Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jak informují média (příklad), šíří se po ČR strašidlo „vymahačského“ viru (přesněji řečeno scama + trojského viru). Taky mi dva přišly. Tady je pár postřehů:
Chtěl jsem na Fedoře 12 zkusmo nainstalovat Firefox 3.6. Nejprve jsem se pokusit vzít ten z holé kůže („rawhide“ ), tam mi ale nefungoval DJVU. Hledám dál a narážím na „REMI“ repozitář...
Posuďte sami: Při pokusu o přihlášení do systému ISDS se může objevit varování, upozorňující na problém s bezpečnostním certifikátem stránky. Toto je způsobeno nepřítomností certifikátu ve standardní instalaci MS Windows či jiných operačních systémů. Upozornění je nutno ignorovat; vstup na stránku je zcela bezpečný neboť používaný certifikát je vydán kvalifikovanou českou certifikační autoritou. Volbou přidání certifikátů k důvěryhodným certifikátům či pokračováním na stránku ISDS nevzniká žádné bezpečnostní riziko. (tučné zvýraznění jsem přidal já, citováno dle: http://www.datoveschranky.info/)
Po delší době se chystám do Klementina do studovny starých tisků. Holt pojednání z poloviny 17. století, které od té doby nikoho nezajímalo natolik, aby je vydal znovu, asi těžko hledat mezi běžnými knihami. Bohužel staré tisky (a de facto většina „Generálního katalogu I.“) nejsou zaneseny do elektornického katalogu systému Aleph, přístupného přes webové rozhraní. Naštěsti exituje naskenovaný lístkový katalog online. A z toho lístkového katalogu lze objednávat tituly online tak, že člověk ze naskenovaného lístku opíše do objednacího formuláře příslušné údaje. Dosud dobré.