Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 18:45
Jelikož se situací popsanou v předchozím zápisku jsem stále nebyl spokojen, udělal jsem na svém HTPC několik dalších úprav, o které bych se rád podělil.
Až donedávna jsem na HTPC vždy používal Ubuntu a jeho deriváty (Mythbuntu, XBMCbuntu). Protože mi ale jedna z DVB-T karet Evolve Venus přestávala náhodně fungovat a spoustu možných příčin jsem vyloučil, rozhodl jsem se zkusit změnit distribuci. Tedy nebyl to jediný důvod. Na všech ostatních počítačích používám openSUSE a jsem na něj zvyklý. Nebudu se zaobírat rozdíly, ani neříkám, že nějaká distribuce je lepší nebo horší, prostě jsem si "z nijakého důvodu" vybral. Na HTPC jsem si vybral variantu s GNOME, jinak používám KDE.
Instalace distribuce a všech balíčků proběhla bez problému a relativně rychle, jen pro zprovoznění DVB-S karty bylo nutné (stejně jako v Ubuntu) třeba ovladač zkompilovat, ale to také nebyl problém.
Co mě ale zarazilo byl balík tvheadend z repa PackMan. Ani by mi nevadilo, že se jedná o starší verzi, ale zejména to byla absence skriptů pro start při spuštění počítače. Vyřešil jsem to přidáním
sleep 10 && tvheadend -f -u tv -g tvdo
/etc/init.d/boot.local
, kde tv
je jméno uživatele (resp. skupiny), pod kterou má běžet. sleep
je tam kvůli tomu, že se zřejmě skript spouští příliš brzy (natáhnout firmware chvíli trvá) a Tvheadend pak nenajde žádnou kartu. Když se chvíli počká (pro jistotu čekám 10 sekund), funguje.
Podobně na tom je i IR dálkové ovládání, v Ubuntu se po instalaci balíku zeptá na typ, openSUSE něco nastaví. V mém případě několik tlačítek nefungovalo, bylo třeba překopírovat správný konfigurační soubor.
Další trable byly s instalací a nastavením MythTV. V Ubuntu se po instalaci spustí skripty, které backend, databázi i MythWeb nastaví. V openSUSE je bohužel potřeba některé věci (zejména nastavit databázi) udělat ručně. V brzké době o tom napíši samostatný zápisek.
Jak jsem zmínil v předchozím zápisku, při rozbočení televizního signálu ze zásuvky v mém bytě je signál už příliš slabý a obraz kostičkuje tak, že je nepoužitelný. Pokusil jsem se toto vyřešit aktivním rozbočovačem. Zvolil jsem rovnou čtyřnásobný - časem se může hodit další výstup a cenový rozdíl je minimální. Jeho zesílení je 8 dB. A to je bohužel, jak jsem zjistil, také problém. Signál nejen, že nesmí být slabý, ale nesmí samozřejmě být ani příliš silný. A po zapojení karty Evolve Venus přímo na výstup rozbočovače obraz stále kostičkoval. Zlepšení nastalo, když jsem mezi rozbočovač a kartu zapojil několik metrů dlouhý kabel. Ten by ale příliš zavazel, navíc by byl potřeba pro každé připojené zařízení (a tím by jich zavazelo ještě více), tak jsem koupil 6 dB útlumový člen pro každé připojené zařízení. A je po problému - zkoušel jsem připojit i tři USB karty a všechny tři zároveň fungovaly.
Nevýhodou tohoto řešení je nutnost externího napájení rozbočovače. Existují i takové, které jsou napájení po koaxiálu z televize, ale USB tunery (alespoň ty, se kterými jsem se setkal) toto neumí. Navíc by pak zřejmě bylo nutné mít zařízení, které by rozbočovač napájelo, stále zapnuté, jinak by nefungoval příjem ani na ostatních zařízeních.
V předchozím zápisku jsem psal, že jako frontend volím v současné době XBMC, nenašel jsem asi žádnou nevýhodu oproti MythTV (ačkoliv i MythTV frontend je výborný software). S backendy je to však horší. MythTV má úžasné možnosti plánování, umí přeplánovat v případě konfliktu, nenahrává opakovaně stejné díly seriálu (při použití XMLTV) a MythWeb je velmi přehledný a pohodlný. Oproti tomu Tvheadend umí stream živé TV do sítě (tj. nemusím mít všude nainstalovaný MythTV frontend, stačí třeba VLC nebo jiný přehrávač) a má mnohem rychlejší přepínání kanálů.
Malá odbočka k přepínání kanálů: zkoušel jsem to opakovaně měřit a výsledek:
Chápu, že MythTV to dělá jinak, že vlastně vždy nahrává, ale pětkrát až desetkrát delší prodleva mi opravdu přijde příliš. A podle vyjádření vývojářů, která jsem četl, se to zřejmě v nejbližší době nezmění.
Rozhodl jsem se proto pro "kompromis", a tedy použít oboje - MythTV pro nahrávání a Tvheadend pro živou TV a stream. Problémem je sdílení karet, bohužel nejde udělat to, aby se programy "domluvily", který ji nutněji potřebuje. Pak jsou tedy dvě možnosti.
Tuto možnost jsem zvolil já. Pro MythTV jsem použil dvoutunerovou Evolve Venus, mohu tedy nahrávat ze dvou různých multiplexů. Pro Tvheadend jsem použil AVerTV Volar HD Nano, tedy mohu sledovat pouze jeden multiplex. Vzhledem k tomu, že vždy sleduji živou TV jen přímo na HTPC nebo jen přes stream na jiném PC, nevadí mi to. Případně by se samozřejmě dala přidat další karta. Výhoda tohoto řešení je zejména to, že u nahrávání předem víme, kolik bude k dispozici karet, takže případné kolize je možné vyřešit.
Co se týče DVB-S karty, tu mám pouze jednu (navíc signál pro ni by tak snadno rozbočit nešel, musel by se natáhnout další kabel z jiného výstupu multiswitche), ale ze satelitu jsem ještě nikdy nenahrával (ani není co, na Astra 19,2°E, kterou chytáme, jsou z anglických volně dostupných kanálů jen zpravodajské), takže ji používám pouze pro Tvheadend. Nahráváním tím samozřejmě není vyloučeno, jen by se muselo provést právě přes tento program, nikoliv přes MythTV.
Jde o to, že oba programy (MythTV i Tvheadend) jdou nastavit tak, aby karty nechaly dostupné pro ostatní programy, pokud je samy nepoužívají. Tedy pokud MythTV nenahrává, může Tvheadend použít kartu na živou TV. Bohužel pak ale může nastat situace, kdy MythTV chce nahrávat, ale kartu používá Tvheadend, takže MythTV vyhodí chybu a nic nenahraje. V tomto případě je nutné vypnout načítání EPG, protože pak MythTV kartu využívá stále.
Karet je možné sdílet více. V tom případě je vhodné jim nastavit priority tak, aby první měla nejvyšší prioritu v jednom programu a poslední naopak v druhém programu. Přijde mi to jako takové nouzové řešení (lepší je vždy raději dokoupit kartu), protože jakékoliv sdílení karty je dost nepředvídatelné.
XBMC umí použít více backendů zároveň. Stačí povolit příslušné doplňky a objeví se kanály i nahrávky z obou. Já jsem nechtěl používat MythTV pro sledování živé TV, naštěstí v nastavení doplňku se dá živá TV vypnout, takže zbudou jen nahrávky.
Ještě poznámka - nahrávání nastavuji z MythWeb, ne přímo v XBMC, tam mi to správně nastavit nejde (ale jelikož bych to stejně nepoužíval, neřeším to).
V aktuální verzi XBMC je bug, kdy se nové nahrávky z MythTV objevují v seznamu nahrávek jen po novém zapnutí XBMC. Musel jsem tedy sestavit novější verzi doplňku.
USB DVB-T karta Evolve Venus s dvěma tunery se v lsusb
hlásí jako
048d:9006 Integrated Technology Express, Inc. IT9135 BDA Afatech DVB-T HDTV Dongle
a v dmesg
se objeví
DVB: registering new adapter (ITE 9135(9006) Generic) it913x: Chip Version=01 Chip Type=9135
Podle všeho by tedy karta měla mít čip IT9135 verzi 1. Automaticky se tedy načte firmware dvb-usb-it9135-01.fw
. Podle linuxtv by ale karta s tímto ID měla mít verzi 2.
Po otevření karty však zjistíte, že z jedné strany PCB je čip IT9137 (ten je připojen k USB) a z druhé IT9133 (ten USB nemá je propojen s prvním čipem).
Karta nicméně funguje s firmware dvb-usb-it9135-01.fw
(který je vybraný automaticky) i dvb-usb-it9137-01.fw
(když se mu vnutí parametrem modulu), takže to není problém, ale i tak je v tom pěkný zmatek.
Co se týče náhodné nefunkčnosti karty, o které jsem psal v předchozím zápisku, s novou kartou a v openSUSE tento problém zatím nenastal ani s vypínáním disku. Po přidání starší Evolve Venus se tento problém objeví. Navíc se mi jej konečně daří s tímto jedním kusem karty vyvolat i na jiném PC, kdy kartu zapojím a spustím dvakrát (pro oba tunery) w_scan
. Pokud kartu nepřipojím k anténě, během skenování přestane fungovat v okamžiku, kdy w_scan
ukáže, že našel transport. Zajímavé, že v případě připojení k anténě se to nestane a v HTPC pár hodin (a někdy i několik dní nebo týdnů) funguje. S novou kartou Evolve Venus momentálně vše funguje (problém se objevil jen jednou, ale od té doby klid).
V současné době mi již HTPC snad funguje tak, jak bych chtěl. Stálo to sice spoustu času a i peněz (rozbočovač, nová karta apod.), ale pokud bude fungovat, stálo to za to. Nezbývá než doufat, že se neobjeví nějaké další problémy.
Nemáte prosím tip na nějakou levnou DVB-T kartu, která v Linuxu funguje naprosto bez problému v kuse bez restartu několik týdnů i měsíců? Pokud se v minulém zápisku zmiňovaný problém ještě jednou objeví, Evolve Venus už nechci a vzhledem k novému rozbočovači bych koupil 3 ks nějakých levnějších karet.
Tiskni
Sdílej:
mám sice možnost dát pauzu a nahrát si něco málo do zásoby, ale nemohu přetáčet dopředu a zpět jak jsem byl zvyklý z Windows Media CenterPřetáčení u timeshiftu jsem nezkoušel. Pokud to neumí, tak bych to směřoval na GitHub autorovi xvdr.
Nebylo to špatné, ale nedařilo se mi nastavit, aby nenahrával dvakrát stejný díl nějakého seriálu.Já když zadávám nahrávání, tak se to do systému vloží s konkrétním datem/časem, takže ani nevím, jak se něco takového může dít.
Jinak chystám koupi čtyřtunerové DVB-S karty, jen se děsím, kolik mi na to napaří clo a DPH.
Nějaký odkaz by nebyl?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.