Byla vydána nová verze 22.06.23 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit integraci vektorového animačního programu Glaxnimate. Využít jej lze například k maskování videa (YouTube). Vedle zdrojových kódů jsou již k dispozici také balíčky ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Byla vydána nová verze 2.37.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 75 vývojářů, z toho 20 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Relační databázový systém SQLite byl vydán ve verzi 3.39. Přidává podporu RIGHT a FULL OUTER JOIN a další.
Společnost Atari (Wikipedie) slaví 50 let. Založena byla 27. června 1972.
V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Tak nějak je ta naše mylovaná vlast a otčina místem, kde už dávno, pradávno chípl pes. Ne, teď nemyslím toho s tou jitrničkou, co ho praštil kuchař paličkou. Ještěže sou u nás ty jako demonstrace, tam se psi ještě mají čile k světu... Anebo se nedá už ani na to spolehnout?
Útoky v Paříži. Šok. V médiích se nepíše o ničem jiném. Ale co se za tím skrývá?
K příčinám dnešní tragické havárie Airbusu ve francouzských Alpách se zatím nikdo (pochopitelně) nechce vyjadřovat. Nicméně zveřejněné údaje (pokud jsou správné) o letu nechávají jenom několik možností, co se mohlo stát.
Jelikož budu v nejbližší době kupovat nová střeva PC pro rodiče a asi i zařizovat nové HTPC pro sebe, rozhlížím se po vhodných základních deskách. Do oka mi padly ASRock Q1900* (jak v klasické variantě ATX napájení, tak s DC). Ta DC varianta mi přijde docela šikovná jako náhrada za Intel DN2800MT (akorát to nemá mSATA), a ta varianta s ATX zase jde použít na výměnu zastaralé VIA EPIA u rodičů. Když jsem se ale prohrabával dokumentací k desce narazil jsem na to, že tahle deska podporuje tzv. „Asrock Cloud.“
V krátkosti: Vyšel celovečerní film (2h31m) s unicode v hlavní roli. Tak se pěkně usaďte do křesla a vychutnejte nevšední kulturní zážitek :-)
Pokud ještě nějaká mdlá duše věří konspiračním teoriím o 11. září, určitě by si neměla ujít tento dokument. Až na drobnosti je zpracován velmi dobře a ukazuje, že konspirační teorie jsou jen snůška blábolů...
Tak se zdá, že nám v OSM běží druhý mazací bot, který údajně maže to, co někdo zkopíroval ze starých ne-ODBL dat. Viz (např.): [1], [2], [3], [4] a [5]. To by mě teda zajímalo, jak odliší např. znovu zmapované cesty, které využívají stávajících (nesmazaných) bodů od skutečného copy&paste. Tak se mi zdá, že si někdo začíná vybíjet svou destruktivní poruchu osobnosti. Někdo nějaké podrobnější info?
Přestože mám na poštovní schránce velkým písmem nápis zakazující vhazování reklamních hovadin, přistála mi v ní obálka a v ní petice za kandidaturu m*louše z*mana na prezidenta. Pochopitelně nebudu volit zmrda, který má velké zásluhy na dnešním mafiánském a korupčnickém systému. Oproti jiným hajzlíkům, kteří nerespektují, že nechci žádný listovní spam, mi ale tihle poskytli jednoduchý způsob, jak se odvěčit. Prostě vzít nevyplněný petiční list, přeškrtnout, by ho náhodou znovu nepoužili, a poslat jim je v připravené obálce zpět na účet adresáta. Připojíte se?
Jedenácté září je zase tady a s ním příležitost k zamyšlení nad tím, proč jsou lidé schoni věřit totálním hovadinám.
Nehodlám se smířit s tím, že poslanci chtějí protlačit cenzuru internetu. Podepsal jsem sice petici proti, ale přijde mi to málo. Přestože je málo času, říkám si, zda-li by nestálo za to uspořádat v úterý ráno demonstraci před sněmovnou.
V souvislosti s chystanou stávkou se začaly množit otazníky ohledně toho, co a jak je u takové stávky legální, rozhodl jsem se nedat na to co říkají média a odboráři, ale nastudovat si, co k tomu říkají zákony. Zde je několik zajímavých poznatků. Upozorňuji ovšem, že nejsem právník a veškeré závěry činím na základě „zdravého selského rozumu“.
Taky se přidávám se svým hlasem proti stávce odborářů. Narozdíl od jiných mi nijak nevadí, že budou blokovat silnice (alespoň si velká města na chvíli odpočinou od mototerorismu ;). Vadí mi, že je jejich stávka na hraně demokratičnosti, možná spíše za ní.
Jak už tady někdo psal, řve Internetbanking od ČSOB při přihlašování, že prý nepodporuje Linux. Moje prozatimní řešení vypadá takto:
Krátce: Taky jste v poslední době kroutili hlavou nad tím, jak neskutečně můžou „stavbaři“ při „rekonstrukci“ mrvit pražský Karlův most? Pak vězte, že nejste sami komu to vadí a že máte možnost přidat svůj nespokojený hlas pod petici žádající nápravu.