Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 22:50
Od doby telefonů, LTE + WiFi atd. je IMAP zlo.Proč? Zrovna na LTE a wifi (relativně rychlé a spolehlivé připojení s nízkou latencí) by to mělo fungovat dobře, ne?
JMAP je jediný ne-proprietární protokol.Co je proprietarniho na RFC?
9) ... na gmail dorazí email, který se bude tvářit jako od "franta@seznam.cz", ale nepřijde od seznam serveru, ale z jiného. To bude vyhodnoceno jako spam.Špatný příklad IMO. Seznam nemá restriktivní SPF, takže není důvod takový mail označit jako spam. Plus by bylo hezké zmínit SRS. Rada "prostě to nedělejte" je bohužel k ničemu, pokud spravujete schránky zákazníkům a ne uživatelům.
12) Gmail mi odmítá emaily a nevím pročTo neví nikdo, nechávají si to pro sebe. Ale třeba čerstvě spuštěný mailserver na nové IP adrese má smolíka. Jo a ještě jedna chyba - neodmítá, to by ještě bylo dobrý, ale v tichosti zahazuje do spamu.
16) GreylistingPlus existují servery, které první opakovaný pokus udělají po 2 sekundách a druhý opakovaný pokus po 3 hodinách.
Osobně nechápu, jak třeba ta Čína řeší spam.AFAIK v Asii tak nějak obecně považují spam za normální věc, která není nijak negativní. Existovaly RBL, které blokovaly IP adresy pro Jižní Koreu, protože odtud se spamovalo ve velkém. Prostě letáková kampaň, akorát levnější a pro jistotu do celého světa. O indických mailech od PM Modiho (https://en.wikipedia.org/wiki/Narendra_Modi) ani nemluvě.
V bodě 9) to ale není jen o SPF, ale třeba i chybném dkim.Na to zas existuje ARC (ale to je všechno, co o tom vim)
Je možné, že původní majitel ipv4 byl třeba spammerStane se vám to, i když dostanete fungl nový IP blok přidělený od RIPE. Teda ten dneska už nedostanete, ale princip asi platí furt - IP adresy, které Google neviděl, považuje za nedůvěryhodné, dokud z nich nepřijde dost mailů, u kterých si příjemci stěžují, že jim zprávy padají do spamu. V době, kdy ještě šlo dostat nový IP blok, Google AFAIK kontaktovat nešlo
Má smysl v dnešní době provozovat vlastní smtp?Měl jsem původně v úmyslu nahodit si vlastní, ale postupně jsem vyhodnotil, že to smysl nemá (pro jednotlivce, firma je smaozřejmě něco jiného). Důvodem je hlavně bod 6, tj. že by mailový provoz měl být oddělenný od ostatního, s čimž naprosto souhlasim. Tzn. musel bych zřídit separátní hosting pouze pro e-mail a nemohl bych ho použít už na nic jiného. Jednotlivci mají typicky tendenci tohle pravidlo porušovat, protože když má člověk server (ať už vlastní nebo hostovaný u někoho) na kterým má mail, hrozně to svádí si tam hodit ještě třeba nějakou storage na data nebo webovky/blogísek nebo VCS a podobně, čímž se kombinuje provoz, přivádí to na ten server pozornost a podstatně se zvětšuje attack surface. Plus si to samozřejmě člověk musí všechno spravovat a neustále si po sobě kontrolovat, že to opravdu dělá dobře a někde na něco nezapomněl - přijde mi to jako docela stres, pokud se tomu člověk nevěnuje primárně / nepracuje jako admin těchto věcí. Naštěstí existuje ProtonMail, což je pro mě docela spása
Nevím, zda chci sepisovat kompletní step2step howto, jak nastavit vlastní mailserver.
No to bys právě mohl
Jinak super zápis, díky.
protože překročila počet dns lokupůnaprosto běžnej jev
Pro začátečníky co sem přivál vítr si tu odložím:
https://zentyal.com/ - Easy Linux alternative to Windows Server
https://www.nethserver.org/ - Small Business Linux Server Made Easy
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.