papír co vypadá jako qr kód/ukážeš tu apku tečku a voni nato jenom kouknou vočima vubec ten kód neskenujou a řeknou jakože prej dobrý a dou dál :D :D
Kdyz tedy u delat varianty staci k nakaze nekolik sekund, jak je mozne, ze clovek muze sedet u stolu a vesele nemoc sirit, nez jej obsluha vyhodi jako drzouna, ktery vlezl do hospody bez potvrzeni?
Zřejmě se očekává, že to bude fungovat preventivně (normální člověk se nebude cpát ke stolu, když ví, že ho pak neobslouží → kontrola nemusí být hned u vchodu). Není to neprůstřelné (ale to žádné z opatřeních), ale v součtu by to situaci mohlo zlepšit (pokud to lidi budou dodržovat).
Omezovat lidske svobody kvuli nemoci je amoralni. Likviduji se tim ekonomika, moralka a lidska dustojnost! At se kazdy chrani sam za sebe! Je nepripustne zavirat a omezovat zdrave lidi.
Jedna věc jsou zákony/vyhlášky tzn. to, co je povinné a každý by to měl dodržovat. Tam s tebou v zásadě souhlasím a proto např. volím Svobodné1. A druhá věc je, jak se člověk bude chovat v rámci těch zákonných omezení a jestli se sám dobrovolně nějak omezí.
Vadí mi takový ten zjednodušený pohled, že lidi jsou buď poslušné ovce nebo nezodpovědní obhájci svobody. Neříkám, že tuhle dichotomii šíříš zrovna ty, ale je to poměrně časté. Spíš se toho snaží zneužít levičáci2, ale přijde mi, že i řada svobodomyslných lidí k tomu pak sklouzává a snaží se tak nějak „natruc“ ta pravidla obcházet nebo aspoň využívat na maximum. Přitom zákony zpravidla fungují tak, že definují jen nějaké nutné minimum, co by se mělo dodržovat, ale normální a správné je dodržovat i různá doporučení a nevyužívat ten prostor daný zákonem úplně na maximum. Totéž platí pro různé technické normy nebo bezpečnostní pravidla. To, že je pro mě svoboda důležitá, neznamená, že musím ty mantinely využít na maximum nebo je dokonce překračovat. Na druhou stranu souhlasím, že práva a svobody je potřeba „trénovat“ (např. nošení zbraní, ochranu soukromí, svobodu slova), protože tím člověk ovlivňuje, co se považuje za normální. Protože když to právo/svobodu využívá většina lidí (např. většina lidí šifruje nebo nosí po kapsách zbraně), tak těžko dojde k zákazu takové věci, protože by to jednak dopadlo na příliš mnoho lidí a jednak to funguje jako důkaz, že takové chování je v pohodě (většina lidí je slušná a nikomu tím neškodí). Zatímco když toho práva bude využívat nějaká, navíc problémová, menšina, tak k zákazu může dojít mnohem snadněji. Ale u té epidemie je to docela problém, protože když lidi budou příliš trénovat svoje právo šířit nemoc, tak tím jednak reálně někomu škodí a jednak je to z hlediska té svobody kontraproduktivní (asi jako kdybys „podporoval“ právo nosit zbraně tím, že budeš jen tak střílet na ulici – i když nikoho netrefíš, tak té svobodě moc nepomůžeš a spíš si vykoleduješ odmítavý postoj veřejnosti a následně možná i nějaké omezení práv).
Já teď např. do restaurací nechodím vůbec – bez ohledu na vládní opatření – a pokud bych do nějaké šel, tak spíš do takové, která kontroluje hosty a minimalizuje riziko, že se uvnitř bude vyskytovat někdo nakažený + přijímá opatření, aby se i v takovém případě nákaza pokud možno nešířila. Na druhou stranu by mi vadilo prokazovat svoji totožnost při návštěvě restaurace nebo se někde registrovat, takže buď by to muselo fungovat anonymně, nebo bych si návštěvu restaurace zatím odpustil.
[1] byť bych asi v rámci řešení akutní situace k nějakému dočasnému (!) omezení svobod byl tolerantní
[2] stavět se do role těch „zodpovědných“ a naopak svobodomyslné jedince nálepkovat jako „nezodpovědné“
Na druhou stranu by mi vadilo prokazovat svoji totožnost
Proč?
Na druhou stranu by mi vadilo prokazovat svoji totožnost při návštěvě restaurace nebo se někde registrovat, takže buď by to muselo fungovat anonymně, nebo bych si návštěvu restaurace zatím odpustil.Ten QR kód v "Tečce" snad osobní data neobsahuje, ne? Resp. při naskenování se nepřenáší a jen se kryptograficky ověří platnost certifikátu (v tom qr kódu). Tj. přijít do restaurace, ukázat qr kód není z tohoto pohledu žádný problém. Jinak "totožnost". Asi do té restaurace nechodíš zahalen od hlavy k patě, takže tě stejně poznají podle vzhledu. Tj. svoji totožnost ukazuješ už jen tím, jak fyzicky vypadáš. A to, že třeba někdo v této chvíli ještě neví, jak se jmenuješ neznamená, že to nemůže vědět za měsíc. Takto taguju fotky z výletů a i pro neznámé lidi (jejichž jméno jsem si třeba nezapamatoval nebo už úspěšně zapomněl), prostě vytvářím osobu zatím bez jména, ale už je na fotkách.
Ten QR kód v "Tečce" snad osobní data neobsahuje, ne?QR kod z certifikatu (je to ten samy co v aplikaci?) samozrejme osobni udaje obsahuje, jen jsou v obskurnim baseXX binJSON. Neni to jen podepsany randomblob. Prostuduj https://brmlab.cz/project/covidpass/start
Jinak "totožnost". Asi do té restaurace nechodíš zahalen od hlavy k patě, takže tě stejně poznají podle vzhledu. Tj. svoji totožnost ukazuješ už jen tím, jak fyzicky vypadáš.Autorizace!=autentifikace. Hospodskeho realne zajimaji dve veci - jestli ti bylo 18 a jestli mas penize. Zda je pod oblecenim Heron, Greta nebo ja je uplne jedno.
Takto taguju fotky z výletů a i pro neznámé lidi (jejichž jméno jsem si třeba nezapamatoval nebo už úspěšně zapomněl), prostě vytvářím osobu zatím bez jména, ale už je na fotkách.Timhle budovanim otagovanych slozek i pro nahodne kolemjdouci ses pekne odkopal. Fuj.
Hospodskeho realne zajimaji dve veci - jestli ti bylo 18 a jestli mas penize.No a teďka k tomu přibude validita očkovacího qrka. Jinak tam moc údajů není. Jméno, datum narození, datum ukončení očkování. Jméno a datum narození vyplňuješ při vstupu do každé fabriky nebo administrativní budovy.
Timhle budovanim otagovanych slozek i pro nahodne kolemjdouci ses pekne odkopal.Já věděl, že to někoho trigne. Tak jednak, tohle dělá každý automaticky (znáš někoho od vidění) a říká se tomu paměť a za druhé s náhodnými kolemjdoucími na výlety nejezdím.
No a teďka k tomu přibude validita očkovacího qrkaJakoze je to v pohode?
Jinak tam moc údajů není. Jméno, datum narození, datum ukončení očkování.Jasne, to neni moc udaju.. :-P
Jméno a datum narození vyplňuješ při vstupu do každé fabriky nebo administrativní budovyTo neni pravda a hlavne je to k hospode uplne irelevantni argument.
Vadí mi takový ten zjednodušený pohled, že lidi jsou buď poslušné ovce nebo nezodpovědní obhájci svobody. Neříkám, že tuhle dichotomii šíříš zrovna ty, ale je to poměrně časté. Spíš se toho snaží zneužít levičáci2, ale přijde mi, že i řada svobodomyslných lidí k tomu pak sklouzává a snaží se tak nějak „natruc“ ta pravidla obcházet nebo aspoň využívat na maximum. Přitom zákony zpravidla fungují tak, že definují jen nějaké nutné minimum, co by se mělo dodržovat, ale normální a správné je dodržovat i různá doporučení a nevyužívat ten prostor daný zákonem úplně na maximum.Bohužel, tohle je typické pro české zákony a právní prostředí vůbec. Zákony, vyhlášky a předpisy jsou explicitně co nejpřísnější, vesměs preventivně "aby to zase někdo nevochcával" (tedy v tom lepším případě... často je to jen tak ze zvyku).
Jezdis na kole s prilbou?Nejezdim s prilbou.
Jezdis na lyzich s prilbou ?Ani omylem
Poutas se v aute?Ano, protoze verim tomu, ze to ma smysl
Tak ti to, jak jinak, pro tvoje vlastni dobro, naridimeAno, pro tvoje vlastni dobro naridime, to je klic
Ted vsichni ti zachraneni pred covidem chcipnou hlady, zizni a umrznou, protoze na jidlo, vodu a topeni nebudou mit.Presne
Přijdeš do restaurace, obsluha za pultem houkne "máte covid?" na což houkneš "nemám!".
Otázka zní jasně, ale asi bych v tu chvíli trochu váhal, jestli tím nemyslí, zda mám patřičný papír (nebo cosi v mobilu) a možná bych v rychlosti odpověděl ano (tím, že bych čekal otázku na potvrzení, nikoli na nemoc) :-) akorát nevím, jestli by mě s takovou odpovědí vpustili nebo vyhodili.
Přijdeš do restaurace, obsluha za pultem houkne "máte covid?" na což houkneš "nemám!".Ty jo, já bych na to asi odpověděl „mám“ a začal hledat v batohu certifikát o očkování, protože bych to interpretoval jako otázku „máte průkaz o blabla covidu“.
Slibovaných 90% ochrany proti nákaze a 95% proti těžkému průběhu ty vakcíny nemají ani náhodou. Celkem dobrej přehled se o tom dá udělat z tohohle článku na Novinkách, kde se průběžně aktualizují grafy.
To nejlepší, co dokážou vakcíny je srovnat možnost přežití COVIDU mezi seniory a neočkovanými mladšími ročníky. Nic víc, nic míň.
Nicméně naprosto zásadní věc, která uniká jak článku na Novinkách, tak článku co máš v patičce, je, že ve všech kategoriích je podstatně vyšší než ta, ke které v článcích dospěli.A pokud platnost tohoto konkrétního rozdělení (podle věku) popřeš, tak musíš popřít platnost i rozdělení které sis zvolil ty (že je všechny nasypeš do jedné kategorie).
tak dřív nebo pozdejc dospěješ do stejnýho stavu, ve kterým jsme teďNo vždyť jo, teď jsme v dost dobrém stavu.
Václav Hořejší však varuje před aktuálně dominantní variantou delta. „Je mnohem nakažlivější a hlavně infikuje – i když velkou většinou bezpříznakově – i plně očkované, kteří to pak roznášejí.“Což tady opakuji od jara - privilegovaní bezpříznakoví přenašeči, kteří bez jakéhokoliv testování nebo omezení rozsévají Covid všude kolem sebe. Sami neonemocní, ale vraždí neočkované na potkání.
je potreba, aby lidi trousili, vsichni se nakazili, ale neumirali na to a nezahlcovali zdravotnictvi, to je jedina cesta venAsi jako těch tisíc očkovaných v nemocnicích? Ne, děkuji.
To nejlepší, co dokážou vakcíny je srovnat možnost přežití COVIDU mezi seniory a neočkovanými mladšími ročníky. Nic víc, nic míň.To právě ani náhodou. Přehled úmrtí osob s onemocněním COVID‑19 dle KHS podle věkových skupin: Věk 0 - 54, celkem za dobu pandemie: 926 úmrtí s COVIDem. Věk 55 - 85+, celkem za dobu pandemie: 29 716 úmrtí s COVIDem. A je úplně jedno, že na začátku nebylo žádné očkování i teď umírá 99,9999 až doprdele devět starých lidí. A mladé (čož je podle mě do cca 50 let, to nechává napokoji, kromě už jinak zhuntovaných jedinců). Respirační onemocnění COVID-19 je ohrožení pouze pro staré lidi, to jenom vláda to nechce vidět.
Předtím typický punkový dobrodruh, sjížděl řeku na voru z PET flašek a podobné věci; teď se zadýchá, když prudčeji ujde dvě stě metrů a jeho punkovost se projevuje především vybraností nadávek na jeho zdravotní stav.To, ze nekdo sjizdi reku na voru z pet flasek, prece neznamena, ze se nezadychaval, ne?
Takže se očkovaný krásně nakazí, na sliznici si virus namnoží, a pak dostane do těla takovou virovou nálož, že se z toho posere.Zatímco když nebude mít imunitu ani v těle, tak to bude lepší…
Pri nakaze, si telo z ty nadobky neco odebere, aby s ni bojovalo. Ockovani zpusobi efekt presne stejny. Tudiz prijdes o cast imunity.Zajímavé. A proč se opakovaně potvrdilo, že očkování proti chřipce představuje u starých lidí velmi dobrou ochranu proti Alzheimeru-podobným onemocněním, které jsou dávány za vinu právě oslabené imunitě a proniknutí bakterií do mozku? Ten efekt je tak silný, že dokonce u potkanů tuším dokázal počínající onemocnění i zvrátit. Prosím pěkně, onemocnění úplně jiného typu než proti kterému to očkování bylo určeno.
Ohrozuje to i mlade lidi.Jiste. To i meteority. Dej je do karanteny, posranku.
A long covid pry muze byt dost neprijemny, toho se bojim mnohem vic nez 2 tydnu s priznaky hodne silne chripky. Mit rok mlhu v hlave, kdyz nevis jestli to nekdy zmizi samo nebo ne, je dost blby pro lidi, co se zivi premyslenim.To nerozporuji, ale nelegitimizuje to jakakoliv opatreni ci omezeni. Nemuzes se zivit? Ziv se necim jiny, ci jdi do invalidniho duchodu, ktery stejne bude seskrtan.
A taky jde o to, ze proockovanost treba pul milionu mladych muze rozhodnout, jestli covid zmizi nebo jestli zemrou tisice lidi.Kdo ma zemrit, zemre.
Mimochodem že Fico dělá 100 kliků denně neznamená, že pečuje o svojí imunitu.+1 Take je mu skoro 60, ma druhou bradu, atd...
Jestli dáváš rovnítko mezi strkáním ruky do mixéru a otužováním, tak si COVID už prodělal a opravdu to nepostihuje plíce ale mozek.Ne, dávám rovnítko mezi styly argumentace. Jak již bylo prokázáno na mnoha případech, tak ani zázračně dobrá imunita (ať už to znamená cokoliv), nepomůže. Průběh nemoci je komplikovaný a někdy zvýšená imunita je spíše na škodu. Ale to už tady mnohokrát psali lidé s biologickým vzděláním. To, že má někdo v ruce jakkoliv dobré kladivo neznamená, že všechny problémy jsou hřebíky.
Statni dluh zaplatime vsichni.to neni zcela presne. Vysvetloval uz to kdysi ten pan Paroubek a praxe poslednich 1000 let mu dava zapravdu. Platit budeme vsichni ty uroky, statni dluh jako takovy se nesplaci. Ja vim, ze to zde vsichni vlastne vedi (kvuli relativne vyssi vzdelanosti lidi zde) , ale mam pocit, ze je to nutno obcas pripomenout, napr. u znamych casto slysim to s tim splacenim toho dluhu a tu obavu, jak se to bude splacet a musim to obcas take vysvetlovat, ze tohle je nas mensi problem.
Věda je (má být) založená na ověřitelnosti a replikovatelnosti, ne na autoritě.Ano. Nevím, proč mi píšeš zjevné věci.
Je naprosto legitimní, aby se k očkování vyjadřoval klidně zedník, pokud je schopen získávat informace a racionálně je vyhodnocovatJe to legitimní, ale to vůbec neznamená, že si do každé diskuse budu zvát zedníky.
Epidemiolog plk. prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D. jasně demonstroval, že neumí správně dosadit do vzorečku pro obsah kruhu a kvótu 15 m2 na osobu tak omylem spočítal pro čtyřmetrové, nikoliv dvoumetrové rozestupy. Kdokoliv si může ověřit, že jeho výpočet byl chybný.Nevím, na základě čeho někdo tvrdí (tím neříkám, že to tak není, možná že to on někde skutečně říkal, já tuhle informaci nemám a pro další text je zbytečná), že ten výpočet 15m^2 je (nebo měl být) právě na základě 2m rozestupů. Je zcela běžné mít více podmínek, které nemusejí matematicky souviset (resp. mohou souviset komplikovaněji. Zrovna u té infekce bych si dovedl představit podmínky na objem vzduchu, rychlost jeho výměny v místnosti, běžný počet lidí v daném prostoru apod. Jenže to by bylo na zavedení do praxe ještě složitější.). Minimální rozestupy 2m neznamenají, že na každých 2m musí někdo stát. Můžu mít podmínky: minimální vzdálenost 2m, 30m^2 na jednoho člověka a 10 lidí maximálně v prodejně. Tento typ podmínek je zcela běžný.
Často se dnes mluví o kritickém myšlení a ten pojem se úplně zprofanoval, protože řada lidí, která se jím ohání, jej ve skutečnosti neumí uplatňovat a jen vybízí k nekritickému důvěřování tzv. autoritám.Opět zjevný souhlas.
Hlasy, že lidé z jiného oboru či s nízkým vzděláním snad nemají právo se k tomu vyjadřovat, zvlášť když mají „špatné“ názory, se ozývají stále častěji a je třeba to odmítnoutTak možná pro doplnění. Já s ním souhlasím. Ale nevím, proč to v TV musí říkat zrovna on. Já netvrdím, že člověk mimo obor nemůže mít pravdu. Samozřejmě, že může. Ale to se opravdu nenajde nikdo lepší, kdo by to šel odprezentovat? Jako příklad si vyberu obor, o kterém nic nevím. Nedávno byl zvolen nějaký šéf nějakého sportovního něčeho. A řešilo se, že byl v STB, v KSČM a já nevím co ještě. Ta odkazovaná debata je naprosto zbytečná, je zbytečné se zabývat tím, kdo byl zvolen. Měli bychom se zabývat těmi, kdo ho zvolili. To se opravdu nenajde, 32 let po revoluci, někdo, kdo nebyl v STB, KSČ, SSM, SNB apod.? Já mám někdy při podobných volbách pocit, že někdo ty kandidáty v tom excelu seřadil naopak a že se potom volí z "deseti nejhorších". Prostě místo DESC dal ASC.
Když nashromáždíme ta vědecká fakta, tak z nich potom ještě musíme sestrojit nějaký politický názor.IMHO nemusíme.
Jakou ekonomickou cenu má jeden lidský život je politická otázka. Jaký zásah do svobody jednoho je legitimní v rámci ochrany druhého je také politická otázka.Tohle nemusíme řešit. Tyto debaty mají ten problém, že jsou plné (falešných) dilemat. Buď něco, nebo opak toho něčeho. To není (často) pravda. Často existuje další cesta, další lokální optimum, kde se zohlední obě varianty a vůbec nemusí jít proti sobě. Už jsem to tady zmiňoval v opět nesmyslně vedené debatě o kouření v restauracích. Kdyby tam byla normální vzduchotechnika, tak by se tam dalo kouřit a nekuřák vedle u stolu by kouř necítil a současně by se tam dneska nemusely nosit roušky, protože ta vzduchotechnika by odsála i ten "nakažený" vzduch. Mohlo být vyřešeno.
Reportér: V Událostech teď živě Roman Chlíbek, epidemiolog a člen klinické skupiny COVID ministerstva zdravotnictví. Dobrý večer. Nejprve k těm dnešním opatřením. Na základě čeho je to přesně 15 metrů čtverečních? Není to přecejenom příliš přísné? Třeba v Německu mají 10. Chlíbek: Dobrý večer. Tak je to otázka výkladu té bezpečné vzdálenosti mezi dvěmi osobami a některé země uplatňují vzdálenost šesti stop, což je ňákejch 1,8 metru. My celou dobu tý epidemie považujeme za minimální bezpečnou vzdálenost 2 metry. A pokud si uvědomíme jednoho zákazníka a vytvoříme kolem něho kruh, tak aby měl na každou tu stranu ty dva metry, tak se dostáváme na pomyslnou plochu toho kruhu, která se blíží 13 metrům čtverečním. Proto jsme raději volili tu přísnější variantu nikoliv 10, ale těch 15 metrů čtverečních, protože ta situace u nás spíš volá po tom, aby sme byli přísnější než mírnější.Čili jednak byl chybný ten samotný výpočet, jednak ten model neodpovídá realitě (jsou tam regály, některá místa jsou frekventovanější atd). Navíc to nespadá pod epidemiologii. Odborný výstup od epidemiologů je, jaké riziko bude za určitých podmínek. Politická debata je pak o tom, jaké riziko považuji za akceptovatelné a jaká opatření zvolím. Nevím, jestli to nebyl jednorázový exces (stát se to může), ale každopádně seknout takovou školáckou chybu důvěru nevzbuzuje. Já si ve skutečnosti myslím, že by se mělo pořádat víc různých debat a diskuzí, ideálně v nějakém formátu, kde lidi budou motivovaní se chovat civilizovaně a dohodnout se. Výpočet lze zkontrolovat, úvahu zvážit, chybu najít a opravit, informace si dohledat, omyl uznat, názor změnit. Víc očí víc vidí. Ale musí chtít vidět, a musí vidět svět jak opravdu je. Pak by demokratická společnost byl takový distribuovaný počítač, který by měl šanci překonat diktatury. Demokracie jako diktatura většiny, což je ten stávající stav, za diktaturou úzké skupiny lidí zaostává snad ve všem kromě základních lidských práv.
Výpočet lze zkontrolovat,Hele, fakt je pro tebe tak důležité přesně vypočítat plochu kolem jednoho nakupujícího? (Přičemž i tam se lze postupnými iteracemi dostávat do dalších a dalších podrobností, jako třeba proudění vzduchu mezi regály a podobně - tj dynamicky a objemová záležitost a ne plocha - to třeba víc vadí mě.) Není náhodou mnohem důležitější ta samotná myšlenka: "prostě od sebe buďte daleko"? (S tím, že na papír je nutné to potom nějak zapsat v metrech - s vědomím, že stejně nikdo nebude ani meřit vzdálenosti mezi lidmi v každém čase.) Já v obecné diskusi fakt neočekávám přesná čísla. Pokud se někdo trefí alespoň řádově, tak pro účel diskuse dobrý. Tj mít v diskusi robota, který bude každý výpočet počítat s přesností na x míst, aby to potom dotyčnému omlátil o hlavu, není (podle mě) pro diskusi přínosné. V práci taky nic nepočítám přesně: kolik má ta db? 38.5GB, ok, takže 50, budeme si ji chtít tak 3x zálohovat, takže 200, fajn, vemte 250GB disk, ok máme jen 300GB, a jdem na to - je opravdu tak důležité někoho mlátit po hlavě že 154 != 300? Není náhodou tohle lepší než: sakra, ten údaj 38.5 je měsíc starý, dneska to má 62.7 a nám se to nikam nevejde? (S čímž se teda v praxi setkvávám mnohem častěji.) Ano, u výpočtu aktivní zóny reaktoru je nutné to fakt spočítat (více různými metodami a potom to důkladně porovnat), ale tohle se přece neřeší na abclinuxu nebo v tv. Takže ve výsledku je mi jedno, jestli to pan Chlíbek myslel pro samostatně stojícího člověka (tam jeho výpočet platí), nebo pro dva lidi, kde už se část plochy sdílí. Myšlenka je: prostě buďte daleko od sebe. Já sám za sebe říkám, že o kontrolu tohoto typu nemám zájem (resp. takto, mám ale pouze pokud to bude upozorňovat z hlediska bezpečného stavu - pokud špatně vypočtu velikosti db a ono se to tam nevejde, ať to klidně řve. Ale pokud si místo 154.87GB disku vezmu 8TB, tak nevidím žádný problém.). Mnohem důležitější je kontrola na úrovni matematické (fuzzy) logiky, jestli celá ta myšlenková konstrukce dává smysl. Tj stavba domu: nejdřív postavíme střechu, potom vybavíme obývák, potom vykopene základy, do druhého patra dáme koberec, nakonec vylejem základovou desku - ERROR, chyba v postupu. To je mnohem důležitější, než: hele, schody nejsou vysoké 4m, ale 3.87413m.
plocha/15
zákazníků, což zjevně v různých prodejnách povede k dramaticky jiným situacím a můžu říct, že v místním obchoďáku jsem v době platnosti toho omezení nikdy předtím a nikdy potom víc lidí neviděl, protože současně s tím platilo to omezení prodejní doby.
Jinak ne, nejde mi o desetiny, ale to zdůvodnění může být „v Německu je to 10 a funguje to, u nás je situace horší, tak jsem dal 15“, nebo klidně taky: „Uvažujme 40 % neprůchozí plochy a 30 % frekventovaných míst, kudy projde 80 % zákazníků. Pro dvoumetrové rozestupy po dosazení do vzorce a zaokrouhlení dojdeme k 15, buď dodržujte toto číslo, a nebo si to níže popsaným způsobem přepočítejte pro svou provozovnu“.
Pak přijde Svaz obručářů a řekne: „Ale my zastupujeme 135 obchodů, kde zákazníci u vstupu nafasují obruče o dvoumetrovém poloměru. Požadujeme schválení výjimky, protože je to zjevně lepší než počítat plochu na osobu“. Nebo přijde Svaz pohřebních služeb a postěžuje si, že kvůli těm dvoumetrovým rozestupům očekává pokles tržeb až o 30 %.
tl;dr poukazoval jsem na to, že celá ta debata je ve skutečnosti politická, a pokud lidé nedůvěřují těm odborným vstupům, protože to občas celé smrdí, tak se v tom začnou rýpat taky. A myslím si, že je to tak správně, proto mě překvapuje, kolik se ozývá kritických hlasů vůči tomu, že poddaní strkají vrchnosti nos do jejich akademických debat.
I člověk ověšený tituly může ve výpočtu hrubě chybovat, proto ověřování je žádoucí.Jistě.
Politická otázka je, jestli nám to vyhovuje, popř. o kolik a jakými prostředky to zkusíme zarazit.Mě by hlavně zajímal hlavní cíl celého toho počínání v minulém roku a půl. Z toho, co se reálně dělo, jsem to dosud nebyl schopen vydestilovat. To, že lidé neříkají, co je cílem a prostě něco dělají mě (v IRL) štve, ale obvykle to po nějaké době lze poznat (i když jak u koho). U naší vlády fakt netuším. Ona se dost těžko měří úspěšnost něčeho, když vlastně ani nevíš k čemu to počínání má vést. Jediné, co se dá říct s jistotou je, že cílem bylo ignorovat veškerá rozhodnutí soudů libovolné instance.
Lépe bych si představoval, že ti epidemiologové řeknou, kolik lidí se nakazí za určitých podmínek, ideálně ti asi dají nějaký živý model.Ano, v to jsem doufal ještě v loni v dubnu taky (že mají ten model).
kde zákazníci u vstupu nafasují obručeJe fascinující sledovat, že všude v obchodech mají bachaře (to tam měli už před tím), který teď kontroluje roušky, ale nikde jsem ještě nezaznamenal, že by je třeba při vstupu do prodejny prodávali, nebo třeba rozdávali (s lístkem pro pokladnu). Takže když člověk prostě zapomene, tak se musí vracet domů / do auta apod. Neuvěřitelné. Asi je to ještě příliš brzo na takto rychlé opatření. (A to už jsem viděl i dispenser na nalepovací odrazky na stezkách pro běžce, ať jsou v noci vidět.)
a pokud lidé nedůvěřují těm odborným vstupům, protože to občas celé smrdí, tak se v tom začnou rýpat takyTak ono hlavně smrdí to, koho všeho si do studia pozvou jako "odborníka". Tohle mi vadí dlouhodobě, vykrystalizovala se tady řada mluvících hlav ochotných se vyjádřit k čemukoliv (v minulosti třeba Cílek, Joch, teď to po něm převzala agresivnější Jochová, Lukeš, Robejšek apod.) Fakt jsem dlouho neviděl skutečného odborníka, dobře, sem tam někdo, Flegr, Wagner, Kulhánek, Hilský, Putna, ale pouze ve svých oborech. Mnohem více se prosazují univerzální kecálisté (Hnízdil, Dušek, Vojáček).
A myslím si, že je to tak správně, proto mě překvapuje, kolik se ozývá kritických hlasů vůči tomu, že poddaní strkají vrchnosti nos do jejich akademických debat.Nemyslím si, že je to tak správné. Spousta věcí je daná a mít na to názor je zbytečné. Máš snad názor na gravitaci? (Tady je úsměvné sledovat, jak spousta lidí označuje termínem teorie něco, co podle nich neplatí (jen teoreticky
nekritickému důvěřování tzv. autoritám. Naopak, je žádoucí to ověřovat, zvlášť pokud to má závažné dopady.Ne, že bych se chtěl nějak vymezovat vůči tomu ověřování, nebo snad tvrdit, že nekritické přijímání čehokoli je v pořádku. Zádrhel ale vidím v tom, že to každý dělá denně, nejednou, ani si to neuvědomuje a často ani nejde. Napustíš si doma vodu do skleničky a vypiješ ji? Víš kolika lidem nekriticky důvěřuješ, že dělají svojí práci správně. Nastoupíš cestou do práce do autobusu? Podobné situace. A jde to dál. Nedávno jsem řešil jakýsi záhadný zvuk, který vydává moje auto. V servisu řekli, že potřeba vyměnit nějakou součástku. Mám si sám vlézt pod to auto a začít zkoumat to sám? A teď přijde něco jako covid. Od začatku je mi jasné, že nemám kapacitu na to, abych zvládl posoudit závažnost celé situace. A najednou mám prověřovat tvrzení odborníků v dané oblasti? Ano, je potřeba nad informacemi přemýšlet. Ale to, že je tu epidemie, ze mě neudělá epidemiologa. Takže co mi zbývá?
Všechno se lze doučit, ale strávíš na tom hodně času. Stojí ti to za to?To je jasné, o to mi ani tak nešlo. Spíš o to, že koncept "důvěřuju odborníkům" není nic neobvyklého (právě naopak, dělá to každý několikrát denně). Jen s covidem se do role odborníka pasuje kde kdo. Není na tom nic překvapivého ani nutně špatného. Ale komu mám důvěřovat víc - epidemiologovi (byť se zdá, že má zásadní nedostatky v matematice, nebo aspoň v předávání informací), nebo někomu, kdo v dané oblasti nemá žádné vzdělání? Koho snáz doženu ve vzdělání v epidemiologi a tudíž budu schopen sám posoudit validitu toho, co říká?
Ale ve spolecnosti schoda je, naprosta a naprosto drtiva. Spolecnost se davno schodla na tom, ze tu zadna epidemie neni. A nikdy nebyla.V tvojí sociální bublině asi jo, ale v moji ne.
No, ono je to zase politikum. Někomu přijde 30 tisíc mrtvých málo, někomu hodně. Takové to „chřipečkáři vs. rouškaři“ je právě o tom, kde kdo má tu hranici. Dokonce i to, jak ty mrtvé vůbec počítat, je dost politická věc. Nejlepší ukazatel jsou nadúmrtí, ale pořád můžeš argumentovat, že část lidí umřela ze strachu nebo kvůli zanedbání preventivní péče. V části případů nepochybně budeš mít pravdu, ale jak velké?Asi souhlas. Až na to, že ty čísla vycházejí ze situace, kdy byla aplikovaná spousta opatření. Nikdo neví, jak by to bylo bez nich. Asi spíš horší, ale možná i lepší. Ošem najdou se lidi, kteří v tom mají jasno.
Mohl by někdo vyhlásit válku rakovině, povolat generálního onkologa a nechat ho vyhlašovat zákazy vycházení, protože v noci se onkologické policii špatně kontroluje dodržování pravidel, omezovat prodej některých výrobků a potravin, nebo jej umožňovat pouze otestovaným, neboli lidem, kteří mají negativní výsledek screeningového vyšetření, atd. Někdo řekne – ale to nejde srovnávat, nezdravým životním stylem ohrožuje jen sám sebe! A další řekne, že přece antirakeři1 přetěžují nemocnice pro ty zodpovědné…Ten detail, že rakovina není infekční (a tedy člověk ohrožuje především sám sebe) mi přijde sice celkem podstatný (už jen proto, že proti té infekčnosti je namířena většina opatření), ale vynechme ho pro teď. Pořád zůstane další důležitý rozdíl, že rakovina je oproti covidu známá zmapovaná záležitost, a jako k takové se vždycky bude přistupovat jinak. Na druhou stranu, po takové době s covide bych taky čekal o dost systematičtější přístup.
Když se ty sám osobně naočkuješ, neočkovaní lidé tě zásadně ohrožují právě tím DDoSem zdravotnictví.Nejen. Žádné očkování není stoprocentní / vakcína nemusí zabrat / nemůžeš být očkován (z mnoha důvodů). Když onemocní hodně lidí ve společnosti, ty jako "jediný" zdravý stejně nebudeš mít služby, potraviny apod. protože ti poskytovatelé budou nemocní. Tj tohle tě postihne nejen zdravotně.
Stejně by šlo argumentovat u té války s rakovinou: musí léčit kuřáky, alkoholiky a strávníky fastfoodů a ti zodpovědní kvůli tomu déle čekají na výměnu kloubu.Což trošku naráží na problém, že závislost si málokdo vybral. Zkus nějakému kuřákovi říct, aby přestal. Buď tě pošle někam, nebo se ti svěří, že už to zkoušel mnohokrát. Znám kuřáka, který to vydržel cca 4 měsíce (jenom v tomto roce), ale spadl do toho znova. Znal jsem alkoholika, který v abstinenci raději spáchal sebevraždu. Ono je totiž potřeba hledat tu původní příčinu, proč vlastně pije a co si tím řeší a ne jen říct: nechlastej, je to tak snadné. A je celkem sranda, že zrovna u těžkých kuřáků se ten vir nedostane do plic (asi přes ty vrstvy dehtu) a mají menší podíl s těžkým průběhem. Ale zase s větší pravděpodobností dostanou raka.
Asi spíš horší, ale možná i lepší. Ošem najdou se lidi, kteří v tom mají jasno.Mírně bokem poznámka: existovali lidi, kteří tvrdili, že to i navzdory opatřením stejně chytili všichni, jen nešli ve správnou chvíli na test, takže se odchytilo jen 15% z nich. Těm teď hypotéza praskla, protože v současné páté(?) vlně je v nemocnicích mnohem méně očkovaných, ovšem ještě silnější prediktor (skupina, která v nemocnici snad není vůbec) je oficiální prodělání.
Všimli jste si toho někdy?Všimli. Stejně tak most a můstek na lodi. Anglicky bridge. Vždycky jsem si říkal, že to asi souvisí s konstrukcí lodí, ale až teď jsem se teda podíval na wiki: A raised walkway, literally a bridge, connecting the paddle houses was therefore provided.
[1] Všimli jste si toho někdy? Rakovině se česky přezdívá rak. Anglicky rak se řekne cancer a druhý význam téhož slova je rakovina.Ano, je i v jiných jazycích, již od antických časů. Údajně to vzniklo podobností zduřelého nádoru s račími klepety.
Epidemiolog plk. prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D.
experť na počitání kruhu teďko asi jako povede protikoronavirusovej team kolalice spolu hele :D se už nemužu dočkat až nám bude vysvětlovat tamten simpsonovskej paradox třeba :D :D :D :D
a očkovaní senioři 65+ mají o polovinu větší šanci že skončí na JIP než neočkovaníZdroj?
Očkovaných v nemocnici 227. Z toho na JIP 27. To je 11.89% Neočkovaných v nemocnici 196. Z toho na JIP 17. To je 8.67%.Vydělit si to dokážeš sám. Za pár týdnů to může být ještě horší, jestli se nestane zázrak. Například že by začalo fungovat trasování a uzavření oblastí s vysokým podílem nakažených, jako byl teď Moravskoslezský kraj. Tam je potřeba odhalit a likvidovat ohniska, a zabránit přenosu do čistších oblastí.
To se nikdo nepoucilNe ani nemohl. Politici jsou manažeři, a manažeři (kromě Japonců) jsou hlupáci co rozhodují od stolu a nechodí se dívat do provozu. Proto dělají stále špatná rozhodnutí.
Začíná být zřejmé, že podnikáš v pohostinstvíTo je fáma kterou jsem tu rozšířil já, když jsem napsal, že je Vladimír Krulec. Ve skutečnosti je to troll který si spoustu věcí opakovaně vymýšlí (kde si mimochodem všimněte, že odkazovaný příspěvek psala nějaká další Bherzetova identita; holt tu nemá víc účtů jenom Bluebear, ale alespoň se u jiných lidí účty stejné osoby většinou nebaví mezi sebou, jako to třeba dělám teď).
Začíná být zřejmé, že podnikáš v pohostinství, což je jedno z nejzasaženějších odvětví a nějaká frustrace je pochopitelná... ale stejně.Prosim? Ne, v tomto oboru nepodnikam. Frustraci jiste mam, ale jako obcan, ktery se musi podrobovat temto zakonum. To je tak tezke pochopit? Laissez faire.
Laissez faire.Vrchnost ale žije v domění, že jede Laissez faire. Má-li se stát omezit na roli garanta bezpečí, majetku a tvůrce a arbitra pravidel, jejichž dodržování má od ekonomických subjektů vymáhat. Tak přesně to podle jejich měřítek dělají. Grant bezpečí = ochráníme všechny životy bez ohledu na následky. I sebevražda je hřích a je potřeba tenhle nešvar lidí vymýtit, protože mrtvý neplatí daně. Tvůrce a arbitr pravidel = vymýšlí opatření, které chrání ty nezbytné životy a potom je i vymáhají. Holt záleží na výkladu definice. Řídí-li to manažer, je zle.
We say no more blah-blah-blah, no more exploitation of people, nature and the planet. No more whatever the fuck they’re doing inside there
to spíš jako bude nějakej kimatolog :D
a pak mě jako někdo má brát vážně :D
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.