Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:33
ve skutečnosti velká část populace už nic nedělá a UBI jakoby dostává (viz teorie bullshit jobs)ten argument s teorií bullshit jobs & UBI mě pobavil, to je zajímavá myšlenka
a třeba Gréta mi vysvětlilo, že reklama z větší části nefunguje, takže kdokoli pracuje v reklamě má zřejmě UBI...
lebo keby to rozumne išlo, už by to urobila tá firma sama, aby si znížila nákladyPouze za predpokladu plne konkurencniho trhu. Bullshit jobs - pokud jsou opravdu tak rozsirene jak si mnozi lide mysli - existuji jenom diky tomu, ze nektere firmy maji castecne monopolno postaveni na trhu a mohou si dovolit byt neefektivni. Napriklad Facebook. Naprogramovat to na zelene louce a nasledne udrzovat by dokazala firma o 1000 lidech se 100x mensimi naklady. Ale toho se Facebook nemusi bat, protoze ma monopolni postaveni na trhu. Diky tomu si muze dovolit bullshit jobs a bullshit projekty. Idealni reseni je danit firmy s monopolnim postavenim vic. Bohuzel to se ovjektivne urcuje velmi tezko, teoreticky by s tim mohla pomoci AI.
Pokud by ty bullshit joby nebyly, tak by stat nejenom nemel ty dane, ale jeste by musel platit UBI.BS joby nezvysuji produkci zbozi a sluzeb v ekonomice. Takze ten kolac, ze ktereho si stat ukroji nejakou cast, bude porad stejne velky, resp. bude vetsi, protoze vic lidi bude delat neco uzitecnyho.
Tyhle nesmyslné joby (bullshit jobs) jsou IMHO pěkný argument na „UBI nejde udělat, kdo by pracoval!!“. Navíc když uvážíme, že tito lidé dostávají typicky mnohonásobek běžné mzdy/uvažovaného UBI - hodnoty tedy nějak jsou :). Nedávno jsme o tom měli krátkou diskuzi s kralykem:
a nebo navopak proti soc dávkám a jinejm přízpěvkům různejm :O :D
'socialní dávky pro nemakačenka nejsou nutný páč každej muže vysedávat na nesmyslnejch jednáních' :D :D :P ;D
"Ale cítil bych se příjemněji, kdybyste tam byl i vy." A tak jsem se rozhodl, že se na jednání dostavím.Prostě lidská stránka businessu. Týpek se k tomu rozhodl dobrovolně. Jasně, asi tam být nemusel, ale vůbec nevíme o čem bylo to jednání, klidně tam mohl někdo přijít s nějakou blbostí, klient třeba vůbec nemá tušení o konkrétních technologiích a tak podobně, je nejistý, tak doslova platí někomu, aby to kontroloval. Tohle smrdí takovou divnou arogancí, jakože je to pod mojí úroveň (ať už dělat někomu emoční support jako součást práce kontraktora, nebo být na meetingu). Ekvivalentně nemusíte být třeba u zubaře, když tam jde vaše dítě, můžete mu říct, "neboj se" a myslet si jako že to stačí, dítě se určitě přestane bát a bude mít do smrti šťastné vzpomínky na zubaře. Ještě o tom pak můžete napsat na net jak se ten malej posránek bál a jak jste byli nuceni tím plýtvat čas. Ale tady vás za to platí, někdo vás o to naprosto slušně požádá, a vy pak brečíte. Bizár. Kolega mi popisoval podobné situace, kde byl někam přizván, když dělal v nemocnici software a ušetřil dost peněz prostě jen tím že tam byl a rovnou zařízl nějakou pitomost. Když si třeba sub-kontraktor začal diktovat nějaké hrozně přepálené řešení a on jediný chápal co říkají, tak jim rovnou (slušně) řekl že se asi posrali a ať přijdou s něčím rozumnějším (takovej ten styl "tak vy chcete API? no tak my vám ho dodáme, samozřejmě před to musí jít tenhle hardwarový XML validátor od IBM za 4 miliony).
Dokonce jsem nekde cetl uvahu, ktera se mi nezda uplne mimo, ze cim nesmyslnejsi prace, tim lip placena, aby to vubec nejaky zoufalec sel delat a nezblaznil se z toho pocitu marnosti.Otazka je, proc je nekdo ochoten platit za praci, ktera je nesmyslna. Podle me to je temer vzdy vedlejsi symptom selhani trhu (= nedostatecne konkurencni prostredi nebo ucastnici trhu delajici spatna rozhodnuti).
Ale zase to lze chapat tak, ze dotycny se chce zivit treba jako programator a ne jako vysedavac na schuzich. Zivot neni vzdycky jenom o penezich. Kdyby tocil porno nebo sel do politiky, tak by si mozna vydelal jeste vic, ale proste treba nechce.Jako očividně má z meetingů nějaké PTSD, což mu nezazlívám, ale ta situace je jasně popsaná tak že ho o to někdo poprosil a on se dobrovolně rozhodl přijmout. Zní to jako něco výjimečného, ne něco co musí dělat každý den pět hodin.
Dokonce jsem nekde cetl uvahu, ktera se mi nezda uplne mimo, ze cim nesmyslnejsi prace, tim lip placena, aby to vubec nejaky zoufalec sel delat a nezblaznil se z toho pocitu marnosti. Ti co delaji neco uzitecneho, tak je castecne naplnuje pocit, ze delaji neco uzitecneho. Zatimco ti zbytecni potrebuji zalepit dusi penezmi.No, spíš ne. Přijde mi to celé jako snaha odhalit nějakou konspiraci daná prostě omezeností vlastního pohledu, typicky že ti lidi nedohlédnou někam, třeba za nějaký edge case. Třeba že když se dlouhodobě rozjede plánování projektů, tak je to velký špatný z hlediska efektivity celé organizace, přestože programátorům je to buřta a pořád by radši programovali to svoje podle sebe.
Opravdu to je dobry pocit, kdyz nekde dokoncis linku, ze ktere zacne lezt upeceny chleba. Vsichni (ruzne narodnosti, socialni skupiny, vzdelani, profese) tam stojime okolo a koukame na to jako na Jeziska.To si umím představit, ale vsaď se že u té linky na pečení chleba je taky někde projekťák a programátor / automatizačák, co nadává na zbytečné meetingy a že by to zmáknul ve dvou lidech i bez těch meetingů. To je tak nějak součást kultury.
A rad bych vedel, jestli je to v Cechach a nebo na Slovensku take tak a nebo jestli je tam mozno rozumne pracovat - proste prijit do prace a nerusene 4 hodiny neco programovat. To by bylo nadherne.Jak kdy. Někdy je naopak dobře že tě něco vyruší. Odreaguješ se a nakonec to uděláš jinak a lépe. Ovšem také jsou občas situace, kdy nutně potřebuješ opravit nějakou chybu, zaboha na ni nemůžeš přijít a do toho tvůj šéf nabude dojem, že vlastně nic neděláš, když celou dobu jenom čumíš do monitoru. Vztekneš se, a pak už neuděláš vůbec nic, protože se nesoustředíš. Ale to se stává opravdu jen výjimečně. Obvyklejší je situace, kterou jsem zmínil hned zkraje.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.