Portál AbcLinuxu, 10. května 2025 13:19
Používám operační systém Fedora 14 na osobním počítači. Chci, aby sloužil také pro zábavu, do níž řadím přehrávání filmů a hudby.
Podpora multimédií je ve Fedoře omezena ze stejných důvodů, z jakých je omezena Platforma Java, tedy z právních. Dokumentace Fedory tento problém příliš neřeší, dokonce nabývám pocitu, že autorům vyhovuje stav, kdy uživatel buď začne používat jiné (Fedoře vyhovující) formáty, nebo se půjde pást.
Já mám doma například hromadu filmových DVD a představa, že si je nebudu moci přehrávat, mne zrovna neláká. V tomto textu popíšu, jak ve Fedoře 14 docílit, aby bylo možné:
Nejde tedy o přehnané požadavky. Dodám, že na přehrávání filmů používám program Totem a na přehrávání hudby Rhythmbox. Oba považuji za vyhovující a nemám důvodů je měnit za jiné.
Klíčem k požadované podpoře multimédií je přidání repositářů obsahujích balíčky, které oficiální repositáře neobsahují a obsahovat nesmějí. Zdůrazňuji, že dokumentace varuje před zběsilým přidáváním repositářů kvůli jejich možné nekompatibilitě. Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.
Jedná se o dva repositáře: RPM Fusion a Livna. Oba jsou zaměřeny na distribuci balíčků, které Fedora z právních důvodů distribuovat nesmí. RPM Fusion je sloučenina (proto „fusion“ — fúze) několika historických repositářů včetně druhého jmenovaného. Livna v současnosti obsahuje jediný balíček.
Repositáře netřeba přidávat ruční úpravou konfigurace systému YUM, postačí nainstalovat balíčky, které to řeší za vás. K dispozici jsou na oficiálních stránkách obou repositářů. V případě RPM Fusion přidejte repositáře označené „free“ i „nonfree“ (první obsahuje Open Source Software dle definice Fedory, druhý obsahuje ostatní software). K přidání repositáře Livna stačí jeden balíček.
Po zpřístupnění repositářů systému YUM je možné instalovat balíčky požadované kvůli podpoře multimédií, tj.:
Tiskni
Sdílej:
Tam je to jasné, prostě přidám Medibuntu (nebo u Debianu debian-multimedia), nahodím jeden metabalíček a jedu.Tož…
Ale přijde mi to oproti Ubuntu trošku mlhavéA v minulosti to byla ještě větší hrůza. Na druhou stranu, chceš-li teďkom (GNU/)Linuxové binárky Mplaeru, tak jediné co na oficiálních stránkách dostaneš je RPMFuison.
Já bych ty USANo…
... clovek s cervenym kloboukem na hlave.to teda pěkně kecáš
Repositáře, které chci nyní přidat, ale problémy (v kombinaci s oficiálními) nezpůsobují, alespoň jsem si žádných nevšiml.jestli ono to nebude tím, že pro RPMFusion platí stejná pravidla, jako pro Fedoru (tedy s vyjímkou toho, co je povoleno zařadit), a že na tom dělají vesměs stejní lidé, jako na Fedoře, včetně zaměstnanců Red Hatu ... co se týče toho, že o tom někteří možná nemluví, to není interní nařízení, ale spíš přehnaná opatrnost
a je na tom líp než kdy jindyV tom případě na tom bylo vždycky dost blbě.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.