Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 00:34
Jelikož budu v nejbližší době kupovat nová střeva PC pro rodiče a asi i zařizovat nové HTPC pro sebe, rozhlížím se po vhodných základních deskách. Do oka mi padly ASRock Q1900* (jak v klasické variantě ATX napájení, tak s DC). Ta DC varianta mi přijde docela šikovná jako náhrada za Intel DN2800MT (akorát to nemá mSATA), a ta varianta s ATX zase jde použít na výměnu zastaralé VIA EPIA u rodičů. Když jsem se ale prohrabával dokumentací k desce narazil jsem na to, že tahle deska podporuje tzv. „Asrock Cloud.“
Nejdřív jsem nad tím mávnul rukou, s tím že je to jenom zase další marketinková cípovina a nepotřebný software, kterou klasicky přibalují k HW. Pak jsem ale zpozorněl, anžto píšou, že přes tento software lze nejenže na dálku přistupovat k souborům, ale taky PC probouzet. To je poněkud jiné kafe, protože zatímco ten debilní program bych si nikdy nenainstaloval (a navíc chci na desce nechat běžet Linux, aby bylo možné PC probudit, musí pro to být nějaká podpora přímo v síťové kartě.
Což o to, WOL není žádnou novinkou, ale tady je to o to pikantnější, že PC musí jít probudit i když je někde za NATem a případně se mu ještě dynamicky mění vnější IP adresa. Čili z toho vyplývá, že z největší pravděpodobností bude síťová karta udržovat nějaké spojení na cloudový server a v případě, že někdo bude PC chtít probudit, pošle zpátky něco na způsob magic packetu.
Což se mi pochopitelně naprosto vůbec nelíbí, pokud nebudu mít jistotu, že to půjde vypnout. Otázka je tedy, víte někdo o tomto něco víc? Našel jsem na netu jenom marketingové kecy (že prý se tohle nazývá „wake-on-wan“), ale nic konkrétního. Kdyby byl alespoň datashit k onomu slavnému Realteku 8111FR (nebo GR), ale ten nemůžu najít...
P.S. Pokud čistě náhodou jednu z variant desky máte, jak na tom vypadá podpora GPU pod linuxem? Díky...
Tiskni
Sdílej:
The RTL8152B-VB supports Realtek 'RealWoW!' technology that allows the RTL8152B-VB to send keep alive packets to the Wake Server when the PC is in sleeping mode. Realtek 'RealWoW!' can pass wake-up packets through a NAT (Network Address Translation) device. This feature allows PCs to reduce power consumption by remaining in low power sleeping state until needed.
Users can login into the Wake Server via the Internet to wake the selected sleeping PC. Registration of Account information to the Wake Server is required on first time use.
To se dá interpretovat dvěma způsoby. Buď, že příslušný „login server“, tj. jeho IP adresa je napevno zadrátován v čipu; nebo že se dá čipu nastavit, kam bude posílat packety (předpokládám nějaký UDP). Každopádně ty hlášky o registraci k „wake serveru“ v datasheetu k ethernetovému řadiči mě přijdou divný...
Najslepsie by bolo na to nainstalovat Windows, nastavit tuto sracku, pripojit to cez hub (alebo managovatelny switch s port mirrorom) a cez druhe PC wiresharkom odchytavat pakety.
No, jednak nemám Widle a druhak nemám ani tu desku
, anžto právě jsem ve fázi výběru a tohle by mohla být překážka pro to, abych desku koupil. Ale pokud ji koupím, pak rozhodně po packetech budu pátrat... (switch s port mirroringem je už na cestě
)
Co se týče toho zapínání přes ethernet, tak to podle mě půjde nastavit následovně:
Nemám vyzkoušeno.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.